Προς το περιεχόμενο

Ψηφιακός μετασχηματισμός - Αναβάθμιση ταμειακών μηχανώς και αντικατάσταση POS


ekrepali

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μεσα Φεβρουαριου κατηργησα την φυσικη ταμειακη που ειχα για να παω σε παροχο να το συνδυασω με το Epsilon smart μιας και περισσοτερο κοβω τιμολογια χονδρικης και πολυ λιγοτερο λιανικη. Τοτε μου ελεγαν οτι σε λιγοτερο απο ενα μηνα θα συνδεονται με το POS της Εθνικης Desk 3200 . Κανουν αναβαθμιση πριν 15 μερες και ισχυριζονται οτι συνδεονται ελα ομως που η Mellon που ειναι υπευθυνη για τα pos της εθνικης λεει οτι δε συνδεονται με το συγκεκριμενο erp. Μετα απο αλεπαλληλα τηλεφωνηματα και αμετρητες ωρες αναμονης δεν εχω βγαλει ακρη ακομα.Η epsilon λεει οτι συνδεεται και εχει βγαλει και οδηγιες γιαυτο και η Mellon δεν ανοιγει το ECR για να γινει η συνδεση με το ERP. Μεγαλα λαμογια τα funds me τα POS αδερφια. Ολα αυτα με την προθεσμια να ληγει αυριο. Ας ερθει καποιος μετα να μου βαλει προστιμο και να μου πει οτι δεν ενδιαφερονται οι επιχειρησεις για τη συνδεση , που παλευουμαι απο τα χριστουγεννα για τη συνδεση και δεν βγαζουμε ακρη...

Επεξ/σία από djcloud7
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 hours ago, Finn said:

Εν τω μεταξύ λαμβάνω μηνύματα από ααδε περί μη διασύνδεσης, δύο softPOS συνδέθηκαν και λειτουργούν κανονικά, τους στέλνω ερώτημα για να δω αν όντως φαίνομαι διασυνδεδεμένος και μου απαντάνε με ένα generic μήνυμα. Θέλουν και 10χιλιαρο πρόστιμο 😂

Είχε παλιότερα μήπως ταμειακή που δεν έχεις κάνει παύση; γιατί υπάρχει και αυτή η περίπτωση

 

24 minutes ago, djcloud7 said:

Μεσα Φεβρουαριου κατηργησα την φυσικη ταμειακη που ειχα για να παω σε παροχο να το συνδυασω με το Epsilon smart μιας και περισσοτερο κοβω τιμολογια χονδρικης και πολυ λιγοτερο λιανικη. Τοτε μου ελεγαν οτι σε λιγοτερο απο ενα μηνα θα συνδεονται με το POS της Εθνικης Desk 3200 . Κανουν αναβαθμιση πριν 15 μερες και ισχυριζονται οτι συνδεονται ελα ομως που η Mellon που ειναι υπευθυνη για τα pos της εθνικης λεει οτι δε συνδεονται με το συγκεκριμενο erp. Μετα απο αλεπαλληλα τηλεφωνηματα και αμετρητες ωρες αναμονης δεν εχω βγαλει ακρη ακομα.Η epsilon λεει οτι συνδεεται και εχει βγαλει και οδηγιες γιαυτο και η Mellon δεν ανοιγει το ECR για να γινει η συνδεση με το ERP. Μεγαλα λαμογια τα funds me τα POS αδερφια. Ολα αυτα με την προθεσμια να ληγει αυριο. Ας ερθει καποιος μετα να μου βαλει προστιμο και να μου πει οτι δεν ενδιαφερονται οι επιχειρησεις για τη συνδεση , που παλευουμαι απο τα χριστουγεννα για τη συνδεση και δεν βγαζουμε ακρη...

