Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για OLED monitor


InternalSunshine

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 170
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

Αυτό δεν κάνει στην ουσία τίποτα

αυτο ψιλιαζομαι και εγω γιατι στην πραξη τα διπλανα pixels δειχνουν συνηθως σχεδον την ιδια αποχρωση. αλλα για κατι που δεν ειναι detectable στο ανρθρωπινο ματι, ας παρεχει και ελαχιστα δε πειραζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Ntinaras είπε

τι εννοεις πτωση στην αναλυση?

για να παιξεις σε hdr1000 Πρεπει να κατεβει η αναλυση?

Oχι βρε συ,συγκριτικα με 4k oled..

Επεξ/σία από optimus prime
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Thrylos7 είπε

σωστος.

αλλα θα πω μονο οτι δεν κανει για καποιον που δουλευει 8 ωρες στο desktop γιατι για mixed χρηση δεν εχεις θεμα.

Εχω παρει στον πατερα μου laptop με OLED Και τον φοβομουνα λογω και της αμπαλοσυνης που ερχεται με την ηλικια σε τετοια θεματα. Ομως με screen-saver στο 5λεπτο μη χρησης, screen off στο μισαωρο και την taskbar σε autohide δεν εχουμε αντιμετοπισει κανενα θεμα burn in για αρκετο καιρο (εχει και built-in pixel moving αλλα το αφηνω στην ακρη συτο).

Γενικα επειδη ειχα και 2 plasma τηλεορασεις (τη μια ακομα) η εμπειρια μου με το burn-in ειναι οτι πιο πολυ τρομαζει η ιδεα του αλλα δεν ειναι καθολου ευκολο να συμβει στην πραξη.

Γιατι τον παιδευεις τον ανθρωπο?😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, dimos15 είπε

Γιατι τον παιδευεις τον ανθρωπο?😅

Το βρήκα σε καλή τιμή όταν χρειαζόταν νέο laptop anyway και του το πήρα.

Όχι ότι δε μπορούσα να βρω και φτηνοτερο με το οποίο δε θα καταλάβαινε τη διαφορά, αλλά επειδή που και που το δουλεύω και εγώ λιγάκι είπα για ένα 100ρικο διαφορά τιμής να πάρω και εγώ την εμπειρία του OLED monitor.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Περασα να γραψω οτι το HDR του aw3423dw ειναι απο αλλο πλανητη.

Ειναι τοσο πλουσιο που μεταμορφωνει καθε παιχνιδι στο οποιο εχει γινει καλη δουλεια σε ταξιδι.

Εβαλα χθες το Miles Morales και χαζεψα παλι.

Επεξ/σία από optimus prime
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Περασα να γραψω οτι το HDR του aw3423dw ειναι απο αλλο πλανητη.

Ειναι τοσο πλουσιο που μεταμορφωνει καθε παιχνιδι στο οποιο εχει γινει καλη δουλεια σε ταξιδι.

Εβαλα χθες το Miles Morales και χαζεψα παλι.

Εξακολουθεί να είναι αισθητή η πτώση στην ανάλυση; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, InternalSunshine είπε

Εξακολουθεί να είναι αισθητή η πτώση στην ανάλυση; :)

Ε ναι απο 4k ειναι αισθητη αλλα ρεφαρει στα χρωματα και στο hdr η οθονη.

Τις c2 που δεν εχουν ψυκτρα,δλδ 42αρα και 48αρα τις αφηνει πολυ πισω σε hdr.

Ειναι και το τσιπακι της nvidia που κανει τα μαγικα του βεβαια.

Την προτεινω ανεπιφυλακτα,μαζεψτε λεφτα!!

Επεξ/σία από optimus prime
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Ε ναι απο 4k ειναι αισθητη αλλα ρεφαρει στα χρωματα και στο hdr η οθονη.

Τις c2 που δεν εχουν ψυκτρα,δλδ 42αρα και 48αρα τις αφηνει πολυ πισω σε hdr.

Ειναι και το τσιπακι της nvidia που κανει τα μαγικα του βεβαια.

Την προτεινω ανεπιφυλακτα,μαζεψτε λεφτα!!

Μπα το τσιπάκι άρχηστο είναι πλέον, απλά η Dell έχει κάνει μαλακία με το firmware της dwf στο hdr1000 mode, σε hdr400 είναι ελάχιστα καλύτερη, λόγω καλύτερου factory calibration.

Τα lg oled monitors και οι τηλεοράσεις μια χαρά τρέχουν gsync χωρίς το module, με σωστό hdr.

H g3 που δεν βγαίνει βέβαια σε κάτω των 55" είναι η καλύτερη οθόνη για HDR gaming που έχει βγει μέχρι τώρα.(Περιμένω και review της s95c)

Btw, από dell exlusivestore την πήρες; Είχε το τελευταίο firmware γιατί το σκέφτομαι κι εγώ, αλλά περιμένω μήπως φτιάξουν την dwf μπας και γλιτώσω τα 200.

22 ώρες πριν, kostiger είπε

Μια μικρη ενσταση. To DWF παιζει στα 100ΗΖ σε 10 Bit μεσω display port..

Κατα τα αλλα προσφερει το καλυτερο vfm.

Μπορείς να βάλεις custom resolution, αλλά όλοι λένε ότι δεν βλέπουν διαφορά έτσι κι αλλιώς, τουλάχιστον με nvidia. Όπως και η dw φτάνει μέχρι 144 10bit.

Επεξ/σία από Jts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Jts είπε

Μπα το τσιπάκι άρχηστο είναι πλέον, απλά η Dell έχει κάνει μαλακία με το firmware της dwf στο hdr1000 mode, σε hdr400 είναι ελάχιστα καλύτερη, λόγω καλύτερου factory calibration.

