Προς το περιεχόμενο

Corsa vs Clio vs Swift vs Punto


Agiaklis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στο φόρουμ.

Ψάχνω να αγοράσω το πρώτο μου αμάξι, αλλα οδηγώ σχεδόν 10 χρόνια για να προλάβω τα σχόλια περί απειρίας και αγοράς κάποιου "κουβά" κλπ. Το μπάτζετ είναι 9.000€, μαξ 10.000€ για κάποια πολύ καλή περίπτωση και τα ετήσια χιλιόμετρα που υπολογίζω, θα κυμαίνονται στις 8.000-10.000. Προσανατολίζομαι στα μοντέλα του τίτλου και πιο συγκεκριμένα στις εξής εκδόσεις:

Corsa Mk4 1.0 turbo 90/115hp,

Clio Mk4 0.9 90hp,

Punto twin air 0.9.

Swift mk2 1.2

Το αμάξι θα κινείται εντός Αττικής κατά 95%, οπότε με ενδιαφέρει κι η κατανάλωση να μην ξεφεύγει, αλλά να μπορώ να κάνω κι ένα ταξίδι 300χλμ, χωρίς να αγανακτώ (σε αυτό το κομμάτι ίσως να ξεχώριζαν τα 6ταχυτα μοντέλα όπως το Corsa και το Punto).  Καταλαβαίνω ότι λίγο πολύ σαν αυτοκίνητα μοιάζουν προφανώς, αλλά θα ήθελα να μάθω, αν υπάρχει κάποιο σημαντικό προτέρημα του ενός έναντι των άλλων, είτε αφορά πραγματική κατανάλωση εντός πόλης, είτε οδική συμπεριφορά κλπ. Σαν προσωπικό γούστο και την περισσότερη ας πούμε χαρά όταν μπαίνω μέσα, θα μου την έδιναν τα πρώτα 2, αλλά δε θα είναι βασικός παράγοντας επιλογής προφανώς. Κοίταζα και το 208 mk1, αλλά ξεφεύγει σε τιμή.  Ανοιχτός είμαι σαφώς και σε πρόταση κάποιου άλλου μοντέλου που μου έχει διαφύγει ίσως. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια βοήθεια.

Επεξ/σία από Agiaklis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, Agiaklis είπε

Καλησπέρα στο φόρουμ.

Ψάχνω να αγοράσω το πρώτο μου αμάξι, αλλα οδηγώ σχεδόν 10 χρόνια για να προλάβω τα σχόλια περί απειρίας και αγοράς κάποιου "κουβά" κλπ. Το μπάτζετ είναι 9.000€, μαξ 10.000€ για κάποια πολύ καλή περίπτωση και τα ετήσια χιλιόμετρα που υπολογίζω, θα κυμαίνονται στις 8.000-10.000. Προσανατολίζομαι στα μοντέλα του τίτλου και πιο συγκεκριμένα στις εξής εκδόσεις:

Corsa Mk4 1.0 turbo 90/115hp,

Clio Mk4 0.9 90hp,

Punto twin air 0.9.

Swift mk2 1.2

Το αμάξι θα κινείται εντός Αττικής κατά 95%, οπότε με ενδιαφέρει κι η κατανάλωση να μην ξεφεύγει, αλλά να μπορώ να κάνω κι ένα ταξίδι 300χλμ, χωρίς να αγανακτώ (σε αυτό το κομμάτι ίσως να ξεχώριζαν τα 6ταχυτα μοντέλα όπως το Corsa και το Punto).  Καταλαβαίνω ότι λίγο πολύ σαν αυτοκίνητα μοιάζουν προφανώς, αλλά θα ήθελα να μάθω, αν υπάρχει κάποιο σημαντικό προτέρημα του ενός έναντι των άλλων, είτε αφορά πραγματική κατανάλωση εντός πόλης, είτε οδική συμπεριφορά κλπ. Σαν προσωπικό γούστο και την περισσότερη ας πούμε χαρά όταν μπαίνω μέσα, θα μου την έδιναν τα πρώτα 2, αλλά δε θα είναι βασικός παράγοντας επιλογής προφανώς. Κοίταζα και το 208 mk1, αλλά ξεφεύγει σε τιμή.  Ανοιχτός είμαι σαφώς και σε πρόταση κάποιου άλλου μοντέλου που μου έχει διαφύγει ίσως. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια βοήθεια.

