Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για OLED monitor


InternalSunshine

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, TsAkira είπε

Μας έκανες την καρδιά περιβόλι.... Εγώ ρε μαν που θέλω 34άρι QD-Oled τι να κάνω? Σοβαρά τώρα, εφόσον έχω την CX μήπως να πάρω καμιά LG ips uw για να σταματήσω να αγχώνομαι για τυχόν burn-in αν πάρω κάποιο OLED monitor; Προτάσεις το πολύ στα 1200 ευρώ;

Χωρίς να έχω δει το βίντεο ξέρω ότι τέτοια αποτελέσματα βγάζουν κάνοντας extreme σενάρια που δεν είναι και τόσο ρεαλιστικά, μέρες με στατική εικόνα full brightness καί τέτοια. 

Η Dell έχει και 3 χρόνια με Burn in μέσα εγγύηση (κάνε τούς και ενα τηλ για σιγουριά αν θες).

Αν δε θες φόβο Burn in καλό να πας σε mini led από αυτά που διαβάζω.

*Εγω θα πήγαινα στην QD Dell και θα έπαιρνα τής ανάλογες γνωστές προφυλάξεις για Burn in κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 170
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγω ηθελα να παω σε qd-oled για να γλιτωσω το pwm που εχουν οι mini led.. 

και τις lg oled τις φοβαμαι πλεον

θα μεινω με το laptop huawei matebook x pro που εχει φοβερη οθονη..😄

 

Επεξ/σία από dimos15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν προσέχεις την οθόνη και δεν κάνεις χρήση productivity/work from home κτλ. δεν νομίζω να έχεις θέμα με burn in.

Για gaming είναι κυρίως αυτές οι οθόνες/τηλεοράσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι να σας πω ρε παιδιά... Δεν είμαι άσχετος από OLED, έχω την LG CX σχεδόν 2 χρόνια και την έχω ανοιχτή για συνεχόμενα 4-5ωρα καθημερινά σχεδόν (ας πούμε 5 μέρες την εβδομάδα) αλλά μόνο για gaming, άντε και καμιά σειρά. Δεν κάνω κάτι φοβερό για την αποφυγή του burn-in, απλώς την κλείνω όποτε μου βγάζει την ειδοποίηση για το 4ωρο και δεν έχω κλείσει εντελώς τα power-saving settings (νομίζω το έχω στο ένα κλικ πριν το off). Αν είχα OLED monitor στο PC, που εκει στοχεύω, θα με άγχωνε η ιδέα ότι ίσως το taskbar, το ελαφρύ browsing και ότι αντίστοιχο ΙΣΩΣ μου προκαλέσει burn-in. Όποια οθόνη και να αγοράσω τελικά, θα ήθελα να μου κρατήσει 5 χρόνια τουλάχιστον.

Επεξ/σία από TsAkira
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, TsAkira είπε

Τι να σας πω ρε παιδιά... Δεν είμαι άσχετος από OLED, έχω την LG CX σχεδόν 2 χρόνια και την έχω ανοιχτή για συνεχόμενα 4-5ωρα καθημερινά σχεδόν (ας πούμε 5 μέρες την εβδομάδα) αλλά μόνο για gaming, άντε και καμιά σειρά. Δεν κάνω κάτι φοβερό για την αποφυγή του burn-in, απλώς την κλείνω όποτε μου βγάζει την ειδοποίηση για το 4ωρο και δεν έχω κλείσει εντελώς τα power-saving settings (νομίζω το έχω στο ένα κλικ πριν το off). Αν είχα OLED monitor στο PC, που εκει στοχεύω, θα με άγχωνε η ιδέα ότι ίσως το taskbar, το ελαφρύ browsing και ότι αντίστοιχο ΙΣΩΣ μου προκαλέσει burn-in. Όποια οθόνη και να αγοράσω τελικά, θα ήθελα να μου κρατήσει 5 χρόνια τουλάχιστον.

Αν έχεις γενικά φόβους για burn-in κτλ. πας χωρίς δεύτερη σκέψη σε LED/Mini-LED.

