Προς το περιεχόμενο

Ψηφιακός μετασχηματισμός - Αναβάθμιση ταμειακών μηχανώς και αντικατάσταση POS


ekrepali

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, sdikr είπε

Αν κάποιος ενδιαφέρεται για το δίκτυο του ή για τον πελάτη του του λέει βάλε ενα Ethernet router που θα μπαίνει απο wan στο router του όποιου παρόχου  βάλεις και όλα θα δουλεύουν πάντα

Το έχω πει σε όλους τους πελάτες απο τον γενάρη κ δεν ήθελε κανείς γιατι ήταν έξοδα,(25-30€ μαξ ρουτερ xiaomi).

52 λεπτά πριν, vaggos400 είπε

Νομίζω ακόμα η μηχανή μου δεν έχει το middleware

ποιά ταμειακή έχεις ? μηπως μπορεσω να σε βοηθήσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα στο forum! Έχω μια ερώτηση... Τι γίνεται με τα σκέτα GPRS/4g pos, χωρίς wifi; Μπόρουν να διασυνδεθούν ή τα καινούρια ("υβριδικά") 4g/wifi είναι μονόδρομος;  ...Αλλά και σε αυτά, οι οδηγίες διασύνδεσης έχω δει αφορούν μόνο την πλευρά του wifi. Και όσο αφορά τις πληρωμές εκτός μαγαζιού έχουν το σύστημα των "προφορτωμένων πληρωμών για εξόφληση εκτός του καταστήματος". Άρα ξεχνάμε το 4g σιγά σιγά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, konnos81 είπε

Καλησπέρα στο forum! Έχω μια ερώτηση... Τι γίνεται με τα σκέτα GPRS/4g pos, χωρίς wifi; Μπόρουν να διασυνδεθούν ή τα καινούρια ("υβριδικά") 4g/wifi είναι μονόδρομος;  ...Αλλά και σε αυτά, οι οδηγίες διασύνδεσης έχω δει αφορούν μόνο την πλευρά του wifi. Και όσο αφορά τις πληρωμές εκτός μαγαζιού έχουν το σύστημα των "προφορτωμένων πληρωμών για εξόφληση εκτός του καταστήματος". Άρα ξεχνάμε το 4g σιγά σιγά;

Τα 4g συνδέονται αλλά όχι με όλες τις ταμειακές ακόμα , απο όσα διαβάζω κ εδω μέσα και ότι ακουω καθημερινά κ απο συναδέλφους.
Θεωρητικά στέλνεις την προφορτομένη απόδειξη στο Pos στο κατάστημα , πας στον χώρο του πελάτη , διαλέγεις την αντίστοιχη προφορτομένη πανω στο Pos για να περάσει την κάρτα του ,επιστρέφει το POS στο κατάστημα κ στο Ζ η ταμειακή διαβάζει το Pos κ είτε ολοκληρώνει το Ζ έαν δεν υπάρχει ανοιχτή προφορτομένη στο POS είτε βγάζει σφάλμα.
Στα υβριδικά , συνδέονται συνήθως με την ταμειακή μέσω wifi για να παρουν την προφορτομένη απόδειξη , βγαινοντας γυρνας σε 4g για να δεχθει τις κάρτες και επιστρέφοντας το γυρνάς πάλι σε wifi για να διαβασει η ταμειακη.
Δεν έχω κάνει ακόμα αλλά έχω 3 ραντεβού μέσα στην βδομάδα με αντίστοιχες περιπτώσεις.Ότι ανακαλύψω θα το γράψω κ εδω μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, vaggos400 είπε

Την micro 2 της ics

Ναι δεν έχει ακόμα , θέλω να πιστεύω ότι θα το φτιάξουν καθώς έχει παρόμοιο μενού με την eXs της infopos.Θα ρωτήσω αύριο κ εναν που ασχολείται μόνο με αυτές κ θα σου πω σιγουρα.

