Προς το περιεχόμενο

Ψηφιακός μετασχηματισμός - Αναβάθμιση ταμειακών μηχανώς και αντικατάσταση POS


ekrepali

Προτεινόμενες αναρτήσεις

35 minutes ago, 4saken said:

Μαλλον εχω καταληξει στο συγκεκριμενο για να γλιτωσω ολο το μπελα με την διασυνδεση [εχω πεσει και στην περιπτωση να εχω βλαβει στην γραμμη (θα ερθουν αυριο να το δουν), να μην λειτουργει το σταθερο pos (ελπιζω να φταιει η γραμμη αν και το δοκιμασα και αλλου, περιμενω τεχνικο) ενω και ο τεχνικος της ταμειακης δεν μου κλεινιε ραντεβου για Απριλη...

Διαβασα πολυ καλες κριτικες για την συγκεκριμενη επιχειρηση, περιμενω μερικες διευκρινησεις για να το προχωρησω.

https://gaitanis.com.gr/pos-terminal-payment/synolo-cash-machine/

 

Σε αυτά θα έχεις θέμα όμως αν δεν έχει ανέπαφη κάρτα κάποιος ή αν δεν δουλεύει το ανέπαφο του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 minutes ago, sdikr said:

Σε αυτά θα έχεις θέμα όμως αν δεν έχει ανέπαφη κάρτα κάποιος ή αν δεν δουλεύει το ανέπαφο του

Επίσης πολλές φορές ακόμα κι αν ο πελάτης περάσει τη κάρτα ανέπαφα, το pos ζητάει να την εισάγεις. Κάποιον αλγόριθμο έχουν οι τράπεζες που "μαρκάρει" κάρτες που έχουν πραγματοποιήθεί σε πολλές ανέπαφες συναλλαγές χωρίς pin και την ίδια περίοδο έχουν περαστεί σε online συναλλαγή χωρίς 3d secure.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, ardi21 είπε

Yπαρχει τροπος, οπως σου ειπαν, αλλα για ποιον λογο να μπαινεις σε αυτες τις διαδικασιες? Πληρωνει ενας και οι υπολοιποι του βαζετε το μεριδιο σας μεσω IRIS. Αν δεν εχει IRIS ο φιλος ειναι καιρος να βαλει.

Έστω ότι πληρώνει ο ένας και οι υπόλοιποι βάζουν το μερίδιο μέσω IRIS , ποιος χρεώνεται τις προμήθειες; Αυτός που θα έχει κάρτα με επαρκές υπόλοιπο για όλη την παρέα.

Ναι μεν είναι βολικό αυτό αλλά λογιστικά είναι πρόβλημα. Είμαι ελεύθερος επαγγελματίας, αν πληρώνω με την κάρτα μου (την προσωπική, όχι την επαγγελματική) και μου δίνουν οι υπόλοιποι το ποσοστό τους σε τραπεζικό λογαριασμό (προσωπικό λογαριασμό) σε πιθανό φορολογικό έλεγχο ο εφοριακός θα μου ζητήσει εξηγήσεις.

Μπορεί να με πιστέψει ότι τα χρήματα αυτά ήταν όντως από μοίρασμα λογαριασμού αλλά μπορεί να θεωρήσει ότι είναι φοροδιαφυγή δηλαδή χρήματα από πελάτες για τα οποία δεν έχω κόψει απόδειξη. Είναι καθαρά στην προσωπική του εκτίμηση. Κανένας επαγγελματίας δεν θα ρίσκαρε να πάρει ή να στείλει μετρητά σε τραπεζικό λογαριασμό τρίτου χωρίς παραστατικό, έστω και από προσωπικό λογαριασμό.

