Προς το περιεχόμενο

Excel ερώτηση


haokr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, Pintsie είπε

Μιας και σας βρήκα μπόσικους, θα σας ρωτήσω κι άλλα! 

Θέλω σε διάφορα κουτάκια να βάλω sum αλλά επειδή είναι πολλά, μπορώ κάπως να κάνω copy-paste το sum αλλά να αλλάζουν στο κάθε sum τα κουτάκια που θέλω να μου προσθέσει; Υποθέτω δεν γίνεται, γιατί σε κάθε στήλη, έχω από κάτω κι ένα sum, οπότε δεν θα μπορώ να βάλω να προσθέσει όλη τη στήλη. 

(δεν πρέπει να βγαίνει νόημα έτσι όπως το λέω) 🤪

Ανεβάστε ένα απόσπασμα οθόνης (screenshot) αν θέλετε, γιατί έτσι όπως το περιγράφετε, εγώ τουλάχιστον δεν καταλαβαίνω πολλά.

20 ώρες πριν, Pintsie είπε

Το pivot τι ακριβώς ειναι; Σαν πινακάκια που μπορώ να επιλέξω να ανοιγοκλείνουν δεδομενα; 

Είναι -εντελώς απλοϊκά μιλώντας- ένας πολύ καλός και γρήγορος τρόπος για να διαχειρίζεται κανείς πολύ μεγάλες ποσότητες δεδομένων, πολλά δηλαδή κελιά. Η διαχείριση μπορεί να αφορά σε απευθείας άθροιση, εξαγωγή μέσου όρου τιμών συγκεκριμένων (ή και όλων των στηλών - γραμμών) και άλλα τέτοια.

Προσέξτε όμως : για να μπορέσετε να δουλέψετε με pivot, χρειάζεται πολύ συγκεκριμένη μορφοποίηση ο excel-όφυλλό σας. Θέλει τίτλους, δεν θέλει κενές στήλες (ή γραμμές) και ούτω καθεξής.

Συνεπώς, αν δεν το κατέχετε καλά (ή δεν έχετε διάθεση στην τελική, να το μάθετε), μην το επιχειρήσετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Pintsie είπε

Μιας και σας βρήκα μπόσικους, θα σας ρωτήσω κι άλλα! 

Θέλω σε διάφορα κουτάκια να βάλω sum αλλά επειδή είναι πολλά, μπορώ κάπως να κάνω copy-paste το sum αλλά να αλλάζουν στο κάθε sum τα κουτάκια που θέλω να μου προσθέσει; Υποθέτω δεν γίνεται, γιατί σε κάθε στήλη, έχω από κάτω κι ένα sum, οπότε δεν θα μπορώ να βάλω να προσθέσει όλη τη στήλη. 

(δεν πρέπει να βγαίνει νόημα έτσι όπως το λέω) 🤪

Όντως είναι λίγο μπερδεμένη η περιγραφή σου.

Αν έχεις αρκετές στήλες στη σειρά, έχεις π.χ. στο κελί Α30 μια SUM(Α1:Α29) και θέλεις στην σειρά 30 (A, B, C, D, κτλ) να έχεις sum από τις ανάλογες στήλες, τότε πολύ απλά  επιλέγεις το A30 (για το παράδειγμα) , πας τον κέρσορα στην κάτω δεξιά γωνία του A30 που έχει μια τελίτσα, την "αρπάζεις" με το ποντίκι και σέρνεις το ποντίκι προς τα δεξιά (ή αριστερά αν δεν είναι στην στήλη Α)  μέχρι εκεί που θέλεις. Το excel θα ενημερώσεις τις sum στο κάθε κελί ώστε να ανταποκρίνονται στις ανάλογες στήλες (SUM(B1:B29)  SUM(C1:C29) κτλ).

Το ίδιο θα γίνει και αν κάνεις copy το Α30 και paste σε όποια κελιά θέλεις, αρκεί να είναι στην ίδια σειρά (30).

Άλλος τρόπος, αν έχεις ανόμοιες  στήλες με αριθμούς σε διαφορετικές θέσεις, είναι να πας στο κελί που θέλεις την sum, να πατήσεις ALT και = και μόλις σου βγάλει το selection box να επιλέξεις ποια κελιά θέλεις να αθροίσεις.

Αν δεν είναι κάτι από τα παραπάνω δώσε ένα screenshot και ανέλυσε το πρόβλημα σου με συγκεκριμένα δεδομένα όπως έκανα παραπάνω, δηλαδή να αναφέρεις κελιά και περιοχές.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, micos000 είπε

Όντως είναι λίγο μπερδεμένη η περιγραφή σου.

