Προς το περιεχόμενο

Ψηφιακός μετασχηματισμός - Αναβάθμιση ταμειακών μηχανώς και αντικατάσταση POS


ekrepali

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, 1comment said:

Άρα, το μυστικό είναι το "αλλαγή λειτουργίας". Τεσπα, δεν θα χρειαστεί ποτέ να το κάνω έτσι μιας και έχω εμπορικό κατάστημα και συνήθως 1-2 πράγματα αγοράζει ο κάθε πελάτης. Προτιμώ να κόψω δύο αποδείξεις παρά να κάνω κάποιο λάθος.

Έχεις υπόψη σου τι θα γίνει αν τώρα με τη διασύνδεση η κάρτα δεν έχει λεφτά; Η απόδειξη θα βγει ως ακυρωμένη ή δεν θα ολοκληρωθεί μέχρι να ολοκληρωθεί επιτυχής πληρωμή στο πος;

Δηλαδή να πατήσω το 2) 20Ε χωρίς να πατήσω τμήμα; Στην ταμειακή μου το τμήμα είναι το 24% φπα. Πώς θα πάρει φπα το 20Ε χωρίς να πατήσω τμήμα; Αν πάλι πατήσω τμήμα στο παράδειγμά σου θα πάει όλο το ποσό δλδ 40+20Ε σύνολο 60Ε μετρητά και θα κλείσει η απόδειξη.

Διάβασε ξανά τις οδηγίες,   αλλαγή λειτουργίας πατάς όταν θέλεις να πας σε επιταγή  (ή ίσως προφορτώση τώρα) 

Στην ουσία είσαι,    πόσο 10, τμήμα,  πόσο10, τμήμα,  μετά αν δεν πατήσεις κάποιο πόσο και πατήσεις σύνολό ή καρτα τα στέλνει όλα απο εκεί,  αν πατήσεις 10 και κάρτα θα περάσει τα 10 απο κάρτα, μετά μπορείς να πατήσεις ή πάλι κάρτα ή σύνολο για να στείλει τα υπόλοιπα σε μετρητά.

Αν δεν έχει λεφτά η κάρτα ή δεν περάσει, τουλάχιστον στην asso  μπορείς να ακυρώσεις την προσπάθεια με κάρτα και να κλείσεις απόδειξη με μετρητά ή με ακύρωση απόδειξης

 

Επεξ/σία από sdikr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρες στους επικυρηγμένους μικρούς επιχειρηματίες που ασπρίζουν μούσια, μαλλιά σε στυλ Γκάνταλφ με την όμορφη κατάσταση.

Μήπως κανένας έχει συνδέσει μόνος του αναβαθμισμένη norma ej net ii με pos της εθνικής ict 220 για να μου δώσει καμιά οδηγία μπας και το παλέψω? Στην επαρχία οι τεχνικοί δεν μπαίνουν στον παραλογισμό( τους καταλαβαίνω) δεν καταχωρούν κανένα ραντεβού και δεν προσδιορίζουν το πότε θα έρθουν. Οι εμπορικοί σύλλογοι και τα επιμελητήρια πετάνε αετό εδώ και καιρό για το θέμα και εμείς βρισκόμαστε αντιμετωποι με την απειλή 10χίλιαρου (ακραίο bulling για μένα) για πράγματα που δεν περνάνε απο το χέρι μας. Αυτοί που το σκέφτηκαν τρώνε μπακαλιαράκι σκορδαλιά ενώ εγώ προσπαθώ να ηρεμήσω, διαβάζω προγραμματισμό ταμειακών, pos  και ετοιμάζω επιστολές στην ααδε για να αποδείξω ότι δεν ευθύνομαι.

Κουράγιο μέχρι να μειωθούν τα αφμ που τόσο θέλουν, μετά διαλέξτε πάροχο τιμολόγησης (απο την τρελή ποικιλία) πάροχο ergani, πάροχο pos, πάροχο για τα φώτα του wc και θα ηρεμήσουμε

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, 1comment said:

20Ε χωρίς να πατήσω τμήμα; Στην ταμειακή μου το τμήμα είναι το 24% φπα. Πώς θα πάρει φπα το 20Ε χωρίς να πατήσω τμήμα; Αν πάλι πατήσω τμήμα στο παράδειγμά σου θα πάει όλο το ποσό δλδ 40+20Ε σύνολο 60Ε μετρητά και θα κλείσει η απόδειξη.

