Προς το περιεχόμενο

Ψηφιακός μετασχηματισμός - Αναβάθμιση ταμειακών μηχανώς και αντικατάσταση POS


ekrepali

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, noshadow είπε

Το πρόβλημα εδώ είναι ότι δεν απαντάνε οι αλήτες στο helpdesk έχω αφήσει το τηλέφωνο ανοιχτό 4 ώρες και 2 ώρες και 1 ώρα τόσες μέρες και βαρέθηκα αυτό είναι το πρόβλημα. Χάνω ώρες από τη δουλειά μου και δεν τους βρίσκω πουθενά.

Δοκίμασε σήμερα μετά τις 8-9 το βράδυ. Η αύριο πρωι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, zmaskos said:

Γιατι δυσκολευουν την κατασταση με POS. Προσωπικά εχω βγαλει QR code το εχω ετοιμο στο γραφειο διπλα στην ταμειακη και οποιος θελει απλα το σκαναρει.

Σε ποια τράπεζα είσαι και πώς έβγαλες το QR Code; Κάνεις αίτηση στη τράπεζα να σου το στείλει;

Στην Εθνική επικρατεί επίσης η παράνοια να διαφημίζουν στην ιστοσελίδα ότι μπορούν οι πελάτες να μας πληρώσουν με πληκτρολόγηση ΑΦΜ, αλλά αν η πληκτρολόγηση του ΑΦΜ γίνει από άλλη τράπεζα δε μας βρίσκουν, βγάζει σφάλμα!

Spoiler

4.jpg.51e32ece4bebe037fdc96006f3bca5f9.jpg

Κι η τελευταία απάντηση που είχα απ'την Εθνική ξέρετε ποια ήταν; Ότι η υπηρεσία δεν είναι ακόμα διαθέσιμη!!! Ε αφού δεν είναι διαθέσιμη, τότε γιατί τη διαφημίζουν στην ιστοσελίδα... πλάκα μας κάνουν;

Spoiler

4.jpg.4534240e90d56d748e5dace2383e8d63.jpg

Δηλαδή αυτές οι πληρωμές που γίνονται τώρα μέσω IRIS από πελάτες προς ατομικές επιχειρήσεις, ουσιαστικά δεν είναι συναλλαγές μεταξύ πελάτη --> επιχειρήσεις, αλλά μεταφορές χρημάτων μεταξύ φίλων-ιδιωτών;

Παιδιά, στείλτε email στις τράπεζες σας για διευκρινίσεις και κρατήστε αποδεικτικά επικοινωνιών... γιατί θα βγει μια μέρα πάλι ο υπουργός και θα ανακοινώσει σύνδεση IRIS-ταμειακής-POS με διορίες και πρόστιμα, και οι τράπεζες κλασικά θα πετάνε χαρταετό. Πώς θα πετύχει η διασύνδεση αν στο σύστημα δε φαίνεται συνδεδεμένο το ΑΦΜ με το IRIS...

ΥΓ: Μη ξεφύγει η συζήτηση για προμήθειες συναλλαγών IRIS κλπ. Να παραμείνει η συζήτηση σε θέματα πιθανών αναβαθμίσεων, διασύνδεσης, λειτουργικότητας.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Mr_Terror said:

Πολύ περίεργος είμαι να δω πως θα γίνει αυτό 

Με middleware  όπως και στα gprs/4g pos,  όπως θα γίνει με τα δικτυακά web pos

Επεξ/σία από sdikr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 minutes ago, ekrepali said:

Σε ποια τράπεζα είσαι και πώς έβγαλες το QR Code; Κάνεις αίτηση στη τράπεζα να σου το στείλει;

 

Στην Eurobank το QR Code εχει επιλογη να το κατεβασεις μεσω της εφαρμογης των κινητων.

Το κατεβασα, το τύπωσα, του εκανα και μια πλαστικοποιηση.

Επεξ/σία από zmaskos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, sdikr είπε

Με middleware  όπως και στα gprs/4g pos,  όπως θα γίνει με τα δικτυακά web pos

Με τα web pos στην πράξη πώς θα γίνει; Θα κάνει κάτι ο τεχνικός στην ταμειακή; Επίσης όταν ο πελάτης κάνει παραγγελία και πληρώσει π.χ. στις 12 τη νύχτα και η ταμειακή στο κατάστημα είναι κλειστή, πώς θα βγει απόδειξη; Ή μήπως τα web pos θα πρέπει να συνδεθούν υποχρεωτικά με πάροχο; 

Εντωμεταξύ βλέπω αρκετά καταστήματα με ταμειακές να μην έχουν διασυνδέσει (πληκτρολογούν στο πος). Πιστεύω το ποσοστό των μη συνδεδεμένων είναι πολύ μεγαλύτερο του 10% που λένε.

