Προς το περιεχόμενο

TCL TV γενική συζήτηση


Satzik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, ThanosR92 είπε

Έχετε να προτείνετε κάποια βάση για την TCL 55C805 55;

Μόλις την αγόρασα από Κωτσόβολο και την προορίζω για τοίχο. 

 

https://www.skroutz.gr/s/21853231/Brateck-LPA63-466-Vasi-Tileorasis-Toichou-me-Vrachiona-eos-80-kai-40kg.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 915
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, σκέφτομαι σοβαρά να αγοράσω αυτή TCL 55" 4K UHD QLED 55C645 HDR (2023) μετά από μια πρόταση από ένα χρήστη του φόρουμ, αλλά έχω κάποιους ενδιασμούς από σχόλια και κριτικές που έχω διαβάσει, αν μπορείτε να μου απαντήσετε. Έχω διαβάσει ότι το μενού και γενικά ο επεξεργαστής είναι πολύ αργός και κολλάει ή κολλάνε εφαρμογές και κλείνουν. Ισχύει δεν ισχύει; Είναι γενικό πρόβλημα ή μήπως έτυχε στα συγκεκριμένα κομμάτια;

Επίσης διάβασα και ότι γενικά η TCL έχει θέμα με τους ελληνικούς υπότιτλους από usb που δεν είναι ήδη ενσωματωμένοι στην ταινία και ότι δεν αναγνωρίζει το UTF-8. Γνωρίζει κάποιος; 

Η χρήση για την οποία την προορίζω είναι κυρίως Netflix, streaming και γενικά περιήγηση και αναπαραγωγή περιεχομένου από το internet και όχι τόσο κανάλια οπότε το να μην κολλάνε οι εφαρμογές και να μην κρασάρουν είναι βασικό. Ευχαριστώ. 

image.png.42415f81a5e05ad2dee98e1cd3d60e61.png

Επεξ/σία από Kedorelias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, Kedorelias είπε

Καλησπέρα, σκέφτομαι σοβαρά να αγοράσω αυτή TCL 55" 4K UHD QLED 55C645 HDR (2023) μετά από μια πρόταση από ένα χρήστη του φόρουμ, αλλά έχω κάποιους ενδιασμούς από σχόλια και κριτικές που έχω διαβάσει, αν μπορείτε να μου απαντήσετε. Έχω διαβάσει ότι το μενού και γενικά ο επεξεργαστής είναι πολύ αργός και κολλάει ή κολλάνε εφαρμογές και κλείνουν. Ισχύει δεν ισχύει; Είναι γενικό πρόβλημα ή μήπως έτυχε στα συγκεκριμένα κομμάτια;

Επίσης διάβασα και ότι γενικά η TCL έχει θέμα με τους ελληνικούς υπότιτλους από usb που δεν είναι ήδη ενσωματωμένοι στην ταινία και ότι δεν αναγνωρίζει το UTF-8. Γνωρίζει κάποιος; 

Η χρήση για την οποία την προορίζω είναι κυρίως Netflix, streaming και γενικά περιήγηση και αναπαραγωγή περιεχομένου από το internet και όχι τόσο κανάλια οπότε το να μην κολλάνε οι εφαρμογές και να μην κρασάρουν είναι βασικό. Ευχαριστώ. 

image.png.42415f81a5e05ad2dee98e1cd3d60e61.png

 

Έχω το ίδιο μοντέλο σε 50" εδώ και 2 βδομάδες. Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τις εφαρμογές. Οκ δεν έχει και το πιο γρήγορο μενού αλλά δεν κολλάει. Netflix, Youtube, Cosmote TV, EON, Vodafone TV, Disney plus όλα δουλεύουν ρολόι.

Και το youtube παίζει για ώρες λόγο και μικρού παιδιού. Δεν έχει κρασάρει ποτέ.

Γενικά πολύ ευχαριστημένος από την TV. Το μόνο αρνητικό που μπορώ να πω είναι η γωνία θέασης αλλά κ αυτή όχι κάτι τραγικό.

Για υπότιτλους δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί δεν έχει τύχει να δω κάτι από USB.

Επεξ/σία από Tribal21
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά είμαι ανάμεσα στην tcl 50P635 και την samsung UE50CU7172. Δεν με ενδιαφέρει η διαφορά στα χρήματα. Ρωτάω καθαρά από θέμα ποιότητας όπως επίσης και αντοχής γιατί επίσης διάβαζα για τις samsung entry level ότι παρουσιάζουν προβλήματα με τα led. δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει βέβαια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, paradox_supreme είπε

Παιδιά είμαι ανάμεσα στην tcl 50P635 και την samsung UE50CU7172. Δεν με ενδιαφέρει η διαφορά στα χρήματα. Ρωτάω καθαρά από θέμα ποιότητας όπως επίσης και αντοχής γιατί επίσης διάβαζα για τις samsung entry level ότι παρουσιάζουν προβλήματα με τα led. δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει βέβαια...

