Προς το περιεχόμενο

Επιδότηση ηλιακού θερμοσίφωνα


geodimis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προδημοσιεύτηκε ο οδηγός του προγράμματος..

Αρκετές ομοιότητες με το "ανακυκλώνω αλλάζω συσκευή" με κύρια προσθήκη την επιδότηση και μέρους του κόστους υλικών/εγκατάστασης εφόσον το σύνολο της αξίας είναι εντός του επιδοτούμενου ποσού.

Προδημοσίευση_ΟΔΗΓΟΣ-ANAKΥΚΛΩΝΩ-ΑΛΛΑΖΩ-ΘΕΡΜΟΣΙΦΩΝΑ_16.3.2023-1.pdf

Επεξ/σία από geodimis
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 224
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λέει ότι πρέπει να έχεις ηλεκτρικό θερμοσύμφωνα για να επιδοτηθείς για τον ηλικαό.

Εγώ που δεν έχω ηλεκτρικό αλλα χρησιμοποιώ τον ηλιακό για ηλεκτρικό (τον χειμώνα με ρευμα) και θέλω να άλλαξω μόνο το καζάνι του ηλιακού, δεν θα μπορώ άραγε? 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από ότι διάβασα πρέπει να παραδωθεί ο παλιός ηλεκτρικός θερμοσίφωνας για να μπείς στο πρόγραμμα. Δεν γνωρίζω πολλά από ηλιακούς. Αναρωτιέμαι όταν υπάρχει συννεφιά κι αδυνατεί ο ηλιακός να ζεστάνει το νερό δέν χρησιμοποιήται επικουρικά ο ηλεκτρικός? 

Επεξ/σία από astrolavosg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ το περίμενα αυτό το πρόγραμμα, έχω ηλιακό 20+ χρονών και ήθελα μια ανανέωση, άραγε με συγγενή που πουλάει ηλιακούς γίνεται δουλειά; 

31 λεπτά πριν, astrolavosg είπε

Αναρωτιέμαι όταν υπάρχει συννεφιά κι αδυνατεί ο ηλιακός να ζεστάνει το νερό δέν χρησιμοποιήται επικουρικά ο ηλεκτρικός? 

δεν είναι απαραίτητο να έχεις και ηλεκτρικό, συνδέεις τον ηλιακό στο ρεύμα και ζεσταίνεις το νερό.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, astrolavosg είπε

Από ότι διάβασα πρέπει να παραδωθεί ο παλιός θερμοσίφωνας (ηλεκτρικός ή ηλιακός) για να μπείς στο πρόγραμμα. Δεν γνωρίζω πολλά από ηλιακούς. Αναρωτιέμαι όταν υπάρχει συννεφιά κι αδυνατεί ο ηλιακός να ζεστάνει το νερό δέν χρησιμοποιήται επικουρικά ο ηλεκτρικός? 

Δε γράφει πουθενά ότι παραδίδεις ηλιακό μην παραπληροφορούμε τον κόσμο και ακόμα είμαστε σε προδημοσιεύση..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, geodimis είπε

Δε γράφει πουθενά ότι παραδίδεις ηλιακό μην παραπληροφορούμε τον κόσμο και ακόμα είμαστε σε προδημοσιεύση..

Δηλαδή διάβασες τον οδηγό του προγράμματος ? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, geodimis είπε

Δε γράφει πουθενά ότι παραδίδεις ηλιακό μην παραπληροφορούμε τον κόσμο και ακόμα είμαστε σε προδημοσιεύση..

Το αναφέρει σαφώς στην προδημοσίευση σελ. 25 Παρ. 7.6. Ίσως αν έκανες τον κόπο να διάβαζες το έγγραφο δεν θα έβγαζες τόσο βιαστικά κι ατυχή συμπεράσματα. Θα συμφωνήσω ότι καλό είναι να μην παραπληροφορούμε (όπως πχ το ότι δεν το γράφει πουθενά)!..

Επεξ/σία από astrolavosg
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, astrolavosg είπε

Το αναφέρει σαφώς στην προδημοσίευση σελ. 25 Παρ. 7.6. Ίσως αν έκανες τον κόπο να διάβαζες το έγγραφο δεν θα έβγαζες τόσο βιαστικά κι ατυχή συμπεράσματα. Θα συμφωνήσω ότι καλό είναι να μην παραπληροφορούμε (όπως πχ το ότι δεν το γράφει πουθενά)!..

 

17 λεπτά πριν, Jiakometi είπε

Και στην σελίδα 5 πάνω πάνω…..

 

Συγγνώμη παιδια που γράφει ότι δέχονται παλιό ηλιακό θερμοσίφωνα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, geodimis είπε

 

Συγγνώμη παιδια που γράφει ότι δέχονται παλιό ηλιακό θερμοσίφωνα;

Mea culpa. 
Στην σελίδα 5 αναφέρει τον νέο Ηλιακό και όχι τον ανακυκλούμενο. 
Απολογούμαι 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διόρθωσα κι εγώ το δικό μου αρχικό post. Εκ παραδρομής νόμισα ότι η ένσταση ήταν στήν ανακύκλωση – επιστροφή κι όχι στό είδος τού θερμοσίφωνα τής επιστροφής! Λέω κι εγώ… Ο τίτλος και μόνο «Ανακυκλώνω – αλλάζω θερμοσίφωνα»…

Επεξ/σία από astrolavosg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν το έχω καταλάβει καλά αφορά ΜΟΝΟ την αντικατάσταση (κλασσικού) ηλεκτρικού θερμοσίφωνα και όχι υπάρχοντος ηλιακού (έστω και παλιού). 

Επίσης ο προς απόσυρση ηλεκτρικός πρέπει να βρίσκεται σε σύνδεση (όχι κάποιος που ξέμεινε στο υπόγειο) και να είναι λειτουργικός.

Βέβαια με δεδομένο ότι όλα τα παραπάνω θα τα βεβαιώσει αυτός που θα πουλήσει τον ηλιακό (Γιάννης κερνάει, Γιάννης πίνει) είναι κάτι παραπάνω από βέβαιο ότι η μαμουνιά θα πάει σύννεφο. Προβλέπω ότι άνθρωποι που έκαναν παλιούς θερμοσίφωνες ψησταριές θα κάνουν την αντίστροφη διαδικασία για να τους παραδώσουν "προς αντικατάσταση" :P

Επεξ/σία από haris_216
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδώ που τα λέμε και οι πολύ παλαιοί ηλιακοί που δεν αποδίσουν σωστά έπρεπε να μπουν κάπως στο πρόγραμμα. Απλά επειδή οι έλεγχοι των διαδικασιών είναι πάντα διάτρητοι στην Ελλάδα, όπως γνωρίζουμε όλοι, προφανώς δεν τους συμπεριέλαβαν από φόβο για να μη γίνουν ακόμα χειρότερα "τέρατα" από όσα ήδη γίνονται.

Επεξ/σία από DownUNDERground
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...