Προς το περιεχόμενο

Οθόνη για Mac mini m2


Spc1983

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 11/2/2023 στις 1:39 ΜΜ, mistiri0 είπε

Ενημερωτικά προσεκτικά με το τι θα πληρώσεις φίλε μου από την στιγμή που το απλό Μ2 έχει έως 60ΗΖ και όχι δυνατότητα όπως το Μ2 PRO έως 120ΗΖ. Θεωρώ ότι στα χρήματα που έχεις βάλει εγώ θα πήγαινα σε μία λύση Portable Monitor 2Κ, ώστε να μπορείς να μεταφέρεις τόσο την οθόνη σου όσο και το Mac Mini pc οπουδήποτε και αν πας σε μία τσάντα για πλάκα. Εγώ προσωπικά έχω κάνει το αντίστοιχο και έχω κάνει χρήση την φορητή οθόνη (16 ίντσες) από το αυτοκίνητο για να βλέπει ταινίες η κόρη μου. γραφείο ως μέσο χρήση της εργασίας μου αν πάω κάπου, έως και σπίτι ως δεύτερη οθόνη (έχω μια τηλεόραση LG C2 ως κύριο Μονιτορ).

https://www.skroutz.gr/s/36560347/LG-Gram-View-IPS-Φορητό-Monitor-16-QHD-2560x1600.html

Η συγκεκριμένη μπορεί να δουλέψει και με τροφοδοσία αποκλειστικά απ’την θύρα usb του mac ή χρειάζεται και εξωτερική τροφοδοσία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στο ίδιο δίλημμα βρέθηκα πριν 3 μέρες. Παρέλαβα Mac Mini M2, το έβαλα πάνω σε μία Dell S2319H του 2018 1080p. Τραγική εικόνα σε σχέση με Windows.

Τελικά παρήγγειλα τη Dell Monitor 27'' S2722QC που έχουν αναφέρει και παραπάνω δύο ακόμη παιδιά. Το μόνο κακό είναι ότι βρίσκομαι στην αναμονή από τον εισαγωγέα γιατί δεν υπάρχει διαθέσιμη. 

Επίσης, την προτείνει και το Rtings στις καταλληλότερες οθόνες για σύνδεση με Mac Mini.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στις 16/2/2023 στις 11:57 ΠΜ, bill_viper είπε

Στο ίδιο δίλημμα βρέθηκα πριν 3 μέρες. Παρέλαβα Mac Mini M2, το έβαλα πάνω σε μία Dell S2319H του 2018 1080p. Τραγική εικόνα σε σχέση με Windows.

Τελικά παρήγγειλα τη Dell Monitor 27'' S2722QC που έχουν αναφέρει και παραπάνω δύο ακόμη παιδιά. Το μόνο κακό είναι ότι βρίσκομαι στην αναμονή από τον εισαγωγέα γιατί δεν υπάρχει διαθέσιμη. 

Επίσης, την προτείνει και το Rtings στις καταλληλότερες οθόνες για σύνδεση με Mac Mini.

Αν είσαι Αθήνα μπορείς να πας στο The Mall Athens και να την πάρεις -20%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 16/02/2023 at 11:57, bill_viper said:

Στο ίδιο δίλημμα βρέθηκα πριν 3 μέρες. Παρέλαβα Mac Mini M2, το έβαλα πάνω σε μία Dell S2319H του 2018 1080p. Τραγική εικόνα σε σχέση με Windows.

Τελικά παρήγγειλα τη Dell Monitor 27'' S2722QC που έχουν αναφέρει και παραπάνω δύο ακόμη παιδιά. Το μόνο κακό είναι ότι βρίσκομαι στην αναμονή από τον εισαγωγέα γιατί δεν υπάρχει διαθέσιμη. 

Επίσης, την προτείνει και το Rtings στις καταλληλότερες οθόνες για σύνδεση με Mac Mini.

