Προς το περιεχόμενο

Η έκδοση 512GB του νέου MacBook Pro έχει πιο αργό SSD από το Mac που αντικαθιστά


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, KostasKri είπε

Ως επαγγελματίας, δεν σε ενδιαφέρει σε αυτές τις χωρητικότητες να έχεις τόσο τρελές ταχύτητες γιατί τα project που δουλεύεις είναι κατά κύριο λόγο σε εξωτερικούς αποθηκευτικούς χώρους. Αν πάρεις με 1TB+ σημαίνει πως θες να έχεις και τοπικά πράγματα. Στα 256GB, 512GB δεν πρόκειται να γράψει κανείς υπερβολικά πολύ έτσι κι αλλιώς...

Ναι οκ θα ήταν ωραίο να είχες περισσότερο performance, αλλά διπλοί δίσκοι, διπλά chip, μεγαλύτερο κόστος κατασκευής, μεγαλύτερο κόστος συναρμολόγησης. 

Ναι σωστά, αλλά αυτό που μας διαφεύγει είναι ότι η ταχύτητα του SSD στα M1 Pro/Max ήταν ένας βασικό λόγος που τα 16/32GB μνήμης φαινόντουσαν σαν 32/64GB (και ακόμα καλύτερα) λόγω ταχύτατου swap. Δες το παρακάτω βίντεο που συγκρίνει το παλιό του μηχάνημα με Macbook Pro 16" (2019) 6πύρηνο core i7 και 32GB RAM με το αντίστοιχο μέγεθος M1 pro και 16GB μνήμης. Εντάξει δεν είναι το τέλος του κόσμου, πάλι γρήγοροι είναι, αλλά αποτελεί βήμα πίσω:

Lightroom Tests on the M1 PRO MacBook: A Photographer’s Dream!

Επεξ/σία από andreaseto
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εντάξει απαράδεκτο αυτο. Ενα απο τα απίστευτα στοιχεία και του mac mini μου και macbook air m1 που εχω , είναι οι απίστευτες ταχύτητες του unified memory....και πάει η apple και throtlaρει τα επόμενα μηχανληματα με μόνο σκοπό να κάνει reserve αυτα τα features για πιο ακριβά μηχανηματα......στήν ουσία scalpαρει τους πελάτες της...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, andreaseto είπε

Ναι σωστά, αλλά αυτό που μας διαφεύγει είναι ότι η ταχύτητα του SSD στα M1 Pro/Max ήταν ένας βασικό λόγος που τα 16/32GB μνήμης φαινόντουσαν σαν 32/64GB (και ακόμα καλύτερα) λόγω ταχύτατου swap. Δες το παρακάτω βίντεο που συγκρίνει το παλιό του μηχάνημα με Macbook Pro 16" (2019) 6πύρηνο core i7 και 32GB RAM με το αντίστοιχο μέγεθος M1 pro και 16GB μνήμης. Εντάξει δεν είναι το τέλος του κόσμου, πάλι γρήγοροι είναι, αλλά αποτελεί βήμα πίσω:

Lightroom Tests on the M1 PRO MacBook: A Photographer’s Dream!

Ναι, βέβαια για το swapping δεν είμαι πεπεισμένος ότι το θέλω ειδικά αν δεν μπορώ να αλλάξω δίσκο μόνος μου. Στο desktop PC μου θα βόλευε, αλλά σε έναν δίσκο που είναι πάνω στην πλακέτα, θα προτειμούσα να πάρω με παραπάνω RAM για να δώσω περισσότερο χρόνο ζωής στον δίσκο.

Επίσης αν δεν κάνω λάθος, το "health" ενός δίσκου μικρότερης χωρητικότητας πέφτει πιο γρήγορα οπότε έτσι κι αλλιώς δεν θα θες τόσο το swap και να γράφεις υπερβολικά πολύ σε τόσο μικρούς δίσκους.

3 λεπτά πριν, dasimo είπε

Εντάξει απαράδεκτο αυτο. Ενα απο τα απίστευτα στοιχεία και του mac mini μου και macbook air m1 που εχω , είναι οι απίστευτες ταχύτητες του unified memory....και πάει η apple και throtlaρει τα επόμενα μηχανληματα με μόνο σκοπό να κάνει reserve αυτα τα features για πιο ακριβά μηχανηματα......στήν ουσία scalpαρει τους πελάτες της...