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, zmaskos said:

Στην Eurobank το QR Code εχει επιλογη να το κατεβασεις μεσω της εφαρμογης των κινητων.

Το κατεβασα, το τύπωσα, του εκανα και μια πλαστικοποιηση.

Το web banking που έχεις είναι για ιδιώτη ή για επιχείρηση;

Spoiler

3.jpg.98a295b3ab16acfc0b04895ed24bf44a.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, 1comment είπε

Έχουμε ξαναπεί ότι στην epay απαντούν μετά τις 12 το βράδυ. Θα πρέπει να ξαναπάς στο μαγαζί σου ένα βράδυ και να καλέσεις. Εγώ μια φορά ήρθα στο μαγαζί 2 τη νύχτα για να τους πάρω...

αυτο δεν το γνωριζα θα το επιχειρησω γιατι ειμαι σε απογνωση διωχνω τους πελατες εδω και μια εβδομαδα αλλα δεν ειναι κατασταση αυτη ομως. αν ξαναγινει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, ekrepali said:

Το web banking που έχεις είναι για ιδιώτη ή για επιχείρηση;

  Reveal hidden contents

3.jpg.98a295b3ab16acfc0b04895ed24bf44a.jpg

 

Ειναι για ιδιωτη αλλα εχω και οψεως. ΤΑ εκανα ολα μεσω εφαρμογης της eurobank στο Iphone οχι μεσω webbanking.

Εχει επιλογη στις ρυθμισεις  για IRIS payment και IRIS payment bussines.

 

Screenshot 2024-04-06 at 13.57.58.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Το web banking που έχεις είναι για ιδιώτη ή για επιχείρηση;

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

3.jpg.98a295b3ab16acfc0b04895ed24bf44a.jpg

 

Κι εμένα μου έβγαλε qr η πειραιώς αμέσως μόλις ενεργοποίησα το iris. Όχι ότι παίζει να μου το ζητήσει κανας πελάτης ή να το εκτυπώσω. Ούτε καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 minutes ago, 1comment said:

Με τα web pos στην πράξη πώς θα γίνει; Θα κάνει κάτι ο τεχνικός στην ταμειακή; Επίσης όταν ο πελάτης κάνει παραγγελία και πληρώσει π.χ. στις 12 τη νύχτα και η ταμειακή στο κατάστημα είναι κλειστή, πώς θα βγει απόδειξη; Ή μήπως τα web pos θα πρέπει να συνδεθούν υποχρεωτικά με πάροχο; 

Εντωμεταξύ βλέπω αρκετά καταστήματα με ταμειακές να μην έχουν διασυνδέσει (πληκτρολογούν στο πος). Πιστεύω το ποσοστό των μη συνδεδεμένων είναι πολύ μεγαλύτερο του 10% που λένε.

Όπως γίνεται με τις προφορτομένες αποδείξεις,   το σύστημα θα καταχωρεί την πληρωμή μέσω κάρτας και θα περιμένει απο εσένα να χτυπήσεις την απόδειξη στην ταμειακή σου (αντιστροφή δηλαδή της διαδικασίας που έχουμε τώρα)

Δεν είναι rocket science

39 minutes ago, noshadow said:

αυτο δεν το γνωριζα θα το επιχειρησω γιατι ειμαι σε απογνωση διωχνω τους πελατες εδω και μια εβδομαδα αλλα δεν ειναι κατασταση αυτη ομως. αν ξαναγινει?

Κάνεις λογαριασμό στην viva και έχεις και ένα softpos στο κινητό σου,  έτσι στην περίπτωση που το Pos έχει θέμα θα έχεις τουλάχιστον εναλλακτική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, zmaskos said:

Ειναι για ιδιωτη αλλα εχω και οψεως. ΤΑ εκανα ολα μεσω εφαρμογης της eurobank στο Iphone οχι μεσω webbanking.

Εχει επιλογη στις ρυθμισεις  για IRIS payment και IRIS payment bussines.

 

 

Spoiler

Screenshot 2024-04-06 at 13.57.58.png

 

 

25 minutes ago, 1comment said:

Κι εμένα μου έβγαλε qr η πειραιώς αμέσως μόλις ενεργοποίησα το iris. Όχι ότι παίζει να μου το ζητήσει κανας πελάτης ή να το εκτυπώσω. Ούτε καν.

