Προς το περιεχόμενο

Ψηφιακός μετασχηματισμός - Αναβάθμιση ταμειακών μηχανώς και αντικατάσταση POS


ekrepali

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 minutes ago, StavrosD said:

Να ρωτήσω μερικά πρακτικά ζητήματα;

1. Πηγαίνουμε έξω για φαγητό 10 άτομα, ο λογαριασμός βγαίνει π.χ. 100€. Πως θα δώσει ο καθένας από 10€ με την κάρτα του αφού το ποσό θα το παίρνει αυτόματα από την απόδειξη;

2. Ένας φίλος θέλει πάντα να πληρώνει τα δικά του με κάρτα. Έστω ότι ο λογαριασμός είναι 20€. Για να μην ταλαιπωρώ το κατάστημα του δίνω π.χ. 10€ που είναι τα δικά μου για να πληρώσει 20€ με την κάρτα του. Αυτός ΠΑΝΤΑ πηγαίνει στο ταμείο και λέει 10€ με κάρτα και 10€ μετρητά. Πως θα λειτουργήσει αυτό το σύστημα αργότερα;

3. Καμιά φορά μας κέρναγε το κατάστημα ένα γύρο ότι πίναμε. Πλέον ακόμα και για αυτά κόβουν απόδειξη. Αν κεράσει το κατάστημα κάτι, πως θα το κάνει με κάρτα;

Για το 1 και το 2 εξακολουθεί να ισχύει ό,τι παλιά. Ας πούμε ότι θες να πληρώσεις 27 ευρώ (10 ευρώ με κάρτα εθνικής, 9 ευρώ με κάρτα πειραιώς, 8 ευρώ μετρητά).

Πατάς στη ταμειακή τα είδη... μετά:

- 10.00 --> κάρτα --> περνάς τη κάρτα της εθνικής

- 9.00 --> κάρτα --> περνάς τη κάρτα της πειραιώς

- 8.00 --> μετρητά --> κλείνει η απόδειξη.

Το πρόβλημα είναι ό,τι παλιά γι'αυτή τη διαδικασία απασχολούσες μόνο το pos... ενώ τώρα θα απασχολείς και τη ταμειακή μέχρι να τελειώσει η συναλλαγή. Κάποιος άλλος πελάτης που θέλει να πληρώσει για να φύγει... θα περιμένει. Ή ένα γκαρσόν που θέλει να ανοίξει νέο τραπέζι στη ταμειακή, πάλι θα περιμένει.

3) Κέρασμα με την έννοια του τζάμπα, ούτε υπάρχει, ούτε υπήρχε. Είναι παράνομο ένα μαγαζί να αγοράζει εμπόρευμα και να το μοιράζει τζάμπα χωρίς να αποδώσει ΦΠΑ. Ξέρεις πόσες καφετέριες έχουν φάει πρόστιμο επειδή έχουν χιλιάδες ευρώ τιμολόγια πχ σε κουλουράκια, μπισκοτάκια, πατατάκια που τα δίνουν δωρεάν με καφέ και μπύρα; Tέσπα... στην απόδειξη θα το χτυπάει όπως και στο παραπάνω παράδειγμα με μετρητά.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ευχαριστώ για την απάντηση, δεν ήξερα ότι υπήρχε λύση. Στην επαρχία οι περισσότεροι γνωρίζουν μόνο τα βασικά για τα POS.

Σχετικά με το φιλοδώρημα, πως μπορούμε να αφήσουμε φιλοδώρημα με το POSq Γνωρίζω ότι υπάρχει η δυνατότητα αλλά δεν το έχω κάνει ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, StavrosD said:

 

Σχετικά με το φιλοδώρημα, πως μπορούμε να αφήσουμε φιλοδώρημα με το POSq Γνωρίζω ότι υπάρχει η δυνατότητα αλλά δεν το έχω κάνει ποτέ.

