Προς το περιεχόμενο

Ψηφιακός μετασχηματισμός - Αναβάθμιση ταμειακών μηχανώς και αντικατάσταση POS


ekrepali

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην ομάδα,

 

Έχω της viva το D200.

Έχει γίνει η αναβάθμιση και ότι χρειάζεται, συνδέεται με την ταμειακή αλλά βγάζει error. Δεν δουλεύει με τίποτα....

Μου πρότεινε ο τεχνικός της ταμειακής να κατεβάσω το soft pos ( είναι app που δουλεύει με android τηλέφωνο) της Viva

Και λειτουργεί κανονικά.

Καλή δύναμη σε όλους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν κάποιος έχει κάνει διασύνδεση τον συνδυασμό Diginet AQ Smart με Epay vx520, παρακαλώ να μου στείλει ένα μήνυμα.

Επεξ/σία από DomToretto
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς μετά από μεγάλη αναμονή και αρκετά τηλέφωνα ήρθε σήμερα ο τεχνικός μου για την sam4s nr-320net που έχω, αναγκαστικά πήρα νέο pos με την όλη ιστορία γιατί το pos της sumup που είχα δεν ήταν δυνατό να συνδεθεί με την ταμειακή.

Πήρα ένα Ciontek CS30PRO πριν 2 μήνες περίπου και ευτυχώς το σύνδεσε χωρίς κάποιο πρόβλημα οπότε αν και στο πάρα 5 έφυγε ένα βάρος από πάνω μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, sdikr είπε

Η διασύνδεση αφορά φυσικές ταμειακές και φυσικά Pos,   δεν ξέρω αν εσύ καλύπτεσαι με αυτό απο την υποχρέωση για να έχεις pos.

Δοκίμασε να δεις  στην πληροφόρηση στην ΑΑΔΕ τι έχει για εσένα, αν έχει Pos δηλαδή

υπαρχει και φυσικο pos  που εχει συνδεθει κανονικα.

 το "εικονικο" pos εινια μονο για το eshop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ενα μπαχαλο η κατασταση.Θεωρω θα δοθει παραταση ουτε προστιμα θα πεσουν τον επομενο μηνα.

Περιπτωση που εμαθα .Γνωστος εχει pos το κινητο του και περιμενε την cardlink μηνυμα για να γινει καποια αναβαθμιση στο κινητο ωστε να γινει η διασυνδεση μετα με την ταμειακη.Εγινε πριν λιγες μερες η αναβαθμιση και ο τεχνικος σηκωνει τα χερια.Δεν υπαρχουν οδηγιες πως να σεταρει το κινητο για να το συνδεσει με την ταμειακη.Ολα αυτα 3 μερες πριν φυγει ο μηνας.Του ειπε ο τεχνικος θα του βαλει ραντεβου στην πλατφορμα για να παρει το +1 μηνα και αγιος ο θεος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Mr_Terror είπε

Ειναι ενα μπαχαλο η κατασταση.Θεωρω θα δοθει παραταση ουτε προστιμα θα πεσουν τον επομενο μηνα.

Περιπτωση που εμαθα .Γνωστος εχει pos το κινητο του και περιμενε την cardlink μηνυμα για να γινει καποια αναβαθμιση στο κινητο ωστε να γινει η διασυνδεση μετα με την ταμειακη.Εγινε πριν λιγες μερες η αναβαθμιση και ο τεχνικος σηκωνει τα χερια.Δεν υπαρχουν οδηγιες πως να σεταρει το κινητο για να το συνδεσει με την ταμειακη.Ολα αυτα 3 μερες πριν φυγει ο μηνας.Του ειπε ο τεχνικος θα του βαλει ραντεβου στην πλατφορμα για να παρει το +1 μηνα και αγιος ο θεος.

Ενόψει ευρωεκλογών θα ήταν αυτοκτονικό να αρχίσουν να πέφτουν πρόστιμα μέσα στο Μάιο. Το πώς θα τα κουκουλώσουν τώρα είναι άλλη υπόθεση.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gpapas640 είπε

Ενόψει ευρωεκλογών θα ήταν αυτοκτονικό να αρχίσουν να πέφτουν πρόστιμα μέσα στο Μάιο. Το πώς θα τα κουκουλώσουν τώρα είναι άλλη υπόθεση.