Πες ότι θες να πουλήσεις ένα προιόν 20 ευρώ και να πληρωθείς με 1 τρόπο πληρωμής

----------

Πατάς 20 ευρώ --> Τμήμα (αποδίδεις τον ΦΠΑ)

Μετρητά (δηλαδή λες στη ταμειακή ότι πληρώθηκες όλο το ποσό με μετρητά)

---------

ή

Πατάς 20 ευρώ --> Τμήμα (αποδίδεις τον ΦΠΑ)

Κάρτα (δηλαδή λες στη ταμειακή ότι θα πληρωθείς όλο το ποσό με κάρτα)

--------

Πες ότι θες να πουλήσεις ένα προιόν 20 ευρώ και να πληρωθείς με 2 διαφορετικούς τρόπους σε μια απόδειξη:

Πατάς 20 ευρώ --> Τμήμα (αποδίδεις τον ΦΠΑ)

12ευρώ --> Μετρητά

8 ευρώ --> κάρτα

ή

------------------

Πατάς 20 ευρώ --> Τμήμα (αποδίδεις τον ΦΠΑ)

8 ευρώ --> κάρτα

12 ευρώ --> μετρητά

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, ekrepali said:

Πες ότι θες να πουλήσεις ένα προιόν 20 ευρώ και να πληρωθείς με 2 διαφορετικούς τρόπους σε μια απόδειξη:

Πατάς 20 ευρώ --> Τμήμα (αποδίδεις τον ΦΠΑ)

12ευρώ --> Μετρητά

8 ευρώ --> κάρτα

ή

------------------

Πατάς 20 ευρώ --> Τμήμα (αποδίδεις τον ΦΠΑ)

8 ευρώ --> κάρτα

12 ευρώ --> μετρητά

Ανάλογα την περίπτωση, αυτό μπορεί να το λάβει σαν   κοστίζει 20, πήρα 50 και να σου βγάλει ρέστα, να κλείσει δηλαδή την απόδειξη

Πρώτα κάρτα και στο τέλος για τα μετρητά το μετρητά για να είσαι σίγουρος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/3/2024 στις 6:21 ΜΜ, StavrosD είπε

Να ρωτήσω μερικά πρακτικά ζητήματα;

1. Πηγαίνουμε έξω για φαγητό 10 άτομα, ο λογαριασμός βγαίνει π.χ. 100€. Πως θα δώσει ο καθένας από 10€ με την κάρτα του αφού το ποσό θα το παίρνει αυτόματα από την απόδειξη;

2. Ένας φίλος θέλει πάντα να πληρώνει τα δικά του με κάρτα. Έστω ότι ο λογαριασμός είναι 20€. Για να μην ταλαιπωρώ το κατάστημα του δίνω π.χ. 10€ που είναι τα δικά μου για να πληρώσει 20€ με την κάρτα του. Αυτός ΠΑΝΤΑ πηγαίνει στο ταμείο και λέει 10€ με κάρτα και 10€ μετρητά. Πως θα λειτουργήσει αυτό το σύστημα αργότερα;

3. Καμιά φορά μας κέρναγε το κατάστημα ένα γύρο ότι πίναμε. Πλέον ακόμα και για αυτά κόβουν απόδειξη. Αν κεράσει το κατάστημα κάτι, πως θα το κάνει με κάρτα;

Θα βάλεις το IRIS στη ζωή σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίρις είναι υποχρεωτικό για τους επαγγελματίες, όχι για τους ιδιώτες. Ο πελάτης είναι ιδιώτης.

