Προς το περιεχόμενο

Ψηφιακός μετασχηματισμός - Αναβάθμιση ταμειακών μηχανώς και αντικατάσταση POS


ekrepali

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τελικά ήρθε ο τεχνικός και σύνδεσε nova proline με ict 220 της Mellon. 2 λεπτά έκανε. Οι πρώτες κάρτες που πήρα όλα μια χαρά. Δεν έχει θέματα αυτός ο συνδυασμός ταμειακής και pos έχει συνδέσει πολλές είπε. Θα δειξει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, 1comment said:

Ναι κοίτα, ο τεχνικός μου είχε δίκιο όμως σε ό,τι μου είπε για τη "νέα" αναβάθμιση γιατί τα ίδια είπε και η admate. 😛

Οχι όμως για το pax   αυτό που σου είπα λάθος ήταν το ότι θα έπρεπε να ξαναπεράσει το λογισμικό, που δεν ήταν 100% αν ήθελε αντί να περιμένει πότε θα το πάρει η μηχανή μόνη της να το περάσει αυτό για πιο γρήγορα.

 

Σε άλλα νέα αρχίσανε και οι ενημερώσεις για σύνδεση gprs pos

 

Επεξ/σία από sdikr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, spapas83 είπε

Πρέπει να πάρει το πρώτο κλειδί νομίζω και μετά το master key αλλά δεν προχωράει. Σκέψου βλέπω την οθόνη του pos να κάνει ένα τρεμόπαιγμα, όταν βάζω το port του pos στην ταμειακή και το ψάχνει. Είδα το post αλλά σε εμένα δε δούλεψε η μέθοδος δυστυχώς!

Έχεις μιλήσει με άλλους τεχνικούς που να ασχολούνται με τη μηχανή σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι μόνο με αυτόν που αγόρασα τη μηχανή και με τον αντιπρόσωπο. Δε νομίζω να έχω πολλές ελπίδες με άλλον τεχνικό όπως είναι η κατάσταση. Ούτως ή άλλως το θέμα είναι ότι δεν συνεργάζονται σε επίπεδο software τα 2 μηχανήματα, μου το είπε και ο αντιπρόσωπος και ο τεχνικός. Κάντε υπομονή να βγάλει η epay νέα ενημέρωση για το VX520 κοινώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, spapas83 είπε

Όχι μόνο με αυτόν που αγόρασα τη μηχανή και με τον αντιπρόσωπο. Δε νομίζω να έχω πολλές ελπίδες με άλλον τεχνικό όπως είναι η κατάσταση. Ούτως ή άλλως το θέμα είναι ότι δεν συνεργάζονται σε επίπεδο software τα 2 μηχανήματα, μου το είπε και ο αντιπρόσωπος και ο τεχνικός. Κάντε υπομονή να βγάλει η epay νέα ενημέρωση για το VX520 κοινώς.

Το θέμα είναι 1) πόσο υπομονή να κάνουμε, κάθε μέρα που περνάει το άγχος μεγαλώνει και 2) πες οτι κάνω υπομονή και βγάζει η epay αναβάθμιση, θα δουλέψει? αν δεν συνδεθεί τι κάνω μετά, πάω για άλλο pos και ξανά από την αρχή με τις υπομονές και τις αναβαθμίσεις και τις διασυνδέσεις? και τι προθεσμίες θα έχω τότε?

Και επίσης πες οτι έχω μπουχτίσει με τον τεχνικό μου και βρίσκω άλλον. Ο άλλος τι θα κάνει, θα παρατήσει το πελατολόγιο του για να έρθει να κάνει διασύνδεση σε εμένα τον καινούργιο πελάτη? αμφιβάλλω...

Επεξ/σία από DomToretto
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DomToretto είπε

Το θέμα είναι 1) πόσο υπομονή να κάνουμε, κάθε μέρα που περνάει το άγχος μεγαλώνει και 2) πες οτι κάνω υπομονή και βγάζει η epay αναβάθμιση, θα δουλέψει? αν δεν συνδεθεί τι κάνω μετά, πάω για άλλο pos και ξανά από την αρχή με τις υπομονές και τις αναβαθμίσεις και τις διασυνδέσεις? και τι προθεσμίες θα έχω τότε?

