Προς το περιεχόμενο

Προταση για ξεκουραστα παπουτσια;


Witcher1st

Προτεινόμενες αναρτήσεις

40 λεπτά πριν, Witcher1st είπε

Αυτο παει σε ολα τα παπουτσια; Και σε αθλητικα και σε αρβυλες και σε sneakers κ.ο.κ;

Λογικά ναι. Διότι δεν υπάρχει άλλος τύπος πάτου για κάθε παπούτσι. Έναν κοινό πάτο σου φτιάχνουν. Τα στοιχεία που είναι αναγκαία πέραν από το πελματογραφημα είναι το βάρος σου και το μέγεθος του παπουτσιού. Ο πάτος θα είναι για το μέγεθος του παπουτσιού που θα φοράς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, Witcher1st είπε

Αυτο παει σε ολα τα παπουτσια; Και σε αθλητικα και σε αρβυλες και σε sneakers κ.ο.κ;

Ιδανικά πρέπει να βγάλεις τον πάτο του παπουτσιού και να βάλεις αυτόν που έφτιαξες!! ανάλογα τον άνθρωπο μπορεί να χρειαστεί και μεγαλύτερο νούμερο παπούτσι!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Στις 1/2/2023 στις 11:21 ΜΜ, tzotzo είπε

για γυμναστηριο με βαρη σιγουρα χρειαζεσαι σκληρο παπουτσι, εχει αρκετα στα κροσφιτ

τρεξιμο δεν ξερω να σου πω. προσωπικα θα φορουσα saucony στο τρεξιμο αλλα εχει απειρες επιλογες

https://tsakalian.gr/brands/skechers/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Garo20 είπε

Περυσι πηρα skechers. Στο πρωτο πλυντηριο, ξεφλουδισε πανω απο την σολα το γυρω γυρω. Συνεχισα να τα φοραω. Το καλοκαιρι στο χωριο πηγε καμια 10αρα φορες να γυρισει το ποδι μου. Οι σολες πια εχουν λιωσει σε πολυ μεγαλο βαθμο. Μεγαλυτερο απο οποιοδηποτε αλλο παπουτσι εχει περασει απο τα χερια μου.
Τελικα πριν απο 15 μερες, γλυστρισα στο εξοχικο λες και ημουν σε παγο. Ρωγμωδες καταγμα καπου πισω μεσα απο τον αστραγαλο. Ειμαι με επιστραγαλιδα και παντοφλα, αλλα ευτυχως περπαταω μεσα στο σπιτι. Χτες ξαναπηγα στον ορθοπεδικο. Αλλες 15 μερες θα την φοραω.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/1/2023 στις 8:04 ΜΜ, Witcher1st είπε

Ψαχνω παπουτσια ανετα και ξεκουραστα στο ποδι για καθημερινη χρηση. Οχι τρεξιμο, γυμναστηριο κτλ.. 

Ειχα για 2,3 χρονια τα Asics Contend 4, το οποιο ηταν αρκετα vfm παπουτσι και ειπα να παρω το καινουριο μοντελο. Προτιμησα το 7αρι απο το 8, λογω αξιολογησεων. Αλλα το νεο μοντελο εχει πεσει αρκετα σε ποιοτητα, ειναι λες και φοραω διαφορετικο παπουτσι. Βεβαια 40 ευρω εδωσα, αλλα τοσα περιπου ειχα δωσει και για το παλαιοτερο.

Δλδ προτιμω να φοραω τo Nike Pegasus Trail 3 που εχω και ειναι για βουνο, το βρισκω πιο ανετο στο ποδι. Εχω και κατι Ultraboost παλια, 3 ετων αν θυμαμαι καλα, τα οποια καθονται στο ραφι. Λεω να τα χρησιμοποιω μονο για τρεξιμο σε ταρταν ή γυμναστηριο, εαν παω ποτε.. Να κρατησουν καιρο ακομα, μη τα χαλασω.