Παλιότερα ήταν πολλά πράγματα χύμα. Π.χ. όταν άνοιξα επαγγελματικό λογαριασμό μηχανικού (ατομική επιχείρηση ) ο υπάλληλος στη Εθνική ΑΠΑΙΤΗΣΕ να βάλω συνδικαιούχο για να μου ανοίξει λογαριασμό. Αργότερα με ενημέρωσε ο λογιστής ότι δεν είναι σωστό και για να μην τα πολυαναλύω πλέον δεν είμαι συνδικαιούχος ούτε στους λογαριασμούς σύνταξης των γονιών μου,  θέλω να έχω όσο πιο ξεκάθαρα μπορώ τα λογιστικά μου και καλώς ή κακώς εκεί θα οδηγηθούν οι περισσότεροι επαγγελματίες.

Επεξ/σία από StavrosD
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, haris013 said:

Με φορολογικούς και Erp τι γίνεται ρε παιδιά? Πρέπει να διασυνδεθουν και αυτά κάποια στιγμή?

Οι φορολογικοί οι παλιοί θα αντικατασταθούν με νέους αυξημένων δυνατοτήτων,  για τα ERP δεν έχει ξεκινήσει ακόμα οδηγία, αλλά θα γίνει  και για αυτά

2 hours ago, StavrosD said:

Έστω ότι πληρώνει ο ένας και οι υπόλοιποι βάζουν το μερίδιο μέσω IRIS , ποιος χρεώνεται τις προμήθειες; Αυτός που θα έχει κάρτα με επαρκές υπόλοιπο για όλη την παρέα.

Ναι μεν είναι βολικό αυτό αλλά λογιστικά είναι πρόβλημα. Είμαι ελεύθερος επαγγελματίας, αν πληρώνω με την κάρτα μου (την προσωπική, όχι την επαγγελματική) και μου δίνουν οι υπόλοιποι το ποσοστό τους σε τραπεζικό λογαριασμό (προσωπικό λογαριασμό) σε πιθανό φορολογικό έλεγχο ο εφοριακός θα μου ζητήσει εξηγήσεις.

Μπορεί να με πιστέψει ότι τα χρήματα αυτά ήταν όντως από μοίρασμα λογαριασμού αλλά μπορεί να θεωρήσει ότι είναι φοροδιαφυγή δηλαδή χρήματα από πελάτες για τα οποία δεν έχω κόψει απόδειξη. Είναι καθαρά στην προσωπική του εκτίμηση. Κανένας επαγγελματίας δεν θα ρίσκαρε να πάρει ή να στείλει μετρητά σε τραπεζικό λογαριασμό τρίτου χωρίς παραστατικό, έστω και από προσωπικό λογαριασμό.

Παλιότερα ήταν πολλά πράγματα χύμα. Π.χ. όταν άνοιξα επαγγελματικό λογαριασμό μηχανικού (ατομική επιχείρηση ) ο υπάλληλος στη Εθνική ΑΠΑΙΤΗΣΕ να βάλω συνδικαιούχο για να μου ανοίξει λογαριασμό. Αργότερα με ενημέρωσε ο λογιστής ότι δεν είναι σωστό και για να μην τα πολυαναλύω πλέον δεν είμαι συνδικαιούχος ούτε στους λογαριασμούς σύνταξης των γονιών μου,  θέλω να έχω όσο πιο ξεκάθαρα μπορώ τα λογιστικά μου και καλώς ή κακώς εκεί θα οδηγηθούν οι περισσότεροι επαγγελματίες.

Μέχρι τώρα δηλαδή πως ήταν οκ ο επιχειρηματίας που πλήρωνες που σου είχε κόψει απόδειξη 100 ευρώ αλλά αυτός χτυπούσε 5 των 20 στο Pos και δεν είχανε αυτά αντιστοίχηση;

Θεωρώ πως θα μπορείς να λες εγώ θα πληρώσω 20 ευρώ, θα σου κόβει απόδειξη 20 ευρώ και θα τα πληρώνεις,  άλλωστε οι ταμιακές για την εστίαση θα έχουν αυξημένες δυνατότητες και λογικά θα πρέπει να το έχουν βάλει και αυτό μέσα.