Εγώ επειδή έχει πειραχτεί το μυαλό μου σε σημείο που σκέφτομαι ότι στο τέλος θα πάθω τίποτα, απλά παραιτούμαι. Ας κάνουν ό,τι θέλουν. Αυτά που έπρεπε να κάνω τα έκανα από εκεί και πέρα δεν είναι στο χέρι μου. Έχω στα χέρια μου 2 μηχανήματα που στην ΑΑΔΕ εμφανίζονται εγκεκριμένα να συνεργάζονται άρτια, πλήρωσα για την αναβάθμιση, αλλά δεν δουλεύουν. Γιατί είναι όλα πρόχειρα και βιαστικά καμωμένα. Και παρακάλια να με γράψει ο τεχνικός στην πλατφόρμα ραντεβού Απριλίου, αν τελικά το κάνει κιόλας (πάρε με αύριο, μεθαύριο, σε δύο βδομάδες, κάτσε να δούμε αν χτυπάει κάτι, κάιγομαι δεν προλαβαίνω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, 4saken είπε

Κατα 99% το ειδα και σε δυο μαγαζια απο κοντα, για να το φερνουν θα ειναι αδειοδοτημενο, μηπως δεν το εχουν περασει στο site της ΑΑΔΕ?

Είχαν έρθει και σε εμένα κάποια στιγμή κάποιοι που ήθελαν να μου πουλήσουν ένα αντίστοιχο, είχα μιλήσει με ΑΑΔΕ και μου ξεκαθάρησαν πως αν δεν είναι αδειοδοτημένο, μείνε μακριά, θα πέσει το πρόστιμο κανονικά. Επίσης cloud καταστάσεις είναι κόκκινο πανί, αν πέσει το ιντερνετ ή το site, το κλείνεις το μαγαζί.

Επεξ/σία από leon235
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, leon235 said:

Είχαν έρθει και σε εμένα κάποια στιγμή κάποιοι που ήθελαν να μου πουλήσουν ένα αντίστοιχο, είχα μιλήσει με ΑΑΔΕ και μου ξεκαθάρησαν πως αν δεν είναι αδειοδοτημένο, μείνε μακριά, θα πέσει το πρόστιμο κανονικά. Επίσης cloud καταστάσεις είναι κόκκινο πανί, αν πέσει το ιντερνετ ή το site, το κλείνεις το μαγαζί.

Αν πέσει το Internet   (που θα έπρεπε να έχεις κανονίσει να έχεις backup)  ούτε με Mydata Θα έχει επικοινωνία, όποτε δεν θα έχει qr,  ούτε Pos θα μπορείς να περάσεις.

Αυτή την στιγμή η ΑΑΔΕ  κοιτάει για ταμειακές και σύνδεση με Pos,    τα all in one δεν είναι ταμειακες, είναι μέσω παρόχου τιμολόγησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, sdikr είπε

Αν πέσει το Internet   (που θα έπρεπε να έχεις κανονίσει να έχεις backup)  ούτε με Mydata Θα έχει επικοινωνία, όποτε δεν θα έχει qr,  ούτε Pos θα μπορείς να περάσεις.

Αυτή την στιγμή η ΑΑΔΕ  κοιτάει για ταμειακές και σύνδεση με Pos,    τα all in one δεν είναι ταμειακες, είναι μέσω παρόχου τιμολόγησης

Αν πέσει το ιντερνετ σε συστήματα που δεν είναι cloud, εκδίδεις κανονικά απόδειξη με qr code και αποστέλλονται στο MyData μόλις αποκατασταθεί. Δουλεύεις κανονικά, δεν καταλαβαίνεις τίποτα με ιντερνετ ή χωρίς. Επίσης έχει τεράστια διαφορα και στην ταχύτητα το local απο το cloud.