Διαβαζω αρκετα καλα λογια για τα Skechers, αλλα ποτε μου δεν ειχα καποιο παπουτσι απο αυτη την εταιρια. Κυριως για το Skechers Arch Fit. Εχετε καποια γνωμη; Καποια αλλη προταση;

https://tsakalian.gr/brands/skechers/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Περυσι πηρα skechers. Στο πρωτο πλυντηριο, ξεφλουδισε πανω απο την σολα το γυρω γυρω. Συνεχισα να τα φοραω. Το καλοκαιρι στο χωριο πηγε καμια 10αρα φορες να γυρισει το ποδι μου. Οι σολες πια εχουν λιωσει σε πολυ μεγαλο βαθμο. Μεγαλυτερο απο οποιοδηποτε αλλο παπουτσι εχει περασει απο τα χερια μου.
Τελικα πριν απο 15 μερες, γλυστρισα στο εξοχικο λες και ημουν σε παγο. Ρωγμωδες καταγμα καπου πισω μεσα απο τον αστραγαλο. Ειμαι με επιστραγαλιδα και παντοφλα, αλλα ευτυχως περπαταω μεσα στο σπιτι. Χτες ξαναπηγα στον ορθοπεδικο. Αλλες 15 μερες θα την φοραω.
 

Ελπίζω να έχεις καλή ασφάλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, tzotzo είπε

Ελπίζω να έχεις καλή ασφάλεια.

Τι να μου κανει η ασφαλεια? Επιστραγαλιδα και καθισιο στο σπίτι. Απο άνεση πάντως, ηταν πολυ καλα και ωραια καθοντουσαν στο ποδι στην αρχη. Το παραπονο ειναι που ξεφλουδισαν στο 1ο πλυσιμο, και εχασαν πολυ γρηγορα την φορμα τους. Για αυτο και καμια 10αρια φορες που πηγε να γυρισει το πόδι. 
Εδω διπλα εχω φιλαρακι που ειναι πολυ φαν της Sketchers. Αυτος δεν εχει αντιμετωπισει τετοια προβληματα. 
Εγω παντως δεν ξαναπαίρνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν ξέρω αν θα στεναχωρέσουμε κάποιους, αλλά καλό και ποιοτικό παπούτσι κάτω απο 80 ευρώ πολύ πολύ δύσκολα να βρεις!!!

Και το ακόμα πιο εντυπωσιακό που μας στεναχωρεί όλους είναι πως πλέον...κανένα παπούτσι δεν επιτρέπεται να το φοράς πάνω απο 1 ή 2 χρόνια το πολύ αν δεν θέλεις να έχεις προβλήματα με μέση γόνατα κλπ...Φυσικά αναφέρομαι σε ανθρώπους που γενικά προσέχουν την υγεία τους...

Μέχρι τα 25-30 κανείς δεν αισθάνεται κάτι ακόμα και ξυπολυτος να κυκλοφορεί...μετά βγαίνουν τα προβλήματα...

μερικές προτάσεις ποιοτικών παπουτσιών...που κάποιοι τα φοράνε χρόνια και κάποιοι δεν γνωρίζουν ΄πτι υπάρχουν καν...:

https://gorun.gr/reviews/on-cloudsurfer-2/       ή  πχ https://gorun.gr/reviews/hoka-bondi-8/

Επεξ/σία από Denmark1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/2/2023 στις 3:05 ΜΜ, swayback είπε

Τα τελευταία 4 χρόνια έχω δοκιμάσει αρκετά αθλητικά με έμφαση στην άνεση. Και εξηγούμε. Μέχρι αρχές του 2021, ήμουν 200 κιλά περίπου, οπότε το να έχω άνετα παπούτσια ήταν πολύ σημαντικό. Έως τότε είχα δοκιμάσει μόνο Ultraboost της Adidas. Οκ, όχι ότι πιο άνετο, αλλά είναι σκυλιά. Μέχρι τότε τα εκθείαζα από θέμα άνεσης, μέχρι που άρχισα να δοκιμάζω κι άλλα. Από πάσχα του 2021 έως και σήμερα, λόγω του ότι περπάταγα αρκετά χιλιόμετρα κάθε μέρα για να χάσω τα κιλά, δοκίμασα αρκετά ζευγάρια. Adidas Ultraboost 20/21/22, Saucony Endorphin Speed 3, Asics Gel Kayano 28, Asics GT 2000 10, Asics Noosa Tri 14, Asics Nimbus 24, HOKA Clifton 8, New Balance 1080v12. Πιθανώς να ξεχνάω κάποιο...

Πέρα από το τί θα σου φανεί εσένα πιο άνετο, ψάξε λίγο και την ανατομία του ποδιού σου. Πχ εγώ έχω υπερπρηνισμό και για τον λόγο αυτό, στο πόδι μου κάθονται καλύτερα (με διαφορά) τα Asics gel kayano και τα GT 2000 10 - και γενικά τα stability παπούτσια. Όχι ότι και τα άλλα που έγραψα δεν ήταν πολύ καλά, αλλά δεν υπάρχει ένα παπούτσι για όλα τα πόδια. Και ενώ τα endorphin speed 3 και τα 1080v12 είναι πολύ μαλακά, ΔΕΝ κάθονται καλά στο πόδι μου και με ενοχλούν λίγο.