Βρήκα αυτό στο internet, αλλά δε ξέρω πως γίνεται η διαδικασία:

Quote

Στην περίπτωση που αποδίδεται στον εργαζόμενο φιλοδώρημα μέσω κάρτας, υπάρχει η δυνατότητα συγκεκριμένης επιλογής καταχώρισης φιλοδωρήματος στο EFTPOS και αυτόνομης εκτέλεσης με την πληκτρολόγηση ποσού φιλοδωρήματος (amount tip) ενώ προβλέπεται υποχρεωτική διαδικασία αποστολών των συναλλαγών αυτών στην ECR. Τα ποσά των φιλοδωρημάτων τηρούνται ως εκκρεμείς συναλλαγές και αποστέλλονται στην ECR ως πακέτα (tip amount) , η ECR επιστρέφει ACK-RESULT στο EFTPOS για κάθε εκκρεμή εγγραφή ώστε να μπορεί το EFTPOS να κλείσει το πακέτο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, StavrosD said:

Να ρωτήσω μερικά πρακτικά ζητήματα;

1. Πηγαίνουμε έξω για φαγητό 10 άτομα, ο λογαριασμός βγαίνει π.χ. 100€. Πως θα δώσει ο καθένας από 10€ με την κάρτα του αφού το ποσό θα το παίρνει αυτόματα από την απόδειξη;

2. Ένας φίλος θέλει πάντα να πληρώνει τα δικά του με κάρτα. Έστω ότι ο λογαριασμός είναι 20€. Για να μην ταλαιπωρώ το κατάστημα του δίνω π.χ. 10€ που είναι τα δικά μου για να πληρώσει 20€ με την κάρτα του. Αυτός ΠΑΝΤΑ πηγαίνει στο ταμείο και λέει 10€ με κάρτα και 10€ μετρητά. Πως θα λειτουργήσει αυτό το σύστημα αργότερα;

3. Καμιά φορά μας κέρναγε το κατάστημα ένα γύρο ότι πίναμε. Πλέον ακόμα και για αυτά κόβουν απόδειξη. Αν κεράσει το κατάστημα κάτι, πως θα το κάνει με κάρτα;

Για το μετρητά και κάρτα συνεχίζει και δουλεύει όπως και πρίν,  μπορεί να χτυπήσει πόσο κάρτα και τα υπόλοιπα μετρητά

Και για το 3 θα συνεχίσει με τον ίδιο τρόπο, δεν σταμάτησε να δέχεται μετρητά το κατάστημα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Για το 1 και το 2 εξακολουθεί να ισχύει ό,τι παλιά. Ας πούμε ότι θες να πληρώσεις 27 ευρώ (10 ευρώ με κάρτα εθνικής, 9 ευρώ με κάρτα πειραιώς, 8 ευρώ μετρητά).

Πατάς στη ταμειακή τα είδη... μετά:

- 10.00 --> κάρτα --> περνάς τη κάρτα της εθνικής

- 9.00 --> κάρτα --> περνάς τη κάρτα της πειραιώς

- 8.00 --> μετρητά --> κλείνει η απόδειξη.

 

Αρκεί η ταμειακή του να μην είναι σαν τη δική μου ή και άλλων απ' ότι διάβασα που η απόδειξη κλείνει με το κάρτα και πέρασμα της κάρτας. Αν είναι έτσι, τότε θα πρέπει να κόψει 3 αποδείξεις στο παράδειγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, 1comment said:

Αρκεί η ταμειακή του να μην είναι σαν τη δική μου ή και άλλων απ' ότι διάβασα που η απόδειξη κλείνει με το κάρτα και πέρασμα της κάρτας. Αν είναι έτσι, τότε θα πρέπει να κόψει 3 αποδείξεις στο παράδειγμα.

Δεν είπα να πατήσει "κάρτα" και να στείλει η ταμειακή όλο το ποσό στο POS.

Άμα έχεις χτυπήσει 27 ευρώ είδη στη ταμειακή, και πατήσεις 10ευρώ κάρτα... θα στείλει 10 ευρώ στο pos. Κλείνει εσένα έτσι η απόδειξη αντί να μένει σε εκκρεμότητα για είσπραξη του υπόλοιπου ποσού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα στο παρεακι απεγνωσμενων επιχειρηματιων,

Αν καποιος δουλευει viva θα εκτιμουσα απαντήσεις σε μερικές απορίες που έχω, σκεφτομαι να φτιαξω λογαριασμο viva μιας και ειναι απαραιτητο για all in one λυσεις απο οτι καταλαβα.

1)Η ολη διαδικασια εγγραφης γίνεται online, αποκτώ λογαριασμο,αυλη καρτα και soft pos?Δεν με ενδιαφερει το pos της viva (αν εχει) εχω 2 της Εθνικης (να τα χαιρομαι)

2)Η προμηθεια ειναι 1,9% αλλα επιστρεφεται στο ακεραιο με αγορες που κανω για την επιχειρηση?Πως γινεται η διακριση σε σχεση με ασχετες αγορες πχ σουπερμαρκετ?