Γιατι ασχολειστε με τα μπακαλικα και δεν αγοραζετε απο το επισημο Store?? Και διαθεσιμη και φθηνοτερη. Και εννοειται δεν συγκρινεται η εξυπηρετηση σε σχεση με Πλαισιο…

https://www.exclusivestores.gr/dell/dell_product_details/209-80-DEMSS2722QC/DELL-Monitor-S2722QC-27''-4K-USB-C-AMD-FreeSync-HDMI-Height-Adjustable-Speakers-3YearsW

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/2/2023 στις 1:52 ΜΜ, nikolastas είπε

 

Αν είσαι Αθήνα μπορείς να πας στο The Mall Athens και να την πάρεις -20%.

Καλαμάτα βρίσκομαι.

Στις 18/2/2023 στις 3:06 ΜΜ, SaFiS είπε

Γιατι ασχολειστε με τα μπακαλικα και δεν αγοραζετε απο το επισημο Store?? Και διαθεσιμη και φθηνοτερη. Και εννοειται δεν συγκρινεται η εξυπηρετηση σε σχεση με Πλαισιο…

https://www.exclusivestores.gr/dell/dell_product_details/209-80-DEMSS2722QC/DELL-Monitor-S2722QC-27''-4K-USB-C-AMD-FreeSync-HDMI-Height-Adjustable-Speakers-3YearsW

Tελικά την πήρα από e-shop με ακόμη χαμηλότερη τιμή στα 359€ (τώρα έκανε price match με το link σου).

 

Screenshot 2023-02-20 at 10.47.40.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετοιμαζόμουν να παραγγείλω την Dell S2722QC αλλά διαβάζω για προβλήματα με flickering και ghosting ιδιαίτερα όταν προβάλλονται διάφορες αποχρώσεις του γκρι (δεν θυμάμαι ακριβώς λεπτομέρειες).  To πρόβλημα λένε εμφανίζεται για Mac με apple silicon και δεν έχει λυθεί ακόμα με κάποιο update. Επίσης, το ίδιο πρόβλημα εμφανίζεται και με άλλα monitors ενώ οι λύσεις που προτίνονται (απενεργοποίηση VRR, απενεργοποίηση True Tone, nightshift κτλ, επιλογή στο monitor high resolution για USB-C) δεν είναι μόνιμες. Εσείς έχετε αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα; Το να απενεργοποιήσεις True Tone, HDR κτλ δεν το βλέπω ως λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/2/2023 στις 4:27 ΜΜ, lasithi12 είπε

εγώ πάντως σε 4k  32άρι βρίσκω το scaling απαράδεκτο

βασικά δεν υπαρχει καν...

να υποθέσω με hdmi...

Όταν είχα πάρει το m1 κι εγώ είχα θέμα με μεγάλες wide οθόνες 34 dell & 49 Samsung.

Αγόρασα αυτό https://www.amazon.de/-/en/DisplayPort-Maxonar-Display-graphics-certified-USB-C-DP-female/dp/B08LGM4B3S/ref=sr_1_6?crid=WYUM18UOD8SY&keywords=displayport+auf+usb+c+adapter&qid=1668681471&sprefix=displayport+to+usb+c%2Caps%2C156&sr=8-6 

και σύνδεσα το display port που είχε η οθόνη με την usb-c του μίνι και έστρωσαν όλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, takislz είπε

να υποθέσω με hdmi...

Όταν είχα πάρει το m1 κι εγώ είχα θέμα με μεγάλες wide οθόνες 34 dell & 49 Samsung.

Αγόρασα αυτό https://www.amazon.de/-/en/DisplayPort-Maxonar-Display-graphics-certified-USB-C-DP-female/dp/B08LGM4B3S/ref=sr_1_6?crid=WYUM18UOD8SY&keywords=displayport+auf+usb+c+adapter&qid=1668681471&sprefix=displayport+to+usb+c%2Caps%2C156&sr=8-6 

και σύνδεσα το display port που είχε η οθόνη με την usb-c του μίνι και έστρωσαν όλα. 