η υποχρέωση για την διασύνδεση αυτή την στιγμή είναι για φυσική ταμειακή και pos,  αν έχεις epr  και πάροχο δεν έχεις ακόμα υποχρέωση σύνδεσης και δεν έχουν βγεί και οδηγίες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, sdikr είπε

η υποχρέωση για την διασύνδεση αυτή την στιγμή είναι για φυσική ταμειακή και pos,  αν έχεις epr  και πάροχο δεν έχεις ακόμα υποχρέωση σύνδεσης και δεν έχουν βγεί και οδηγίες

Για τα ηλεκτρονικά pos των eshop πιστεύεις θα βγει κάποια στιγμή υποχρέωση διασύνδεσης; Φαντάζομαι θα είναι πολύ δύσκολο να συνδεθούν με ταμειακή οπότε παίζει να βγάλουν υποχρέωση να πας σε πάροχο για αυτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, sdikr είπε

Είχε παλιότερα μήπως ταμειακή που δεν έχεις κάνει παύση; γιατί υπάρχει και αυτή η περίπτωση

 

η υποχρέωση για την διασύνδεση αυτή την στιγμή είναι για φυσική ταμειακή και pos,  αν έχεις epr  και πάροχο δεν έχεις ακόμα υποχρέωση σύνδεσης και δεν έχουν βγεί και οδηγίες

Κοβω και λιανικη με το smart tameiaki της epsilon.Εισαι σιγουρος γιαυτο? Επειδη θυμαμαι την κοπελα στην εξυπηρετηση να μου λεει οτι ισχυει η ιδια προθεσμια με τις ταμειακες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, 4saken είπε

https://primer.gr/epayetameiaki/

Μιλησα μαζι τους (με πηραν 2 φορες τηλ μετα απο μηνυμα που αφησα σε φορμα που το εκτιμησα) αφου πρωτα εφτιαξα λογαριασμο Πειραιως (προαπαιτουμενο) ειναι αδειοδοτημενοι, μου παν οτι δεν χρειαζεται καν το Α920 pro, μπορω να κανω το κινητο softpos με επισκεψη στην Πειραιως και μετα να κατεβασω την εφαρμογη e ταμειακη και να κοβω αποδειξεις και να παιρνω καρτες στο κινητο

Το έχω δει αυτό. Συνεργάζεται όμως μόνο με Πειραιώς και έχει μηνιαία συνδρομή. Εγώ βασικά κοβω τιμολόγιο και πληρωμή μεσω τραπεζικού λογαριασμού για αυτό έχω διαλέξει το viva terminal app που δεν έχει ούτε συνδρομή ούτε ανάγκη για αγορά τερματικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 minutes ago, 1comment said:

Για τα ηλεκτρονικά pos των eshop πιστεύεις θα βγει κάποια στιγμή υποχρέωση διασύνδεσης; Φαντάζομαι θα είναι πολύ δύσκολο να συνδεθούν με ταμειακή οπότε παίζει να βγάλουν υποχρέωση να πας σε πάροχο για αυτά;

Δεν ξέρω να σου απαντήσω, αλλά ναι αυτό που λένε είναι πως όλα θα είναι με διασύνδεση,  ίσως θα δουλεύουν μέσω Middleware όπως τα gprs/4g 

29 minutes ago, djcloud7 said:

Κοβω και λιανικη με το smart tameiaki της epsilon.Εισαι σιγουρος γιαυτο? Επειδη θυμαμαι την κοπελα στην εξυπηρετηση να μου λεει οτι ισχυει η ιδια προθεσμια με τις ταμειακες.

Η υποχρέωση είναι για τις φυσικές ταμειακές/Pos. 

Αυτό είναι μέσω παρόχου, αυτά ακόμα δεν έχουν υποχρέωση, θα γίνει υποχρεωτικό και για αυτά στο μέλλον

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, sdikr said:

Είχε παλιότερα μήπως ταμειακή που δεν έχεις κάνει παύση; γιατί υπάρχει και αυτή η περίπτωση

 

η υποχρέωση για την διασύνδεση αυτή την στιγμή είναι για φυσική ταμειακή και pos,  αν έχεις epr  και πάροχο δεν έχεις ακόμα υποχρέωση σύνδεσης και δεν έχουν βγεί και οδηγίες

Έχει γίνει κανονικά παύση η παλιά και στην ΑΑΔΕ εμφανίζει μόνο την καινούρια. Στο esend βγάζει και τα 2 softPOS με ένδειξη ΟΚ. Ίσως στέλνουν τυποποιημένο μήνυμα σε όλους, who knows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 minutes ago, vaggos400 said:

Είναι κάποιος που έχει συνδέσει το 2500 move με 4g?? 