Επειδη τα λεφτα που σκοπευεις να δωσεις δεν ειναι και λιγα, εχεις ξεχασει να βαλεις μεσα στα κριτηρια σου κατι ακρως βασικο: Αξιοπιστια.

Οποτε απο οσα εχεις βαλει θα εδινα προβαδισμα στο swift. 

Σε αυτα τα λεφτα και την κατηγορια, μια καλη επιλογη ειναι και το fiesta με τον 1000ρη κινητηρα.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Επειδη τα λεφτα που σκοπευεις να δωσεις δεν ειναι και λιγα, εχεις ξεχασει να βαλεις μεσα στα κριτηρια σου κατι ακρως βασικο: Αξιοπιστια.

Οποτε απο οσα εχεις βαλει θα εδινα προβασιμα στο swift.

Ναι, συγγνώμη. Θεώρησα ότι αξιοπιστία είναι δεδομένη. Έχεις να προσάψεις κάτι αρνητικό όσον αφορά την αξιοπιστία των υπολοίπων μοντέλων; Νομίζω πως θεωρούνται πολύ καλά στην κατηγορία τους, εκτός αν κάνω κάπου λάθος. Ευχαριστώ και για την απάντηση. Edit γιατί τώρα είδα ότι πρόσθεσες  και το Fiesta. Θεωρώ πως έχει ξεφύγει η κατάσταση με το συγκεκριμένο μοντέλο ως προς τη σχέση τιμής/ κατάστασης (χλμ κλπ) που μπορεί να βρει κάποιος σε μεταχειρισμένο. Επίσης, εχω την αίσθηση ότι τσιμπάει λίγο στην κατανάλωση ή όχι?

Επεξ/σία από Agiaklis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Agiaklis είπε

Ναι, συγγνώμη. Θεώρησα ότι αξιοπιστία είναι δεδομένη. Έχεις να προσάψεις κάτι αρνητικό όσον αφορά την αξιοπιστία των υπολοίπων μοντέλων; Νομίζω πως θεωρούνται πολύ καλά στην κατηγορία τους, εκτός αν κάνω κάπου λάθος. Ευχαριστώ και για την απάντηση.

Δεν γνωριζω συγκεκριμενα ενα προς ενα την αξιοπιστια των μοντελων που κοιτας, αλλα η fiat ειναι γνωστο πως δεν ειναι η πιο αξιοπιστη μαρκα που θα βρεις και κατα κανονα δεν ειναι πιο αξιοπιστη απο καμια γιαπωνεζικη. Το αυτο ισχυει και με τα γαλλικα. Τωρα για τα opel δεν γνωριζω τελευταια σε τι επιπεδα αξιοπιστιας κυμαινονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BackFromHell είπε

Δεν γνωριζω συγκεκριμενα ενα προς ενα την αξιοπιστια των μοντελων που κοιτας, αλλα η fiat ειναι γνωστο πως δεν ειναι η πιο αξιοπιστη μαρκα που θα βρεις και κατα κανονα δεν ειναι πιο αξιοπιστη απο καμια γιαπωνεζικη. Το αυτο ισχυει και με τα γαλλικα. Τωρα για τα opel δεν γνωριζω τελευταια σε τι επιπεδα αξιοπιστιας κυμαινονται.

