Προς το περιεχόμενο

Προταση για ξεκουραστα παπουτσια;


Witcher1st

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Κατι δικά μου Nike 10 ετων σχεδόν αφορετα, αποφάσισα να τα φορέσω μια φορά. Στα παπούτσια ξεκόλλησε όλος ο πάτος και η σόλα, πάλι καλά που δεν βγήκε όλο το ποδι μου έξω να γίνω ρεζίλι στο λεωφορείο. Είχαν αποδομηθει τα πλαστικά. 

Σε αυτό το θέμα δεν είχα παράπονο, λογικό είναι μετά από τόσα χρόνια να ξεκολλήσουν γρήγορα.

Το point μου ήταν ότι αγοράζεις νέα μοντέλα και είναι χειρότερα από τα προηγούμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθημερινά κάνω περίπου 10.000 βήματα και μέχρι τον οκτώβριο που μας πέρασε έκανα 14.000...αυτό που είδα τεράστια διαφορά στην άνεση του παπουτσιού ήταν να παω να φτιάξω πάτους σύμφωνα με το δικό μου πόδι...τους χρησιμοποιώ σε όλα μου τα παπούτσια και έχω δει διαφορά ακόμα και σε κάτι σκληρά παπούτσια που είχα!!

Για να απαντήσω και στο post, στην δουλεια φοράω new balance 574 και στο τρέξιμο φοράω new balance vongo v5(φορούσα παλιά nike αλλα οτι nike πήρα τα τελευταία 2 χρόνια ,μετά τα 250χλμ περίπου γινόντουσαν σκληρά και με ενοχλούσαν στο τρέξιμο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Skechers ειναι γενικα ανετα αλλα σε εμενα τουλαχιστον δεν κρατανε πολυ,το τιμημα της ανεσης τους

Τα new balance που εχω δοκιμασει so far δεν ειναι παρα πολυ μαλακα αλλα ειναι πολυ ανθεκτικα

Στη Nike βρισκω μια ισορροπια

Τα Hoka δεν μου αρεσει που ειναι τοσο ψηλα,βρισκω απιθανο να ειναι καλο αυτο για τα γονατα

Δεν εχω δοκιμασει τα ελβετικα τα cloud

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Τα Hoka δεν μου αρεσει που ειναι τοσο ψηλα,βρισκω απιθανο να ειναι καλο αυτο για τα γονατα

Αντιθέτως, τα ψηλά μοντέλα της Hoka (πχ Bondi, Clifton) ενδείκνυνται για προβλήματα στα γόνατα (χονδροπάθειας, προβλήματα στον μηνίσκο κλπ). Προσωπικά, μου τα είχε προτείνει ορθοπεδικός για αυτόν ακριβώς τον λόγο, και τα χρησιμοποιώ αρκετό καιρό, με πολύ καλά αποτελέσματα. Επίσης καλά αποτελέσματα έχω και από τα Nike Invisible Run, που είναι της ίδιας λογικής/φιλοσοφίας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, arxontas2323 είπε

Καθημερινά κάνω περίπου 10.000 βήματα και μέχρι τον οκτώβριο που μας πέρασε έκανα 14.000...αυτό που είδα τεράστια διαφορά στην άνεση του παπουτσιού ήταν να παω να φτιάξω πάτους σύμφωνα με το δικό μου πόδι...τους χρησιμοποιώ σε όλα μου τα παπούτσια και έχω δει διαφορά ακόμα και σε κάτι σκληρά παπούτσια που είχα!!

Για να απαντήσω και στο post, στην δουλεια φοράω new balance 574 και στο τρέξιμο φοράω new balance vongo v5(φορούσα παλιά nike αλλα οτι nike πήρα τα τελευταία 2 χρόνια ,μετά τα 250χλμ περίπου γινόντουσαν σκληρά και με ενοχλούσαν στο τρέξιμο)

Κόστος; Πλέντονται; Εκτιμώμενη διάρκεια ζωής; Αν χρειαστείς καινούριους, σου ξαναμετράνε το πόδι;

Άρα τέτοιους πάτους και παπούτσια των 15€ ή καλό παπούτσι 100€+ ή τέτοιους πάτους και παπούτσι μέτριο (50-60€) ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, csontheline είπε

Κόστος; Πλέντονται; Εκτιμώμενη διάρκεια ζωής; Αν χρειαστείς καινούριους, σου ξαναμετράνε το πόδι;

Άρα τέτοιους πάτους και παπούτσια των 15€ ή καλό παπούτσι 100€+ ή τέτοιους πάτους και παπούτσι μέτριο (50-60€) ;