επιλογές στο EFTPOS μενου λογικά σου βγάζει
Ρυθμισεις EFTPOS -> βαζεις IP & port
ενεργοποιηση
κλειδωμα eftpos
ξεκλειδωμα eftpos

Επεξ/σία από Hollyman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Hollyman said:

Ναι δεν έχει ακόμα , θέλω να πιστεύω ότι θα το φτιάξουν καθώς έχει παρόμοιο μενού με την eXs της infopos.

Μακάρι φίλε μου. Γενικα από ότι είδα στις οδηγίες της μέλλον είναι πολύ απλή διαδικασια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Hollyman είπε

Τα 4g συνδέονται αλλά όχι με όλες τις ταμειακές ακόμα , απο όσα διαβάζω κ εδω μέσα και ότι ακουω καθημερινά κ απο συναδέλφους.
Θεωρητικά στέλνεις την προφορτομένη απόδειξη στο Pos στο κατάστημα , πας στον χώρο του πελάτη , διαλέγεις την αντίστοιχη προφορτομένη πανω στο Pos για να περάσει την κάρτα του ,επιστρέφει το POS στο κατάστημα κ στο Ζ η ταμειακή διαβάζει το Pos κ είτε ολοκληρώνει το Ζ έαν δεν υπάρχει ανοιχτή προφορτομένη στο POS είτε βγάζει σφάλμα.
Στα υβριδικά , συνδέονται συνήθως με την ταμειακή μέσω wifi για να παρουν την προφορτομένη απόδειξη , βγαινοντας γυρνας σε 4g για να δεχθει τις κάρτες και επιστρέφοντας το γυρνάς πάλι σε wifi για να διαβασει η ταμειακη.
Δεν έχω κάνει ακόμα αλλά έχω 3 ραντεβού μέσα στην βδομάδα με αντίστοιχες περιπτώσεις.Ότι ανακαλύψω θα το γράψω κ εδω μέσα.

Άρα περιμένουμε για updates, κατάλαβα... (γιατί συμπτωματικά κι εγώ για μια ics micro 2 ψάχνομαι)

Μάλιστα.... Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, konnos81 said:

Καλησπέρα στο forum! Έχω μια ερώτηση... Τι γίνεται με τα σκέτα GPRS/4g pos, χωρίς wifi; Μπόρουν να διασυνδεθούν ή τα καινούρια ("υβριδικά") 4g/wifi είναι μονόδρομος;  ...Αλλά και σε αυτά, οι οδηγίες διασύνδεσης έχω δει αφορούν μόνο την πλευρά του wifi. Και όσο αφορά τις πληρωμές εκτός μαγαζιού έχουν το σύστημα των "προφορτωμένων πληρωμών για εξόφληση εκτός του καταστήματος". Άρα ξεχνάμε το 4g σιγά σιγά;

Εμάς ακόμα για το gprs/4g μας έχουν στο περίμενε, σε κάποιες μηχανές δουλεύει. 

οδηγίες σύνδεσης έχουν τα Mypos καθώς και η viva,  σου δίνουν την Public ip σε δικό τους server

 

Επεξ/σία από sdikr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε DCR all in one plus που έκανα μόνος την διασύνδεση με ict220 της εθνικής, στις μισές περίπου συναλλαγές παίρνω το σφάλμα επάνω στην ταμειακή "OS-ΑΠΟΤΥΧ. ΣΥΝΑΛ. ΠΙΕΣΤΕ ΑΚΥΡΩΣΗ". Το pos εν το μεταξύ έχει προχωρήσει την συναλλαγή και μου βγάζει απόκομμα επιτυχούς συναλλαγής αλλά η DCR δεν θέλει να ολοκληρώσει. Το έχω παρατηρήσει με κάρτες άλλης τράπεζας. Καμία βοήθεια μέχρι να βρω τον τεχνικό μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρχισαν τα όργανα. Σε ερώτημα μου προς την ΑΑΔΕ αν φαίνομαι διασυνδεδεμένος, έχοντας ήδη πραγματοποιήσει και συναλλαγή επιτυχώς, μου απάντησαν με δέκα μέρες καθυστέρηση ότι δε φαίνεται διασύνδεση καθώς δεν έχει γίνει συναλλαγή.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, kSiS said:

