Προς το περιεχόμενο

Οθόνη για Mac mini m2


Spc1983

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα  ..παρέλαβα σήμερα Mac mini m2 και είμαι σε αναζήτησή οθόνης(27 ίντσες ) ο υπολογιστής θα δουλεύει κυρίως για επεξεργασία φωτογραφίας  ,μπορεί και  λίγο video … ψαχνω κάτι μέχρι 350ευρώ .ευχαριστώ !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ενημερωτικά προσεκτικά με το τι θα πληρώσεις φίλε μου από την στιγμή που το απλό Μ2 έχει έως 60ΗΖ και όχι δυνατότητα όπως το Μ2 PRO έως 120ΗΖ. Θεωρώ ότι στα χρήματα που έχεις βάλει εγώ θα πήγαινα σε μία λύση Portable Monitor 2Κ, ώστε να μπορείς να μεταφέρεις τόσο την οθόνη σου όσο και το Mac Mini pc οπουδήποτε και αν πας σε μία τσάντα για πλάκα. Εγώ προσωπικά έχω κάνει το αντίστοιχο και έχω κάνει χρήση την φορητή οθόνη (16 ίντσες) από το αυτοκίνητο για να βλέπει ταινίες η κόρη μου. γραφείο ως μέσο χρήση της εργασίας μου αν πάω κάπου, έως και σπίτι ως δεύτερη οθόνη (έχω μια τηλεόραση LG C2 ως κύριο Μονιτορ).

https://www.skroutz.gr/s/36560347/LG-Gram-View-IPS-Φορητό-Monitor-16-QHD-2560x1600.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mistiri0 είπε

Ενημερωτικά προσεκτικά με το τι θα πληρώσεις φίλε μου από την στιγμή που το απλό Μ2 έχει έως 60ΗΖ και όχι δυνατότητα όπως το Μ2 PRO έως 120ΗΖ. Θεωρώ ότι στα χρήματα που έχεις βάλει εγώ θα πήγαινα σε μία λύση Portable Monitor 2Κ, ώστε να μπορείς να μεταφέρεις τόσο την οθόνη σου όσο και το Mac Mini pc οπουδήποτε και αν πας σε μία τσάντα για πλάκα. Εγώ προσωπικά έχω κάνει το αντίστοιχο και έχω κάνει χρήση την φορητή οθόνη (16 ίντσες) από το αυτοκίνητο για να βλέπει ταινίες η κόρη μου. γραφείο ως μέσο χρήση της εργασίας μου αν πάω κάπου, έως και σπίτι ως δεύτερη οθόνη (έχω μια τηλεόραση LG C2 ως κύριο Μονιτορ).

https://www.skroutz.gr/s/36560347/LG-Gram-View-IPS-Φορητό-Monitor-16-QHD-2560x1600.html

60Ηz στο HDMI. Στο displayport προφανώς πάει πανω απο 60 σε 4Κ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, djuan1988 είπε

Nope! Αγαπημένη Apple, όπως πάντα.

image.png.9482480f2e3cc7f8fc26c98f8fb292a5.png

 

Μα αφού γράφει one display up to 6K at 60Hz over thunderbolt.  Ακριβώς αυτό που λέω δηλαδή. Σε 4Κ αυτό σημαίνει πάνω απο 60Hz (μάλλον 120hz)

Το δικό μου MacBook μέσω HDMI λέει μέχρι 4Κ 60Hz. Σε 2560x1440 πάει μέχρι 144Hz δοκιμασμένα μέσω HDMI (και 120hz σε HDR). Μέσω thunderbolt παει ακομα πιο πανω. 

Στιγμιότυπο οθόνης 2023-02-11, 3.47.22 μμ.png

Επεξ/σία από jodact
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ έτσι νόμιζα, αλλά το θέμα είναι ότι γράφει από επάνω refresh rate up to 60 Hz.

Στο reddit διαβάζω ότι βλέπουν και παραπάνω. 

 

Τραγικό εκ μέρους της που δεν γράφει ακριβώς τι υποστηρίζει στο site. Προφανώς το κάνει για σε σπρώχνει στο μεγαλύτερο μοντέλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/2/2023 στις 3:42 ΜΜ, Spc1983 είπε

Καλησπέρα  ..παρέλαβα σήμερα Mac mini m2 και είμαι σε αναζήτησή οθόνης(27 ίντσες ) ο υπολογιστής θα δουλεύει κυρίως για επεξεργασία φωτογραφίας  ,μπορεί και  λίγο video … ψαχνω κάτι μέχρι 350ευρώ .ευχαριστώ !!

Καλησπέρα. Δεν κάνω διαφήμιση, την έχω πάρει πριν λίγες ημέρες για φωτογραφία και βίντεο, 

https://www.e-shop.gr/othoni-dell-s2722qc-27-led-ips-uhd-with-type-c-speakers-p-PER.171374

4Κ USB-C και δεν χρειάζεσαι τίποτα άλλο. Ωραιότατο scaling, όποια ανάλυση και να επιλέξεις βλέπεις πεντακάθαρα.

Και η τιμή εκεί που θέλεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι, ξέχασα να το αναφέρω, Mac mini M1.

3 ώρες πριν, CheOnWeb είπε

Σε MacOS?

Ναι, ξέχασα να το αναφέρω, Mac mini M1.

Επεξ/σία από Chris0821
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 minutes ago, Chris0821 said:

Ναι, ξέχασα να το αναφέρω, Mac mini M1.

 Εντύπωση μου κάνει. Παντού αναφέρουν ότι το scaling των Mac σε 4K δεν είναι και το καλύτερο. Όλα, λένε, είναι πιο crisp σε 5K ή 1440 που είναι ακριβώς το μισό του 5K. Δεν έχω ιδία άποψη μια που δουλεύω σε 1440, γι' αυτό ρωτάω. 

Επεξ/σία από CheOnWeb
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, CheOnWeb είπε

 Εντύπωση μου κάνει. Παντού αναφέρουν ότι το scaling των Mac σε 4K δεν είναι και το καλύτερο. Όλα, λένε, είναι πιο crisp σε 5K ή 1440 που είναι ακριβώς το μισό του 5K. Δεν έχω ιδία άποψη μια που δουλεύω σε 1440, γι' αυτό ρωτάω. 

Εγώ την LG 850 4Κ την τρέχω σε full hd, είναι crispy κι εξαιρετικά. Το πρόβλημα είναι σε 2K. Οπότε είτε native (πολύ μικρά) είτε full hd.

Για 2Κ χρειάζεσαι 5Κ monitor (γι'αυτό άλλωστε η apple την 27άρα την βγάζει σε 5K. Το default της στο mac os είναι 2K).  

Επεξ/σία από mistr4l
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδή εννοείτε ότι αν από 2560x1440 πας σε 3840x2160 (4k) θα δείχνει χειρότερα από το 1440p στην ίδια διαγώνιο ?  (Xρησιμοποιώ τώρα 27 1440p και το σκεφτόμουν για 32" 4Κ) 

Επεξ/σία από jodact
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...