Προς το περιεχόμενο

Ψηφιακός μετασχηματισμός - Αναβάθμιση ταμειακών μηχανώς και αντικατάσταση POS


ekrepali

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 minutes ago, 1comment said:

Αν μένεις στην ίδια εταιρία αλλά αλλάζεις ρουτερ, δεν μένουν ίδια; Και πώς αλλάζουν αυτά; Μέσα από το 192.168;

Οχι απαραίτητα, αρκετές φορές αλλάζουν, πχ  απο 1.1 σε 2.1   ή ακόμα και να αλλάζουν το gateway,   ναι μέσα απο το 192.168.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εμένα όπως και άλλους μας έβαλαν για την τελευταία μέρα του Απριλίου.

Τώρα λογικά η δουλειά δεν βγαίνει και λογικά μας το έκανε για την παράταση δεν θα μπορούν να εξυπηρετήσουν οι τεχνικοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ταμειακη που δεν χρησιμοποιειται και υπαρχει σαν backup?το pos συνδεθηκε με την ταμειακη που χρησιμοποιουμε, αλλα μαλλον στελνουν ακομα μειλ για την δευτερη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εκανα την διασυνδεση μονος μου.Παιχνιδακι ηταν 5 λεπτα υποθεση.

Οποιος εχει ingenico pos και Norma εco ταμειακη (λογικα θα ισχυουν τα ιδια για ολες τις norma) και θελει βοηθεια ας μου πει.

Oι οδηγιες της mellon ειναι κατανοητες και απροβληματιστα κανεις τις ρυθμισεις στο pos.

https://pos.mellongroup.com/wp-content/uploads/2024/02/22.02_INGENICO-TELIUM_ΟΔΗΓΙΕΣ-ΔΙΑΣΥΝΔΕΣΗΣ-ΑΑΔΕ-ΦΗΜ-–-EFTPOS.pdf

Μετα πρεπει να κανεις και 2-3 ρυθμισεις στην ταμειακη και συνδεονται. Σε λιγο θα κανω και την πρωτη πληρωμη με καρτα να δω πως πηγε.

Επεξ/σία από 4saken
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 minutes ago, 4saken said:

Εκανα την διασυνδεση μονος μου.Παιχνιδακι ηταν 5 λεπτα υποθεση.

Οποιος εχει ingenico pos και Norma εco ταμειακη (λογικα θα ισχυουν τα ιδια για ολες τις norma) και θελει βοηθεια ας μου πει.

Oι οδηγιες της mellon ειναι κατανοητες και απροβληματιστα κανεις τις ρυθμισεις στο pos.

https://pos.mellongroup.com/wp-content/uploads/2024/02/22.02_INGENICO-TELIUM_ΟΔΗΓΙΕΣ-ΔΙΑΣΥΝΔΕΣΗΣ-ΑΑΔΕ-ΦΗΜ-–-EFTPOS.pdf

Μετα πρεπει να κανεις και 2-3 ρυθμισεις στην ταμειακη και συνδεονται. Σε λιγο θα κανω και την πρωτη πληρωμη με καρτα να δω πως πηγε.

Αν θες δώσε λίγο αναλυτικά τα βήματα που έκανες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, sdikr said:

Θα πρέπει να ρυθμίσεις το ρουτερ με τα ίδια στοιχεία που είχε πρίν

ίδιο ip range,  ίδιο bind ip ή exclude

 

Είναι απόλυτο αυτό; Εχώ πχ έχω δυναμικό range 2-220 και static του pos 250 (ρυθμισμένη απ'το pos, όχι assigned απ'το router).

Aν στο ίδιο router αλλάξω το range σε 2-240, δεν επηρρεάζεται το pos... σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Είναι απόλυτο αυτό; Εχώ πχ έχω δυναμικό range 2-220 και static του pos 250 (ρυθμισμένη απ'το pos, όχι assigned απ'το router).

Aν στο ίδιο router αλλάξω το range σε 2-240, δεν επηρρεάζεται το pos... σωστά;

Αυτά είναι κινέζικα για το μέσο όρο επαγγελματιών. Εγώ καταλαβαίνω ότι αν τυχόν αλλάξουμε ρουτερ, καλούμε τεχνικό να ξανακάνει τη διαδικασία σε ταμειακή και πος και σκάμε πάλι 30αρι για κάτι που μέχρι χθες δεν χρειαζόταν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τζιφος τελικα, ενω η διασυνδεση πετυχε συμφωνα με την ταμειακη και το pos κλειδωσε, εκοψα αποδειξη για πληρωμη με καρτα και σε κανενα σημειο δεν ξεκλειδωσε το POS.Πηρα την καρτα με το φορητο τελικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, 1comment said:

Αυτά είναι κινέζικα για το μέσο όρο επαγγελματιών. Εγώ καταλαβαίνω ότι αν τυχόν αλλάξουμε ρουτερ, καλούμε τεχνικό να ξανακάνει τη διαδικασία σε ταμειακή και πος και σκάμε πάλι 30αρι για κάτι που μέχρι χθες δεν χρειαζόταν.