3)Μπορω να χρησιμοποιω τα χρηματα που βρισκονται στην viva για συναλλαγες με δημοσιο πχ ΦΠΑ, πληρωμη ΙΚΑ κτλ?

4)Aν θελω να μεταφερω ποσα στον λογαριασμο της Εθνικης η χρεωση ειναι

Μέσω IBAN

0,80€*
+0,80€ 
για SEPA INSTANT?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Δεν είπα να πατήσει "κάρτα" και να στείλει η ταμειακή όλο το ποσό στο POS.

Άμα έχεις χτυπήσει 27 ευρώ είδη στη ταμειακή, και πατήσεις 10ευρώ κάρτα... θα στείλει 10 ευρώ στο pos. Κλείνει εσένα έτσι η απόδειξη αντί να μένει σε εκκρεμότητα για είσπραξη του υπόλοιπου ποσού;

Ναι εμένα κλείνει είτε με το κάρτα είτε με το μετρητά. Έτσι έκλεινε και πριν τη διασύνδεση. Το "άμα έχω χτυπήσει 27Ε είδη" αν εννοείς απλά πατώντας είδος και 24%, ναι εκεί δεν κλείνει αλλά με το που πατήσω κάρτα θα πάει όλο το ποσό στο πος και θα κλείσει. Προφανώς τα εστιατόρια/καφέ θα πρέπει να προμηθευτούν άλλου τύπου μηχανές που να έχουν τέτοια δυνατότητα. Κι επειδή κι άλλοι θα έχουν αντίστοιχες μηχανές, δεν βλέπω λύση για το μοίρασμα του λογ/σμου με κάρτα που ρωτάει ο φίλος. Εφόσον το πος κλειδώσει, τέλος αυτή η διαδικασία. Πρακτικά κιόλας δεν μπορεί να γίνει επικοινωνία του υπαλλήλου που φέρνει το ασύρματο πος στο τραπέζι με την ταμειακή μηχανή που θα βρίσκεται σε άλλο χώρο και να λέει π.χ. "Πέτρο, χτύπα ένα 10Ε σε πος, τώρα ένα 20 σε πος, τώρα 10 μετρητά " κλπ.

25 λεπτά πριν, 4saken είπε

Kαλησπερα στο παρεακι απεγνωσμενων επιχειρηματιων,

Αν καποιος δουλευει viva θα εκτιμουσα απαντήσεις σε μερικές απορίες που έχω, σκεφτομαι να φτιαξω λογαριασμο viva μιας και ειναι απαραιτητο για all in one λυσεις απο οτι καταλαβα.

1)Η ολη διαδικασια εγγραφης γίνεται online, αποκτώ λογαριασμο,αυλη καρτα και soft pos?Δεν με ενδιαφερει το pos της viva (αν εχει) εχω 2 της Εθνικης (να τα χαιρομαι)

2)Η προμηθεια ειναι 1,9% αλλα επιστρεφεται στο ακεραιο με αγορες που κανω για την επιχειρηση?Πως γινεται η διακριση σε σχεση με ασχετες αγορες πχ σουπερμαρκετ?

3)Μπορω να χρησιμοποιω τα χρηματα που βρισκονται στην viva για συναλλαγες με δημοσιο πχ ΦΠΑ, πληρωμη ΙΚΑ κτλ?

4)Aν θελω να μεταφερω ποσα στον λογαριασμο της Εθνικης η χρεωση ειναι

Μέσω IBAN

0,80€*
+0,80€ 
για SEPA INSTANT?

 

Για το πρώτο θα σου πω ότι ναι γίνεται online η εγγραφή. Για το 2, το ποσό επιστρέφεται στο ακέραιο αλλά πρέπει εντός του μήνα από όταν μπουν τα χρήματα να τα ξοδέψεις, όχι αργότερα. Δεν γίνεται διάκριση σε συναλλαγές. Η άυλη κάρτα είναι δηλωμένη ως επαγγελματική (άρα οι συναλλαγές δεν μετράνε στο αφορολόγητο) αλλά όποια αγορά και να κάνεις, μετράει στην επιστροφή. Το περιβάλλον της βιβα είναι σαν το ebanking. Έχει όλες τις επιλογές για πληρωμή λογ/σμου με την ανάλογη προμήθεια (τα περισσότερα 0,30). Υπόψην αυτές οι συναλλαγές δεν μετρούν ως επιστροφή. Μόνο οι συναλλαγές της κάρτας μετρούν. Η άυλη είναι δωρεάν, αν θες την παραγγέλνεις και σε φυσική μορφή (5 ευρω). 

