Προς το περιεχόμενο

Corsa vs Clio vs Swift vs Punto


Agiaklis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα προτεινα να κοιταξεις και με υγραεριο αν υπαρχει κατι, για περισσοτερη οικονομια

Νομιζω και το corsa(μια περιοδο) και το clio(ακομα και σημεραν) εβγαιναν με εργοστασιακο υγραεριο, καθως και το punto (στην Ιταλια αυτο τουλαχιστον)

Ακομα και αν δεν εχουν,, παιρνουν σχετικα ευκολα - παντα απο εμπειρο/σωστο μαστορα βεβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

7 ώρες πριν, jimakos234 είπε

Θα προτεινα να κοιταξεις και με υγραεριο αν υπαρχει κατι, για περισσοτερη οικονομια

Νομιζω και το corsa(μια περιοδο) και το clio(ακομα και σημεραν) εβγαιναν με εργοστασιακο υγραεριο, καθως και το punto (στην Ιταλια αυτο τουλαχιστον)

Ακομα και αν δεν εχουν,, παιρνουν σχετικα ευκολα - παντα απο εμπειρο/σωστο μαστορα βεβαια.

Καλημέρα, φυσικά έχω κοιτάξει για αέριο, αλλά οι τιμές είναι υψηλές, όπως είναι αναμενόμενο. Πάντα έχω στο νου μου ότι αν δω τα σκούρα, θα βάλω αέριο σε δικό μου εγκαταστάτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, gerrybezhani είπε

ρίξε και μια ματιά στο i20 βρίσκεις του 2016-17 σε αυτα τα λεφτά με 100hp

Ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά δυστυχώς, είναι δύσκολο να βρω σε αυτά τα λεφτά i20, γι'αυτό και δεν το έχω αναφέρει 

Επεξ/σία από Agiaklis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει απορριφθει εντελως να δωσεις τα λεφτα που εχεις για προκαταβολη και να παρεις ας πουμε ενα i20 που θα θες αλλα 7k-9k σε δοσεις και θα βγει σχετικα χαμηλη? Το λεω γιατι ειναι αρκετα μεγαλο ποσο και το μεταχειρισμενο παντα ειναι ενα ρισκο. Υποθετω ομως οτι σε προβληματιζουν οι χρονο αναμονης? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Εχει απορριφθει εντελως να δωσεις τα λεφτα που εχεις για προκαταβολη και να παρεις ας πουμε ενα i20 που θα θες αλλα 7k-9k σε δοσεις και θα βγει σχετικα χαμηλη? Το λεω γιατι ειναι αρκετα μεγαλο ποσο και το μεταχειρισμενο παντα ειναι ενα ρισκο. Υποθετω ομως οτι σε προβληματιζουν οι χρονο αναμονης? 

Ναι, έχει απορριφθεί και λόγω κόστους, αν και είχε περάσει η σκέψη για καινούριο και φυσικά οι χρόνοι αναμονής, μιας και θα χρειαστώ αμάξι μες στον επόμενο μήνα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τις 4 επιλογές που δίνεις

Είχα Opel Astra H για 8 χρόνια. Αλλαγή εγκεφάλου στους 3 μήνες. Αλλαγή 2 φορές κομπρέσσορα A/C. Διάφορα προβλήματα ηλεκτρολογικά (πχ πατούσα κόρνα και ανέβαινε το ράδιο 😁), το κάρτερ έσταζε, η κλειδαριά του ρεζερβουάρ η οποία βασίζεται σε ένα μοτοράκι σαν αυτά που έχουν τα παιδικά παιχνίδια (το ξέρω, προσπάθησα να το επιδιορθώσω) χάλασε πολύ νωρίς. Οπότε Opel ΔΕΝ προτείνω

Renault δεν είχα αλλά η γαλλική τριάδα Renault/Citroen/Peugeot είναι από τα αμάξια που ΠΟΤΕ δεν θα πάρω.

Fiat επίσης δεν είχα, αλλά έχουν γνωστά θέματα αξιοπιστίας. Και επειδή βαρέθηκα να ασχολούμαι και να πληρώνω κεριατιάτικα με το Opel, ΔΕΝ προτείνω.

Suzuki έχω τώρα (S-Cross 2017). Είμαι γενικά ευχαριστημένος. Μηχανολογικά, κανένα πρόβλημα. Έχει μόνο θέματα ποιόπτητας υλικών καμπίνας. Αν ψάχνεις "deluxe" αισθητική, δεν πας σε Suzuki. Θα ξαναγόραζα Suzuki.

