Προς το περιεχόμενο

Οθόνη για Mac mini m2


Spc1983

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@bill_viper Την παρέλαβα σήμερα το πρωί 😀 αλλά δεν έχω προλάβει να ασχοληθώ πολύ μαζί της. Το μόνο πρόβλημα που εντόπισα είναι ότι όταν ενεργοποιήσω το HDR τα χρώματα είναι washed out συν ότι για κάποιο λόγο δεν δουλεύει στο safari (πχ δεν αναφέρεται το HDR στο YouTube) ενώ στο chrome πότε δουλεύει και πότε όχι (ενώ αναφέρεται HRD στο YT κάποιες φορές δεν έχει διαφορές στο ίδιο βίντεο πάντα). Από ότι βλέπω εσύ δεν το έχεις ενεργοποιημένο όπως και δεν έχεις και το VRR το οποίο λένε ότι προκαλεί τα προβλήματα και μάλλον κι εγώ θα το αφήσω στα 60Hz.

Όσον αφορά την ανάλυση το έχω αφήσει scaled στα 1440 και δεν παρατηρώ κάτι αρνητικό ανάμεσα σε αυτό και 1080p. Υπάρχει περίπτωση το θάμπωμα που παρατηρούν κάποιοι να είναι επειδή έχει ενεργοποιηθεί το low resolution 1440;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 25/2/2023 στις 2:16 ΜΜ, mistr4l είπε

@bill_viper Έχουμε συζητήσει πολλές φορές το εξής. Σε μία 27άρα 4κ οθόνη, σε native ανάλυση όλα είναι πολύ μικρά. Σε 2Κ δεν είναι καθαρά. Για retina effect πας σε full hd, το default δλδ που προτείνει το mac os. Αν κάποιος θέλει 2Κ, καλύτερα να προτιμήσει 2K monitor και να το τρέχει σε native ανάλυση. Αν θέλεις retina effect και 2Κ ανάλυση, η μόνη λύση είναι οι 5K lg ultrafine ή apple studio display. Έχω δουλέψει την 5Κ LG. Έχει μία μικρή διαφορά σε σχέση με 27" 4K, μικρή όμως. Δεν δικαιολογείς τα 1Κ και 2Κ κόστος αγοράς σε καμία περίπτωση. Ωραία όμως. 

Έχω την LG 850 4k 27" και την τρέχω σε full hd. 

Μα δε φαίνεται τίποτα θολό σε 2Κ. Αντιθέτως τα πάντα είναι crystal clear.  Τη δουλεύω μία εβδομάδα σχεδόν σε αυτή την ανάλυση και ποτέ δεν είχα θέμα με θολούρες. Κάνενα blooming, όλα είναι εξαιρετικά στο μάτι.

Στις 25/2/2023 στις 9:52 ΜΜ, gRim είπε

@bill_viper Την παρέλαβα σήμερα το πρωί 😀 αλλά δεν έχω προλάβει να ασχοληθώ πολύ μαζί της. Το μόνο πρόβλημα που εντόπισα είναι ότι όταν ενεργοποιήσω το HDR τα χρώματα είναι washed out συν ότι για κάποιο λόγο δεν δουλεύει στο safari (πχ δεν αναφέρεται το HDR στο YouTube) ενώ στο chrome πότε δουλεύει και πότε όχι (ενώ αναφέρεται HRD στο YT κάποιες φορές δεν έχει διαφορές στο ίδιο βίντεο πάντα). Από ότι βλέπω εσύ δεν το έχεις ενεργοποιημένο όπως και δεν έχεις και το VRR το οποίο λένε ότι προκαλεί τα προβλήματα και μάλλον κι εγώ θα το αφήσω στα 60Hz.