Επεξ/σία από 1comment
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 minutes ago, 1comment said:

Ναι εμένα κλείνει είτε με το κάρτα είτε με το μετρητά. Έτσι έκλεινε και πριν τη διασύνδεση. Το "άμα έχω χτυπήσει 27Ε είδη" αν εννοείς απλά πατώντας είδος και 24%, ναι εκεί δεν κλείνει αλλά με το που πατήσω κάρτα θα πάει όλο το ποσό στο πος και θα κλείσει.

Δε σου λέω να πατήσεις σκέτο κάρτα, αλλά 10ευρώ--> κάρτα. Θα στείλει στο pos 10 ευρώ, όχι 27... και η απόδειξη στη ταμειακή θα παραμείνει ανοιχτή μέχρι να ξαναστείλεις το υπόλοιπο ποσό στο pos ή να κλείσεις με μετρητά. Μου φαίνεται περίεργο να κλείνει απόδειξη με ελλειπές ποσό είσπραξης.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/3/2024 στις 8:00 ΜΜ, kolossos είπε

Σπέρα, 

όταν ολοκληρωθεί ο "γάμος", θα έχω αυτή την εικόνα που επισυνάπτω, στο esend?  Ή δεν έχει σχέση? 

POS ΑΑΔΕ.jpg

Νομίζω έχει σχέση γιατί πριν τη διασύνδεση το πεδίο κατασκευαστής ήταν κενό ενώ τώρα σε εμένα γράφει euronet aade.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, 1comment είπε

Ναι εμένα κλείνει είτε με το κάρτα είτε με το μετρητά. Έτσι έκλεινε και πριν τη διασύνδεση. Το "άμα έχω χτυπήσει 27Ε είδη" αν εννοείς απλά πατώντας είδος και 24%, ναι εκεί δεν κλείνει αλλά με το που πατήσω κάρτα θα πάει όλο το ποσό στο πος και θα κλείσει. 

 

Θα πρέπει να ενεργοποιήσει ο τεχνικός σου στο μενού ρυθμίσεων της αντίστοιχης κάρτας που έχει συνδεθεί το eftpos , την επιλογή "Δώσε Ποσό".Όλες οι ταμειακές το είχαν απο πρίν αυτό απλά κανένας δεν το ρύθμιζε γιατι ήταν ανεξάρτητο το pos και στο μεγαλύτερο κομμάτι των επιχειρήσεων πλήρωνες είτε με μετρητά είτε με κάρτα.Πλέον πρέπει να ρυθμίζεται όχι μόνο για μερική είσπραξη ποσού με μετρητά και μερική είσπραξη με κάρτα αλλά πλέον έχεις κ την περίπτωση του να μήν έχει ο πελάτης όλο το ποσό σε 1 κάρτα αλλά σε 2 , όπως και την περίπτωση καρτών διαφορετικών τραπεζών σε διαφορετικά pos που είναι συνδεδεμένα στην ίδια ταμειακή μηχανή για να βγάλεις συνολική απόδειξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Hollyman είπε

Θα πρέπει να ενεργοποιήσει ο τεχνικός σου στο μενού ρυθμίσεων της αντίστοιχης κάρτας που έχει συνδεθεί το eftpos , την επιλογή "Δώσε Ποσό".Όλες οι ταμειακές το είχαν απο πρίν αυτό απλά κανένας δεν το ρύθμιζε γιατι ήταν ανεξάρτητο το pos και στο μεγαλύτερο κομμάτι των επιχειρήσεων πλήρωνες είτε με μετρητά είτε με κάρτα.Πλέον πρέπει να ρυθμίζεται όχι μόνο για μερική είσπραξη ποσού με μετρητά και μερική είσπραξη με κάρτα αλλά πλέον έχεις κ την περίπτωση του να μήν έχει ο πελάτης όλο το ποσό σε 1 κάρτα αλλά σε 2 , όπως και την περίπτωση καρτών διαφορετικών τραπεζών σε διαφορετικά pos που είναι συνδεδεμένα στην ίδια ταμειακή μηχανή για να βγάλεις συνολική απόδειξη.