Σίγουρα θα βγούνε και άλλα τέτοια περίεργα στο μέλλον, αλλά πιστεύω πως θα δοθεί λύση, όπως τώρα αναφέρουν για τα τιμολόγια που κάποιες ταμειακές έχουν προβλεψη για αυτό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοτείται ότι

9 λεπτά πριν, sdikr είπε

Μέχρι τώρα δηλαδή πως ήταν οκ ο επιχειρηματίας που πλήρωνες που σου είχε κόψει απόδειξη 100 ευρώ αλλά αυτός χτυπούσε 5 των 20 στο Pos και δεν είχανε αυτά αντιστοίχηση;

Εννοείται ότι και αυτό ήταν παράτυπο.

Απλά τώρα μεταφέρουν την παρατυπία από τον καταστηματάρχη στον πελάτη.

Είναι ο νόμος κομμένος και ραμμένος για γνωστό τρόπο ηλεκτρονικής πληρωμής γνωστού κολοσσού που διαφημίζει ότι μπορεί να πληρώνει ο καθένας στην παρέα το ποσοστό του.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, StavrosD said:

Εννοτείται ότι

Εννοείται ότι και αυτό ήταν παράτυπο.

Απλά τώρα μεταφέρουν την παρατυπία από τον καταστηματάρχη στον πελάτη.

Είναι ο νόμος κομμένος και ραμμένος για γνωστό τρόπο ηλεκτρονικής πληρωμής γνωστού κολοσσού που διαφημίζει ότι μπορεί να πληρώνει ο καθένας στην παρέα το ποσοστό του.

 

Δεν νομίζω, άλλωστε αυτό το κάνει η rev εδώ και χρόνια

Χωριά που πάλι θα έχει το θέμα να τα δικαιολογήσει όπως και με το iris

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, StavrosD said:

 

Απλά τώρα μεταφέρουν την παρατυπία από τον καταστηματάρχη στον πελάτη.

 

Πια παρατυπία ρε παιδιά... στην απόδειξη λιανικής της ταμειακής στο κάτω μέρος...θα εμφανίζονται οι εισπράξεις και από τις 5 κάρτες. Επίσης στις αποδείξεις των pos, θα εμφανίζονται σε όλες ο ίδιος αρ. απόδειξης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα σε ολους !

διασυνδεσα 3 POS με την ταμειακη μου (dtec100extra), ολα επιτυχως μιας κ ελαβα το μνμ της ΑΑΔΕ στα POS οτι ολα πηγαν καλα. (πηρα keys, αποδειξεις κλπ).

τα 2 παιζουν κανονικα, δεχονται πληρωμες κλπ. Το a920 pro της cardlink παρολο που το σεταρα μονο με wifi (εκλεισα εντελως το 3G) οταν δινω εντολη απο την ταμειακη για τη συναλλαγη, κανει εναν ηχο & αλλαζει η οθονη για 1 δευτερολεπτο ΑΛΛΑ ξαναγυριζει στο "παρακαλω ξεκινηστε τη συναλλαγη απο το ταμειακο συστημα".

αντιμετωπισε καποιος αντιστοιχο θεμα ; εγινε καπου λαθος στο σεταρισμα ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/3/2024 στις 8:43 ΜΜ, 4saken είπε

Kαλησπερα στο παρεακι απεγνωσμενων επιχειρηματιων,

Αν καποιος δουλευει viva θα εκτιμουσα απαντήσεις σε μερικές απορίες που έχω, σκεφτομαι να φτιαξω λογαριασμο viva μιας και ειναι απαραιτητο για all in one λυσεις απο οτι καταλαβα.

1)Η ολη διαδικασια εγγραφης γίνεται online, αποκτώ λογαριασμο,αυλη καρτα και soft pos?Δεν με ενδιαφερει το pos της viva (αν εχει) εχω 2 της Εθνικης (να τα χαιρομαι)

2)Η προμηθεια ειναι 1,9% αλλα επιστρεφεται στο ακεραιο με αγορες που κανω για την επιχειρηση?Πως γινεται η διακριση σε σχεση με ασχετες αγορες πχ σουπερμαρκετ?

3)Μπορω να χρησιμοποιω τα χρηματα που βρισκονται στην viva για συναλλαγες με δημοσιο πχ ΦΠΑ, πληρωμη ΙΚΑ κτλ?