Αν δεν περιορίζεσαι σε αυτές τις 4 μάρκες, θα σου έλεγα να κοιτάξεις και προς Κορέα, Hyundai/KIA. ΚΙΑ piccanto έχει η γυναίκα μου και είναι σκυλί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Agiaklis είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά δυστυχώς, είναι δύσκολο να βρω σε αυτά τα λεφτά i20, γι'αυτό και δεν το έχω αναφέρει 

https://www.car.gr/classifieds/cars/?fs=1&make=153&model=1338&price-from=>9000&price-to=<11000&registration-from=>2015&registration-to=<2019&fuel_type=1&engine_power-from=>100

 

ευκολα τους το κατεβάζεις στα 10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, aXer είπε

Από τις 4 επιλογές που δίνεις

Είχα Opel Astra H για 8 χρόνια. Αλλαγή εγκεφάλου στους 3 μήνες. Αλλαγή 2 φορές κομπρέσσορα A/C. Διάφορα προβλήματα ηλεκτρολογικά (πχ πατούσα κόρνα και ανέβαινε το ράδιο 😁), το κάρτερ έσταζε, η κλειδαριά του ρεζερβουάρ η οποία βασίζεται σε ένα μοτοράκι σαν αυτά που έχουν τα παιδικά παιχνίδια (το ξέρω, προσπάθησα να το επιδιορθώσω) χάλασε πολύ νωρίς. Οπότε Opel ΔΕΝ προτείνω

Renault δεν είχα αλλά η γαλλική τριάδα Renault/Citroen/Peugeot είναι από τα αμάξια που ΠΟΤΕ δεν θα πάρω.

Fiat επίσης δεν είχα, αλλά έχουν γνωστά θέματα αξιοπιστίας. Και επειδή βαρέθηκα να ασχολούμαι και να πληρώνω κεριατιάτικα με το Opel, ΔΕΝ προτείνω.

Suzuki έχω τώρα (S-Cross 2017). Είμαι γενικά ευχαριστημένος. Μηχανολογικά, κανένα πρόβλημα. Έχει μόνο θέματα ποιόπτητας υλικών καμπίνας. Αν ψάχνεις "deluxe" αισθητική, δεν πας σε Suzuki. Θα ξαναγόραζα Suzuki.

Αν δεν περιορίζεσαι σε αυτές τις 4 μάρκες, θα σου έλεγα να κοιτάξεις και προς Κορέα, Hyundai/KIA. ΚΙΑ piccanto έχει η γυναίκα μου και είναι σκυλί.

συμφωνω για την suzuki

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα Suzuki 1.2 2012 μέχρι και το 2021. Είχα αλλάξει μόνο Φίλτρα - λάδια. Ήμουν πάρα πολύ ευχαριστημένος. Πιο πολύ από το Yaris που είχα (Υ.γ. το yaris ήταν του 2007). Το μόνο μείον ας το πούμε είναι ότι έχει το μικρότερο πορτπαγκάζ από όλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, gerrybezhani είπε

4 από τα 6 είναι εκτός Αττικής, χαχα! Το τελευταίο στη λίστα το έχω ξαναδεί. Όπως ανέφερα και στο αρχικό ποστ, το μπάτζετ είναι 9.000 και θα ανέβαινα στα 10 για μια πολύ καλή περίπτωση. Θεωρείς ότι αξίζει μεταχειρισμένο 7-8 χρόνων, ακόμα και i20, το ποσό των 10.000?  

1 ώρα πριν, aXer είπε

Από τις 4 επιλογές που δίνεις

Είχα Opel Astra H για 8 χρόνια. Αλλαγή εγκεφάλου στους 3 μήνες. Αλλαγή 2 φορές κομπρέσσορα A/C. Διάφορα προβλήματα ηλεκτρολογικά (πχ πατούσα κόρνα και ανέβαινε το ράδιο 😁), το κάρτερ έσταζε, η κλειδαριά του ρεζερβουάρ η οποία βασίζεται σε ένα μοτοράκι σαν αυτά που έχουν τα παιδικά παιχνίδια (το ξέρω, προσπάθησα να το επιδιορθώσω) χάλασε πολύ νωρίς. Οπότε Opel ΔΕΝ προτείνω

Renault δεν είχα αλλά η γαλλική τριάδα Renault/Citroen/Peugeot είναι από τα αμάξια που ΠΟΤΕ δεν θα πάρω.

Fiat επίσης δεν είχα, αλλά έχουν γνωστά θέματα αξιοπιστίας. Και επειδή βαρέθηκα να ασχολούμαι και να πληρώνω κεριατιάτικα με το Opel, ΔΕΝ προτείνω.

Suzuki έχω τώρα (S-Cross 2017). Είμαι γενικά ευχαριστημένος. Μηχανολογικά, κανένα πρόβλημα. Έχει μόνο θέματα ποιόπτητας υλικών καμπίνας. Αν ψάχνεις "deluxe" αισθητική, δεν πας σε Suzuki. Θα ξαναγόραζα Suzuki.

Αν δεν περιορίζεσαι σε αυτές τις 4 μάρκες, θα σου έλεγα να κοιτάξεις και προς Κορέα, Hyundai/KIA. ΚΙΑ piccanto έχει η γυναίκα μου και είναι σκυλί.