Σίγουρα πάντως δεν γίνεται τώρα να το κάνω αυτό. Η απόδειξη κλείνει είτε πατώντας κάρτα ή μετρητά και νομίζω έτσι γίνεται με τις περισσότερες απλές ταμειακές. Η αλήθεια είναι ότι στο δικό μου κατάστημα δεν χρειάζομαι τέτοια ρύθμιση. Θα κόψω δύο αποδείξεις σε αυτή την περίπτωση. Μία την κάρτα και μία (αν θελήσω😛) τα μετρητά για το παράδειγμα που περιγράφεις.

4 ώρες πριν, ekrepali είπε

Δε σου λέω να πατήσεις σκέτο κάρτα, αλλά 10ευρώ--> κάρτα. Θα στείλει στο pos 10 ευρώ, όχι 27... και η απόδειξη στη ταμειακή θα παραμείνει ανοιχτή μέχρι να ξαναστείλεις το υπόλοιπο ποσό στο pos ή να κλείσεις με μετρητά. Μου φαίνεται περίεργο να κλείνει απόδειξη με ελλειπές ποσό είσπραξης.

Εξηγεί και ο φίλος πιο πάνω ότι σε πολλές ταμειακές δεν γίνεται και πρέπει ο τεχνικός να κάνει κάποια ρύθμιση. Το έχουν αναφέρει κι άλλοι ότι πατώντας κάρτα κλείνει η απόδειξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, 1comment είπε

Σίγουρα πάντως δεν γίνεται τώρα να το κάνω αυτό. Η απόδειξη κλείνει είτε πατώντας κάρτα ή μετρητά και νομίζω έτσι γίνεται με τις περισσότερες απλές ταμειακές. Η αλήθεια είναι ότι στο δικό μου κατάστημα δεν χρειάζομαι τέτοια ρύθμιση. Θα κόψω δύο αποδείξεις σε αυτή την περίπτωση. Μία την κάρτα και μία (αν θελήσω😛) τα μετρητά για το παράδειγμα που περιγράφεις.

Η απόδειξη κλείνει όταν συμπληρωθεί το ποσό που έχει χτυπηθεί.Η απόδειξη κλείνει με το Μετρητά ή Κάρτα γιατί η ταμειακή θεωρεί ότι το ποσό που πατάς θα εξοφληθεί με εναν τρόπο κ μόνο(Ποσό-Τμήμα-Μετρητά ή Ποσό-Τμήμα-Κάρτα).Θεωρώ αδύνατο έως ακατόρθωτο να έχεις ταμειακή μηχανή παραγωγής μικρότερη των 10 ετών κ να μην έχει τρόπο μεικτής είσπραξης.Συμφωνώ ότι μπορεί να μην έχει την ρύθμιση που ανέφερα αλλά μπορείς να δοκιμάσεις τον "παλιό" τρόπο μεικτής είσπραξης.
Έχεις για παράδειγμα πελάτη με λογαριασμό 40 ευρώ κ pos συνδεδεμενο κ σου λεει τα μισα με καρτα , τα μισα μετρητά.
Πας στην ταμειακή σου κ πατάς
1)40€ - Τμημα 1
2)20€ - μετρητα
3)20€ - καρτα
μόλις γίνει η συναλλαγή στο pos , θα κλείσει η απόδειξη και θα γραφει
τμημα-1 40€
---------------------
Μετρητά 20€
Κάρτα      20€

Αντίστοιχα είναι κ για τα ρέστα πχ σου δίνει για το προηγούμενο παράδειγμα 50€
1)40€ - Τμημα 1
2)50€ - μετρητα
Θα τυπώσει η ταμειακή αντίστοιχα
τμημα-1 40€
---------------------
Μετρητά 50€
Ρέστα      10€
 

Επεξ/σία από Hollyman
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, 1comment said:

Σίγουρα πάντως δεν γίνεται τώρα να το κάνω αυτό. Η απόδειξη κλείνει είτε πατώντας κάρτα ή μετρητά και νομίζω έτσι γίνεται με τις περισσότερες απλές ταμειακές. Η αλήθεια είναι ότι στο δικό μου κατάστημα δεν χρειάζομαι τέτοια ρύθμιση. Θα κόψω δύο αποδείξεις σε αυτή την περίπτωση. Μία την κάρτα και μία (αν θελήσω😛) τα μετρητά για το παράδειγμα που περιγράφεις.

