Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για OLED monitor


InternalSunshine

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 170
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 ώρες πριν, Acmilangr2 είπε

Αν θες την καλύτερη εικόνα πας σε TV και όχι σε monitor. Αυτα το Matt coating χάνουν πολύ. 

Τι σε χαλάει στην CX; 

glossy είναι η Alienware (και οι άλλες QD-LOED)

3 ώρες πριν, b1LLy23 είπε

Ακούγεται ότι δεν έχει καλή φωτεινότητα 

1 ώρα πριν, TsAkira είπε

Ultrawide master race ρεεεε και τα μυαλά στα κάγκελα!

Δεν θα μετανιώσεις, YOLO.

Είναι αυτή τη στιγμή τα καλύτερα monitor κατα την γνώμη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, InternalSunshine είπε

glossy είναι η Alienware (και οι άλλες QD-LOED)

Μπαρδόν. Δεν το ήξερα! καλή φάση

(γιατί δεν κάνεις την CX ultrawide (3440p) σε windowed;)

 

edit: semi glossy ειναι. κάτι είναι και αυτό

Επεξ/σία από Acmilangr2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mια πρωτη εντυπωση απο το aw3423dw καθως παιζω μαζι του εδω και 3 ωρες.

Στο hdr 1000 τα highlights ειναι εντυπωσιακα,καμμια oled δεν τα εχει αποδοσει ετσι μεχρι τωρα ΑΛΛΑ η πτωση στην αναλυση ειναι αισθητη και μου κακοφαινεται αρκετα..

Δεν βρισκω την οθονη σκοτεινη παρα μονο οταν επιλεχτουν τα creator modes σε sdr (srgb/dci-p3).

Επεξ/σία από optimus prime
  • Like 2
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, optimus prime είπε

Mια πρωτη εντυπωση απο το aw3423dw καθως παιζω μαζι του εδω και 3 ωρες.

Στο hdr 1000 τα highlights ειναι εντυπωσιακα,καμμια oled δεν τα εχει αποδοσει ετσι μεχρι τωρα ΑΛΛΑ η πτωση στην αναλυση ειναι αισθητη και μου κακοφαινεται αρκετα..

Δεν βρισκω την οθονη σκοτεινη παρα μονο οταν επιλεχτουν τα creator modes σε sdr (srgb/dci-p3).

Μόλις κατέστρεψες το πορτοφόλι μου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Acmilangr2 είπε

Μπαρδόν. Δεν το ήξερα! καλή φάση

(γιατί δεν κάνεις την CX ultrawide (3440p) σε windowed;)

 

edit: semi glossy ειναι. κάτι είναι και αυτό

Σταμάτα ρε Μιλανέζε να μιλάς με τη φωνή της λογικής! Κωλοτρώγομαι για καινούριο monitor, μη προσπαθείς να με βοηθήσεις με σοβαρές λύσεις!

 

(Τι γίνεται μ'αυτό το rack;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DEADLAZARUS είπε

Προσωπική άποψη για τα uw qd-oled monitors: 1) dwf, 2) g8, 3) dw (δεν παίρνει firmware update), 4) msi.

Μια μικρη ενσταση. To DWF παιζει στα 100ΗΖ σε 10 Bit μεσω display port..

Κατα τα αλλα προσφερει το καλυτερο vfm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OLED ειναι μονοδρομος για οποιον θελει το καλυτερο, μην ακουω για Miniled Και αλλα τετοια, οτι ....παπαρι-LED Και αν αγορασεις η core τεχνολογια ειναι LCD 20ετιας με τα γνωστα limitations.

Απλα αυτη τη στιγμη ειναι απαγορευτικες οι τιμες στα monitors, και δε μπορεις να ελπιζεις και σε εκπτωσεις, οποτε γινεται αστειο οταν οι 42" και 48" LG C2 μπορουν κατα καιρους να βρεθουν ακομα και περι τα 700ε αν παιζουν προσφορες....το value4money ειναι ασσυλιπτα καλυτερο με αυτες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, optimus prime είπε

Mια πρωτη εντυπωση απο το aw3423dw καθως παιζω μαζι του εδω και 3 ωρες.

Στο hdr 1000 τα highlights ειναι εντυπωσιακα,καμμια oled δεν τα εχει αποδοσει ετσι μεχρι τωρα ΑΛΛΑ η πτωση στην αναλυση ειναι αισθητη και μου κακοφαινεται αρκετα..

Δεν βρισκω την οθονη σκοτεινη παρα μονο οταν επιλεχτουν τα creator modes σε sdr (srgb/dci-p3).

τι εννοεις πτωση στην αναλυση?

για να παιξεις σε hdr1000 Πρεπει να κατεβει η αναλυση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Thrylos7 είπε

OLED ειναι μονοδρομος για οποιον θελει το καλυτερο, μην ακουω για Miniled Και αλλα τετοια, οτι ....παπαρι-LED Και αν αγορασεις η core τεχνολογια ειναι LCD 20ετιας με τα γνωστα limitations.

Απλα αυτη τη στιγμη ειναι απαγορευτικες οι τιμες στα monitors, και δε μπορεις να ελπιζεις και σε εκπτωσεις, οποτε γινεται αστειο οταν οι 42" και 48" LG C2 μπορουν κατα καιρους να βρεθουν ακομα και περι τα 700ε αν παιζουν προσφορες....το value4money ειναι ασσυλιπτα καλυτερο με αυτες.

Όποιον θέλει το καλύτερο είναι πολύ γενικό νομίζω. Όποιον θέλει το καλύτερο για gaming  εννοείς, γιατί αν κάνεις παράλληλα και δουλειά δεν βολεύει η OLED (text fringing όποιον ενοχλεί αλλά κυρίως burn-in).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, InternalSunshine είπε

Όποιον θέλει το καλύτερο είναι πολύ γενικό νομίζω. Όποιον θέλει το καλύτερο για gaming  εννοείς, γιατί αν κάνεις παράλληλα και δουλειά δεν βολεύει η OLED (text fringing όποιον ενοχλεί αλλά κυρίως burn-in).

σωστος.

αλλα θα πω μονο οτι δεν κανει για καποιον που δουλευει 8 ωρες στο desktop γιατι για mixed χρηση δεν εχεις θεμα.

Εχω παρει στον πατερα μου laptop με OLED Και τον φοβομουνα λογω και της αμπαλοσυνης που ερχεται με την ηλικια σε τετοια θεματα. Ομως με screen-saver στο 5λεπτο μη χρησης, screen off στο μισαωρο και την taskbar σε autohide δεν εχουμε αντιμετοπισει κανενα θεμα burn in για αρκετο καιρο (εχει και built-in pixel moving αλλα το αφηνω στην ακρη συτο).

Γενικα επειδη ειχα και 2 plasma τηλεορασεις (τη μια ακομα) η εμπειρια μου με το burn-in ειναι οτι πιο πολυ τρομαζει η ιδεα του αλλα δεν ειναι καθολου ευκολο να συμβει στην πραξη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...