Προς το περιεχόμενο

Excel ερώτηση


haokr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 1/2/2023 στις 9:47 ΜΜ, clampro είπε

Στο αρχείο που ανέβασες, αν στο B5 έχεις το σύνολο από το οποίο θες να αφαιρούνται ποσά, δοκίμασε το εξής:

=B5-SUMIF(C1:C2;"ΝΑΙ";B1:B2)

Όπου C1:C2 και Β1:Β2 θα βάλεις μέχρι εκεί που θες να συμπληρώνεις ποσά. Το drop down δεν σου εμφανίζει το όχι, γιατί είχες σβήσει τις τιμές από τα κελιά J83 και J84 όπου του είχες ορίσει να παίρνει το data validation.

Μάλλον κάτι κάνω λάθος. Δεν μου βγαίνει τίποτα. Μάλλον κάτι κάνω λάθος 

Αυτό του @micos000 πώς ακριβώς γίνεται; αν πατήσω πάνω στο "pay" δεν μου εμφανίζει στην μπάρα ψηλά τι γράφει. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάνε δεξί κλικ πάνω στο τετραγωνάκι του τσεκ (όχι στο κείμενο ή στο κελί)->Μορφοποίηση στοιχείου ελέγχου.

 

Για να μπορείς να τα εισάγεις πρέπει να εμφανίσεις στην κορδέλα το tab Προγραμματιστής

spacer.png

και εκεί πας Προγραμματιστής->Εισαγωγή->Στοιχείο ελέγχου φόρμας και κλικ στο Πλαίσιο ελέγχου.

spacer.png

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Pintsie είπε

Μάλλον κάτι κάνω λάθος. Δεν μου βγαίνει τίποτα. Μάλλον κάτι κάνω λάθος 

Σου έφτιαξα λίγο το δικό σου εξέλ να πάρεις μια ιδέα. Η λύση του @micos000 είναι πιο fancy με τα check boxes :)
Γκούγκλαρε λίγο την SUMIF να καταλάβεις πώς δουλεύει και νομίζω δεν θα έχεις πρόβλημα.

ΠιΕσ: Το αρχείο το έφτιαξα σε Libre Office, αλλά δε νομίζω να μην παίζει σε MS Excel

Book1(1).xlsx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εαν έχουμε μια συναρτηση αθροισης τυπου =SUM(C71:C94), μπορουμε με καποιο τροπο να εξερεσουμε ενα κελι απο την αθροιση;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βαστήξτε (γερά) το κοντρολ, μαρκαροντας τα κελιά που θέλετε και μέχρι εκεί που θέλετε.

Απελευθερώνετε μετά το τελευταίο, προσπερνάτε αυτό/α που δεν θέλετε και πατάτε ξανά κοντρόλ για το επόμενο σετ κελιών.

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/2/2023 στις 12:58 ΜΜ, cthulhucarbide είπε

Υπάρχει τρόπος σε περιπτώσεις διαγράμματος όπως αυτό να μην υπάρχει αυτό το κενό ανάμεσα στο 5 και 6? Είναι αχρείαστο και μου μικραίνει τον ωφέλιμο χώρο συμπιέζοντας τις καμπύλες προς τα αριστερά

gergergergerge.png.7017ea8419735ad60599af5d7d7668d1.png

Το βρήκα.

Επιλέγεις τον άξονα που θες (δεν ήξερα ότι επιλέγεται ξεχωριστά) και μετά μορφοποίηση άξονα.

Ώρες ώρες εκεί που το έβριζα, το excel με εκπλήσσει, έχει περισσότερες επιλογές απότι νόμιζα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/2/2023 στις 10:38 ΜΜ, micos000 είπε

Κάνε δεξί κλικ πάνω στο τετραγωνάκι του τσεκ (όχι στο κείμενο ή στο κελί)->Μορφοποίηση στοιχείου ελέγχου.

 

Για να μπορείς να τα εισάγεις πρέπει να εμφανίσεις στην κορδέλα το tab Προγραμματιστής

spacer.png

και εκεί πας Προγραμματιστής->Εισαγωγή->Στοιχείο ελέγχου φόρμας και κλικ στο Πλαίσιο ελέγχου.

spacer.png

Ευχαριστώ παρα πολυ. Δεν το εχω δοκιμάσει ακομα γιατί δεν εχω προλαβει, αλλα θα το δω σύντομα. 

 

Μία ακόμα ερώτηση.

Το pivot τι ακριβώς ειναι; Σαν πινακάκια που μπορώ να επιλέξω να ανοιγοκλείνουν δεδομενα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Pintsie είπε

Το pivot τι ακριβώς ειναι; Σαν πινακάκια που μπορώ να επιλέξω να ανοιγοκλείνουν δεδομενα; 

Μετατρέπει έναν πίνακα από οριζόντιο σε κατακόρυφο και το αντίθετο (αν δεν κάνω λάθος).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και σας βρήκα μπόσικους, θα σας ρωτήσω κι άλλα! 

Θέλω σε διάφορα κουτάκια να βάλω sum αλλά επειδή είναι πολλά, μπορώ κάπως να κάνω copy-paste το sum αλλά να αλλάζουν στο κάθε sum τα κουτάκια που θέλω να μου προσθέσει; Υποθέτω δεν γίνεται, γιατί σε κάθε στήλη, έχω από κάτω κι ένα sum, οπότε δεν θα μπορώ να βάλω να προσθέσει όλη τη στήλη. 

(δεν πρέπει να βγαίνει νόημα έτσι όπως το λέω) 🤪

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Pintsie είπε

Μιας και σας βρήκα μπόσικους, θα σας ρωτήσω κι άλλα! 

Θέλω σε διάφορα κουτάκια να βάλω sum αλλά επειδή είναι πολλά, μπορώ κάπως να κάνω copy-paste το sum αλλά να αλλάζουν στο κάθε sum τα κουτάκια που θέλω να μου προσθέσει; Υποθέτω δεν γίνεται, γιατί σε κάθε στήλη, έχω από κάτω κι ένα sum, οπότε δεν θα μπορώ να βάλω να προσθέσει όλη τη στήλη. 

(δεν πρέπει να βγαίνει νόημα έτσι όπως το λέω) 🤪

Αν η λογική που προσθέτεις κάθε στήλη είναι η ίδια, δουλεύει το copy/paste.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...