Προς το περιεχόμενο

Excel ερώτηση


haokr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Πολύ περιττό να χρειάζεται και το [CTRL] αλλά τι να κάνουμε

Με σκέτο [HOME] πας στην αρχή της γραμμής

και με [CTRL]+[ENTER] κατοχυρώνεις την τιμή/εγγραφή χωρίς να αλλάξεις κελί

Επεξ/σία από tinapo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Πήγα να κάνω αυτή την πολύ απλή πράξη, αλλά το αποτέλεσμα βγαίνει μηδέν!

523014794_.png.2cb18a983de561894c424e2695d9c31c.png

 

151 μείων 90 θα έπρεπε να βγαίνει 61 περίπου. Πως εξηγείται αυτό? Το έχω κάνει πολλές φορές και ποτέ δεν είχα θέμα και δεν ξέρω τι μπορεί να έγινε  :huh:

Το 90 και το 151 έχουν προκύψει από τύπο αθροίσματος των από πάνω τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έλεγξε την μορφή των κελιών αν είναι αριθμητική και όχι κείμενο και επειδή δεν θυμαμε τώρα, τα δεκαδικά δεν θα έπρεπε να είναι με τέλεια αντί για υποδιαστολή; Δεν είμαι σίγουρος μπορεί να κάνω και λάθος. 

Επίσης γιατί βάζεις το € σε διαφορετικό κελί; Αν ορίσεις τα κελιά ως νομισματική με 1 ή 2 δεκαδικά θα είναι πιο σωστό. 

Επεξ/σία από micos000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το επίμαχο κελί στο οποίο δεν βγαίνει σωστή η πράξη, έλεγε "Γενική μορφή". Το έκανα και αριθμό, και νομισματική, αλλά δεν άλλαξε κάτι, πάλι μηδέν βγαίνει.

Τα άλλα δύο κελιά και αυτά γενική μορφή έχουν αλλά από την στιγμή που έχουν προκύψει από άλλες πράξεις σημαίνει ότι λειτουργούν κανονικά σαν αριθμοί, οπότε λογικά ούτε το κόμμα φταίει.

Με υποδιαστολή πρέπει να είναι. Έβαλα τελεία για δοκιμή και δεν το αναγνωρίζει μετά.

Δεν ξέρω τι να πω. Δοκίμασα και πολλαπλασιασμό ανάμεσα σε αυτά τα δύο κελιά και πάλι δεν δουλεύει

Edit:

Σε ένα τυχαίο κελί πάτησα = και επέλεξα το κελί με το 151,7 και μετά το enter μου το τύπωσε κανονικά.

Έκανα το ίδιο στο κελί με το 90 και μου το εμφανίζει μηδέν!

Άρα το κελί με το 90 είναι "χαλασμένο" ! Ό,τι και αν σημαίνει αυτό

Edit 2: Το έφτιαξα.

Απότι φαίνεται το κελί με το 90 ήταν ένα άθροισμα κελιών που περιελάμβανε και τον εαυτό του, και αυτό το εμπόδιζε μάλλον από το να συμμετάσχει σε άλλη πράξη. Παίζει να είχα μετακινήσει τα κελιά και να μπήκε και αυτό μέσα? Δεν το θυμάμαι.

Πολύ κουλό πρόβλημα και μου φαίνεται μαλακία που δεν βγάζει κάποια ειδοποίηση το πρόγραμμα ότι έχει γίνει λάθος, άμα είχα ένα τεράστιο φύλλο με πολλά δεδομένα παίζει να μην το έβρισκα ποτέ το πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Το ίδιο αποτέλεσμα βγαίνει αν βάλεις την αφαίρεση σε άλλο κελί;

2. Δοκίμασε το παρακάτω:
Επέλεξε τα κελιά που σε ενδιαφέρουν χωρίς τα σύνολα και στη συνέχεια σε νέο φύλλο κάνε επικόλληση τιμών. Μετά βάλε τα σύνολα και την αφαίρεση και δες τι βγάζει.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, tinapo είπε

1. Το ίδιο αποτέλεσμα βγαίνει αν βάλεις την αφαίρεση σε άλλο κελί;

2. Δοκίμασε το παρακάτω:
Επέλεξε τα κελιά που σε ενδιαφέρουν χωρίς τα σύνολα και στη συνέχεια σε νέο φύλλο κάνε επικόλληση τιμών. Μετά βάλε τα σύνολα και την αφαίρεση και δες τι βγάζει.

 

Ναι το ίδιο έβγαινε. Αλλά όπως έγραψα στο edit βρήκα τι είχε γίνει και το έφτιαξα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το excel από προεπιλογή δεν επιτρέπει τη κυκλική αναφορά δηλαδή να γίνεται μια πράξη που να περιλαμβάνει και το αποτέλεσμα. Κανονικά βγάζει μήνυμα εκτός αν το αλλάξεις από τις ρυθμίσεις αλλά και εκεί πρέπει να του ορίσεις πόσους κύκλους θα επιτρέπεται να κάνει. Μήπως το έχεις αλλάξει αυτό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δεν έχω πειράξει ποτέ μια τέτοια επιλογή.

Το ερώτημα είναι για ποιο λόγο να βγάζει σαν αποτέλεσμα το μηδέν που δεν έχει καμία λογική, και να μην βγάζει μήνυμα σφάλματος μέσα στο κελί.