Thanks για τις πληροφορίες. Κι εγώ στην Εθνική, ebanking ιδιώτη έχω όπως κι εσείς.... με πρόσβαση σε όλους τους λογαριασμούς. Αλλά στις ρυθμίσεις για το IRIS στο Mobile app, η Eθνική έχει μόνο μια επιλογή IRIS (η οποία είμαι πλέον 100% σίγουρος πως είναι για προσωπικές συναλλαγές). Δεν έχει έξτρα επιλογή για business iris όπως η φώτο που ανέβασε ο @zmaskos

Eπομένως απ'το Δεκέμβριο που είχα τη τελευταία επικοινωνία με την Εθνική και παραδέχτηκαν ότι θα είναι έτοιμο "σύντομα", ακόμα δεν το έχουν φτιάξει! Καλό Πάσχα, και καλό καλοκαίρι δηλαδή! Κι έρχεται τώρα η ΑΑΔΕ να δρομολογήσει διασύνδεση IRIS με ταμειακή και POS, χωρίς καν η Εθνική (και φαντάζομαι κι άλλες μικρές τράπεζες) να έχουν φτιάξει το business IRIS; 🤪

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, ekrepali είπε

 

Thanks για τις πληροφορίες. Κι εγώ στην Εθνική, ebanking ιδιώτη έχω όπως κι εσείς.... με πρόσβαση σε όλους τους λογαριασμούς. Αλλά στις ρυθμίσεις για το IRIS στο Mobile app, η Eθνική έχει μόνο μια επιλογή IRIS (η οποία είμαι πλέον 100% σίγουρος πως είναι για προσωπικές συναλλαγές). Δεν έχει έξτρα επιλογή για business iris όπως η φώτο που ανέβασε ο @zmaskos

Eπομένως απ'το Δεκέμβριο που είχα τη τελευταία επικοινωνία με την Εθνική και παραδέχτηκαν ότι θα είναι έτοιμο "σύντομα", ακόμα δεν το έχουν φτιάξει! Καλό Πάσχα, και καλό καλοκαίρι δηλαδή! Κι έρχεται τώρα η ΑΑΔΕ να δρομολογήσει διασύνδεση IRIS με ταμειακή και POS, χωρίς καν η Εθνική (και φαντάζομαι κι άλλες μικρές τράπεζες) να έχουν φτιάξει το business IRIS; 🤪

 

Spoiler

Η πειραιως παντως τα εχει διαχωρισει. Για το επαγγελματικό iris ζητησε το αφμ μου κ συνδεση μονο με εμπορικο λογ/σμο ενω για το προσωπικό ζητησε τον αριθμο μου. Αντίστοιχα οι πελατες θα βαζουν τον αφμ μου για πληρωμη. 

 

Επεξ/σία από 1comment
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν με έπιασε ο διάολος και σκάλισα το pos και επέλεξα πάλι εγκατάσταση παραμέτρων μέσα από το μενού της ααδε. Προς έκπληξη μου αυτή τη φορά έκλεισε το πακέτο που δεν έκλεινε με την αποστολή και έκανε ξανά τη διαδικασία εγκατάστασης της εφαρμογής ααδε και αφού τελειωσε μετά από λίγη ώρα του έβαλα πάλι στατική (την ίδια) ip και ακολούθησα πάλι τη διαδικασία σύνδεσης μέσω της ταμειακής έκανε πάλι τη σύνδεση και όλα οκ. Δεν έχει πακέτα και περνάει κάρτες. Προφανώς του έκαναν αναβάθμιση σιωπηρά διότι προχτές με αυτή την επιλογή έλεγε πάλι cannot close batch τουλάχιστον ας κάνουν και καμία δημόσια ανακοίνωση να μην ταλαιπωρείται ο κόσμος και να να μην ταλαιπωρούνται και αυτή στο support και κυρίως να μην τα ακούνε. Όποιος έχει πρόβλημα να το δοκιμάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλημέρα 

Εχω μια καινούργια επιχείρηση εστίασης (εποχιακή) και ειμαι σε δίλημμα αν θα πρέπει να βάλω ταμειακή μηχανη + σύστημα παραγγελιοληψιας με μεγαλο κοστος η να παω σε μια εταιρία που να εχει cloud ταμειακή + παραγγελιοληψια με πάροχο στο 1/10 του κόστους απο την πρωτη λύση αλλα με συνδρομή και να γλιτωσω, προς το παρον, την διαδικασια της διασύνδεσης.

Το ερώτημα ειναι ποσο νομιμοι ειμαστε στην εστίαση με παροχο αν το πρόγραμμα δεν βγάζει δελτιο παραγγελίας. Έχει βάλει κάποιος κατι αντίστοιχο σε εστίαση?

 

Ευχαριστώ πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...