Δηλαδή εννοείς να πουλάει πιο γρήγορα μηχανήματα για περισσότερα χρήματα; Πρωτάκουστο... Δεν έχει ξανασυμβεί στην βιομηχανία των υπολογιστών...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ντρεπόμαστε λίγο που θέλετε όλοι σε καιρούς κρίσης με 2.400 ευρώ βασικό μοντέλο στις 14 ίντσες και ίδιο γρήγορο ssd. Κανονικά πρέπει να πάμε στους παλιούς σκληρούς δίσκους και να τους έχουμε και εξωτερικούς με hub για εξοικονόμηση χώρου. Άλλωστε το κόλπο είναι γνωστό φτιάχνουμε κάτι και χαλάμε κάτι άλλο ώστε στο επόμενο μοντέλο να το φτιάξουμε και να χαλάσουμε κάτι άλλο. Όταν στερείτε ιδεών και θέλει να είναι ως εταιρεία αχόρταγη, μη σεβούμενη τους πελάτες της αυτά συμβαίνουν. Είναι πραγματικά κρίμα να δίνεις τέτοιους επεξεργαστές διαμάντια και να καταστρέφεις το μηχάνημα ως υλοποίηση από τέτοιες ενέργειες καταστροφικού marketing. Και φυσικά ένας είναι ο λόγος που τα κάνει όλα αυτά σε όλα της τα προιόντα. Σου βγάζει την βασική έκδοση και μετά σου λέει με τον τρόπο της πήγαινε παρακάτω στο πιο ακριβό αν δεν θες να έχεις τόσα πράγματα που σε χαλάνε. Για παράδειγμα το best seller mac mini m2 έχει κλειδωμένη την δυνατότητα του να δεις μέσω hdmi έως 240 ΗΖ και προσφέρει έως 60 ΗΖ. Αν θες τα 240 να αγοράσεις διπλάσια τιμή το Mac Mini M2 Pro. Μόνο για αυτό τον λόγο δεν μπορείς να σκεφτείς να αγοράσεις το απλό Mac Mini. Τέλος επειδή δεν το βλέπω πουθενά να αναφέρεται το δολάριο έναντι του ευρώ έχει αλλάξει και έχει πάει κοντά 1.10 εκεί που ήταν 0.98 έναντι του ευρώ. Γιατί δεν έχουν αλλάξει λοιπόν και οι τελικές τιμές προς τον καταναλωτή? Κοροιδία σε όλα τα επίπεδα. Γιαυτό επειδή δεν πάει άλλο φέτος εμπάργκο σε αγορά apple και πάμε αντί για αγορά mac mini στο παρακάτω, που είναι έτη φωτός μπροστά και σε πολύ πιο λογική τιμή.

https://store.minisforum.de/products/nuc-15-nuc-17?variant=41620683817143

Επεξ/σία από mistiri0
  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, andreaseto είπε

Ως επαγγελματίας, δεν σε ενδιαφέρει σε αυτές τις χωρητικότητες να έχεις τόσο τρελές ταχύτητες γιατί τα project που δουλεύεις είναι κατά κύριο λόγο σε εξωτερικούς αποθηκευτικούς χώρους.

Τα 512 μια χαρά αρκουν για έναν επαγγελματία προγραμματιστή. Δεν είμαστε όλοι content creators. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, filip123go said:

Τα 512 μια χαρά αρκουν για έναν επαγγελματία προγραμματιστή. Δεν είμαστε όλοι content creators. 

Εκμεταλεύεται sequential read/write ο προγραμματιστής? Διότι τα 4ψηφια νούμερα που αναφέρονται είναι sequential, όχι random 4K.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμένα μου φαίνεται ότι έκαναν υπέρ-τουμπανα τα πρώτα για να εδραιώσουν τους Μ επεξεργαστές και αφού είδαν ότι πλέον είναι γνωστό το πόσο καλοί είναι και πλέον αποτελούν δυνατό selling point ενιωσαν ανετα να κοψουν απο τους δίσκους πχ. 