Κι εγώ τα ίδια έχω ακούσει για Fiat από κάποιους και το αντίθετο από άλλους είναι η αλήθεια, αλλά όχι για το Clio, γι'αυτό άλλωστε ζητάω και τη γνώμη ατόμων που ίσως έχουν εμπειρία με κάποιο από αυτά τα μοντέλα. Για το Corsa mk3, δηλαδή 2 μοντέλα πίσω, έχω παράδειγμα από γείτονα που δεν του έβγαλε κανένα θέμα μετά από 8 χρόνια χρήσης κι ίσως αυτό φταίει που ίσως δεν είμαι απόλυτα αμερόληπτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο τα μοντελα που εχεις παραθέσει θα έδινα και εγώ προβαδισμα στο Swift σε θέμα αξιοπιστίας. Εγώ προσωπικά δεν θα πήγαινα σε αυτοκινητο με κάτω απο 100 άλογα οπότε μετά θα κοιτούσα το Opel με τα 115 αλογα. Θα εκανα βέβαια μια προσπάθεια μήπως και έβρισκα το Swift Sport με τα 134 άλογα σε τιμή κοντά σε αυτή που κοιτάς το οποιο στις αγγελίες παίζει μεταξύ 12κ και 14,5κ

Επεξ/σία από wesker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, wesker είπε

Απο τα μοντελα που εχεις παραθέσει θα έδινα και εγώ προβαδισμα στο Swift σε θέμα αξιοπιστίας. Εγώ προσωπικά δεν θα πήγαινα σε αυτοκινητο με κάτω απο 100 άλογα οπότε μετά θα κοιτούσα το Opel με τα 115 αλογα. Θα εκανα βέβαια μια προσπάθεια μήπως και έβρισκα το Swift Sport με τα 134 άλογα σε τιμή κοντά σε αυτή που κοιτάς.

Εκτός αν μου διαφεύγει κάτι, το Swift sport καίει σίγουρα αρκετά για αμάξι πόλης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, BackFromHell said:

Δεν γνωριζω συγκεκριμενα ενα προς ενα την αξιοπιστια των μοντελων που κοιτας, αλλα η fiat ειναι γνωστο πως δεν ειναι η πιο αξιοπιστη μαρκα που θα βρεις και κατα κανονα δεν ειναι πιο αξιοπιστη απο καμια γιαπωνεζικη. Το αυτο ισχυει και με τα γαλλικα. Τωρα για τα opel δεν γνωριζω τελευταια σε τι επιπεδα αξιοπιστιας κυμαινονται.

Αρα το συμπέρασμα τελικά είναι πως δεν έχεις κάποια ιδέα για τα μοντέλα που αναφέρονται. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Agiaklis είπε

Εκτός αν μου διαφεύγει κάτι, το Swift sport καίει σίγουρα αρκετά για αμάξι πόλης.

Απο συνάδελφο που το έχει η καταναλωση του παιζει απο 8-9lt/100 εντός πόλης. Απο την άλλη για εμένα αυτοκινητο με κατω απο 100άλογα είναι κουραστικό σε διαδρομές μεγάλες όπου χρειάζεσαι τα άλογα σε προσπεράσεις κλπ. Για εμένα στην κατηγορία που κοιτάς θα ήταν το ιδανικό αυτοκίνητο.

Για το Corsa δεν θα εχεις κάποιο πρόβλημα, τουλάχιστον στης γυναικας μου δεν ειχαμε κανένα απολύτως προβλημα με αυτό, με ευλαβική συντηρηση του.

Επεξ/σία από wesker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, wesker είπε

Απο συνάδελφο που το έχει η καταναλωση του παιζει απο 8-9lt/100 εντός πόλης. Απο την άλλη για εμένα αυτοκινητο με κατω απο 100άλογα είναι κουραστικό σε διαδρομές μεγάλες όπου χρειάζεσαι τα άλογα σε προσπεράσεις κλπ. Για εμένα στην κατηγορία που κοιτάς θα ήταν το ιδανικό αυτοκίνητο.

