Προς το περιεχόμενο

TCL TV γενική συζήτηση


Satzik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκίμασα κ το pcm αλλά δεν αλλάζει κάτι. 

Έτσι κ αλλιώς αποτι καταλαβαίνω αυτό είναι για την ψηφιακή έξοδο της τηλεόρασης. Για τα ηχεία της tv δεν αλλάζει κάτι, το απενεργοποίησα κ πάλι δεν άλλαξε κάτι.

https://youtu.be/EJpu_dKgjH0?si=vPHxymHMXebchQvK

Αυτό είναι ένα από τα βίντεο στο YouTube που έχω προσέξει να έχει θέμα. Στην αρχή που μιλάει σε μένα είναι λίγο αποσυγχρονισμένος ο ήχος, όχι κάτι τρελό αλλά φαίνεται (στα digea όταν το κάνει είναι πιο πολύ). Στο pc κ στο κινητό είναι οκ. 

Αν μπορεί κάποιος να το τσεκαρει να μου πει αν παίζει σωστά ή αν σας κάνει το ίδιο;

Επεξ/σία από Tribal21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 915
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δινω ηχο απο τη τηλεοραση σε 5.1 συστημα με οπτικο καλωδιο. Οταν χαμηλωνω τον ηχο στη τιβι, για να ακουω απο τον ενισχυτη, το σηματακι του mute κατω δεξια στην οθονη δε φευγει με συνεπεια να πρεπει να βαζω τον ηχο στο 1, με αποτελεσμα να ακουγεται και λιγο απο τη τιβι το οποιο δε το θελω. Υπαρχει κατι που δεν εχω βρει ετσι να εχω κλειστο τον ηχο εντελως αλλα να μη φαινεται το σηματακι του mute?

Μεσα απο τις ρυθμισεις ηχου δε βρηκα καποια ρυθμιση ετσι ωστε να μπορω να στελνω τον ηχο μονο στον ενισχυτη, χωρις να χρειαζεται να παιζω με το tv vol.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Gogotsa είπε

Δινω ηχο απο τη τηλεοραση σε 5.1 συστημα με οπτικο καλωδιο. Οταν χαμηλωνω τον ηχο στη τιβι, για να ακουω απο τον ενισχυτη, το σηματακι του mute κατω δεξια στην οθονη δε φευγει με συνεπεια να πρεπει να βαζω τον ηχο στο 1, με αποτελεσμα να ακουγεται και λιγο απο τη τιβι το οποιο δε το θελω. Υπαρχει κατι που δεν εχω βρει ετσι να εχω κλειστο τον ηχο εντελως αλλα να μη φαινεται το σηματακι του mute?

Μεσα απο τις ρυθμισεις ηχου δε βρηκα καποια ρυθμιση ετσι ωστε να μπορω να στελνω τον ηχο μονο στον ενισχυτη, χωρις να χρειαζεται να παιζω με το tv vol.

Για πες και μοντέλο γιατί εμένα η p635 δε βγάζει σήμα mute όταν το βάζω στο 0 ενώ μου δίνει επιλογές εξόδους ήχου (μόνο arc πχ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 27/02/2024 at 10:30, ilioui said:

Γεια σας,αγόρασα την c645 τέλη Δεκεμβρίου από Κωτσόβολο με total support εγγύηση και μετά από ένα μήνα περίπου έφαγε ένα κόλλημα η τηλεόραση που μόνο αν την έβγαζα από το ρεύμα ξεκόλλαγε (δείτε στην φωτογραφία ) έχει συμβεί σε κάποιον άλλον;

Μετά από επικοινωνία με Κωτσόβολο ήρθε τεχνικός της tcl έκανε factory reset και πέρασε το λειτουργικό από την αρχή,το οποίο λειτουργικό δεν μπορούμε να το βρούμε εμείς το είχε σε ένα usb και το έχουν μόνο οι τεχνικοί της tcl… 

Ο τεχνικός ήταν πολύ εξυπηρετικός και μου είπε ότι αν το εμφανίσει ξανά το ίδιο θέμα να τους πάρω τηλ όπου κι έγινε και τώρα ήρθαν πήραν την τηλεόραση και πάει για αλλαγή πλακέτας…..