Παίζει ρόλο και η χρήση που θες να κάνεις.

Σαν χαρακτηριστικά και τιμή η tcl είναι καλύτερη επιλογή. Πιθανώς η Samsung να έχει καλύτερο upscaler, χωρίς να σημαίνει ότι είναι κακός αυτός της tcl 

Σαν βλάβες δεν γνωρίζω να σου πω.

Οι Samsung και οι περισσότερες φίρμες δεν είναι ότι δεν βγάζουν προβλήματα. Το καλό τους είναι η υποστήριξη σε ανταλλακτικά μακροπρόθεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, nickol-us είπε

Παίζει ρόλο και η χρήση που θες να κάνεις.

Σαν χαρακτηριστικά και τιμή η tcl είναι καλύτερη επιλογή. Πιθανώς η Samsung να έχει καλύτερο upscaler, χωρίς να σημαίνει ότι είναι κακός αυτός της tcl 

Σαν βλάβες δεν γνωρίζω να σου πω.

Οι Samsung και οι περισσότερες φίρμες δεν είναι ότι δεν βγάζουν προβλήματα. Το καλό τους είναι η υποστήριξη σε ανταλλακτικά μακροπρόθεσμα.

Η χρήση της είναι για προβολή ταινιών, σειρών και απλή χρήση για ελληνικά κανάλια στο σαλόνι. Δεν την θέλω για gaming.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, paradox_supreme said:

Παιδιά είμαι ανάμεσα στην tcl 50P635 και την samsung UE50CU7172. Δεν με ενδιαφέρει η διαφορά στα χρήματα. Ρωτάω καθαρά από θέμα ποιότητας όπως επίσης και αντοχής γιατί επίσης διάβαζα για τις samsung entry level ότι παρουσιάζουν προβλήματα με τα led. δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει βέβαια...

https://www.displayspecifications.com/en/comparison/f45d247f2a

Δεν είναι ακριβώς το μοντέλο που έβαλες αλλά νομίζω οτι είναι κοντά. Η βασική διαφορά είναι οτι η Samsung είναι edge ενω η TCL direct led. Και εγω την TCL 50p635 πήρα μετά απο Samsung που άρχισαν να πέφτουν τα reflectors απο πίσω και να έχω ωραία φωτεινά σημεία κάτι που δεν μου έχει συμβεί ποτέ με τηλεόραση (έφτασα να μάθω πως να την ανοίξω και να κολλήσω ενα ένα τα πλαστικά ανακλαστικά...). Μετά απο αυτή την εμπειρία έκανα ενα βήμα πίστης στην TCL και μου βγήκε καλή. Απο λειτουργικό βέβαια έχει διαφορά, στην samsung έπαιζα τα πάντα απο usb σκληρό ενω στην tcl εαν δεν υπήρχε ο kodi να τα παίζω όλα θα είχα αγανακτήσει με τους ήχους και τους υπότιτλους που δεν παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, -dL- είπε

https://www.displayspecifications.com/en/comparison/f45d247f2a

Δεν είναι ακριβώς το μοντέλο που έβαλες αλλά νομίζω οτι είναι κοντά. Η βασική διαφορά είναι οτι η Samsung είναι edge ενω η TCL direct led. Και εγω την TCL 50p635 πήρα μετά απο Samsung που άρχισαν να πέφτουν τα reflectors απο πίσω και να έχω ωραία φωτεινά σημεία κάτι που δεν μου έχει συμβεί ποτέ με τηλεόραση (έφτασα να μάθω πως να την ανοίξω και να κολλήσω ενα ένα τα πλαστικά ανακλαστικά...). Μετά απο αυτή την εμπειρία έκανα ενα βήμα πίστης στην TCL και μου βγήκε καλή. Απο λειτουργικό βέβαια έχει διαφορά, στην samsung έπαιζα τα πάντα απο usb σκληρό ενω στην tcl εαν δεν υπήρχε ο kodi να τα παίζω όλα θα είχα αγανακτήσει με τους ήχους και τους υπότιτλους που δεν παίζει.

Οκ μαλλον θα πάρω και εγω την TCL. Θα άξιζε να βάλω και ενα tv box (πχ xiaomi) για streamio κλπ η δεν χρειάζεται μπορώ να τα κάνω και απο το λογισμικό της TCL?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, paradox_supreme said:

Οκ μαλλον θα πάρω και εγω την TCL. Θα άξιζε να βάλω και ενα tv box (πχ xiaomi) για streamio κλπ η δεν χρειάζεται μπορώ να τα κάνω και απο το λογισμικό της TCL?