Όσον αφορά την ανάλυση το έχω αφήσει scaled στα 1440 και δεν παρατηρώ κάτι αρνητικό ανάμεσα σε αυτό και 1080p. Υπάρχει περίπτωση το θάμπωμα που παρατηρούν κάποιοι να είναι επειδή έχει ενεργοποιηθεί το low resolution 1440;

Καλορίζικη!
Το HDR από που το ενεργοποίησες; Προφανώς μέσα από τα settings της οθόνης; Εκεί το έχω στο off αλλά βλέπω κανονικά HDR βίντεο στο YouTube μέσω Safari (Chrome και οτιδήποτε Google δεν πρόκειται να μπει στη συσκευή μου).
Με το VRR ακόμη δε ξέρω τι να κάνω και δε το έχω δοκιμάσει καθόλου. Την έχω αφήσει στα 60Hz που ήταν on by default.
Κι εγώ 2560x1440 δουλεύω και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με την εικόνα και το clarity. 
Ποιο είναι το low resolution 1440p που αναφέρεις; Δεν υπάρχει κάτι τέτοιο ούτε στα settings της οθόνης ούτε του MacOS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, bill_viper said:

Μα δε φαίνεται τίποτα θολό σε 2Κ. Αντιθέτως τα πάντα είναι crystal clear.  Τη δουλεύω μία εβδομάδα σχεδόν σε αυτή την ανάλυση και ποτέ δεν είχα θέμα με θολούρες. Κάνενα blooming, όλα είναι εξαιρετικά στο μάτι.

Καλορίζικη!
Το HDR από που το ενεργοποίησες; Προφανώς μέσα από τα settings της οθόνης; Εκεί το έχω στο off αλλά βλέπω κανονικά HDR βίντεο στο YouTube μέσω Safari (Chrome και οτιδήποτε Google δεν πρόκειται να μπει στη συσκευή μου).
Με το VRR ακόμη δε ξέρω τι να κάνω και δε το έχω δοκιμάσει καθόλου. Την έχω αφήσει στα 60Hz που ήταν on by default.
Κι εγώ 2560x1440 δουλεύω και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με την εικόνα και το clarity. 
Ποιο είναι το low resolution 1440p που αναφέρεις; Δεν υπάρχει κάτι τέτοιο ούτε στα settings της οθόνης ούτε του MacOS.

To HDR το ενεργοποιείς από τα settings του monitor και μετά εμφανίζεται η επιλογή στο macOS για ενεργοποίηση στα display settings. Τότε είναι που φαίνονται τελείως μουντά τα χρώματα και μάλλον οφείλεται στο macOS. Όταν βλέπεις video HDR στο YT δεν γράφει HDR εκεί που ρυθμίζεις την ανάλυση σωστά; Κανονικά όταν ενεργοποιείται το HDR αναγράφεται αυτό αντί 4K.

To VRR είναι χρήσιμο για games όταν έχεις FPS drops και από ότι είδα και η dell έλεγε να απενεργοποιηθεί σε περίπτωση που εμφανίζεται flickering. Μπορεί όμως να έχει λυθεί αυτό το πρόβλημα στα τελευταία firmware. Όπως και να έχει δεν μου είναι χρήσιμο και το έχω αφήσει απενεργοποιημένο.

Για να δεις τις έξτρα αναλύσεις κάνε δεξί click εκεί που επιλέγεις ανάλυση και επέλεξε show list. Ύστερα κάνε check την επιλογή Show all resolutions. Εγώ αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ την ανάλυση 2304 x 1296 και μάλλον εκεί θα το αφήσω. Επίσης, έτρεξα geek bench επιλέγοντας 1080 και ύστερα 1440 και δεν είδα καμία διαφορά στις επιδόσεις. Ίσως βέβαια δεν είναι αυτός ο σωστός τρόπος για να δω πόσο επηρεάζει την απόδοση ηεπιλογή scaled ανάλυσης. Στην πράξη δεν έχω παρατηρήσει μειωμένη απόδοση προς το παρόν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/2/2023 στις 9:56 ΠΜ, gRim είπε

To HDR το ενεργοποιείς από τα settings του monitor και μετά εμφανίζεται η επιλογή στο macOS για ενεργοποίηση στα display settings. Τότε είναι που φαίνονται τελείως μουντά τα χρώματα και μάλλον οφείλεται στο macOS. Όταν βλέπεις video HDR στο YT δεν γράφει HDR εκεί που ρυθμίζεις την ανάλυση σωστά; Κανονικά όταν ενεργοποιείται το HDR αναγράφεται αυτό αντί 4K.