Αλλαγή τηλεόρασης θα γίνει μόνο αν δεν φτιάχνεται το πρόβλημα και η εγγύηση του Κωτσόβολου είναι για μετα τα δυο χρόνια.Τα δυο πρώτα χρόνια καλύπτει η tcl

Οποιαδήποτε γνώμη και βοήθεια θα ήταν ευπρόσδεκτη

Ευχαριστω image1.jpeg.2564693ff1c3838f52cd0727c2256977.jpeg

Μου έφεραν την τηλεόραση και μου είπαν ότι την είχαν μια εβδομάδα ανοιχτή και δεν έβγαλε κάποιο πρόβλημα…με εβγαλαν και ψεύτη…οταν ρώτησα σε περίπτωση που το ξανακάνει τι γίνεται η απάντηση ήταν να περιμένω κάποιο software update για να φτιάξει και να μιλήσω με τον προϊστάμενο του αν θέλω κάτι άλλο,όποτε όσο ευγενικοί ήταν την πρώτη φορά που ήρθαν σπιτι τόσο ειρωνικοι ηταν όταν μου έφεραν την τηλεόραση σπιτι.Το θέμα είναι ότι η τηλεόραση το ξανάκανε και πάλι περιμένω….Παιδια εγώ προσωπικά δεν ξανα αγοράζω tcl ύστερα και από την συμπεριφορά του service της στην Ελλάδα 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αποκλείεται πάντως να μην είναι θέμα τηλεόρασης αποκλειστικά, αλλά άντε βρες τι φταίει.

Βέβαια αν με το μια εβδομάδα ανοιχτή εννοούν ότι την είχαν μονίμως ανοιχτή και δεν την ανοιγόκλειναν κάθε πρωί/βράδυ, τι νόημα έχει; Αν κατάλαβα καλά στο κάνει κάποιες φορές όταν την ανοίγεις, όχι στα καλά καθούμενα ενώ είναι ανοιχτή και ενώ λειτουργούσε κανονικά μερικά δευτερόλεπτα πριν.

Αν τώρα όντως την ανοιγόκλειναν κάθε μέρα, ε μήπως δεν έχει κάτι η τηλεόραση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, phanispal said:

Δεν αποκλείεται πάντως να μην είναι θέμα τηλεόρασης αποκλειστικά, αλλά άντε βρες τι φταίει.

Βέβαια αν με το μια εβδομάδα ανοιχτή εννοούν ότι την είχαν μονίμως ανοιχτή και δεν την ανοιγόκλειναν κάθε πρωί/βράδυ, τι νόημα έχει; Αν κατάλαβα καλά στο κάνει κάποιες φορές όταν την ανοίγεις, όχι στα καλά καθούμενα ενώ είναι ανοιχτή και ενώ λειτουργούσε κανονικά μερικά δευτερόλεπτα πριν.

Αν τώρα όντως την ανοιγόκλειναν κάθε μέρα, ε μήπως δεν έχει κάτι η τηλεόραση.

Μου το κάνει όταν βγαινω από μια εφαρμογή και πάω στην αρχική οθόνη για να λειτουργήσει πάλι πρέπει να την βγάλω από το ρεύμα.Εχθες όταν την άνοιξα πάλι ήταν στα κανάλια και δεν έμπαινε στις εφαρμογές το τηλεκοντρόλ δούλευε μόνο στα κανάλια  τράβηξα και βίντεο να τους το δείξω μήπως βγάλω καμία άκρη.Εχω premium total support στον Κωτσόβολο και αυτοί δεν μπορούν να κάνουν αντικατάσταση αν το service της tcl δεν τους πει ότι η τηλεόραση είναι χαλασμένη κι εγώ βρίσκομαι στην μέση έχοντας αγοράσει μια τηλεόραση καινουρια που βγάζει όλο προβλήματα…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ilioui είπε