Αλλοι λενε γινεται αλλοι οχι...δεν βγαζω ακρη...

Εκανα μονος μου τις ρυθμισεις στο pos ingenico  για την διασυνδεση (πολυ καλες οι οδηγιες της mellon) αλλα οταν επρεπε να περασω καποια στοιχεια στην ταμειακη δεν μπορεσαν να συνδεθουν, θα το δω και αυριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού δεν έβρισκα τον τεχνικό λόγω ημερών, έκανα μόνος την διασύνδεση Ict220 με DCR ταμειακή. Αφού βρέθηκε ο τεχνικός με ενημέρωσε ότι δεν θα μπορέσω να συνδεθώ στο ERP στο μέλλον επειδή βιάστηκα και συνδέθηκα. Ισχύει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, kSiS said:

Αφού δεν έβρισκα τον τεχνικό λόγω ημερών, έκανα μόνος την διασύνδεση Ict220 με DCR ταμειακή. Αφού βρέθηκε ο τεχνικός με ενημέρωσε ότι δεν θα μπορέσω να συνδεθώ στο ERP στο μέλλον επειδή βιάστηκα και συνδέθηκα. Ισχύει;

Δεν ξέρουμε τι θα γίνει, αλλά αυτή την στιγμή είχες υποχρέωση σύνδεσης φυσικής ταμειακής και Pos,  θεωρητικά ενα Pos Κλειδώνει με μια συσκευή,  αλλά η νέα οδηγία έιναι πως απο την ταμειακή θα μπορείς να στέλνεις εντολή για το τιμολόγιο.

Κάτσε να ξεκινήσει ο νέος κύκλος για τα erp και βλέπουμε

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, sdikr είπε

Δεν ξέρουμε τι θα γίνει, αλλά αυτή την στιγμή είχες υποχρέωση σύνδεσης φυσικής ταμειακής και Pos,  θεωρητικά ενα Pos Κλειδώνει με μια συσκευή,  αλλά η νέα οδηγία έιναι πως απο την ταμειακή θα μπορείς να στέλνεις εντολή για το τιμολόγιο.

Κάτσε να ξεκινήσει ο νέος κύκλος για τα erp και βλέπουμε

 

ευχαριστώ με καθησύχασες.

Επεξ/σία από kSiS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλουμε να αλλάξουμε πάροχο ιντερνετ (άρα και ρουτερ), τι γίνεται με τη διασύνδεση; Ξανακαλούμε τεχνικό για να γίνει; Παίρνει αυτόματα τη νέα ip το pos? Το ίδιο ερώτημα και για περίπτωση που αλλάξουμε ρουτερ αλλά μένουμε στον ίδιο πάροχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 minutes ago, 1comment said:

Αν θέλουμε να αλλάξουμε πάροχο ιντερνετ (άρα και ρουτερ), τι γίνεται με τη διασύνδεση; Ξανακαλούμε τεχνικό για να γίνει; Παίρνει αυτόματα τη νέα ip το pos? Το ίδιο ερώτημα και για περίπτωση που αλλάξουμε ρουτερ αλλά μένουμε στον ίδιο πάροχο.

Θα πρέπει να ρυθμίσεις το ρουτερ με τα ίδια στοιχεία που είχε πρίν

ίδιο ip range,  ίδιο bind ip ή exclude

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, sdikr είπε

Θα πρέπει να ρυθμίσεις το ρουτερ με τα ίδια στοιχεία που είχε πρίν

ίδιο ip range,  ίδιο bind ip ή exclude

 

Αν μένεις στην ίδια εταιρία αλλά αλλάζεις ρουτερ, δεν μένουν ίδια; Και πώς αλλάζουν αυτά; Μέσα από το 192.168;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...