 Εγώ προσωπικά δεν την πήρα την OLED G8 για να την κρατήσω μια 5ετία. Αν στα 2 χρόνια μου βγάλει burn-in θα την στείλω και θα πάρω άλλη. Γενικά, αν δεν έχεις την δυνατότητα αντικατάστασης ή εγγύηση που να καλύπτεί burn-in, δεν σκέφτεσαι καν OLED, ειδικά αν είναι κυρίως για browsing/productivity. Προωπικά για μένα η ποιότητα εικόνας και το HDR στο gaming είναι τόσο καλά που αξίζει ακόμα και αν χρειαστεί να την αλλάξω σε 1-2 χρόνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά τα λες. Όπως είπα , έχω εμπειρία από OLED panel, σε τηλεόραση. Δουλειά δεν κάνω στο PC, κυρίως gaming και browsing. Απλώς πήρα μετά από πολύ καιρό καινούρια κάρτα γραφικών και πιστεύω είναι κρίμα να μείνω στα 1080p. Άρχισα να ψαχνομαι με οθόνες και συνειδητοποίησα οτι μόνο με OLED panel δε θα ξενερώσω με τα χρώματα. Αλλά αυτό έρχεται και με τα γνωστά μειονεκτήματα. Οι πιθανότητες είναι ότι σε OLED panel θα καταλήξω γιατί η CX με κακόμαθε😁. Περιμένω να δω και την υλοποίηση της MSI και βλέπω να διαλέγω η αυτή ή την Dell dwf (εφόσον διορθωθεί το θέμα με το HDR1000). Εκτός αν έχετε κάποια άλλη πρόταση σε UW, μέχρι 1200€ το πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TsAkira είπε

Μια χαρά τα λες. Όπως είπα , έχω εμπειρία από OLED panel, σε τηλεόραση. Δουλειά δεν κάνω στο PC, κυρίως gaming και browsing. Απλώς πήρα μετά από πολύ καιρό καινούρια κάρτα γραφικών και πιστεύω είναι κρίμα να μείνω στα 1080p. Άρχισα να ψαχνομαι με οθόνες και συνειδητοποίησα οτι μόνο με OLED panel δε θα ξενερώσω με τα χρώματα. Αλλά αυτό έρχεται και με τα γνωστά μειονεκτήματα. Οι πιθανότητες είναι ότι σε OLED panel θα καταλήξω γιατί η CX με κακόμαθε😁. Περιμένω να δω και την υλοποίηση της MSI και βλέπω να διαλέγω η αυτή ή την Dell dwf (εφόσον διορθωθεί το θέμα με το HDR1000). Εκτός αν έχετε κάποια άλλη πρόταση σε UW, μέχρι 1200€ το πολύ

Πολύ καλές επιλογές και οι 2, αν και έχω ακούσει ότι η Alienware δεν έχει προστατευτικό κάλυμμα στην οθόνη και σε πολλές περιπτώσεις φτάνει με γρατζουνιές. Ελπίζω της MSI να έχει..

Επίσης βγάζει και η Philips την  envia QD-OLED

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/3/2023 στις 6:10 ΜΜ, TsAkira είπε

Μας έκανες την καρδιά περιβόλι.... Εγώ ρε μαν που θέλω 34άρι QD-Oled τι να κάνω? Σοβαρά τώρα, εφόσον έχω την CX μήπως να πάρω καμιά LG ips uw για να σταματήσω να αγχώνομαι για τυχόν burn-in αν πάρω κάποιο OLED monitor; Προτάσεις το πολύ στα 1200 ευρώ;

Downgrade το βλέπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

Downgrade το βλέπω.

Από αυτό που έχω τώρα; Αν εννοείς απο την Dell QD-OLED, ναι προφανώς και είναι. Η αλήθεια είναι οτι με τρώει ο κ ..ς μου για τη Dell ή όποια αντίστοιχη και βλέπω να καταλήγω σε QD και να πάει να γα..θει το burn-in. Μια ζωή την έχουμε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, TsAkira είπε

Από αυτό που έχω τώρα; Αν εννοείς απο την Dell QD-OLED, ναι προφανώς και είναι. Η αλήθεια είναι οτι με τρώει ο κ ..ς μου για τη Dell ή όποια αντίστοιχη και βλέπω να καταλήγω σε QD και να πάει να γα..θει το burn-in. Μια ζωή την έχουμε!