Εξηγεί και ο φίλος πιο πάνω ότι σε πολλές ταμειακές δεν γίνεται και πρέπει ο τεχνικός να κάνει κάποια ρύθμιση. Το έχουν αναφέρει κι άλλοι ότι πατώντας κάρτα κλείνει η απόδειξη.

Πιστεύω οτι απλά δεν σου χρειάστηκε ποτέ και δεν το είχες κάνει χρήση

Αν μετά το τμήμα πατήσεις κάρτα ή και μετρητά τότε λογικό είναι να στέλνει όλο το πόσο εκεί

Αν πατήσεις πόσο όμως και ανάλογα το κουμπί τα χωρίζει

Εδώ το σχετικό απο  asso, για ρίξε μια ματιά στο δικό σου manual  στο ανεβάζω και αυτό   αν δεν κάνω λάθος Incotec 777

 

 

Screenshot_1.png

Screenshot_2.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, sdikr είπε

Πιστεύω οτι απλά δεν σου χρειάστηκε ποτέ και δεν το είχες κάνει χρήση

Αν μετά το τμήμα πατήσεις κάρτα ή και μετρητά τότε λογικό είναι να στέλνει όλο το πόσο εκεί

Αν πατήσεις πόσο όμως και ανάλογα το κουμπί τα χωρίζει

Εδώ το σχετικό απο  asso, για ρίξε μια ματιά στο δικό σου manual  στο ανεβάζω και αυτό   αν δεν κάνω λάθος Incotec 777

 

 

Screenshot_1.png

Screenshot_2.png

Άρα, το μυστικό είναι το "αλλαγή λειτουργίας". Τεσπα, δεν θα χρειαστεί ποτέ να το κάνω έτσι μιας και έχω εμπορικό κατάστημα και συνήθως 1-2 πράγματα αγοράζει ο κάθε πελάτης. Προτιμώ να κόψω δύο αποδείξεις παρά να κάνω κάποιο λάθος.

Έχεις υπόψη σου τι θα γίνει αν τώρα με τη διασύνδεση η κάρτα δεν έχει λεφτά; Η απόδειξη θα βγει ως ακυρωμένη ή δεν θα ολοκληρωθεί μέχρι να ολοκληρωθεί επιτυχής πληρωμή στο πος;

9 ώρες πριν, Hollyman είπε

Η απόδειξη κλείνει όταν συμπληρωθεί το ποσό που έχει χτυπηθεί.Η απόδειξη κλείνει με το Μετρητά ή Κάρτα γιατί η ταμειακή θεωρεί ότι το ποσό που πατάς θα εξοφληθεί με εναν τρόπο κ μόνο(Ποσό-Τμήμα-Μετρητά ή Ποσό-Τμήμα-Κάρτα).Θεωρώ αδύνατο έως ακατόρθωτο να έχεις ταμειακή μηχανή παραγωγής μικρότερη των 10 ετών κ να μην έχει τρόπο μεικτής είσπραξης.Συμφωνώ ότι μπορεί να μην έχει την ρύθμιση που ανέφερα αλλά μπορείς να δοκιμάσεις τον "παλιό" τρόπο μεικτής είσπραξης.
Έχεις για παράδειγμα πελάτη με λογαριασμό 40 ευρώ κ pos συνδεδεμενο κ σου λεει τα μισα με καρτα , τα μισα μετρητά.
Πας στην ταμειακή σου κ πατάς
1)40€ - Τμημα 1
2)20€ - μετρητα
3)20€ - καρτα
μόλις γίνει η συναλλαγή στο pos , θα κλείσει η απόδειξη και θα γραφει
τμημα-1 40€
---------------------
Μετρητά 20€
Κάρτα      20€

Αντίστοιχα είναι κ για τα ρέστα πχ σου δίνει για το προηγούμενο παράδειγμα 50€
1)40€ - Τμημα 1
2)50€ - μετρητα
Θα τυπώσει η ταμειακή αντίστοιχα
τμημα-1 40€
---------------------
Μετρητά 50€
Ρέστα      10€
 

Δηλαδή να πατήσω το 2) 20Ε χωρίς να πατήσω τμήμα; Στην ταμειακή μου το τμήμα είναι το 24% φπα. Πώς θα πάρει φπα το 20Ε χωρίς να πατήσω τμήμα; Αν πάλι πατήσω τμήμα στο παράδειγμά σου θα πάει όλο το ποσό δλδ 40+20Ε σύνολο 60Ε μετρητά και θα κλείσει η απόδειξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...