Αν είχε πολλά δεδομένα το φύλλο παίζει να μην είχα παρατηρήσει καν ότι υπάρχει λάθος, θα νόμιζα ότι η τιμή που έβγαλε είναι σωστή, και τρέχα γύρευε μετά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορείς να κάνεις ένα αντίγαφο του αρχείου και αφού σβήσεις τα κείμενα να αφήσεις μόνο το φύλλο που στο κάνει αυτό με τα νούμερα που γίνονται οι πράξεις και να μου το στείλεις να το δω;

Δοκίμασα να επαναλάβω τα βήματα και έβαλα το κελί με το άθροισμα μέσα στην sum και μου πέταξε αμέσως σφάλμα. Πήγα στις επιλογές του excel και τσέκαρα στο τμήμα "Τύποι" την ενεργοποίηση επαναληπτικού υπολογισμού, έβαλα 1 (για να μην αυξάνεται πολύ) και μου έβγαλε σωστά τα αποτελέσματα, δηλαδή η προσθέσεις και η αφαίρεση ήταν όπως πρέπει να είναι.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 01/07/2023 at 19:17, cthulhucarbide said:

Edit 2: Το έφτιαξα.

Απότι φαίνεται το κελί με το 90 ήταν ένα άθροισμα κελιών που περιελάμβανε και τον εαυτό του, και αυτό το εμπόδιζε μάλλον από το να συμμετάσχει σε άλλη πράξη. Παίζει να είχα μετακινήσει τα κελιά και να μπήκε και αυτό μέσα? Δεν το θυμάμαι.

Πολύ κουλό πρόβλημα και μου φαίνεται μαλακία που δεν βγάζει κάποια ειδοποίηση το πρόγραμμα ότι έχει γίνει λάθος, άμα είχα ένα τεράστιο φύλλο με πολλά δεδομένα παίζει να μην το έβρισκα ποτέ το πρόβλημα

Αυτό που περιγράφεις είναι κυκλική αναφορά.

Και το excel κανονικά βγάζει αμέσως προειδοποίηση και μάλιστα συνεχόμενη κάθε φορά που αλλάζεις κάτι.

Αλλιώς το βρίσκεις συγκεκριμένα ποιο/α κελιά έχουν θέμα σχετικό


image.png.34417b4d35d3ed2eae64abd5583fe301.png

αλλά οκ αφού λύθηκε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/7/2023 στις 12:36 ΜΜ, micos000 είπε

Μπορείς να κάνεις ένα αντίγαφο του αρχείου και αφού σβήσεις τα κείμενα να αφήσεις μόνο το φύλλο που στο κάνει αυτό με τα νούμερα που γίνονται οι πράξεις και να μου το στείλεις να το δω;

Δοκίμασα να επαναλάβω τα βήματα και έβαλα το κελί με το άθροισμα μέσα στην sum και μου πέταξε αμέσως σφάλμα. Πήγα στις επιλογές του excel και τσέκαρα στο τμήμα "Τύποι" την ενεργοποίηση επαναληπτικού υπολογισμού, έβαλα 1 (για να μην αυξάνεται πολύ) και μου έβγαλε σωστά τα αποτελέσματα, δηλαδή η προσθέσεις και η αφαίρεση ήταν όπως πρέπει να είναι.

Προσπάθησα να βάλω το κελί μέσα στον τύπο για να είναι όπως πριν και μου έβγαλε μήνυμα σφάλματος.

Την πρώτη φορά δεν είχε βγάλει κάτι, αλλά δεν θυμάμαι κιόλας πως κατέληξε το κελί μέσα στον τύπο γιατί σίγουρα έγινε από λάθος.

Δυστυχώς το αρχικό φύλλο που έβγαζε μηδέν χωρίς σφάλμα το είχα διορθώσει οπότε δεν γίνεται κάτι τώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Έχω κάποια αρχεία excel που δυστυχώς τα δεδομένα αντί να είναι σε στήλες είναι χύμα μέσα σε κάθε κελί:

1340194348_.jpg.112168fd4fc29914a6d60e6565ba4d11.jpg

Όταν τα κάνω paste στο σημειωματάριο, αυτό τα χωρίζει σωστά σε στήλες:

1971102968_.jpg.0e2f086d8b4933993588a863c0169e1e.jpg

Μετά όμως που τα κάνω πάλι paste σε ένα excel μπαίνουν πάλι όλα μέσα σε ένα κελί :-(

Εντωμεταξύ πριν κάποιο καιρό που είχα ίδια αρχεία το είχα κάνει εύκολα να δουλέψει. Νόμιζα ότι απλά το είχα περάσει από το σημειωματάριο πρώτα, αλλά τώρα δεν φαίνεται να δουλεύει. Καμιά ιδέα?

Edit: Το έφτιαξα.

Αντί να ανοίξω το excel και να κάνω copy paste τα δεδομένα στο σημειωματάριο, άνοιξα το αρχείο excel κατευθείαν με το σημειωματάριο και μετά που τα έκανα paste στο excel έχουν την σωστή μορφή.

Αυτό μάλλον είχα κάνει την προηγούμενη φορά. Μια χαρά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Έχω μια στήλη που σε κάθε κελί υπάρχει είτε η μία λέξη είτε η άλλη:

dergherhhre.png.96edaba0bffde77e06808b159b24c1fc.png

Πως μπορώ να βάλω ένα counter και να μου μετρήσει πόσες φορές εμφανίζεται η κάθε λέξη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, cthulhucarbide said:

Έχω μια στήλη που σε κάθε κελί υπάρχει είτε η μία λέξη είτε η άλλη:

dergherhhre.png.96edaba0bffde77e06808b159b24c1fc.png

Πως μπορώ να βάλω ένα counter και να μου μετρήσει πόσες φορές εμφανίζεται η κάθε λέξη?

Εντολή count

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...