Προς το περιεχόμενο

Ψηφιακός μετασχηματισμός - Αναβάθμιση ταμειακών μηχανώς και αντικατάσταση POS


ekrepali

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα τεχνικός ταμειακών είμαι.Σημερα με πήραν τηλ από την εφορία και μου ζήτησαν να τους στείλω με mail συγκεκριμένα ραντεβού πελατών μου γιατί σε έλεγχο που έκαναν οι πελάτες μου δήλωσαν ότι έχουν ραντεβού με τεχνικό. Οπότε πήραν για επιβεβαίωση.Εχει συμβεί σε κάποιον άλλο συνάδελφο κάτι παρόμοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Προς το παρόν έχει ακουστεί για τηλέφωνα σε επιχειρήσεις που δεν διασυνδέθηκαν. Ίσως θέλουν αρχικά να έχουν τα ραντεβού των τεχνικών για να τσεκάρουν με την κάθε επιχείρηση αν έχει κλείσει ραντεβού ή δεν ασχολείται. Το θέμα είναι γιατί σε πήραν τηλ; Αφού τα ραντεβου τα βλέπουν στην πλατφόρμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, gbal_phoenix είπε

Καλησπέρα τεχνικός ταμειακών είμαι.Σημερα με πήραν τηλ από την εφορία και μου ζήτησαν να τους στείλω με mail συγκεκριμένα ραντεβού πελατών μου γιατί σε έλεγχο που έκαναν οι πελάτες μου δήλωσαν ότι έχουν ραντεβού με τεχνικό. Οπότε πήραν για επιβεβαίωση.Εχει συμβεί σε κάποιον άλλο συνάδελφο κάτι παρόμοιο?

να σου πω από την μεριά του πελάτη.... ο τύπος που είχα πάρει την ταμειακή, δεν σήκωνε τηλέφωνο.

έχασα 1+ ώρα από την ζωή μου, να πάω από κει. απλά μου είπε, παρε την ταμειακή και τα πος παραμάσχαλα και έλα.

όσο για ραντεβού....;;; τα έγραφε σε ένα α4. τελικά, έβαλα το λογιστή να διασταυρώσει ότι όντως τα δήλωσε όλα όπως έπρεπε..  άρα, με αυτή την άποψη, ότι σε ρώτησαν τουλάχιστον, καλό φαίνεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κλείσει ραντεβού με τεχνικό (βρήκα εν τέλει κάποιον) και μου ζητάει τον κωδικό της επιταγής του voucher. Μπαίνω έγω μέσα στο https://beneficiary.digitalsme.gov.gr/ και ένω έχει εγκριθεί το voucher, δεν υπάρχει το πεδίο «Έκδοση και διαχείριση επιταγών».
Συμπάσχει κανένας άλλος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, giannos13 said:

Έχω κλείσει ραντεβού με τεχνικό (βρήκα εν τέλει κάποιον) και μου ζητάει τον κωδικό της επιταγής του voucher. Μπαίνω έγω μέσα στο https://beneficiary.digitalsme.gov.gr/ και ένω έχει εγκριθεί το voucher, δεν υπάρχει το πεδίο «Έκδοση και διαχείριση επιταγών».
Συμπάσχει κανένας άλλος; 

Δες σε ποιον κύκλο voucher είσαι και για ποια ενέργεια. Μετά τσέκαρε τις ανακοινώσεις, μήπως και δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμα η περίοδος ενστάσεων. https://digitalsme.gov.gr/νέα-ανακοινώσεις/#/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Sherlock_7 said:

Νέος φωτογράφος που θα κάνει τώρα ατομική επιχείρηση πρέπει να έχει ταμειακή μηχανή εκτός από POS; 

Είμαι στον ίδιο κλάδο, ο λογιστής μου είχε πει εξαρχής ότι χρειάζομαι ταμειακή για τον ΚΑΔ μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

Δες σε ποιον κύκλο voucher είσαι και για ποια ενέργεια. Μετά τσέκαρε τις ανακοινώσεις, μήπως και δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμα η περίοδος ενστάσεων. https://digitalsme.gov.gr/νέα-ανακοινώσεις/#/

Eίμαι στον Δ' Κύκλο και στην Κατηγορία Ενέργειας 4. Στις ανακοινώσεις γράφει ότι οι επιταγές θα εκδόθούν μέτα τις ενστάσεις δηλάδη μετά τις 05/04/2024. Σήμερα 11/04 και ακόμα δεν....