To VRR είναι χρήσιμο για games όταν έχεις FPS drops και από ότι είδα και η dell έλεγε να απενεργοποιηθεί σε περίπτωση που εμφανίζεται flickering. Μπορεί όμως να έχει λυθεί αυτό το πρόβλημα στα τελευταία firmware. Όπως και να έχει δεν μου είναι χρήσιμο και το έχω αφήσει απενεργοποιημένο.

Για να δεις τις έξτρα αναλύσεις κάνε δεξί click εκεί που επιλέγεις ανάλυση και επέλεξε show list. Ύστερα κάνε check την επιλογή Show all resolutions. Εγώ αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ την ανάλυση 2304 x 1296 και μάλλον εκεί θα το αφήσω. Επίσης, έτρεξα geek bench επιλέγοντας 1080 και ύστερα 1440 και δεν είδα καμία διαφορά στις επιδόσεις. Ίσως βέβαια δεν είναι αυτός ο σωστός τρόπος για να δω πόσο επηρεάζει την απόδοση ηεπιλογή scaled ανάλυσης. Στην πράξη δεν έχω παρατηρήσει μειωμένη απόδοση προς το παρόν.

 

Δοκίμασα το HDR αλλά και στις 3 κατηγορίες (απλό, Movie, και Game) όπως όλα τα χρώματα είναι washed out. Το απενεργοποίησα γιατί δε μου άρεσε οπτικά. Ναι, πριν δεν έγραφε HDR σε YouTube βίντεο, το εμφανίζει μόνο όταν το ενεργοποιήσεις.

Ναι, το γνωρίζω το VRR από την 65C1 OLED που έχω στο σπίτι και το Xbox Series X. Εδώ, επειδή η οθόνη είναι αποκλειστικά γραφείου δε μου χρειάζεται και το έχω αφήσει στα 60 Hz.

Ωραίο tip αυτό με το δεξί κλικ και τις αναλύσεις, δε το γνώριζα. Δοκίμασα τη 2304x1296 που λες αλλά στην πάνω αριστερά μπάρα μου φαίνονται θολά τα bold γράμματα και ξαναγύρισα στο 1440p.

Ερώτηση, έχουμε την οθόνη σε 1440p. Βάζουμε ένα YouTube video σε ανάλυση 4Κ. Θα μα δείξει όντως 4Κ ή επειδή έχουμε ορίσει στο λειτουργικό 1440p θα μας δείχνει μέχρι εκεί κι ας έχουμε επιλέξει στο βίντεο τα 4Κ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
Στις 8/8/2023 στις 11:36 ΠΜ, yazidis είπε

το Betterdisplay το έχω. Με το 2048 τι εννοείς;

Προφανώς την ανάλυση. Κι εγώ αυτή χρησιμοποιώ σε Dell S2722QC.

 

Screenshot 2023-08-10 at 10.37.41.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να δείξει σωστά το MacOS (να κάνει σωστό scaling δηλαδή) προτείνονται οι παρακάτω συνδυασμοί μεγεθών-αναλύσεων.

Με λιγα λόγια αν θέλετε μια τυπική 27άρα προτιμήστε ανάλυσης 1440. Αλλιώς όλα (εικονίδια, text κτλ) θα είναι ή πολύ μικρά ή πολύ μεγάλα.

image.png.65725c076564c20bb6675355f25b934d.png

Επεξ/σία από somt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 10/08/2023 at 10:39, bill_viper said:

Προφανώς την ανάλυση. Κι εγώ αυτή χρησιμοποιώ σε Dell S2722QC.

 

Screenshot 2023-08-10 at 10.37.41.png

Θέμα με flickering η τίποτα άλλο έχεις ; Έχεις απενεργοποιήσει τίποτα;

Επεξ/σία από visualizer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, michkal91 said:

Εγώ δεν εχω κάποιο θέμα με την ίδια Dell πάντως.

Τι ανάλυση έχεις βάλει ; To true tone δουλευει ; mac mini η macbook?

Επεξ/σία από visualizer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/9/2023 στις 6:16 ΜΜ, visualizer είπε

Θέμα με flickering η τίποτα άλλο έχεις ; Έχεις απενεργοποιήσει τίποτα;

Κανένα θέμα με flickering, όλα τα settings stock.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...