Τόσα προβλήματα σε Opel, πρώτη φορά ακούω/διαβάζω. Κάποιο επιχείρημα για τη "γαλλική τριάδα"; Για Suzuki, των οποίων οι τιμές επίσης είναι ψηλα,  έχω ακούσει καλά λόγια και για την αξιοπιστία τους αν και έχω οδηγήσει φίλου του οποίου του έχει βγάλει παραδόξως κάποια προβλήματα, όπως κι εσένα το astra κι επίσης δε μου άρεσε το πως κινείται στο δρόμο. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες πάντως.

32 λεπτά πριν, Madlef86 είπε

Είχα Suzuki 1.2 2012 μέχρι και το 2021. Είχα αλλάξει μόνο Φίλτρα - λάδια. Ήμουν πάρα πολύ ευχαριστημένος. Πιο πολύ από το Yaris που είχα (Υ.γ. το yaris ήταν του 2007). Το μόνο μείον ας το πούμε είναι ότι έχει το μικρότερο πορτπαγκάζ από όλα.

Δε με ενοχλεί το θέμα του πορτμπαγκάζ, μόνος μου είμαι. Ευχαριστώ για την απάντηση.

Επεξ/σία από Agiaklis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι γενικα  αξιοπιστα τα hyundai και το κυριως έχουν πολυ φθηνα ανταλλακτικά .Αλλα από την άλλη είναι και τι σου αρέσει εμφανισιακά. Πιστέυω είναι πολύ σημαντικό να σου αρέσει σαν εμφάνηση αυτο που θα παρεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω ότι μιλάς για το Corsa E, άμα λες για χρονολογίες 2015-2017.

Προσωπικά έχω το Corsa D, χρονολογίας 2012, 1.2/85HP, με εργοστασιακό αέριο και έχω κάνει 20.000 χλμ τον τελευταίο χρόνο που το έχω, οπότε άμα σε ενδιαφέρει αυτό το μοντέλο, μπορώ να σου πω περισσοότερες λεπτομέρειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, Agiaklis είπε

Τόσα προβλήματα σε Opel, πρώτη φορά ακούω/διαβάζω. Κάποιο επιχείρημα για τη "γαλλική τριάδα";

Και δεν τα έγραψα όλα. Τι να πρωτοθυμηθώ. Κάτι χαλασμένοι αισθητήρες καυσαερίου στα 2 χρόνια, κάτι που μου έκαιγε την ασφάλεια των υαλοκαθαριστήρων αν προσπαθούσα να πλύνω τα τζάμια και είχε πολύ χαμηλή θερμοκρασία κάτι που με άφησε από μπαταρία χωρίς την παραμικρή ειδοποίηση στα 3 χρόνια (του Suzuki την άλλαξα στα 5 και έχει και start/stop). Ξέχασα να πω ότι πέρασε από τα χέρια μου και ένα μεταχειρισμένο Corsa σαν πρώτο αμάξι της συζύγου. Αυτό στον ένα χρόνο χάλασε η αντλία βενζίνης και τρύπησε το ψυγείο. Το είχα αγοράσει 4.500€ και το πούλησα 2.000€ να φεύγει. 
Ααα και τα original ανταλλακτικά της Opel τα πληρώνεις πραγματικά χρυσάφι. Σαν να σε τιμωρούν που τα χρειάζεσαι (για τους κομπρέσσορες AC που ο πρώτος χάλασε στα 4 χρόνια, ακριβώς ένα χρόνο μετά το τέλος της τριετούς μονάχα εγγύησης, μου ζητούσαν 1.800€ αλλά βολεύτηκα με refurbished από το εξωτερικό. Το επίσημο συνεργείο της Opel που μου τον αντικατέστησε, δεν έκανε flush το σύστημα, οπότε χάλασε και ο δεύτερος που προφανώς "κατάπιε" τα ρινίσματα της βλάβης που είχαν μείνει στα σωληνάκια από το κόλλημα του πρώτου)

Για τα γαλλικά είμαι, θα το πω, προκατειλημένος, η άποψή μου είναι καθαρά υποκειμενική, και αν θες την αγνοείς. Θες το ότι οι γάλλοι μηχανικοί δεν είναι και τα πιο "σαϊνια", θες που έχω φίλο με ηλεκτρολογικό συνεργείο αυτοκινήτων και μου έχει πει ιστορίες τρόμου για το πόσο δύσκολο είναι να αλλάξεις την μίζα στα γαλλικά. 
Δεν...

Επεξ/σία από aXer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα μεταχειρισμένο seicento και panda και εκτός από οικονομικά, δεν μου έβγαλαν ποτέ θέματα. Φθηνά ανταλλακτικά και δεν έκαιγαν πολύ. 

Τα ανταλλακτικά της Renault σε πετρέλαιο είναι γενικά ακριβά. 

Suzuki γενικά δεν είχαμε κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα, μικρά χαζά γενικά όλο και κάτι βγάζει. Πάντως σε ταξίδι Χαλκίδα - Θεσσαλονίκη ημασταν 5 άτομα και δεν είχαμε θέμα. Μια χαρά πήγαινε. 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...