Προς το περιεχόμενο

Επιδότηση ηλιακού θερμοσίφωνα


geodimis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 07/10/2023 at 12:33, haris_216 said:

Ακριβώς αυτό. Δεν εξαργυρώθηκαν λόγω αδυναμίας παράδοσης (δεσμεύθηκαν όμως).

Ο κυριούλης που σε πήρε για το boiler δεν σου έκανε χατήρι. Κανονικά δεν δεχόταν το πρόγραμμα boiler (μόνο ηλεκτρικό) κι επειδή έπεσε και για αυτό κράξιμο, πριν καμία βδομάδα ανακοίνωσαν ότι δέχονται πλέον (το πρόγραμμα, όχι η όποια εταιρία από πρωτοβουλία της).

 

Καλησπέρα. Υπάρχει κάπου αυτό αναρτημένο;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 224
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, gfgscript είπε

Καλησπέρα. Υπάρχει κάπου αυτό αναρτημένο;

 

Δεν το ξέρω (δεν έχω κάποιο μαγαζί ή κάτι τέτοιο) 

Αλλά οι πληροφορίες που έχω είναι ότι υπήρξε σχετική ενημέρωση, τουλάχιστον με email, προς τους εμπλεκόμενους προμηθευτές (εταιρίες, καταστήματα, κλπ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, gfgscript είπε

Καλησπέρα. Υπάρχει κάπου αυτό αναρτημένο;

 

Δεν υπάρχει. Απλά 4 ημέρες πριν τη ληξη του προγράμματος επειδη δεν είχε συμμετοχή επέτρεψαν κ boiler. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, haris_216 said:

Δεν το ξέρω (δεν έχω κάποιο μαγαζί ή κάτι τέτοιο) 

Αλλά οι πληροφορίες που έχω είναι ότι υπήρξε σχετική ενημέρωση, τουλάχιστον με email, προς τους εμπλεκόμενους προμηθευτές (εταιρίες, καταστήματα, κλπ) 

 

2 hours ago, sarakats85 said:

Δεν υπάρχει. Απλά 4 ημέρες πριν τη ληξη του προγράμματος επειδη δεν είχε συμμετοχή επέτρεψαν κ boiler. 

Πάντως εμένα σε ένα μαγαζί μου είπε όχι...για μποιλερ.

Θα ρωτήσω και αύριο σε άλλον να δω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, tarantules είπε

Ξέρει κανείς εαν θα ξανατρέξει το πρόγραμμα ;

Δεν ξέρω αλλά η λογική (η δική μου) λέει ότι απέχουμε αρκετά από ένα νέο πρόγραμμα αφού:

  • Αυτό το πρόγραμμα δεν έχει τελειώσει ακόμα καθώς υπάρχουν πολλές εκκρεμότητες (μη δεσμευμένα vouchers). Παρά την ισχύουσα παράταση ίσως χρειαστεί και άλλη (ΔΕΝ ξέρω κάτι συγκεκριμένο, καθαρά δική μου εικασία)
  • Υπάρχουν κάποιες δεκάδες επιλαχόντες από την πρώτη εκκαθάριση. Που σημαίνει ότι πρέπει κάποια στιγμή να λήξει το πρόγραμμα με τους ήδη ωφελούμενους και μετά, αφού δουν τι διαθέσιμα κεφάλαια υπάρχουν, να δώσουν και σε αυτούς.

Οπότε νέο πρόγραμμα με νέες αιτήσεις μάλλον απέχει αρκετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 μήνες μετά...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 13/1/2024 στις 7:26 ΜΜ, KOSTASMOUS είπε

Κανένα νέο για καινούργιους δικαιούχους στο πρόγραμμα? 

Το ίδιο θέλω να ρωτήσω και εγώ, ούτε στις αναζητήσεις της Google,  υπάρχει κάποιο σχετικό άρθρο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό (για τους επιλαχοντες δικαιούχους) θα ήταν να αργήσει λίγο για να "στρώσει" η αγορά. Υπάρχουν ακόμα ηλιακοί που δεν έχουν παραδοθεί στους προηγούμενους δικαιούχους λόγω του μεγάλου φόρτου που υπήρξε. Βέβαια τα χαρτιά έχουν γίνει, οι αποδείξεις έχουν κοπεί (αφού υπήρχε deadline) αλλά υπάρχουν εκκρεμότητες. Τουλάχιστον στους αντιπροσώπους μεγάλων εταιρειών. 

Για όποιον το αμφισβητεί ας τσεκάρει τα στατιστικά της ετήσιας παραγωγής ηλιακών στην Ελλάδα και ας υπολογίσει αν η αγορά ήταν έτοιμη να ανταποκριθεί σε 100.000+ νέες παραγγελίες μέσα σε διάστημα λίγων μηνών. 

ΥΓ. Η νέα ιστορία με το σουεζ σίγουρα θα περιπλέξει τα πράγματα σε επίπεδο πρώτων υλών, αφού μπορεί να παράγουμε ηλιακούς στην Ελλάδα (πολλούς) αλλά δεν παράγουμε τίποτα από τις πρώτες ύλες που χρειάζονται 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει μία άτυπη (δεν υπάρχει κάτι γραπτό) ενημέρωση που έγινε την περασμένη εβδομάδα προς τους κατασκευαστές ηλιακών (σε κάποια μάζωξη) ότι δεν πρόκειται να τρέξει το πρόγραμμα ξανά. Ούτε ως προς τους επιλαχόντες αλλά ούτε και ως προς άλλους. Τουλάχιστον για το κοντινό μέλλον. Το "γιατί" δεν τεκμηριώθηκε. 

Με δεδομένο ότι, όπως ανέφερα, δεν υπάρχει κάπου γραπτώς, δεν υπάρχει κάποια δέσμευση και άρα ότι και να κάνουν ("τρέξει" ή όχι άλλο πρόγραμμα) είναι καλυμμένοι.

Πάντως για τους επιλαχόντες που προφανώς θα περίμεναν κάποια υλοποίηση τώρα κοντά, θα τους έλεγα να κρατάνε μικρό καλάθι.

Επεξ/σία από haris_216
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...