προστιμο 10.000 ευρω χωρις να φταει ο επιχειρηματιας ειναι πρωτακουστο...φυσικα και δεν εχει καμια νομικη βαση.

εδω αυτοι που εχουν κατακλεψει την εφορια δεκαδες χιλιαδες ευρω και δεν εχουν πληρωσει τετοια προστιματα.

ακομα και μαζικη μηνυση κατα του δημοσιου αν τολμησουν και κανουν κατι τετοιο θα ειχε νοημα.

ειναι οφθαλμοφανες οτι πιεζουν για αλλους λογους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gpapas640 είπε

Ενόψει ευρωεκλογών θα ήταν αυτοκτονικό να αρχίσουν να πέφτουν πρόστιμα μέσα στο Μάιο. Το πώς θα τα κουκουλώσουν τώρα είναι άλλη υπόθεση.

Ενόψει ευρωεκλογών η άλλη πήρε όλα τα mail των απόδημων και άρχισε να στέλνει για να την ψηφίσουν.Πρόστιμα δεν πιστεύω κ γω οτι θα πέσουν αλλά αντίστοιχα πιστεύω και ότι δεν θα δοθεί άλλη παράταση , τουλάχιστον όχι επίσημη.
Το θέμα είναι ότι έχει φτάσει απρίλιος σχεδόν και εταιρείες λογισμικού στα pos έχουν ακόμα ασυμβατότητες.
Το esend χθές για κανένα 2-3ωρο βγήκε οφσαιντ κ δεν στέλνονταν ούτε τα Ζ σε πολλούς.
Εάν γίνονται τέτοια τώρα σκεφτείτε τί θα γίνει όταν μπεί κ στον χορό η εστίαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα ήρθε ο τεχνικός μου και έκανε διασύνδεση το POS Ciontek 30Pro (Viva Wallet) με την ταμειακή μου. Επιχείρηση rent a car. 
Όσον αφορά την χρέωση και την προ-φόρτηση, όλα οκ.

Στο θέμα προέγγριση όμως, που δουλέυουμε καθημερινά... όλα γίνονται απο το POS όπως και πριν... εγώ τώρα αν κάνω μια προέγκριση 500 και χρεώσω στο τέλος της ενοικίασης 100... τι απόδειξη κόβω; Αφού δεν έχω δυνατότητα να κόψω απόδειξη Π.Κάρτα χωρίς να γίνει η συναλλαγή εκείνη τη στιγμη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συναδελφος εδω!

Προεγκρισεις δεν χρησιμοποιω οποτε δεν μπορω να βοηθησω, σε αεροδρομιο λιμανι κτλ πως θα γινετε η πληρωμη? αφου θα πρεπει να βρισκονται στο ιδιο δικτυο ταμειακη και pos?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, 4saken είπε

Συναδελφος εδω!

Προεγκρισεις δεν χρησιμοποιω οποτε δεν μπορω να βοηθησω, σε αεροδρομιο λιμανι κτλ πως θα γινετε η πληρωμη? αφου θα πρεπει να βρισκονται στο ιδιο δικτυο ταμειακη και pos?

Βάλε All in One απο Πειραιώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χτες συνδέθηκα και εγω vx520 με ipchash ταμειακή , ο λογος της αποτυχίας τοσο καιρο , η epay ελεγε οτι ειχε κανει αναβάθμιση αλλα δεν ειχε γίνει ποτέ , παρα μονο οταν το κάναμε manual ελαβε 3 συνεχόμενες 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, 4saken είπε

Συναδελφος εδω!

Προεγκρισεις δεν χρησιμοποιω οποτε δεν μπορω να βοηθησω, σε αεροδρομιο λιμανι κτλ πως θα γινετε η πληρωμη? αφου θα πρεπει να βρισκονται στο ιδιο δικτυο ταμειακη και pos?

Προφορτώνεις τη συναλλαγή στο POS... συγκεκριμένο ποσό και μετά το δηλώνεις ως χρεώσιμο απο την κάρτα του πελάτη... άλλα λόγια να αγαπιόμαστε... 

Νομίζω η μοναδική λύση για την ώρα είναι η αφαίρεση ταμειακής και χρήσης προγράμματος όπως πχ της εψιλον για κοπή όλων των παραστατικών. Ακόμα και της λιανικής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...