οχι με USB C ειναι συνδεμένη, απλώς με ενοχλεί που δεν μπορεί το UI να κανει συγκεκριμένα elements zoomed οπως τα windows.

το θεωρω απαραδεκτο:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lasithi12 είπε

οχι με USB C ειναι συνδεμένη, απλώς με ενοχλεί που δεν μπορεί το UI να κανει συγκεκριμένα elements zoomed οπως τα windows.

το θεωρω απαραδεκτο:

Απαράδεκτο! 😀 Με βάζεις σε σκέψεις μετά από 20 χρόνια, να γυρίσω σε windows 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, takislz είπε

Απαράδεκτο! 😀 Με βάζεις σε σκέψεις μετά από 20 χρόνια, να γυρίσω σε windows 😂

όταν αναγκάζεσαι στο photoshop και στο illustrator να μετακινήσαι μπροστα στην οθόνη να δεις τι διαολο γραφει το μενου ναι ειναι απαράδεκτο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/2/2023 στις 10:48 ΠΜ, gRim είπε

Ετοιμαζόμουν να παραγγείλω την Dell S2722QC αλλά διαβάζω για προβλήματα με flickering και ghosting ιδιαίτερα όταν προβάλλονται διάφορες αποχρώσεις του γκρι (δεν θυμάμαι ακριβώς λεπτομέρειες).  To πρόβλημα λένε εμφανίζεται για Mac με apple silicon και δεν έχει λυθεί ακόμα με κάποιο update. Επίσης, το ίδιο πρόβλημα εμφανίζεται και με άλλα monitors ενώ οι λύσεις που προτίνονται (απενεργοποίηση VRR, απενεργοποίηση True Tone, nightshift κτλ, επιλογή στο monitor high resolution για USB-C) δεν είναι μόνιμες. Εσείς έχετε αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα; Το να απενεργοποιήσεις True Tone, HDR κτλ δεν το βλέπω ως λύση.

Κανένα απολύτως πρόβλημα αυτές τις μέρες που τη χρησιμοποιώ. Εννοείται ότι δεν έχω απενεργοποιήσει τίποτα.

Είναι και οθόνη που προτείνει το Rtings στο updated χειμερινό του άρθρο για τις καλύτερες οθόνες για Mac Mini.

Στη Dell S2722QC ή σε άλλη 4K οθόνη σε τι ανάλυση την έχετε; Την έχω βάλει σε 2Κ (2560x1440) γιατί οι μεγαλύτερες 3008x1692 και 4Κ (3840x2160) όλα φαίνονται απελπιστικά μικρά. Με το που τη σύνδεσα είχε για default τη 1080p.

 

IMG_5057 Large.jpeg

IMG_5058 Large.jpeg

IMG_5059 Large.jpeg

IMG_5060 Large.jpeg

Επεξ/σία από bill_viper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@bill_viper Έχουμε συζητήσει πολλές φορές το εξής. Σε μία 27άρα 4κ οθόνη, σε native ανάλυση όλα είναι πολύ μικρά. Σε 2Κ δεν είναι καθαρά. Για retina effect πας σε full hd, το default δλδ που προτείνει το mac os. Αν κάποιος θέλει 2Κ, καλύτερα να προτιμήσει 2K monitor και να το τρέχει σε native ανάλυση. Αν θέλεις retina effect και 2Κ ανάλυση, η μόνη λύση είναι οι 5K lg ultrafine ή apple studio display. Έχω δουλέψει την 5Κ LG. Έχει μία μικρή διαφορά σε σχέση με 27" 4K, μικρή όμως. Δεν δικαιολογείς τα 1Κ και 2Κ κόστος αγοράς σε καμία περίπτωση. Ωραία όμως. 

Έχω την LG 850 4k 27" και την τρέχω σε full hd. 

Επεξ/σία από mistr4l
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...