Τα lg oled monitors και οι τηλεοράσεις μια χαρά τρέχουν gsync χωρίς το module, με σωστό hdr.

H g3 που δεν βγαίνει βέβαια σε κάτω των 55" είναι η καλύτερη οθόνη για HDR gaming που έχει βγει μέχρι τώρα.(Περιμένω και review της s95c)

Btw, από dell exlusivestore την πήρες; Είχε το τελευταίο firmware γιατί το σκέφτομαι κι εγώ, αλλά περιμένω μήπως φτιάξουν την dwf μπας και γλιτώσω τα 200.

Μπορείς να βάλεις custom resolution, αλλά όλοι λένε ότι δεν βλέπουν διαφορά έτσι κι αλλιώς, τουλάχιστον με nvidia. Όπως και η dw φτάνει μέχρι 144 10bit.

Eιναι μεγαλη η διαφορα μεταξυ 100 και 144 Ηz..

Απο την αλλη οτι HDR περιεχομενο εχω βαλει στο πισι, τονιζει τα highlights, αλλά κανει τα χρωματα να δειχνουν ξεπλυμενα. Κατα συνεπεια τη δουλευω στα 175 την οθονη, χωρις να εχω ψαχτει πολυ ακομα (το Σαββατο παρελαβα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, kostiger είπε

Eιναι μεγαλη η διαφορα μεταξυ 100 και 144 Ηz..

Απο την αλλη οτι HDR περιεχομενο εχω βαλει στο πισι, τονιζει τα highlights, αλλά κανει τα χρωματα να δειχνουν ξεπλυμενα. Κατα συνεπεια τη δουλευω στα 175 την οθονη, χωρις να εχω ψαχτει πολυ ακομα (το Σαββατο παρελαβα).

Εννοώ 8 bit vs 10bit όχι το refresh rate, εκεί το καταλαβαίνεις σίγουρα. 

Τσέκαρε και το hdr calibration απ'το windows store, και δες ρυθμίσεις online για το monitor. Αν και τα windows ακόμα έχουν θεματάκια με το hdr, εμένα στην tv είναι εντάξει από θέμα χρωμάτων.

Επεξ/σία από Jts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Jts είπε

Μπα το τσιπάκι άρχηστο είναι πλέον, απλά η Dell έχει κάνει μαλακία με το firmware της dwf στο hdr1000 mode, σε hdr400 είναι ελάχιστα καλύτερη, λόγω καλύτερου factory calibration.

Δεν ειναι καθολου αχρηστο και μαλιστα εχει αποδειχθει οτι οσα μονιτορ εχουν το τσιπακι εχουν καλυτερο HDR απο αυτα που ειναι χωρις.

Εφοσον βεβαια η συγκριση εχει γινει μετα απο καλιμπραρισμα.

Nαι απο dell exclusive την πηρα και φοραει το 103 firmware.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, optimus prime είπε

Δεν ειναι καθολου αχρηστο και μαλιστα εχει αποδειχθει οτι οσα μονιτορ εχουν το τσιπακι εχουν καλυτερο HDR απο αυτα που ειναι χωρις.

Εφοσον βεβαια η συγκριση εχει γινει μετα απο καλιμπραρισμα.

Nαι απο dell exclusive την πηρα και φοραει το 103 firmware.

Μα αυτό που λες είναι θέμα firmware όχι λόγω gsync module. Γι'αυτό λέω οι lg έχουν μια χαρά eotf curve και χωρίς gsync. Απλά dell(dwf), philips, msi το λούσανε.

Η samsung g8 είναι εντάξει και παίρνει και hardware calibration.(η μοναδική απ'τις 34 qd oled σε αυτό). Αλλά είναι ακριβή, και προσωπικά με χαλάνε πολύ τα mini connectors.

Spoiler

 

Επεξ/σία από Jts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, kostiger είπε

Eιναι μεγαλη η διαφορα μεταξυ 100 και 144 Ηz..

Απο την αλλη οτι HDR περιεχομενο εχω βαλει στο πισι, τονιζει τα highlights, αλλά κανει τα χρωματα να δειχνουν ξεπλυμενα. Κατα συνεπεια τη δουλευω στα 175 την οθονη, χωρις να εχω ψαχτει πολυ ακομα (το Σαββατο παρελαβα).

Mηπως εχεις περασει τον driver αυτον που εγκαθιστα το icc προφιλ.

To δοκιμασες σε dci-p3 colour space?

13 λεπτά πριν, Jts είπε

Μα αυτό που λες είναι θέμα firmware όχι λόγω gsync module. Γι'αυτό λέω οι lg έχουν μια χαρά eotf curve και χωρίς gsync. Απλά dell(dwf), philips, msi το λούσανε.

Η samsung g8 είναι εντάξει και παίρνει και hardware calibration.(η μοναδική απ'τις 34 qd oled σε αυτό). Αλλά είναι ακριβή, και προσωπικά με χαλάνε πολύ τα mini connectors.

Σε πολλες οθονες η καμπυλη δεν διορθωνεται τελειως με καλιμπραρισμα ουτε και με firmware update.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, optimus prime είπε

Σε πολλες οθονες η καμπυλη δεν διορθωνεται τελειως με καλιμπραρισμα ουτε και με firmware update.

Μιλάω για την συγκεκριμένη, δεν ξέρω σε lcd mini led τι γίνεται. Η samsung πχ είναι εξίσου καλή(με nvidia κάρτες, γιατί έχει θέμα με amd) χωρίς gsync. Οπότε αμφιβάλλω στο ότι δεν γίνεται στις qd oled.

Όπως γίνεται και με τις woled, βλ. lg.

Επεξ/σία από Jts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...