εμένα μου κόστισαν 100€ οι πάτοι..έχει να κάνει και που θα πας να στους κάνουν,ίσως και φθηνότερα να το βρείς!!καθαρίζονται οι πάτοι!!διάρκεια ζωής:είμαι ήδη στον 1 χρόνο και έχω φίλους που τους έχουν περίπου 4 χρόνια...εγω θα ξανα κάνω πελματογράφημα σε 6 μήνες να δω αν έχει αλλάξει κάτι(εχω και ενα μικρό θεματάκι με το ισχίο). άποψη μου όσο πιο καλό παπούτσι μπορείς και τους πάτους!!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα τελευταία 4 χρόνια έχω δοκιμάσει αρκετά αθλητικά με έμφαση στην άνεση. Και εξηγούμε. Μέχρι αρχές του 2021, ήμουν 200 κιλά περίπου, οπότε το να έχω άνετα παπούτσια ήταν πολύ σημαντικό. Έως τότε είχα δοκιμάσει μόνο Ultraboost της Adidas. Οκ, όχι ότι πιο άνετο, αλλά είναι σκυλιά. Μέχρι τότε τα εκθείαζα από θέμα άνεσης, μέχρι που άρχισα να δοκιμάζω κι άλλα. Από πάσχα του 2021 έως και σήμερα, λόγω του ότι περπάταγα αρκετά χιλιόμετρα κάθε μέρα για να χάσω τα κιλά, δοκίμασα αρκετά ζευγάρια. Adidas Ultraboost 20/21/22, Saucony Endorphin Speed 3, Asics Gel Kayano 28, Asics GT 2000 10, Asics Noosa Tri 14, Asics Nimbus 24, HOKA Clifton 8, New Balance 1080v12. Πιθανώς να ξεχνάω κάποιο...

Πέρα από το τί θα σου φανεί εσένα πιο άνετο, ψάξε λίγο και την ανατομία του ποδιού σου. Πχ εγώ έχω υπερπρηνισμό και για τον λόγο αυτό, στο πόδι μου κάθονται καλύτερα (με διαφορά) τα Asics gel kayano και τα GT 2000 10 - και γενικά τα stability παπούτσια. Όχι ότι και τα άλλα που έγραψα δεν ήταν πολύ καλά, αλλά δεν υπάρχει ένα παπούτσι για όλα τα πόδια. Και ενώ τα endorphin speed 3 και τα 1080v12 είναι πολύ μαλακά, ΔΕΝ κάθονται καλά στο πόδι μου και με ενοχλούν λίγο.

Και με αφορμή το άρθρο, για όσους θέλουν stability παπούτσι σε καλή τιμή και να είναι και goretex αδιάβροχο, τώρα παίζει το asics gt 2000 10 Gtx στα 72€.

Επεξ/σία από swayback
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το budget σου ιδανικά είναι τα skechers arch fit. Πολύ μαλακός πάτος με μεγάλη ποσότητα αφρώδους υλικού στη σόλα και πολύ ελαφρύ παπούτσι. Αν ήταν και λίγο πιο όμορφα, θα τα φορούσα σε καθημερινή βάση.

Δες και τα skechers max cushioning. Δεν τα έχω δοκιμάσει αλλά λένε ότι φτάνουν σε άνεση τα hoka 8 που για μένα είναι το πιο άνετο παπούτσι ever.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, tzotzo είπε

και τα 574 ειναι αρκετα ανετα που αναφερθηκαν, και αλλα ομως, εμενα και τα nmd με βολεψαν, και τα Nite jogger,δηλαδη μια μιξη Ultraboost με casual. Τελευταια εχω παθει πλακα με τα huarache που ειναι παααρα πολυ ανετα.
Το προβλημα ομως που εντοπιζω ειναι πως φορας το ιδιο παπουτσι για τρια χρονια. Κανονικα οι γιατροι λενε οτι μερα παρα μερα πρεπει να φορας διαφορετικο παπουτσι. Τα Ultraboost δεν κανουν για γυμναστικη, περαν ισως του τρεξιματος

Γνωμη μου ειναι να παρεις 2-3 ζευγαρια καλης ποιοτητας και να τα κανεις rotate. Μιλαμε για ολο το συστημα απο τα πελματα εως την σπονδυλικη στηλη.
Στις εκπτωσεις μπορεις να βρεις ζευγαρια απο 70€ που κανονικα εχουν 100-120

τι παπουτσι προτεινεις για τρεξιμο και τι για γυμναστηριο(βαρη, ασκησεις κτλ) ευχαριστω

Επεξ/σία από Titos301
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, swayback είπε

 

Και με αφορμή το άρθρο, για όσους θέλουν stability παπούτσι σε καλή τιμή και να είναι και goretex αδιάβροχο, τώρα παίζει το asics gt 2000 10 στα 72€.

Ευχαριστώ για το τιπ, παρήγγειλα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, csontheline είπε

Κόστος; Πλέντονται; Εκτιμώμενη διάρκεια ζωής; Αν χρειαστείς καινούριους, σου ξαναμετράνε το πόδι;

Άρα τέτοιους πάτους και παπούτσια των 15€ ή καλό παπούτσι 100€+ ή τέτοιους πάτους και παπούτσι μέτριο (50-60€) ;

Ειδικοι πάτοι διαμορφωμένοι ανάλογα το πόδι σου με πελματογραφημα, κόστος γύρω στα 100 ευρώ. Εγώ έχω φτιάξει τέτοιους διότι άρχισα από πέρσι να βγάζω καλο στο αριστερό πόδι λόγω ανατομικών και άλλων θεμάτων υγείας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Titos301 είπε

τι παπουτσι προτεινεις για τρεξιμο και τι για γυμναστηριο(βαρη, ασκησεις κτλ) ευχαριστω

για γυμναστηριο με βαρη σιγουρα χρειαζεσαι σκληρο παπουτσι, εχει αρκετα στα κροσφιτ

τρεξιμο δεν ξερω να σου πω. προσωπικα θα φορουσα saucony στο τρεξιμο αλλα εχει απειρες επιλογες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...