Προς το περιεχόμενο

Διάρκεια ζωής λαμπτήρων led


Basilhs23___

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η phillips κατά περιόδους βγάζει καλές προσφορές, οπότε δεν αξίζει να αγοράσει κάποιος φθηνιάρικες μάρκες.

Ακόμη και τώρα στο σκρουτζ έχει τώρα με 2.80 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως, μιας και λετε για Phillips, δεν βρισκω πια στον καυκα την ποικιλια που ειχε παλιοτερα...

Ουτε στα καταστηματα, ουτε στη σελιδα.

Στα καταστηματα συνηθως εχει λιγα μοντελα.

Απο τη δε σελιδα, παρηγγειλα καποιες phillips, και εκαναν πανω απο μηνα να ερθουν...κι αυτοι παραγγελια εβαλαν απο εξωτερικο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/2/2023 στις 11:27 ΠΜ, mindreader είπε

Παντως, μιας και λετε για Phillips, δεν βρισκω πια στον καυκα την ποικιλια που ειχε παλιοτερα...

Ουτε στα καταστηματα, ουτε στη σελιδα.

Στα καταστηματα συνηθως εχει λιγα μοντελα.

Απο τη δε σελιδα, παρηγγειλα καποιες phillips, και εκαναν πανω απο μηνα να ερθουν...κι αυτοι παραγγελια εβαλαν απο εξωτερικο...

Άστα πίκρα, ούτε ο Καφκάς έχει λάμπες, ούτε τα βενζινάδικα coral gas prime.

Τίποτα δεν βρίσκουμε...

Επεξ/σία από Joshua21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Basilhs23___Ξεκίνησα να αγοράζω led λάμπες από αρχές του '17 και ακόμα δεν έχει καεί κάποια. H πρώτη λάμπα που πήρα ήταν αυτή για το δωμάτιό μου (αναβοσβήνει τουλάχιστον 10 φορές τη μέρα) και άλλες αυτές για μέσα και αυτές για έξω (τελευταία αγορά αρχές του '21).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πρώτες κινεζολάμπες που βγήκαν, ήταν τρομερά ανθεκτικές, όπως και οι πρώτες φίλιπς (σαν του ΚΑΥΚΑ καλή ώρα). Σιγά - σιγά, ρίχνουν την ποιότητα των κυκλωμάτων, μήπως και αγοράζουμε παραπάνω για αντικατάσταση.

Οι πρώτες κινέζικες που πήρα από το δεαλεξτριμ το 2010 λειτουργούν μια χαρά ακόμα. Οι GU10 πρέπει να είναι οι πιο ευαίσθητες όλων, γιατί είναι οι μόνες που μου έχουν καεί εδώ και λίγα χρόνια, μάλιστα στη 2ετία, αντί της τυπικής 5ετίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/2/2023 στις 5:58 ΜΜ, Joshua21 είπε

Άστα πίκρα, ούτε ο Καφκάς έχει λάμπες, ούτε τα βενζινάδικα coral gas prime.

Τίποτα δεν βρίσκουμε...

Ποια βενζιναδικα; Ουτε κι εκει που πουλανε coral gas prime (εκει που καταφερα και βρηκα), δεν δινουν τις σωστες.... μιλαμε για δραμα.... (η συνεχεια στο αλλο νημα)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/2/2023 στις 6:40 ΜΜ, qwertyuiop2 είπε

Οι GU10 πρέπει να είναι οι πιο ευαίσθητες όλων, γιατί είναι οι μόνες που μου έχουν καεί εδώ και λίγα χρόνια, μάλιστα στη 2ετία, αντί της τυπικής 5ετίας.

Μάλλον είναι τυχαίο. Στο μπάνιο στο παλιό μου σπίτι (μπήκα 2015) έβαλα LED GU10 της Philips με το που μπήκα, αγορά από Praktiker. Πρόπερσι έφυγα, αλλά έμεινε ο κολλητός μου. Μέχρι πέρυσι που έφυγε και αυτός (οπότε πλέον δεν έχω "επαφή" με το χώρο) οι ίδιες λάμπες ακόμα... δίναν πόνο. Και σε χώρο με υγρασία κιόλας ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Άλλος ένας λαμπτήρας LED που μας κάηκε, σε λιγότερο από 6 μήνες. Ήταν μάρκας Universe. Μάλλον κινεζια παλι. 

Τώρα θα βαλω έναν της Philips στην θέση του. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Μια μαρκα, Sylvana τι λενε; Που την φερνει ο καφκας; Την αντιπροτειναν οταν ζητησα philips και δεν ειχαν. Την εχω σε χρηση εδω και 1 χρονο, δεν εχει καει. Ειναι καλες, εχει αλλος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, mindreader είπε

Μια μαρκα, Sylvana τι λενε; Που την φερνει ο καφκας; Την αντιπροτειναν οταν ζητησα philips και δεν ειχαν. Την εχω σε χρηση εδω και 1 χρονο, δεν εχει καει. Ειναι καλες, εχει αλλος;

Σε 2 φωτιστικά που έχω τα οποία παίρνουν λάμπες LED τύπου R7s, η Sylvania είναι η μόνη μάρκα από άλλες 2-3 που έχω δοκιμάσει και έχει αντέξει καιρό (η μία τουλάχιστον 1,5-2 χρόνια, η άλλη κοντεύει 1 χρόνο). Οι υπόλοιπες μετά από μερικές μέρες / εβδομάδες ξεκίναγαν να κάνουν "φωτορρυθμικά" και μετά από κάποιο καιρό καίγονταν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι φθηνότερες λάμπες LED, δεν είναι μόνο πως είναι επιρρεπείς στις ώρες λειτουργίας λόγω κακών οδηγών ή χειρότερης ψύξης, ή δημιουργούν χειρότερο ηλεκτρικό θόρυβο, ή έχουν flickering ή μεγαλύτερη απόκλιση στο χρωματικό φάσμα.

Έχουν και μεγαλύτερο led degradation και χάνουν πιο γρήγορα την ισχύ φωτεινότητας τους. (καλό είναι αν το αναφέρουν, να ελέγχεται και ο δείκτης L70, ώστε να μπορούν να συγκριθούν με τις υπόλοιπες.

Επεξ/σία από warewolf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 15/12/2023 at 12:35, mindreader said:

Μια μαρκα, Sylvana τι λενε; Που την φερνει ο καφκας; Την αντιπροτειναν οταν ζητησα philips και δεν ειχαν. Την εχω σε χρηση εδω και 1 χρονο, δεν εχει καει. Ειναι καλες, εχει αλλος;

Μία φορά έχω αγοράσει λάμπα αυτής της μάρκας επειδή δεν έβρισκα philips με τα χαρακτηριστικά που ήθελα, στο εξάμηνο άρχισε να τρεμοπαίζει κυρίως στα πρώτα δευτερόλεπτα λειτουργίας, μου την άλλαξαν στην εγγύηση και μέχρι τώρα είναι ok.

Ίσως να ήταν τυχαίο βέβαια, αλλά από το 2017 που άρχισα να τις αλλάζω όλες στο σπίτι σταδιακά με Philips ποτέ δεν είχα πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...