Αν έχεις αρκετές στήλες στη σειρά, έχεις π.χ. στο κελί Α30 μια SUM(Α1:Α29) και θέλεις στην σειρά 30 (A, B, C, D, κτλ) να έχεις sum από τις ανάλογες στήλες, τότε πολύ απλά  επιλέγεις το A30 (για το παράδειγμα) , πας τον κέρσορα στην κάτω δεξιά γωνία του A30 που έχει μια τελίτσα, την "αρπάζεις" με το ποντίκι και σέρνεις το ποντίκι προς τα δεξιά (ή αριστερά αν δεν είναι στην στήλη Α)  μέχρι εκεί που θέλεις. Το excel θα ενημερώσεις τις sum στο κάθε κελί ώστε να ανταποκρίνονται στις ανάλογες στήλες (SUM(B1:B29)  SUM(C1:C29) κτλ).

Το ίδιο θα γίνει και αν κάνεις copy το Α30 και paste σε όποια κελιά θέλεις, αρκεί να είναι στην ίδια σειρά (30).

Άλλος τρόπος, αν έχεις ανόμοιες  στήλες με αριθμούς σε διαφορετικές θέσεις, είναι να πας στο κελί που θέλεις την sum, να πατήσεις ALT και = και μόλις σου βγάλει το selection box να επιλέξεις ποια κελιά θέλεις να αθροίσεις.

Αν δεν είναι κάτι από τα παραπάνω δώσε ένα screenshot και ανέλυσε το πρόβλημα σου με συγκεκριμένα δεδομένα όπως έκανα παραπάνω, δηλαδή να αναφέρεις κελιά και περιοχές.

Εκανα αυτό που μου είπες (το έσυρα). 

Ευχαριστώ πάρα πολύ!! 
Έχω κάτσει λίγο να ασχοληθώ με το excel εδώ και λίγο διάστημα, με αφορμή ένα εξοδολόγιο που φτιάχνω και είναι πάρα πολλά που δεν θυμάμαι (ή αν θέλετε, που δεν έδωσα τόση σημασία ότι θα τα χρειαζόμουν) από όταν έκανα μαθήματα στη σχολή πάνω στο office.

Υπάρχει κάπου κάποιος οδηγός εκμάθησης ; Προσπαθώ να σκεφτώ τι άλλο μπορώ να φτιάξω για εξάσκηση, αλλά δεν πάει το μυαλό μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Excel είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ. Δεν μπορείς απλά να πας ψάχνοντας.

Αν θέλεις να παρακολουθήσεις κάποια μαθήματα έχει πάρα πολλά στο  youtube.

https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&tbm=vid&sxsrf=AJOqlzXCHlqTgKkZenKBvb0M3nYroNrqPQ:1676070494599&q=εκμάθηση+excel&sa=X&ved=2ahUKEwjgv8uTiYz9AhU0Q_EDHaWbAnoQ8ccDegQIDxAD&biw=1311&bih=646

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/2/2023 στις 1:09 ΠΜ, micos000 είπε

Το Excel είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ. Δεν μπορείς απλά να πας ψάχνοντας.

Αν θέλεις να παρακολουθήσεις κάποια μαθήματα έχει πάρα πολλά στο  youtube.

https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&tbm=vid&sxsrf=AJOqlzXCHlqTgKkZenKBvb0M3nYroNrqPQ:1676070494599&q=εκμάθηση+excel&sa=X&ved=2ahUKEwjgv8uTiYz9AhU0Q_EDHaWbAnoQ8ccDegQIDxAD&biw=1311&bih=646

 

ότι είναι τεράστιο, το ξέρω. 

Όταν είχα κάνει μαθήματα, θυμάμαι ότι κάναμε τα πολύ βασικά. 
Βέβαια έμαθα και πράγματα που δεν τα ήξερα όσο κι αν το είχα χρησιμοποιήσει προηγουμένως σε δουλειές, αλλά και πάλι, δεν είχαμε μάθει στην πράξη πολλά πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά καλησπέρα.  Να ρωτήσω και εγώ κάτι. Έχω ένα φύλλο με πολλές εγγραφές. Στην πρώτη στήλη και αφού επιλέξω φίλτρο σε όλο το φύλλο, θέλω να τικαρω κάποιες εντολές από το παράθυρο που ανοίγει, και αν για κάποιο λόγο φύγω να δω κάποιο άλλο ανοιχτό παράθυρο στα windows, να μην μου χάνεται το τσεκάρισμα..Γίνεται ή όχι; ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Πρέπει να επιλέξω τις τιμές από δύο στήλες, ξεκινώντας όχι από πάνω πάνω, αλλά πχ από το σημείο που βλέπετε, και κάτω, μέχρι το τέλος των τιμών.