Κατανοητό, απλώς όπως έγραψα στο αρχικό κείμενο, η χρήση του θα είναι 95% εντός πόλης κι άρα το 9lt/100 ξεφεύγει. Το Corsa φαίνεται να είναι τίμιο, γιατί είχα και συνάδελφο με το ίδιο μοντέλο, το προηγούμενο δηλαδή, αλλά με βενζίνη 1.2 70hp και δεν είχε παραπονο. Ευχαριστώ για την απάντηση. 

Επεξ/σία από Agiaklis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Agiaklis είπε

Κατανοητό, απλώς όπως έγραψα στο αρχικό κείμενο, η χρήση του θα είναι 95% εντός πόλης κι άρα το 9lt/100 ξεφεύγει. Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση.

Στο Corsa (το μοντέλο με τα 90 άλογα) της γυναικας μου πάντως η καταναλωση κυμαινεται απο 6-7lt/100 αναλογα και πως το οδηγείς φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, NickTG είπε

Αρα το συμπέρασμα τελικά είναι πως δεν έχεις κάποια ιδέα για τα μοντέλα που αναφέρονται. 

Το συμπερασμα οσων γραφω ειναι ξεκαθαρο για οποιον τα παει καλα με την κατανοηση του γραπτου λογου και δεν πασχει απο το συνδρομο του boomer: Πρεπει περα απο τα κριτηρια που αναφερει στο αρχικο ποστ, να συνυπολογισει κι αυτο της αξιοπιστιας.

Για τα υπολοιπα εγω ο ιδιος γνωστοποιησα το disclaimer, αλλα καταλαβαινω και την αναγκη σου να το επαναλαβεις με ενα ακομα ποστ για τον καλαθο των αχρηστων, ως συνηθως :)🤡

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, wesker είπε

Στο Corsa (το μοντέλο με τα 90 άλογα) της γυναικας μου πάντως η καταναλωση κυμαινεται απο 6-7lt/100 αναλογα και πως το οδηγείς φυσικά.

Είναι το 1.0 90 ή το 1.4 90; Ναι, έχω στο νου μου ένα μέσο όρο 6.5lt/100 γι'αυτό το μοντέλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, BackFromHell said:

Το συμπερασμα οσων γραφω ειναι ξεκαθαρο για οποιον τα παει καλα με την κατανοηση του γραπτου λογου και δεν πασχει απο το συνδρομο του boomer: Πρεπει περα απο τα κριτηρια που αναφερει στο αρχικο ποστ, να συνυπολογισει κι αυτο της αξιοπιστιας. 

Για τα υπολοιπα εγω ο ιδιος γνωστοποιησα το disclaimer, αλλα καταλαβαινω και την αναγκη σου να το επαναλαβεις με ενα ακομα ποστ για τον καλαθο των αχρηστων, ως συνηθως :)   

Γράφεις πολλά άλλα δεν λες τίποτα όπως και πριν. 

Μπορούσες απλά να γράψεις λοιπόν πως δεν έχεις ιδέα για τα μοντέλα που αναφέρει και όχι γενικότητες για μάρκες που είναι άχρηστες για το θέμα με ένα υποτιθέμενο disclaimer. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, NickTG είπε

Γράφεις πολλά άλλα δεν λες τίποτα όπως και πριν. 

Μπορούσες απλά να γράψεις λοιπόν πως δεν έχεις ιδέα για τα μοντέλα που αναφέρει και όχι γενικότητες για μάρκες που είναι άχρηστες για το θέμα με ένα υποτιθέμενο disclaimer. 

Ok boomer :D

ΥΓ.Οι νουθεσιες για το τι θα γραψω εδω μεσα , ενω πρακτικα δεν καταλαβαινεις τι διαβαζεις, ειναι τοσο αδιαφορες οσο και τα ποστ σου. Go στα φιλαρακια σου για τετοια κολπα :)

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...