Όταν τελειώσει η φυσική RAM τραβάει και από τον δίσκο, οπότε ο γρήγορος δίσκος ωφελεί και εκεί. 

Επεξ/σία από jodact
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, KostasKri είπε

Ναι, βέβαια για το swapping δεν είμαι πεπεισμένος ότι το θέλω ειδικά αν δεν μπορώ να αλλάξω δίσκο μόνος μου. Στο desktop PC μου θα βόλευε, αλλά σε έναν δίσκο που είναι πάνω στην πλακέτα, θα προτειμούσα να πάρω με παραπάνω RAM για να δώσω περισσότερο χρόνο ζωής στον δίσκο.

Επίσης αν δεν κάνω λάθος, το "health" ενός δίσκου μικρότερης χωρητικότητας πέφτει πιο γρήγορα οπότε έτσι κι αλλιώς δεν θα θες τόσο το swap και να γράφεις υπερβολικά πολύ σε τόσο μικρούς δίσκους.

Δηλαδή εννοείς να πουλάει πιο γρήγορα μηχανήματα για περισσότερα χρήματα; Πρωτάκουστο... Δεν έχει ξανασυμβεί στην βιομηχανία των υπολογιστών...

Ούτε εγώ θέλω το swapping να είναι κανόνας επιλέγοντας 8 ή ακόμα και 16 GB RAM, αλλά όταν γίνεται μια στο τόσο είναι ωραίο να μη το καταλαβαίνεις και να συνεχίζεις απρόσκοπτα τη δουλειά σου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να είμαστε σωστοί ο ταχύτατος σκληρός δίσκος είναι ΕΓΓΕΝΕΣ στοιχείο του Μ1 Αrchitecture και όταν παρουσιάστηκαν τα μηχανήματα. Και επειδή η apple δεν ειναι Ιντελ να πουλάει μεγαχερζ δεν κατάλαβες τι εννοώ scalpαρει. Εν πάση περιπτώσει δεν ειναι δυνατόν ενα μηχάνημα με το ΙΔΙΟ ονομα  να μην έχει τουλάχιστον τα ίδια χαρακτηριστικά αναφοράς απο γενιά σε γενιά...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, duende είπε

Καλα, κοροιδευομαστε τωρα, το να βαλει τα πιο γρηγορα τσιπ ssd δε θα της αλλαξει τον σχεδιασμο ουτε τη γραμμη παραγωγης σε σημειο να χρεωσει $500 εξτρα. Απλα, κανει οικονομια κλιμακας για να αυξησει τα κερδη της (λογικο απο τη μερια της). Ωστοσο ξαναλεω, οταν πληρωνεις για high end νεο μοντελο, περιμενεις να εχει και high end components, με το αναλογο αντιτιμο προφανως. Κανεις δεν απαιτησε free stuff.

Τωρα, αν θελουμε να βρισκουμε δικαιολογιες για να χρυσωνουμε το χαπι..δε θα τελειωσουμε ποτε. Αυτα απο μενα, moving on..

Και πότε απαίτησαν οι φαν της apple high end components? Το αντίθετο, τους λες για τα 4gb ram πχ του iphone 13 και σου λένε μια χαρά είναι δεν χρειάζεται περισσότερα. Και δίκιο μάλλον έχουν γιατί στο τέλος μένει η εμπειρία χρήσης και όχι τα specs καθεαυτόυ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίχνει το κατασκευαστικό κόστος, μπας κι αυξήσει τα κέρδη χωρίς ν' απολύσει κόσμο κι αυτή! Κάτι σαν τα πατατάκια στην ίδια τιμή αλλά λιγότερα στη συσκευασία. 😅

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Thresh είπε

Εκμεταλεύεται sequential read/write ο προγραμματιστής? Διότι τα 4ψηφια νούμερα που αναφέρονται είναι sequential, όχι random 4K.

Τι σχέση έχει αυτό που ρωτας με αυτό που έγραψα; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
29 minutes ago, filip123go said:

Τι σχέση έχει αυτό που ρωτας με αυτό που έγραψα; 

My bad, νομιζα πως μαζί με την συγκεκριμένη χωρητικότητα εννοούσες ότι θα έπρεπε να έχουν και τις ταχύτητες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...