Προς το περιεχόμενο

Προταση για ξεκουραστα παπουτσια;


Witcher1st

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, arxontas2323 είπε

εμένα μου κόστισαν 100€ οι πάτοι..έχει να κάνει και που θα πας να στους κάνουν,ίσως και φθηνότερα να το βρείς!!καθαρίζονται οι πάτοι!!διάρκεια ζωής:είμαι ήδη στον 1 χρόνο και έχω φίλους που τους έχουν περίπου 4 χρόνια...εγω θα ξανα κάνω πελματογράφημα σε 6 μήνες να δω αν έχει αλλάξει κάτι(εχω και ενα μικρό θεματάκι με το ισχίο). άποψη μου όσο πιο καλό παπούτσι μπορείς και τους πάτους!!

Και ο πατος που φτιαχνεις μπαινει πανω απο τον πατο του παπουτσιου ή τον βγαζεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

35 λεπτά πριν, Witcher1st είπε

Και ο πατος που φτιαχνεις μπαινει πανω απο τον πατο του παπουτσιου ή τον βγαζεις;

Βγάζεις αυτον που εχει το παπούτσι και βάζεις τον δικο σου!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, arxontas2323 είπε

Βγάζεις αυτον που εχει το παπούτσι και βάζεις τον δικο σου!!

Ναι αλλα υποτιθεται οτι σε καλο παπουτσι, ενα μεγαλο μερος της τιμης ειναι ο πατος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Witcher1st είπε

Ναι αλλα υποτιθεται οτι σε καλο παπουτσι, ενα μεγαλο μερος της τιμης ειναι ο πατος.

Όχι ο αφαιρούμενος (insole). Το κόστος πάει σε midsole και outsole (τα άλλα τμήματα του "πάτου" του παπουτσιού)

FBLTmaX.jpg

 

Επεξ/σία από Dante80
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο με custom πάτους θα είναι κάποιος σε ένα πολύ μεγάλο ποσοστό ok.

Ακόμη και η αγορά/δοκιμή των νέων παπουτσιών θα πρέπει κανονικά να γίνει με τους πάτους να φοριούνται. Οτιδήποτε άλλο είναι μη σωστό.

Προσωπικά, έχω custom πάτους εδώ και περίπου 3 χρόνια, σε συνδιασμό με Nike Air Zoom Vomero 14 και Nike Air Zoom Pegasus 38 / 38 Shield.

Δεν ξαναγυρίζω ποτέ σε απλό παπούτσι χωρίς πάτους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, icsd08063 είπε

Μόνο με custom πάτους θα είναι κάποιος σε ένα πολύ μεγάλο ποσοστό ok.

Ακόμη και η αγορά/δοκιμή των νέων παπουτσιών θα πρέπει κανονικά να γίνει με τους πάτους να φοριούνται. Οτιδήποτε άλλο είναι μη σωστό.

Προσωπικά, έχω custom πάτους εδώ και περίπου 3 χρόνια, σε συνδιασμό με Nike Air Zoom Vomero 14 και Nike Air Zoom Pegasus 38 / 38 Shield.

Δεν ξαναγυρίζω ποτέ σε απλό παπούτσι χωρίς πάτους.

Τι εννοεις custom πατους; Αγορασμενους απο εσενα, που τους τοποθετεις μονος σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mindreader είπε

Τι εννοεις custom πατους; Αγορασμενους απο εσενα, που τους τοποθετεις μονος σου;

Κατασκευασμενους με πελματογραφημα ειδικά για τα δικά σου πόδια. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mindreader είπε

Τι εννοεις custom πατους; Αγορασμενους απο εσενα, που τους τοποθετεις μονος σου;

Αυτό που αναφέρθηκε ακριβώς από πάνω. Πάτοι που είναι κατασκευασμένοι βάση των δικών μου πελμάτων και αντικαθιστούν τους εσωτερικούς πάτους στα παπούτσια.

Κοστίζουν όσο ένα  καινούριο ζευγάρι παπούτσια συνήθως αλλά δεν  πρόκειται να υπάρξει στιγμή που θα κοιτάξεις πίσω αν δοκιμάσεις κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιοι το εχουν πάει μακριά.

Χρησιμοποιω χρόνια σε όλα τα παπούτσια μου ανατομικους πάτους Scholl με 13-14 ευρω από τους οποίους δεν εχω παραπονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, icsd08063 είπε

Μόνο με custom πάτους θα είναι κάποιος σε ένα πολύ μεγάλο ποσοστό ok.

Ακόμη και η αγορά/δοκιμή των νέων παπουτσιών θα πρέπει κανονικά να γίνει με τους πάτους να φοριούνται. Οτιδήποτε άλλο είναι μη σωστό.

