Προς το περιεχόμενο

Επιδότηση ηλιακού θερμοσίφωνα


geodimis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με 50% επιδότηση σημαίνει ότι η κάλυψη φθάνει τα 810€ (μαζί με τον ΦΠΑ), οπότε το κόστος του ηλιακού μπορεί να είναι στα 1620€.

Η επιπλέον μέγιστη επιδότηση είναι 125€ (μαζί με τον ΦΠΑ) και αφορά τις λοιπές υπηρεσίες (μεταφοράς, εγκατάστασης, έξτρα υλικών κλπ) που μπορεί να φθάσουν τα 250€.

Οι παραπάνω τιμές έχουν υπολογισθεί με ΦΠΑ 24% που ισχύει στην πλειοψηφία της χώρας. Ωστόσο επειδή σε μερικές περιοχές ισχύει μειωμένος ΦΠΑ, το πρόγραμμα αναφέρεται σε τιμές προ ΦΠΑ.

Επίσημος οδηγός του προγράμματος.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 224
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 31/7/2023 στις 7:24 ΜΜ, aXer είπε

Καλησπέρα.

Εγκρίθηκα και εγώ για το πρόγραμμα.
Η τωρινή μου εγκατάσταση είναι 
-Ατομικός Καυστήρας πετρελαίου
-Ηλεκτρικός θερμοσίφωνας / boiler (ζεσταίνεται ΚΑΙ με ηλεκτρικό ΚΑΙ με το καλοριφέρ)

Μιλούσα με τον έμπορο που σκοπεύω να κάνω την εγκατάσταση και μου είπε "υπάρχει λίγο ένα θολό σημείο, πιθανότατα να μην δέχονται boiler, αλλά μόνο ηλεκτρικούς προς απόσυρση"
Του λέω "Μα ο δικός μου δεν είναι Boiler, αλλά ΚΑΙ boiler"  και μου λέει "Ίσως δεν το δεχτούν τώρα και το δεχτούν μετά"

Διάβασα τον οδηγό είναι η αλήθεια και δεν είδα να υπάρχει ούτε κάποιος περιορισμός ούτε κάποια σχετική διευκρίνηση.

Γνωρίζει κανείς κάτι;

Το ίδιο το πρόγραμμα στην περιγραφή του αναφέρει "παλιό ηλεκτρικό θερμοσίφωνα" που πρέπει να παραδοθεί. Το "ο δικός μου είναι Και boiler" καταλαβαίνω ότι σε βολεύει αλλά δεν σημαίνει κάτι για το πρόγραμμα. Είναι σα να έβγαινε πρόγραμμα που να αφορούσε καταψύκτες ΜΟΝΟ κι εσύ έλεγες ότι "έχω ψυγειοκαταψύκτη" 

Πέρα όμως από αυτά που λέω, που μπορεί να σου φαίνονται σαν θεωρίες έχω τρόπο να γνωρίζω ότι στην ενημέρωση που έγινε στα καταστήματα από τους υπεύθυνους του προγράμματος ήταν κάτι παραπάνω από απόλυτοι ότι ΔΕΝ θα παραλάβουν ηλεκτρομπόϊλερ. 

Τώρα βέβαια σίγουρα θα υπάρξουν καταστήματα που θα το κάνουν σκεφτομενοι "ποιος θα το τσεκάρει" αλλά ρισκαροντας το να φάνε άκυρο στον όποιο έλεγχο (ο προς απόσυρση ηλεκτρικός θερμοσίφωνας σφραγίζεται με QR code και άρα είναι εμφανές ποιον οφελουμενο αφορά και ποιος τον παρέδωσε) 

9 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

Καλησπέρα, δεν έχω καταλάβει πως μπορούμε να υπολογίσουμε το κόστος ενός νέου ηλιακού μετά επιδότησης..

Πχ θέλω να προμηθευτώ έναν νέο 200αρη, με κόστος ας πούμε 1.000€

Αν ανήκει κάποιος στην κατηγορία με επιδότηση πχ 50%, τότε σου επιδοτεί το 50% των 800 περίπου (1.000 χωρίς ΦΠΑ), οπότε 400€ βγαίνει η επιδότηση; Μετά αν κατάλαβα καλά λέει πως επιδοτείται και μέρος του ΦΠΑ, οπότε πες 500€ θα βγει η επιδότηση; (τελικό κόστος 500€ από τσέπη), με μέγιστη επιδότηση όσο ακριβό και να έπαιρνες τα 653,23€??

Το έχω καταλάβει σωστά;

Με λίγα λόγια για 200αρη, για να έχεις μέγιστη απόσβεση με την επιδότηση, πρέπει να πας γύρω στα 1.200-1.300 € ηλιακό;

Για να μην μπερδεύεσαι με το ΦΠΑ και αυτά που αναφέρει το πρόγραμμα και να καταλάβεις τι τελικά θα πληρώσεις η επιδότηση είναι:

50%, 55% ή 60% (ότι έχει εγκριθεί στον καθένα) στο προϊόν ΚΑΙ στο ΦΠΑ (και άρα πρακτικά επί της τιμής λιανικής) 

Απλά υπάρχει πλαφόν ανά χωρητικότητα στα 1345€ για 135-185 λίτρα (160αρι δηλαδή) και στα 1620€ (για 186 λίτρα και πάνω). Για την μικρότερη χωρητικότητα δεν το θυμάμαι. 