Έλεγα μήπως και κάποιος άλλος αναμένει εκτός από εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, snik είπε

Είμαι στον ίδιο κλάδο, ο λογιστής μου είχε πει εξαρχής ότι χρειάζομαι ταμειακή για τον ΚΑΔ μου.

Σε ευχαριστώ για την απαντήσω. Αφορά τη γυναίκα μου. 

Τι POS και ποια ταμειακή χρησιμοποιείς αν επιτρέπεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, giannos13 είπε

Eίμαι στον Δ' Κύκλο και στην Κατηγορία Ενέργειας 4. Στις ανακοινώσεις γράφει ότι οι επιταγές θα εκδόθούν μέτα τις ενστάσεις δηλάδη μετά τις 05/04/2024. Σήμερα 11/04 και ακόμα δεν....

Έλεγα μήπως και κάποιος άλλος αναμένει εκτός από εμένα.

Αργούν μερικές μέρες έτσι έγινε και με τους παλιούς κύκλους δεν είναι απλά την επόμενη εργάσιμη της ημερομηνίας  Μην φοβάσαι θα σου βγάλει μήνυμα έτσι έγινε και σε εμένα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, Sherlock_7 said:

Σε ευχαριστώ για την απαντήσω. Αφορά τη γυναίκα μου. 

Τι POS και ποια ταμειακή χρησιμοποιείς αν επιτρέπεται;

SAM4S NR-320 NET και Ciontek CS30PRO της viva. 

Αν ξεκινούσα τώρα θα κοιτούσα και τις all in one προτάσεις που έχουν βγάλει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/4/2024 στις 1:25 ΜΜ, 1comment είπε

Αν ήταν έτσι, θα αγοράζαμε όλοι από ένα δεύτερο πος για να χτυπάμε εκεί τις κάρτες και να προσπερνάμε την απόδειξη (και καλά για να αποτραπεί αυτό, έγινε το μέτρο της διασύνδεσης). Πρέπει να είναι συνδεδεμένο με ταμειακή κάθε πος. Μπορείς να το καταργήσεις (να το στείλεις πίσω).

λάθος κάνεις. πρέπει αν είναι συνδεδεμένη κάθε ταμειακή με POS. το ανάποδο όχι. τουλάχιστον αυτό μου είπε η λογίστρια όταν την ρώτηα πως θα μπορώ να δέχομαι πληρωμές από χονδρική με κάρτα τώρα που το POS είναι κλειδωμένο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, giannos13 said:

Eίμαι στον Δ' Κύκλο και στην Κατηγορία Ενέργειας 4. Στις ανακοινώσεις γράφει ότι οι επιταγές θα εκδόθούν μέτα τις ενστάσεις δηλάδη μετά τις 05/04/2024. Σήμερα 11/04 και ακόμα δεν....

 

Δε γράφει αυτό η ανακοίνωση.

Γράφει ότι θα βγει νέα ανακοίνωση όταν ολοκληρωθει ο έλεγχος των ενστάσεων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, james01gr said:

λάθος κάνεις. πρέπει αν είναι συνδεδεμένη κάθε ταμειακή με POS. το ανάποδο όχι. τουλάχιστον αυτό μου είπε η λογίστρια όταν την ρώτηα πως θα μπορώ να δέχομαι πληρωμές από χονδρική με κάρτα τώρα που το POS είναι κλειδωμένο...

όλα τα pos θα είναι στο τέλος κλειδωμένα,  αυτή την στιγμή έχουμε την υποχρέωση για κλείδωμα σε όσους έχουν φυσική ταμειακή.    Σύντομα θα ακολουθήσει υποχρέωση και για αυτούς με προγράμματα και νέους τύπου φορολογικούς και παρόχους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...