Η ΑΑΔΕ κοιτάζει διασύνδεση των POS με ταμειακά συστήματα συμπεριλαμβανομένων των All in One. Τα δικά μου POS π.χ. φαίνονται διασυνδεδεμένα στην ΑΑΔΕ. Αν δεν φαίνονται διασυνδεδεμένα έχει 10.000 ευρώ πρόστιμο, ΠΡΟΣΟΧΗ να μην έρθουν εγκεφαλικά

Επεξ/σία από leon235
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 minutes ago, leon235 said:

Αν πέσει το ιντερνετ σε συστήματα που δεν είναι cloud, εκδίδεις κανονικά απόδειξη με qr code και αποστέλλονται στο MyData μόλις αποκατασταθεί. Δουλεύεις κανονικά, δεν καταλαβαίνεις τίποτα με ιντερνετ ή χωρίς. Επίσης έχει τεράστια διαφορα και στην ταχύτητα το local απο το cloud.

Η ΑΑΔΕ κοιτάζει διασύνδεση των POS με ταμειακά συστήματα συμπεριλαμβανομένων των All in One. Τα δικά μου POS π.χ. φαίνονται διασυνδεδεμένα στην ΑΑΔΕ. Αν δεν φαίνονται διασυνδεδεμένα έχει 10.000 ευρώ πρόστιμο, ΠΡΟΣΟΧΗ να μην έρθουν εγκεφαλικά

Σε ERP τοπικό, αν πέσει το Internet δεν υπάρχει qr code γιατί πολύ απλά δεν έχει επικοινωνία Mydata.   πριν απο αυτό είχαμε και άλλα qr code (απο τον φορολογικό πχ), αυτό ναι το βγάζει, οπώς και  η ταμειακή και χωρίς net, 

https://kb.epsilonnet.gr/epsilonsmart/ti-einai-to-qr-code-mydata-pos-leitoyrgei-kai-pote-emfanizetai/

η admate ecr είναι μέσω αδειοδοτημένου παρόχου,

 

Και όπως βλέπεις και αυτή κόβει χωρίς internet

 

Screenshot_1.png

Επεξ/σία από sdikr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθεσινή διασύνδεση ταμειακής dtec50 με pos ingenico 220 it της epay. Όσο ήμουν στον τεχνικό δούλευε σωστά πέρασε κανονικά  την κάρτα. Σήμερα το πρωί μου ζήτησε το pos αποστολή πακέτου και μου βγάζει απέτυχε.Εκανα επανεκκίνηση.. αλλά το ίδιο. Στο τεστ επικοινωνίας πέτυχε αλλά δεν βγάζει πακέτο. Γνωρίζει κάποιος τι κάνουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, alexx είπε

Τσέκαρε αν είναι στο δίκτυο και τα 2, αν έχεις βάλει σωστά IP κτλ,  κάνε τεστ επικοινωνίας το pos, ξαναπάρε masterkey απο την ααδε.
Επίσης δες στην ταμειακή αν έχεις βάλει σωστά IP DNS κτλ του Pos

Πως παιρνεις masterkey απο την ααδε
επισης φανταζομαι οταν εγραψες ip, dns κτλ εννοουσες IP και port, ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, sdikr είπε

Σε ERP τοπικό, αν πέσει το Internet δεν υπάρχει qr code γιατί πολύ απλά δεν έχει επικοινωνία Mydata

Μόλις έκοψα απόδειξη, έριξα το ίντερνετ και βγήκε κανονικά με qr code. Μίλα με ΑΑΔΕ να σου το επιβεβαιώσουν οτι qr code βγαίνει στον πάροχο κανονικά ακόμα και αν πέσει το ιντερνετ.

Μη αδειοδοτημένο All in One = πρόστιμο. Αυτά λέει η ΑΑΔΕ. Εγώ εκεί απευθύνομαι οταν κάτι δεν μου κάθεται καλά.

Το τι λέμε εγώ εσύ και το ιντερνετ λίγο ρόλο παίζει αν η νομοθεσία λέει κάτι άλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...