Προσωπικά, έχω custom πάτους εδώ και περίπου 3 χρόνια, σε συνδιασμό με Nike Air Zoom Vomero 14 και Nike Air Zoom Pegasus 38 / 38 Shield.

Δεν ξαναγυρίζω ποτέ σε απλό παπούτσι χωρίς πάτους.

Vomero 14 απο τα καλύτερα παπούτσια που έχω δοκιμάσει σε nike...pegasus 38 ήταν σκληρά μετα τα 250χλμ...εσενα δεν σκληρυναν;

15 ώρες πριν, Witcher1st είπε

Ναι αλλα υποτιθεται οτι σε καλο παπουτσι, ενα μεγαλο μερος της τιμης ειναι ο πατος.

Εγω κ εσυ δεν έχουμε ιδιο πέλμα... ειδικά αμα εχεις και κάποιο θεμα υγείας σε ποδια6, τότε σίγουρα κάποιος πρέπει ν επενδύσει σε πατους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Κατασκευασμενους με πελματογραφημα ειδικά για τα δικά σου πόδια. 

Ποιος τους κατασκευαζει αυτους; Και παιρνεις ενα ζευγαρι, ή πολλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, mindreader είπε

Ποιος τους κατασκευαζει αυτους; Και παιρνεις ενα ζευγαρι, ή πολλα;

Ιατρικά καταστήματα που έχουν πελματογαφο..

Πολλά δύσκολα γιατί όπως είπε και ο icsd08063  κοστίζει όσο ένα καινούριο ζευγάρι παπούτσια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, papoys1 είπε

Καποιοι το εχουν πάει μακριά.

Χρησιμοποιω χρόνια σε όλα τα παπούτσια μου ανατομικους πάτους Scholl με 13-14 ευρω από τους οποίους δεν εχω παραπονο.

Οι έτοιμοι ανατομικοι πάτοι είναι καλύτεροι από αυτούς που έχουν μέσα τα παπούτσια από το εργοστάσιο, αλλά δεν συγκρίνονται με αυτούς που θα κατασκευαστουν με πελματογραφο.

Τώρα για να μην έχεις κάποιο πρόβλημα ειδικά αν είσαι κάποιας ηλικίας, μάλλον γενικώς είσαι σε πολύ καλό επίπεδο στην υγεία σου και για αυτό ακόμα δεν βγήκαν θέματα. Εγώ πχ που έχω θέματα κληρονομικα εκ γενετής, από πέρσι που ήμουν όρθιος επί 2 ώρες σε ένα ΚΕΠ, έβγαλα έναν καλο στο αριστερό πόδι ο οποίος δεν έχω καταφέρει να τον εξαλείψω εντελώς αλλά τον μειώνω σημαντικά το καλοκαίρι προς φθινόπωρο, από Χειμώνα και Άνοιξη φουντώνει πάλι και με ενοχλεί έτσι ξεκινάω πάλι τις ειδικές κρέμες για καλους. Αλλά άτομα ακόμα μικρότερα από εμένα με τα ίδια προβλήματα υγείας εμφανίζουν καλους γύρω από τα 30.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/2/2023 στις 12:34 ΠΜ, arxontas2323 είπε

Βγάζεις αυτον που εχει το παπούτσι και βάζεις τον δικο σου!!

Αυτο παει σε ολα τα παπουτσια; Και σε αθλητικα και σε αρβυλες και σε sneakers κ.ο.κ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, arxontas2323 είπε

Vomero 14 απο τα καλύτερα παπούτσια που έχω δοκιμάσει σε nike...pegasus 38 ήταν σκληρά μετα τα 250χλμ...εσενα δεν σκληρυναν;

Εγω κ εσυ δεν έχουμε ιδιο πέλμα... ειδικά αμα εχεις και κάποιο θεμα υγείας σε ποδια6, τότε σίγουρα κάποιος πρέπει ν επενδύσει σε πατους

Vomero 14 όντως πολύ πολύ καλό παπούτσι. Είχα πάρει από ελληνικό μαγαζί και μετά από κάνα μήνα πήρα το ίδιο και από Black Friday μέσα από τη σελίδα της Nike (ακόμη το έχω στο κουτί του).

Air Pegasus 38 είναι επίσης πολύ καλό για τα γούστα μου και δεν έχουν σκλυρήνει καθόλου κυρίως ίσως γιατί δεν τα έχω για τρέξιμο αλλά απλό περπάτημα (και αρκετά περιορισμένο θα έλεγα). Οπότε δεν έχουν φθαρεί τόσο για να σκλυρήνουν.

Air Pegasus 38 Shield (σε total black) με συντροφεύουν τις κρύες μέρες του χειμώνα :)

Επεξ/σία από icsd08063
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...