Σε DCR all in one plus που έκανα μόνος την διασύνδεση με ict220 της εθνικής, στις μισές περίπου συναλλαγές παίρνω το σφάλμα επάνω στην ταμειακή "OS-ΑΠΟΤΥΧ. ΣΥΝΑΛ. ΠΙΕΣΤΕ ΑΚΥΡΩΣΗ". Το pos εν το μεταξύ έχει προχωρήσει την συναλλαγή και μου βγάζει απόκομμα επιτυχούς συναλλαγής αλλά η DCR δεν θέλει να ολοκληρώσει. Το έχω παρατηρήσει με κάρτες άλλης τράπεζας. Καμία βοήθεια μέχρι να βρω τον τεχνικό μου;

Ίδιο πρόβλημα είχα με ταμειακή infopos... Περνούσε η συναλλαγή στο pos (ict220 εθνικη) και η ταμειακή έβγαζε σφάλμα, αναγκαζομουνα να πατήσω ακύρωση και να κλείσω την απόδειξη με μετρητά για να αποδώσω τον ΦΠΑ. Τελικά έφταιγε η ταμειακή κι έστρωσε με αναβάθμιση στο πιο πρόσφατο firmware. 

Aν έχεις κι εσύ εθνική, τότε μάλλον φταίει το firmware της ταμειακής. Αν έχεις epay Πειραιώς, μπορεί να φταίει το οτιδήποτε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Ίδιο πρόβλημα είχα με ταμειακή infopos... Περνούσε η συναλλαγή στο pos (ict220 εθνικη) και η ταμειακή έβγαζε σφάλμα, αναγκαζομουνα να πατήσω ακύρωση και να κλείσω την απόδειξη με μετρητά για να αποδώσω τον ΦΠΑ. Τελικά έφταιγε η ταμειακή κι έστρωσε με αναβάθμιση στο πιο πρόσφατο firmware. 

Aν έχεις κι εσύ εθνική, τότε μάλλον φταίει το firmware της ταμειακής. Αν έχεις epay Πειραιώς, μπορεί να φταίει το οτιδήποτε.

Ακριβώς αυτό. Ναι εθνική έχω; Στην επιλογή αναβάθμιση μου βγάζει δεν βρέθηκε αναβάθμιση. 

Επεξ/σία από kSiS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, kSiS said:

Ακριβώς αυτό. Ναι εθνική έχω. Πάω να αναβαθμισω. Μέσα από το μενού της ταμειακης που έχει ‘Αναβάθμιση ΟΤΑ’ ή με άλλον τρόπο; 

Το μόνο που γνωρίζω είναι ότι πριν απ'την αναβάθμιση πρέπει να κόψεις Ζ.

Μετά δε γνωρίζω, ρώτα το τεχνικό σου... μη κάνεις καμιά βλακεία και παραδώσει πνεύμα η ταμειακή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Finn είπε

Άρχισαν τα όργανα. Σε ερώτημα μου προς την ΑΑΔΕ αν φαίνομαι διασυνδεδεμένος, έχοντας ήδη πραγματοποιήσει και συναλλαγή επιτυχώς, μου απάντησαν με δέκα μέρες καθυστέρηση ότι δε φαίνεται διασύνδεση καθώς δεν έχει γίνει συναλλαγή.

Να τα μας! Θα μας βγάλουν και τρελούς! Ευτυχώς που πήρα απόδειξη από τον τεχνικό που γράφει ότι έκανε διασύνδεση. Θα την σκανάρω κιόλας γιατί βλέπω να έχουμε μπλεξίματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...