Δεν θα χρειαστείς, παίζει καλά και με στρεμιο και με πλεξ και οτι άλλο του βάλεις. Δοκίμασε την και αν δεν σε καλύπτει βλέπεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας,αγόρασα την c645 τέλη Δεκεμβρίου από Κωτσόβολο με total support εγγύηση και μετά από ένα μήνα περίπου έφαγε ένα κόλλημα η τηλεόραση που μόνο αν την έβγαζα από το ρεύμα ξεκόλλαγε (δείτε στην φωτογραφία ) έχει συμβεί σε κάποιον άλλον;

Μετά από επικοινωνία με Κωτσόβολο ήρθε τεχνικός της tcl έκανε factory reset και πέρασε το λειτουργικό από την αρχή,το οποίο λειτουργικό δεν μπορούμε να το βρούμε εμείς το είχε σε ένα usb και το έχουν μόνο οι τεχνικοί της tcl… 

Ο τεχνικός ήταν πολύ εξυπηρετικός και μου είπε ότι αν το εμφανίσει ξανά το ίδιο θέμα να τους πάρω τηλ όπου κι έγινε και τώρα ήρθαν πήραν την τηλεόραση και πάει για αλλαγή πλακέτας…..

Αλλαγή τηλεόρασης θα γίνει μόνο αν δεν φτιάχνεται το πρόβλημα και η εγγύηση του Κωτσόβολου είναι για μετα τα δυο χρόνια.Τα δυο πρώτα χρόνια καλύπτει η tcl

Οποιαδήποτε γνώμη και βοήθεια θα ήταν ευπρόσδεκτη

Ευχαριστω image1.jpeg.2564693ff1c3838f52cd0727c2256977.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου έκατσε ελαττωματικό προϊόν μάλλον, τι παραπάνω να πούμε κι εμείς.

Απ' ότι κατάλαβα έκανες επέκταση στην εγγύηση. Είχες βάλει την premium; Σου έφερε τηλεόραση ο Κωτσόβολος μέχρι να σου φέρουν την άλλη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ έχω μια 65inch p635.

Που και *που δεν ανάβει(σβήνει το μπλε led στην tv αλλά η οθόνη παραμένει μαύρη-ουτε μενού δείχνει,ούτε ήχο βγαζει), λύνετε ομως με το να την βγαλω/ξαναβάλω στην μπριζα.

Θεώρησα ότι είναι θέμα λειτουργικου αλλά ψιλοβαρεθηκα να κάνω reset σε factory settings.

Χθες το ξαναεψαχνα πάλι και είδα αναφορές ότι ίσως προκαλείτε από το e-arc(το απενεργοποίησα), ίσως από καλώδιο HDMI (είχα κοτσαρει ένα πάνω να βρίσκετε στην σπάνια περίπτωση που συνδεα το pc) το έβγαλα και αυτό και περιμένω να δω εάν θα το ξανακάνει.

Πιστεύετε ότι παίζει όμως να είναι θέμα hardware?

Η tv έχει εγγύηση μέχρι Νοεμβριο(αγορά από Κοτσωβολο/χωρίς επέκταση εγγύησης).

*Στην αρχή μπορεί να το έκανε μια φορά το 3μηνο, τώρα τελευταία μπορεί  να ναι και 2-3 φορές την βδομαδα

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, phanispal said:

Σου έκατσε ελαττωματικό προϊόν μάλλον, τι παραπάνω να πούμε κι εμείς.

Απ' ότι κατάλαβα έκανες επέκταση στην εγγύηση. Είχες βάλει την premium; Σου έφερε τηλεόραση ο Κωτσόβολος μέχρι να σου φέρουν την άλλη;

Δεν ήξερα ότι υπήρχε επιλογή premium να σου πω…δεν μου έφεραν άλλη τηλεόραση.Σημερα σε επικοινωνία που ειχα με το service της tcl  έκαναν τσεκ  όλη την εβδομάδα την τηλεόραση δεν τους έβγαλε πρόβλημα και θα μου την φέρουν πίσω και όταν το ξανακάνει να έρθουν πάλι να την παρουν…τραγικοί.

Μιλησα πάλι με Κωτσόβολο και ζητησα καινουρια τηλεόραση δεν ξέρω τι θα γίνει…δυστυχώς περιμένω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 minutes ago, phanispal said:

Για να κάνω τη σύνδεση με το από πάνω post του @topos, με τι την είχες συνδεδεμένη;

Κάποιο Ethernet, HDMI; Κάτι άλλο;

Μόνο με την κεραια για τα κανάλια τπτ άλλο,δοκίμασα και χωρίς κεραία και μου το έκανε πάλι….ιντερνετ είμαι συνδεδεμένος με Wi-Fi 

Επεξ/σία από ilioui
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...