Αν θες την καλύτερη εικόνα πας σε TV και όχι σε monitor. Αυτα το Matt coating χάνουν πολύ. 

Τι σε χαλάει στην CX; 

Επεξ/σία από Acmilangr2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τίποτα δε με χαλάει στη CX! Η εικόνα που μου δίνει, ακόμα και μετά από σχεδόν 2 χρόνια που την έχω, με αφήνει με το στόμα ανοιχτό. Για πολλούς όμως λόγους δεν μπορώ να συνδέσω το PC μόνιμα σε αυτή. Ε, και πως να το κάνουμε ρε παιδί μου, με τρώει το σαράκι της αναβάθμισης, την οθόνη που έχω τώρα παίζει να την έχω πάνω απο 6 χρόνια. 

Edit: Η π..τανα η Philips έχει glossy coating αλλά δεν καλύπτει burn-in....,

Επεξ/σία από TsAkira
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, TsAkira είπε

Από αυτό που έχω τώρα; Αν εννοείς απο την Dell QD-OLED, ναι προφανώς και είναι. Η αλήθεια είναι οτι με τρώει ο κ ..ς μου για τη Dell ή όποια αντίστοιχη και βλέπω να καταλήγω σε QD και να πάει να γα..θει το burn-in. Μια ζωή την έχουμε!

Aυριο το κάνω unboxing το qd oled και θα το βάλω στο νεο pc.

Θα σου γράψω εντυπώσεις σαν χρηστης 5 διαφορετικων 4k oled από το 2016..

Δεν έχω πάθει burn in σε καμμια μέχρι τώρα παντως.. 

Και επειδή έχω και την cx θα σου πω ότι η c2 την έχει αφήσει πίσω πολύ και σε motion handling και στο hdr.

Επεξ/σία από optimus prime
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, optimus prime είπε

Aυριο το κάνω unboxing το qd oled και θα το βάλω στο νεο pc.

Θα σου γράψω εντυπώσεις σαν χρηστης 5 διαφορετικων 4k oled από το 2016..

Δεν έχω πάθει burn in σε καμμια μέχρι τώρα παντως.. 

Και επειδή έχω και την cx θα σου πω ότι η c2 την έχει αφήσει πίσω πολύ και σε motion handling και στο hdr.

Δε διαφωνώ για τη C2, την έχω δει. Αλλά την TV δε μπορώ να την έχω μόνιμα συνδεμένη στο PC. Χρειάζομαι καινούριο monitor και δεν αξίζει η 4080 με το 1080uw που έχω

29 λεπτά πριν, b1LLy23 είπε

Την έχω τσεκάρει, αλλά είμαι απο αυτούς τους παράξενους που θέλουν UW μόνο.... επίσης δεν έχει κάλυψη για burn-in και λένε ότι το coating που έχει είναι αρκετά grainy

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, TsAkira είπε

Δε διαφωνώ για τη C2, την έχω δει. Αλλά την TV δε μπορώ να την έχω μόνιμα συνδεμένη στο PC. Χρειάζομαι καινούριο monitor και δεν αξίζει η 4080 με το 1080uw που έχω

Την έχω τσεκάρει, αλλά είμαι απο αυτούς τους παράξενους που θέλουν UW μόνο.... επίσης δεν έχει κάλυψη για burn-in και λένε ότι το coating που έχει είναι αρκετά grainy

τα είπες τώρα αυτά στον άλλο παράξενο από δω που ούτε να βλέπει δε θέλει UW 😂

Φαντάζομαι εννοείτε πως συνηθίζεται αλλά πως μπορείτε ρε παλικάρια αλήθεια 😂

Επεξ/σία από b1LLy23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...