Με τις προμήθειες θέλω να δω τι θα γίνει. Αν μια επιχείρηση έχει καθαρό κέρδος 5% μετά φόρων, μισθοδοσίας και λοιπών εξόδων και η προμήθεια είναι 1% αυτό μεταφράζεται σε 20% επί του κέρδους. Αν όλοι πληρώνουν με κάρτα και IRIS αποκλείεται να απορροφήσουν οι επιχειρήσεις το κόστος οπότε είτε ήδη έχουν αυξημένες τιμές για να συμπεριλάβουν και την προμήθεια της τράπεζας είτε θα τις αυξήσουν σύντομα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 23/03/2024 at 18:21, StavrosD said:

Να ρωτήσω μερικά πρακτικά ζητήματα;

1. Πηγαίνουμε έξω για φαγητό 10 άτομα, ο λογαριασμός βγαίνει π.χ. 100€. Πως θα δώσει ο καθένας από 10€ με την κάρτα του αφού το ποσό θα το παίρνει αυτόματα από την απόδειξη;

2. Ένας φίλος θέλει πάντα να πληρώνει τα δικά του με κάρτα. Έστω ότι ο λογαριασμός είναι 20€. Για να μην ταλαιπωρώ το κατάστημα του δίνω π.χ. 10€ που είναι τα δικά μου για να πληρώσει 20€ με την κάρτα του. Αυτός ΠΑΝΤΑ πηγαίνει στο ταμείο και λέει 10€ με κάρτα και 10€ μετρητά. Πως θα λειτουργήσει αυτό το σύστημα αργότερα;

3. Καμιά φορά μας κέρναγε το κατάστημα ένα γύρο ότι πίναμε. Πλέον ακόμα και για αυτά κόβουν απόδειξη. Αν κεράσει το κατάστημα κάτι, πως θα το κάνει με κάρτα;

Yπαρχει τροπος, οπως σου ειπαν, αλλα για ποιον λογο να μπαινεις σε αυτες τις διαδικασιες? Πληρωνει ενας και οι υπολοιποι του βαζετε το μεριδιο σας μεσω IRIS. Αν δεν εχει IRIS ο φιλος ειναι καιρος να βαλει.

Επεξ/σία από ardi21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ρε παιδιά...εχω κάνει διασύνδεση (και δουλύει στις δοκιμες) εδω και 2 βδομάδες,αλλά σήμερα ειδα μαιλ απο την ααδε οτι δεν την έχω κάνει...τι κουφό,εχει έρθει και σε άλους,πρέπει να κάνω κάποιο βήμα που δεν έχω κάνει.Στο μητρώο pos εχω ενα softpos και ενα pos που έχω απενεργοποίηση μέσα στο μήνα,μήπως έρχεται για αυτά?

Επεξ/σία από babisgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, babisgr είπε

ρε παιδιά...εχω κάνει διασύνδεση (και δουλύει στις δοκιμες) εδω και 2 βδομάδες,αλλά σήμερα ειδα μαιλ απο την ααδε οτι δεν την έχω κάνει...τι κουφό,εχει έρθει και σε άλους,πρέπει να κάνω κάποιο βήμα που δεν έχω κάνει.Στο μητρώο pos εχω ενα softpos και ενα pos που έχω απενεργοποίηση μέσα στο μήνα,μήπως έρχεται για αυτά?

Δεν έχεις θέμα. Σε όλους στέλνει. Δες και εδω https://www1.gsis.gr/tameiakes/myweb/esendN.php?FUNCTION=1. Αν βλέπεις τον πάροχο pos_aade λογικά θα είναι οκ. Ας μας πεί και κάποιος που ξέρει σίγουρα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, babisgr είπε

ρε παιδιά...εχω κάνει διασύνδεση (και δουλύει στις δοκιμες) εδω και 2 βδομάδες,αλλά σήμερα ειδα μαιλ απο την ααδε 

Αυτό που απενεργοποίησες πώς φαίνεται στο μητρώο πος; Δείχνει απενεργοποιημένο; Αν και πιστεύω τα μεηλ πάνε σε όλους αυτόματα.

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωριζει κανεις αν γινεται επιστροφη pos στην τραπεζα και ληξη της συμβασης ωστε να μην πληρωνω κερατιατικα για support?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, alexx είπε

Δεν έχεις θέμα. Σε όλους στέλνει. Δες και εδω https://www1.gsis.gr/tameiakes/myweb/esendN.php?FUNCTION=1. Αν βλέπεις τον πάροχο pos_aade λογικά θα είναι οκ. Ας μας πεί και κάποιος που ξέρει σίγουρα!!

Απλά μου αναγράφει στη κατάσταση pos ok, δεν έχει πάροχο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/3/2024 στις 6:53 ΜΜ, ekrepali είπε

Για το 1 και το 2 εξακολουθεί να ισχύει ό,τι παλιά. Ας πούμε ότι θες να πληρώσεις 27 ευρώ (10 ευρώ με κάρτα εθνικής, 9 ευρώ με κάρτα πειραιώς, 8 ευρώ μετρητά).

