Προς το περιεχόμενο

Excel ερώτηση


haokr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ας πούμε οτι έχω την στήλη Α με νούμερα, και έχω 15 σειρές. Αν θέλω να προσθέσω θα πω απο Α1 μέχρι Α15. Αν αυτή η στήλη αυξάνεται επ άπειρον, υπάρχει κάποια εντολή που να προσθέτει κάθε νέα σειρά που προστείθεται αυτόματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θες dynamic range. Για τα κελιά της στήλη A ορίζεις ονομασία ως εξής:

1) Πας μενού/Formulas/Name Manager/New

2) Βάζεις name π.χ. Mitsos και Refers to:

=OFFSET(Sheet1!$A$4;;;COUNTA(Sheet1!$A$4:$A$1048576))

Αυτό αν τα δεδομένα ξεκινούν από το κελί A4.

3) Στο κελί που θες το άθροισμα "=sum(Mitsos)".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ένα κελί έχω γράψει =Α5*Β5 ώστε να μου βγάλει ένα γινόμενο, ας πούμε 350.

Θέλω μετά όλα τα κελιά αυτής της στήλης κάτω από το 350 να εμφανίσουν το ίδιο νούμερο.

Τραβώντας την στήλη προς τα κάτω μου κάνει τα γινόμενα Α6*Β6 κλπ κλπ :-(

Πως το κάνω όταν τραβάω προς τα κάτω την στήλη να μου αντιγράφει απλά τον αριθμό? Δεν θέλω να το γράψω με το χέρι γιατί θα χρησιμοποιώ το φύλλο σαν template και θέλω να αλλάζει μόνη της η τιμή του αρχικού κελιού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Σε ένα κελί έχω γράψει =Α5*Β5 ώστε να μου βγάλει ένα γινόμενο, ας πούμε 350.

Θέλω μετά όλα τα κελιά αυτής της στήλης κάτω από το 350 να εμφανίσουν το ίδιο νούμερο.

Τραβώντας την στήλη προς τα κάτω μου κάνει τα γινόμενα Α6*Β6 κλπ κλπ :-(

Πως το κάνω όταν τραβάω προς τα κάτω την στήλη να μου αντιγράφει απλά τον αριθμό? Δεν θέλω να το γράψω με το χέρι γιατί θα χρησιμοποιώ το φύλλο σαν template και θέλω να αλλάζει μόνη της η τιμή του αρχικού κελιού

Έστω ότι το γινόμενο το έχεις βάλει στο C5. Στο C6 γράφεις = C5 και τραβάς αυτό το προς τα κάτω. Όλα θα ισούνται με το από πάνω τους, άρα με το αρχικό νούμερό σου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cthulhucarbide είπε

Σε ένα κελί έχω γράψει =Α5*Β5 ώστε να μου βγάλει ένα γινόμενο, ας πούμε 350.

Θέλω μετά όλα τα κελιά αυτής της στήλης κάτω από το 350 να εμφανίσουν το ίδιο νούμερο.

Τραβώντας την στήλη προς τα κάτω μου κάνει τα γινόμενα Α6*Β6 κλπ κλπ :-(

Πως το κάνω όταν τραβάω προς τα κάτω την στήλη να μου αντιγράφει απλά τον αριθμό? Δεν θέλω να το γράψω με το χέρι γιατί θα χρησιμοποιώ το φύλλο σαν template και θέλω να αλλάζει μόνη της η τιμή του αρχικού κελιού

στα κελιά που θες να παραμείνουν σταθερά βάζεις το σήμα $ μπροστά και κλειδώνει η γραμμή ή ή στήλη ή και τα 2  σε συρσίματα και αντιγραφή/επικόλληση , ανάλογα με το τι θες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Που το βάζω το δολάριο, στο αρχικό κελί ή σε όλα τα υπόλοιπα? Και το βάζω μέσα στο κελί πριν από την τιμή/τύπο?

Όταν επιλέξεις το κελί με την τιμή που θες να είναι σταθερή πάτα το f4

Η μορφοποίηση:

G17 -> $G$17

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πως μπορώ να επιλέξω μια ολόκληρη στήλη προς τα κάτω ξεκινώντας από ένα συγκεκριμένο κελί?

Πατώντας το βελάκι πάνω στο γράμμα της στήλης θα επιλεγούν και τα πάνω πάνω κελιά ενώ εγώ θέλω από το 3ο και μετά

Επεξ/σία από cthulhucarbide
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα! 
Θέλω κι εγώ μία βοήθεια στο excel.

Έχω ένα φύλλο εξόδων: 

1η στήλη: τίτλος εξόδου (πχ Ενοίκιο) 
2η στήλη: ποσό (πχ 300€) 
3η στήλη: ΝΑΙ ή ΟΧΙ (επιλογή από λίστα)

πιο κάτω, στη 2η στήλη έχω το σύνολο της στήλης 2. 
Στο τέλος της 3ης στήλης, θέλω να βάλω το ποσό που μένει εφόσον κάποια πράγματα έχουν πληρωθεί. 
Ουσιαστικά, θέλω από το σύνολο της 2ης στήλης, να αφαιρούνται τα ποσά που έχω επιλέξει ως ΝΑΙ. Γίνεται κάτι τέτοιο; 
Στο exce που έφτιαξα τώρα για να σας ανεβάσω, δεν εμφανίζει το ΟΧΙ στη λίστα, εμφανίζει κενό αλλά πείτε ότι υπάρχει. Δεν ξέρω γιατί δεν φαίνεται εδώ. 
 Book1.xlsx

Επεξ/σία από Pintsie
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο αρχείο που ανέβασες, αν στο B5 έχεις το σύνολο από το οποίο θες να αφαιρούνται ποσά, δοκίμασε το εξής:

=B5-SUMIF(C1:C2;"ΝΑΙ";B1:B2)

Όπου C1:C2 και Β1:Β2 θα βάλεις μέχρι εκεί που θες να συμπληρώνεις ποσά. Το drop down δεν σου εμφανίζει το όχι, γιατί είχες σβήσει τις τιμές από τα κελιά J83 και J84 όπου του είχες ορίσει να παίρνει το data validation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει τρόπος σε περιπτώσεις διαγράμματος όπως αυτό να μην υπάρχει αυτό το κενό ανάμεσα στο 5 και 6? Είναι αχρείαστο και μου μικραίνει τον ωφέλιμο χώρο συμπιέζοντας τις καμπύλες προς τα αριστερά

gergergergerge.png.7017ea8419735ad60599af5d7d7668d1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...