Μου το κάνει όταν βγαινω από μια εφαρμογή και πάω στην αρχική οθόνη για να λειτουργήσει πάλι πρέπει να την βγάλω από το ρεύμα.Εχθες όταν την άνοιξα πάλι ήταν στα κανάλια και δεν έμπαινε στις εφαρμογές το τηλεκοντρόλ δούλευε μόνο στα κανάλια  τράβηξα και βίντεο να τους το δείξω μήπως βγάλω καμία άκρη.Εχω premium total support στον Κωτσόβολο και αυτοί δεν μπορούν να κάνουν αντικατάσταση αν το service της tcl δεν τους πει ότι η τηλεόραση είναι χαλασμένη κι εγώ βρίσκομαι στην μέση έχοντας αγοράσει μια τηλεόραση καινουρια που βγάζει όλο προβλήματα…

Μου κανει για network θεμα

Την εχεις με Wifi ή καλωδιο? Αν το πρωτο μπορεις να τραβηξεις προσωρινα ενα καλωδιο να δεις αν το ξανακανει. 

Εχεις 2.4 ή 5αρι wifi? (και ενα κουλο γιατι το εχω δει και αυτο...ειναι το wifi Pass σου μονο αριθμητικο ή εχει και γραμματα)

Μηπως το κοβει κανα firewall?

Ενναλακτικα δες και τα παρακατω

 

Go to Settings (gear icon)>Device Preferences>Date & time>Automatic date & time and enable Use Network-provided time.

 

  • Go to Settings (gear icon)>Apps and find the problematic app. Select both Clear cache and Clear data. You will need to sign in to the app again, but it should work as expected.

Κανε και ενα factory reset και εσυ. Αλλα ξαναλεω μου κανει για network θεμα ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, ψάχνομαι αυτόν τον καιρό για καινούργια τηλεόραση στο δωμάτιο μου. Η τηλεόραση προορίζεται για ταινίες, σειρές και κονσόλα(ps5 η xbox series x). Είχα καταλήξει μέχρι στιγμής στην lg oled c3 48 ιντσες αλλά είδα και την tcl c805 στο skroutz στις 50 ιντσες με πολύ καλές κριτικές. Αξίζει να πάρω την lg c3 από την στιγμή που έχει σχεδόν διπλάσια τιμή από την tcl c805 η να πάρω την tcl? Έιχα δοκιμάσει για λίγο καιρό την lg c1 στις ίδιες ιντσες και η αλήθεια είναι ότι είχα λατρέψει την τεχνολογία oled.

Επεξ/σία από Foniko_Thyristor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας.....

Ξαχνω να βρω τρόπο να κλειδώσω το youtube σε μια 55c645 (android) έχω κοιτάζει κάποια βίντεο αλλά δε μπορώ να βγάλω άκρη..... καμία ιδέα????

Ευχαριστώ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Από διπλανό forum:

Possible changelog for T653T01...V098.....

"First release for After sales Database

1. Include improvement of Picture performances.

2. Improvement to avoid DVBT2 Signal lost Drop like in Poland & Czech

3. Implement DDC Calman

4. Implement modification to match DVBT2 UHD For France

5. Improved some Jira issues

6. Implement new features like Optical audio output, Subwoofer Audio output, Sound feature , Vertical Sound Field…

7. Implement some Google modifications.

8. Implement French Maintenance index new step "

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας, πηρα προσφατα την TCL 43" 4K QLED 43C645

νταξ εκπληκτικη για τα λεφτα της, δυστυχως ομως το ευρωπαικο μοντελο σε σχεση με το αμερικανικο δεν εχει υποστηριξη με alexa, ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει τροπος να κανω την συνδεση με κανα βοηθητικο προγραμμα.

 

ειχα και ενα κρασαρισμα κ ενω την εχω συνδεδεμενη με eatheret δεν εμπαινε σto internet οποτε youtube/ertflix κλπ ηταν αχρηστα, μπηκα/εψαξα διαβασα, εκανα ενα ρεσετ το modem κ εφτιαξε τελικα, απλα το γραφω μην τυχει κ σε καναν αλλο συμφουριτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ψάχνω 43άρα και κατέληξα σ αυτήν https://www.skroutz.gr/s/52032860/TCL-Smart-Tileorasi-43-4K-UHD-QLED-43C61B-HDR-2024.html                       

αλλά δεν μπορώ να βρώ πληροφορίες στο σαιτ της TCL. Για λάθος μου μοιάζει. Αν ξέρει κάποιος κάτι παραπάνω ας βοηθήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...