4)Aν θελω να μεταφερω ποσα στον λογαριασμο της Εθνικης η χρεωση ειναι

Μέσω IBAN

0,80€*
+0,80€ 
για SEPA INSTANT?

 

Καλημερα, 

1)δουλευω Viva απο το 2018. Online ειχα κανει εγγραφή και πηρα (τοτε) φυσικη καρτα. 

2)Δεν επιστρεφεται ακεραιη η προμηθεια διοτι και η Viva πληρωνει τους παροχους καρτων (visa, mastercard, κτλ). 

Εγω παντως τη χρησιμοποιω (τη καρτα) κυριως για αγορες σουπερμαρκετ, γιατι μονο ετσι επιστρεφουν το μερος προμηθειας που αναφερουν. Εαν κανεις πληρωμες απο το site τους, δεν επιστρεφουν τιποτα. 

3)Ναι μπορεις να πληρωσεις υποχρεωσεις σου προς το δημοσιο (ΕΦΚΑ) και τις ΔΕΚΟ, απο το site τους. 

Το προβλημα εδω ειναι η καρτα τους! Απο προσωπικη εμπειρια δεν ειναι αποδεκτη στα POS της ΔΟΥ (εφορια) και στο eparavolo. (Το ιδιο και σε οσα πρακτορεια ΟΠΑΠ τη δοκιμασα)! Τους το ανεφερα στο Chat, και ισχυριζοντουσαν οτι δουλευει παντου, αλλα δεν ειναι ετσι. 

Οτι πληρωμες κανεις online (απ το site τους), δεν επιστρεφεται η οποια προμηθεια, οποτε και γω τη χρησμοποιω για προσωπικες μου αγορες-αναγκες. 

4)Δεν θυμαμαι ποση ειναι η προμηθεια τους για μεταφορα ποσου σε αλλη τραπεζα, αλλα μπορεις να βρεις καπου τον τιμοκαταλογο τους. 

2-3 φορες που το εκανα ειδα οτι συμφερει ΟΛΑ τα εξοδα να γινουν μεσω της Viva. Οπως σε ολες τις τραπεζες εχεις την επιλογη Επιμερίζονται SHA ή OUR Βαρύνουν τον εντολέα. Με συνεφερε το OUR, γιατι η αλλη τραπεζα (ΑΛΦΑ) ζητουσε σχεδον τα διπλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, επειδή ο τεχνικός μου εδώ και 2 μήνες είναι σχεδόν άφαντος γνωρίζει κανείς να μου πει αν είναι εύκολο να αλλάξει κάποιος τεχνικό για την ταμειακή; Έχει κάποιους κωδικούς που πρέπει να δώσει ο παλιός στο νέο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kolossos είπε

2)Δεν επιστρεφεται ακεραιη η προμηθεια διοτι και η Viva πληρωνει τους παροχους καρτων (visa, mastercard, κτλ). 

Εγω παντως τη χρησιμοποιω (τη καρτα) κυριως για αγορες σουπερμαρκετ, γιατι μονο ετσι επιστρεφουν το μερος προμηθειας που αναφερουν. Εαν κανεις πληρωμες απο το site τους, δεν επιστρεφουν τιποτα. 

3)Ναι μπορεις να πληρωσεις υποχρεωσεις σου προς το δημοσιο (ΕΦΚΑ) και τις ΔΕΚΟ, απο το site τους. 

Το προβλημα εδω ειναι η καρτα τους! Απο προσωπικη εμπειρια δεν ειναι αποδεκτη στα POS της ΔΟΥ (εφορια) και στο eparavolo. (Το ιδιο και σε οσα πρακτορεια ΟΠΑΠ τη δοκιμασα)! Τους το ανεφερα στο Chat, και ισχυριζοντουσαν οτι δουλευει παντου, αλλα δεν ειναι ετσι. 

Οτι πληρωμες κανεις online (απ το site τους), δεν επιστρεφεται η οποια προμηθεια, οποτε και γω τη χρησμοποιω για προσωπικες μου αγορες-αναγκες. 