Το ρωτάω σε περίπτωση που χαλάσει το router και ο πάροχος το αντικαταστήσει με ίδιο router, ή παραπλήσιο που έχει τις ίδιες βασικές ρυθμίσεις. Νομίζω ότι θα παίζει το pos, ίσως κάνω και λάθος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 minutes ago, ekrepali said:

Είναι απόλυτο αυτό; Εχώ πχ έχω δυναμικό range 2-220 και static του pos 250 (ρυθμισμένη απ'το pos, όχι assigned απ'το router).

Aν στο ίδιο router αλλάξω το range σε 2-240, δεν επηρρεάζεται το pos... σωστά;

Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι η Ip που θα έχει το Pos να μην είναι μέσα σε αυτές που μπορεί να δώσει ο dhcp, να είναι ίδια τα gateway/dns/subnet

Οπότε σε αυτό που λες λογικά δεν θα έχει θέμα εφόσον το router παραμένει στο ίδιο ip

Πάντα παίζει ρόλο το τι έχεις να ρυθμίσεις, πχ αν έχεις κάποιο softpos  δεν θα πας να του βάλεις static στο ασύρματο, καθώς μετά με το κινητό θα πας αλλού και θα έχεις θέμα.  Απενεργοποιεί το random mac για το τοπικό σου δίκτυο και κάνεις Bind απο τον dhcp.

Αν έχεις κλασικό Pos  μπορείς με bind, Μπορείς με static

 

29 minutes ago, 1comment said:

Αυτά είναι κινέζικα για το μέσο όρο επαγγελματιών. Εγώ καταλαβαίνω ότι αν τυχόν αλλάξουμε ρουτερ, καλούμε τεχνικό να ξανακάνει τη διαδικασία σε ταμειακή και πος και σκάμε πάλι 30αρι για κάτι που μέχρι χθες δεν χρειαζόταν.

Σωστά το λές,  μέσος όρος,  μπορείς όμως αυτά να τα ζητήσεις απο το support του παρόχου σου,  να σου περάσουν ρυθμίσεις, θεωρώ οτι δεν θα τους είναι θέμα να το κάνουν, πχ να βάλουν το router στην ίδια Ip

16 minutes ago, ekrepali said:

Το ρωτάω σε περίπτωση που χαλάσει το router και ο πάροχος το αντικαταστήσει με ίδιο router, ή παραπλήσιο που έχει τις ίδιες βασικές ρυθμίσεις. Νομίζω ότι θα παίζει το pos, ίσως κάνω και λάθος...

Θεωρητικά εφόσον σου δώσει το ίδιο router θα έχει τις ίδιες ip,  όποτε ναι θα είσαι οκ

23 minutes ago, 4saken said:

Τζιφος τελικα, ενω η διασυνδεση πετυχε συμφωνα με την ταμειακη και το pos κλειδωσε, εκοψα αποδειξη για πληρωμη με καρτα και σε κανενα σημειο δεν ξεκλειδωσε το POS.Πηρα την καρτα με το φορητο τελικα.

Πάντα δοκιμάζεις αν δουλεύει με μια μικρή απόδειξη

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, 4saken είπε

Τζιφος τελικα, ενω η διασυνδεση πετυχε συμφωνα με την ταμειακη και το pos κλειδωσε, εκοψα αποδειξη για πληρωμη με καρτα και σε κανενα σημειο δεν ξεκλειδωσε το POS.Πηρα την καρτα με το φορητο τελικα.

πρεπει απο το μενου της ταμειακης να κανεις Αντιστοιχηση την Καρτα 1  στο eftpos1, εαν κ εφοσον εχουν γινει σωστα τα βηματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, kSiS said:

πρεπει απο το μενου της ταμειακης να κανεις Αντιστοιχηση την Καρτα 1  στο eftpos1, εαν κ εφοσον εχουν γινει σωστα τα βηματα.

Εννοεις το κουμπι "καρτα" της ταμειακης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, 4saken είπε

Εννοεις το κουμπι "καρτα" της ταμειακης?

οχι. μεσα στον προγραμματισμο της ταμειακης , στο μενου etfpos, εχει "αντιστοιχηση". πατας μετρητα και γυρνας το καρτα 1 να παει σε eftpos. αυτα τα βηματα εκανα εγω εχθες στην δικη μου ταμειακη. μπορει να εχει αλλο μενου η δικη σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, 4saken είπε

Αρα ειναι κατι που πρεπει να κανουμε καθε φορα?

Όχι. Κάνεις αντιστοίχηση την επιλογή κάρτα με το pos σου μέσα από τον προγραμματισμό.

7 λεπτά πριν, 4saken είπε

Αρα ειναι κατι που πρεπει να κανουμε καθε φορα?

11:08

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...