Ξεκινάω να επιλέγω τις τιμές κρατώντας τον κέρσορα πατημένο και πηγαίνοντας συνεχώς προς τα κάτω:

ejwel.jpg.d829288a8023c9d56fa08810bae01d36.jpg

Το πρόβλημα είναι ότι οι στήλες μπορεί να έχουν 2500 καταχωρήσεις και θέλω ίσα με 2 λεπτά απλά για επιλέξω τις τιμές μέχρι να φτάσει κάτω το σκρολάρισμα.

Η ερώτηση είναι, υπάρχει κάποιος έξυπνος τρόπος να γίνει η επιλογή κατευθείαν? Πχ επιλέγω τις πρώτες τιμές, και πατώντας ένα κουμπί μου επιλέγει και όλες τις υπόλοιπες καταχωρήσεις που υπάρχουν από εκεί και κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν είναι οι 2 τελευταίες όπως στην εικόνα πατάς [CTRL]+[SHIFT]+[END]

Για μια στήλη όπου κι αν βρίσκεται πατάς [CTRL]+[SHIFT]+[↓] και μαρκάρεις όλη τη στήλη προς τα κάτω, αν θέλεις μαζί και  μια παραδιπλανή πατάς ξανά το [CTRL]+[SHIFT]+[↓]

image.png.2ccccd7c460e0e9f92d9816688d9db8d.png

Επεξ/σία από tinapo
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού είναι συνεχόμενα τα κελιά είναι απλό.

Επιλέγεις το 1ο πάνω αριστερά κελί (γραμμή 49 το μηδέν στο screenshot σου), πας στο τελευταίο κάτω κελί της διπλανής στήλης και με πατημένο το SHIFT το επιλέγεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, tinapo είπε

Αν είναι οι 2 τελευταίες όπως στην εικόνα πατάς [CTRL]+[SHIFT]+[END]

Για μια στήλη όπου κι αν βρίσκεται πατάς [CTRL]+[SHIFT]+[↓] και μαρκάρεις όλη τη στήλη προς τα κάτω, αν θέλεις μαζί και  μια παραδιπλανή πατάς ξανά το [CTRL]+[SHIFT]+[↓]

image.png.2ccccd7c460e0e9f92d9816688d9db8d.png

Ωραίος, έγινε ακριβώς αυτό που ήθελα με το [CTRL]+[SHIFT]+[↓]

8 λεπτά πριν, micos000 είπε

Αφού είναι συνεχόμενα τα κελιά είναι απλό.

Επιλέγεις το 1ο πάνω αριστερά κελί (γραμμή 49 το μηδέν στο screenshot σου), πας στο τελευταίο κάτω κελί της διπλανής στήλης και με πατημένο το SHIFT το επιλέγεις.

Μα το θέμα είναι να βρω κάποιο πλήκτρο για να γλιτώσω χρόνο και κόπο. Αν πάω χειροκίνητα μέχρι κάτω είναι το ίδιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Μα το θέμα είναι να βρω κάποιο πλήκτρο για να γλιτώσω χρόνο και κόπο. Αν πάω χειροκίνητα μέχρι κάτω είναι το ίδιο

Εννοούσα να πας με το scrolling του παραθύρου να βρεις το τελευταίο κελί που θέλεις να επιλέξεις.

spacer.png

Αν όμως το τέλος είναι και το τελευταίο κελί της στήλης, τότε με αυτό που έγραψε ο tinapo είσαι καλυμμένος. Αν όμως δεν είναι το τελευταίο και θέλεις να επιλέξεις π.χ. από τα 5.000 τα 3.500 τότε νομίζω ότι δεν θα σε βολέψει.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω μέχρι το τέλος της στήλης. Το σκρολ του παραθύρου δεν βολεύει τόσο.

Επίσης, για ποιο λόγο να μην δουλεύουν στο excel τα κουμπιά Home και End?

Να πατάω το Home και να με πηγαίνει στην αρχή του εγγράφου, και με το End αντίστοιχα κάτω κάτω, στο τέλος των δεδομένων. Θα βόλευε πάρα πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Να πατάω το Home και να με πηγαίνει στην αρχή του εγγράφου, και με το End αντίστοιχα κάτω κάτω, στο τέλος των δεδομένων. Θα βόλευε πάρα πολύ

[CTRL]+[HOME]

[CTRL]+[END]

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...