 

να σου κάνω μία ερώτηση; πόσο νόμιμο είναι να πληρώνεις από τον επαγγελματικό σου λογαριασμό σούπερ μάρκετ, και αγορές γενικότερα; να πληρώσεις ΔΕΚΟ για το κατάστημα/επιχείρηση οκ, να πληρώσεις ΦΠΑ οκ. Αλλά να πληρώσεις ΕΝΦΙΑ, ΔΕΚΟ για το σπίτι πχ;

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

Πια παρατυπία ρε παιδιά... στην απόδειξη λιανικής της ταμειακής στο κάτω μέρος...θα εμφανίζονται οι εισπράξεις και από τις 5 κάρτες. Επίσης στις αποδείξεις των pos, θα εμφανίζονται σε όλες ο ίδιος αρ. απόδειξης.

στην δική μου ταμειακή, δεν υπάρχει επιλογή (ή τουλάχιστον δεν γνωρίζω) να περάσω κάποια είδη με κάρτα και κάποια με μετρητά και μετά να βγει σύνολο. εάν πατήσω κάρτα ή μετρητά, το σύνολο της απόδειξης πάει αντίστοιχα κάρτα ή μετρητά. incotex 133 μοντέλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/3/2024 στις 11:23 ΠΜ, abatar είπε

Καλησπέρα, φαίνεται πως το viva soft POS και η ICS micro II ταμειακή μου είναι συνδεδεμένα. Όμως όταν κάνω την διαδικασία στην ταμειακή το πόσο δεν εμφανίζεται στο κινητό . Ξέρετε γιατί, μήπως; Και παιδιά για να είμαι ξεκάθαρη , στον τεχνικό μου έχω πάει και δεν ξέρει τι να κάνει με τα  soft POS - δεν είναι ότι λυπάμαι να δώσω τα χρήματα. Είμαστε και σε νησιά κάποιοι : με ότι έχουμε κι ότι μας κόβει θα πορευτούμε .

 

 

το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ! Η ταμειακή μου proline nova και έχω το terminal app της viva σε android κινητό! Δηλαδή softPOS! Έχω κάνει τις απαραίτητες ρυθμίσεις! Επικοινωνούν κανονικά μεταξύ τους! Αλλά όταν χτυπάω το ποσό στην ταμειακή με κάρτα δεν περνάει στο pos! Εγώ δεν έχω βγάλει άκρη ούτε με τον τεχνικό και είμαι και πληροφορικός! Μήπως η διασύνδεση γίνεται μέσω middleware! Αν ναι.. To acquire ID της Viva.com είναι το 116.! Άμα βγάλω άκρη θα μπω εδώ να το γράψω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 minutes ago, james01gr said:

ταμειακή, δεν υπάρχει επιλογή (ή τουλάχιστον δεν γνωρίζω) να περάσω κάποια είδη με κάρτα και κάποια με μετρητά και μετά να βγει σύνολο. εάν πατήσω κάρτα ή μετρητά, το σύνολο της απόδειξης πάει αντίστοιχα κάρτα ή μετρητά. incotex 133 μοντέλο.

To αναλύσαμε σε προηγούμενες σελίδες πως γίνεται.

----------------------

Επειδή βλέπω ότι η συζήτηση πάει να βγει εντελώς off topic (προμήθειες viva, δαπάνες αφορολόγητου, προμήθειες IRIS)...

Παρακαλώ μείνετε on topic (διασύνδεση pos - ταμειακών και λειτουργικά ζητήματα)

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, james01gr said:

στην δική μου ταμειακή, δεν υπάρχει επιλογή (ή τουλάχιστον δεν γνωρίζω) να περάσω κάποια είδη με κάρτα και κάποια με μετρητά και μετά να βγει σύνολο. εάν πατήσω κάρτα ή μετρητά, το σύνολο της απόδειξης πάει αντίστοιχα κάρτα ή μετρητά. incotex 133 μοντέλο.

https://admatehellas.gr/forologikes-tameiakes-mikhanes/incotex-133web/

Κατεβάζεις το βιβλίο και έχει οδηγίες στην ελίδα 7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...