Και με αφορμή το άρθρο, για όσους θέλουν stability παπούτσι σε καλή τιμή και να είναι και goretex αδιάβροχο, τώρα παίζει το asics gt 2000 10 Gtx στα 72€.

Φίλε swayback καλησπέρα.

Θα ήθελα πραγματικά τη γνώμη σου - και όποιος μπορεί βέβαια-για το εξής: καταρχάς δεν έχω κάνει ποτέ πελματογραφημα δεν είχα κάποιο θέμα εκτιμώ , ούτε μπορώ προφανώς να καταλάβω αν κάποιο stability παπούτσι πχ gt 200 10θα μου κάτσει καλύτερα από ένα nimbus 24.

Πες ότι πάω τυφλά στο gt, υπάρχει περίπτωση να έχω "πρόβλημα" ?

Ιδανικά θα ήθελα το gt 200 10 gtx που είναι αδιάβροχο. Έχει ουσιαστική διαφορά στο πάτημα από το gt 2000 10?

Ιδανικά επίσης μου αρέσει οπτικά πολυ το gt 1000 11 gtx. Έχει διαφορά από το 2000 10 gtx?

Πολύ χαλαρό τρέξιμο σε άσφαλτο 2-3 φορές την βδομάδα αλλά κυρίως καθημερινή μετακίνηση, 80 κιλά, εγχείριση χιαστού πριν δέκα οκτώ μήνες.

Εντός γυμναστηρίου εντάξει φοράω άλλα παπούτσια.

Ευχαριστώ 

 

Επεξ/σία από snowman7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/6/2023 στις 9:21 ΠΜ, andreaspA είπε

Τι να μου κανει η ασφαλεια? Επιστραγαλιδα και καθισιο στο σπίτι. Απο άνεση πάντως, ηταν πολυ καλα και ωραια καθοντουσαν στο ποδι στην αρχη. Το παραπονο ειναι που ξεφλουδισαν στο 1ο πλυσιμο, και εχασαν πολυ γρηγορα την φορμα τους. Για αυτο και καμια 10αρια φορες που πηγε να γυρισει το πόδι. 
Εδω διπλα εχω φιλαρακι που ειναι πολυ φαν της Sketchers. Αυτος δεν εχει αντιμετωπισει τετοια προβληματα. 
Εγω παντως δεν ξαναπαίρνω.

Κανενα παπουτσι δεν ειναι για πλυντηριο 

With that said,τα sketchers ειναι ανετα αλλα οχι ανθεκτικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, vagos789 είπε

Κανενα παπουτσι δεν ειναι για πλυντηριο 

With that said,τα sketchers ειναι ανετα αλλα οχι ανθεκτικα

Ναι και θα τα φοραμε παντα βρωμικα. Μια χαρα ειναι για πλυντηριο αν ειναι της προκοπης. Ξερω Nike και Reebok που εχουν μπει 30 φορες στο πλυντηριο. Η γυναικα μου βαζει τα παππουτσια της στο πλυντηριο λιγο πιο σπανια απο βρακια. Συνεχεια στεγνωνουν στα συρματα. Δεν παθαινουν τιποτα. Οχι στους 60 φυσικα, αλλα 30-40 βαθμους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως αυτά τα παπούτσια έχουν αντιμικροβιακή επίστρωση εσωτερικά, που όταν τα βάζεις στο πλυντήριο φεύγει με την πρώτη, με αποτέλεσμα μετά από μία-δύο φορές που θα τα φορέσεις απ' το πλυντήριο να είναι χειρότερα από πριν.

Συχνότατη αλλαγή κάλτσας, π.χ. εγώ όταν γυρνάω σπίτι (όχι απαραίτητα απ' τη δουλειά, επειδή πήγα για ψώνια ας πούμε) και τα βγάζω, αν μετά από λίγο βγω ξανά, θα βάλω άλλες κάλτσες, κι ας βάλω και τρία ζευγάρια μέσα στη μέρα.

Γενικά όταν αρχίζει και μυρίζει το παπούτσι πάει επί τόπου και πέταμα. Ούτε πλυντήρια ούτε πούδρες ούτε τίποτα.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ Ναι, σωστό κι αυτό.

Επίσης το πλύσιμο στο πλυντήριο δεν ξέρω και κατά πόσο επηρεάζει τα λάστιχα και γενικά τις αντικραδασμικές ιδιότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...