Πατάς στη ταμειακή τα είδη... μετά:

- 10.00 --> κάρτα --> περνάς τη κάρτα της εθνικής

- 9.00 --> κάρτα --> περνάς τη κάρτα της πειραιώς

- 8.00 --> μετρητά --> κλείνει η απόδειξη.

Το πρόβλημα είναι ό,τι παλιά γι'αυτή τη διαδικασία απασχολούσες μόνο το pos... ενώ τώρα θα απασχολείς και τη ταμειακή μέχρι να τελειώσει η συναλλαγή. Κάποιος άλλος πελάτης που θέλει να πληρώσει για να φύγει... θα περιμένει. Ή ένα γκαρσόν που θέλει να ανοίξει νέο τραπέζι στη ταμειακή, πάλι θα περιμένει.

3) Κέρασμα με την έννοια του τζάμπα, ούτε υπάρχει, ούτε υπήρχε. Είναι παράνομο ένα μαγαζί να αγοράζει εμπόρευμα και να το μοιράζει τζάμπα χωρίς να αποδώσει ΦΠΑ. Ξέρεις πόσες καφετέριες έχουν φάει πρόστιμο επειδή έχουν χιλιάδες ευρώ τιμολόγια πχ σε κουλουράκια, μπισκοτάκια, πατατάκια που τα δίνουν δωρεάν με καφέ και μπύρα; Tέσπα... στην απόδειξη θα το χτυπάει όπως και στο παραπάνω παράδειγμα με μετρητά.

εάν δεν κάνω λάθος στην εστίαση πρέπει στο τραπέζι να βρίσκεται και η απόδειξη. επομένως πρέπει να έχει κοπεί εκ των προτέρων με βάση τον τρόπο πληρωμής...

16 ώρες πριν, StavrosD είπε

Το ίρις είναι υποχρεωτικό για τους επαγγελματίες, όχι για τους ιδιώτες. Ο πελάτης είναι ιδιώτης.

Με τις προμήθειες θέλω να δω τι θα γίνει. Αν μια επιχείρηση έχει καθαρό κέρδος 5% μετά φόρων, μισθοδοσίας και λοιπών εξόδων και η προμήθεια είναι 1% αυτό μεταφράζεται σε 20% επί του κέρδους. Αν όλοι πληρώνουν με κάρτα και IRIS αποκλείεται να απορροφήσουν οι επιχειρήσεις το κόστος οπότε είτε ήδη έχουν αυξημένες τιμές για να συμπεριλάβουν και την προμήθεια της τράπεζας είτε θα τις αυξήσουν σύντομα.

 

δεν έχουν καταλάβει οι καταναλωτές πως πολλά προϊόντα θα αυξηθούν λόγω των προμηθειών και των διασυνδέσεων. δεν έχει βγει κάποιος να τους το πει. ειδικά όσα προϊόντα είναι μικρής αξίας όπως πχ καφές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, james01gr said:

εάν δεν κάνω λάθος στην εστίαση πρέπει στο τραπέζι να βρίσκεται και η απόδειξη. επομένως πρέπει να έχει κοπεί εκ των προτέρων με βάση τον τρόπο πληρωμής...

Οι νέες ταμειακές για την εστίαση θα έχουν λειτουργία που θα το διαχειρίζονται αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον εχω καταληξει στο συγκεκριμενο για να γλιτωσω ολο το μπελα με την διασυνδεση [εχω πεσει και στην περιπτωση να εχω βλαβει στην γραμμη (θα ερθουν αυριο να το δουν), να μην λειτουργει το σταθερο pos (ελπιζω να φταιει η γραμμη αν και το δοκιμασα και αλλου, περιμενω τεχνικο) ενω και ο τεχνικος της ταμειακης δεν μου κλεινιε ραντεβου για Απριλη...

Διαβασα πολυ καλες κριτικες για την συγκεκριμενη επιχειρηση, περιμενω μερικες διευκρινησεις για να το προχωρησω.

https://gaitanis.com.gr/pos-terminal-payment/synolo-cash-machine/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...