Αυτό σημαίνει ότι αν πχ είσαι στο 50% και πάρεις 200άρι που κάνει 1300€ (με το ΦΠΑ μέσα) εσύ δίνεις 650 και το πρόγραμμα άλλα τόσα. Αν όμως πάρεις ηλιακό που κάνει 1700€ τότε δίνεις 810 συν την υπέρβαση από το πλαφόν (1700-1620=80)

Ομοίως λειτουργεί και το κομμάτι της τοποθέτησης, μόνο που εκεί υπάρχει μόνο μία κατηγορία που είναι μέχρι 250€ (συμπεριλαμβάνει ΦΠΑ 24%)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λίγες σκέψεις στο θέμα ηλιακός και επιδότηση

Εδώ και 3 μήνες τουλάχιστον, με την αναγγελία του προγράμματος για την επιδότηση του ηλιακού με απόσυρση του παλαιού θερμοσίφωνα, έχω πονοκεφαλιάσει ψάχνοντας για την βέλτιστη λύση στην επιλογή του ηλιακού που θα άξιζε να αποκτήσω.

Κριτήρια :

Αριθμός ατόμων στην σπίτι

Προσωπικες ανάγκες για ζεστό νερό 

Δεδομένα τεχνικής φύσης (π.χ. όροφος, περιοχή κλπ)

Αξιολογήσεις μοντέλων και σχέση κόστους ποιότητας

 

Μετά από όλο αυτό το διάστημα εξακολουθώ να είμαι προβληματισμένος, και να μην έχω αποφασίσει για το βήμα της εγκατάστασης ηλιακού, και ποιού.

Ο βασικός λόγος είναι η σχέση του κόστους (πέραν της επιδότησης) και της αξίας της επένδυσης. Και εξηγούμαι.. Μένω μόνος μου σε διαμέρισμα 3ου ορόφου σε πολυκατοικία 4 ορόφων με δώμα, στην Αθήνα νοτιοδυτικά προάστια. Η εγκατάσταση δεν αποτελεί πρόβλημα ως προς την απόδοση σε ότι αφορά τις απώλειες, καθ ότι οι σωλήνες υπολογίζονται γύρω στα 16 μέτρα, Αρα βρίσκεται εντός του μέσου όρου. Το θέμα προκύπτει με την επιλογή αυτή καθ' εαυτή, με το σκεπτικό ότι ένας φθηνός ηλιακός δεν εμπνέει εμπιστοσύνη, ενώ ένας ακριβός δεν αξίζει λόγω πολύ αργής απόσβεσης, στην περίπτωσή μου.

Η κατανάλωση μου σε ρεύμα το τετράμηνο βρίσκεται με τα σημερινά δεδομένα 9/23 στο επίπεδο των 300-350€. Άσε που διαβάζοντας κριτικές έχω καταλήξει στο ότι ηλιακός της παλαιάς σχολής που ζούσε 25 και 30 χρόνια δεν υφίσταται πλέον στην αγορά. Στο παλιό σπίτι είχα έναν Omega ο οποίος αν και είχε μείνει χωρίς συντήρηση 8 χρόνια, εξακολουθεί  να λειτουργεί χωρίς θέματα μετά από 22 χρόνια από τη στιγμή που εγκαταστάθηκε. Σήμερα κάτι τέτοιο δεν υφίσταται φαντάζομαι. Τα πάντα έχουν σύντομη ημερομηνία λήξης. Έτσι είμαι σοβαρά προβληματισμένος αν τελικά αξίζει να προχωρήσω σε εγκατάσταση ηλιακού, αφού πρέπει να σκάσω τουλάχιστον 500 έως 600€ για έναν φθηνό, ή 700-850 για έναν τέλος πάντων πιο υποσχόμενο, πέραν της επιδότησης που έχω λάβει. (Εκεί φθάνει το ποσόν με το 55% της επιδότησης και τις μικροβελτιώσεις στις λεπτομέρειες της εγκατάστασης.)

 

Μετα από πολύ ψάξιμο, και σε συνδιασμό με απορριπτικές αιτίες, όπως η αντιμετώπιση εκ μέρους των προμηθευτών, πονηριές στην αγορά (Master sol), αδυναμία εξυπηρέτησης (Sol-Violaris, Skytherm) κλπ κατέληξα ανάμεσα σε δύο μάρκες. Sonne 120lt glass διπλής στα 638€ και NOBEL με ίδια χαρακτηριστικά στα 935€. Διαφορά μεγάλη στην τιμή και αναρωτιέμαι σε τι αναλογία αυτή η διαφορά υφίσταται στην ποιότητα.

Τελικά ίσως δεν αξίζει αυτή η επένδυση, για ένα άτομο που οι ανάγκες του είναι μικρές, ακόμα και παρά την επιδότηση, αφού η απόσβεση, ειδικά για έναν ηλιακό κάποιου επιπέδου (όχι ο φθηνότερος) δεν θα είναι άξια λόγου, με δεδομένο και το ότι πέραν των μικρών αναγκών ειδικά τον μισό χειμώνα ο ηλιακός δεν αποδίδει.

θα ήθελα τις σκέψεις σας στο θέμα. Ευχαριστώ θερμά.

 

 

Επεξ/σία από kalygor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, kalygor είπε

Ρεντης

Είσαι στην φωτεινή πλευρά του λεκανοπεδίου κι ας μην βρίσκεσαι ανατολικά. Σχετικά είσαι πιο ευνοημένος από εμένα που βρίσκομαι στη Νέα Σμύρνη γιατί μέχρι τις 9-10 με σκιάζει ο Υμηττός.

Η γνώμη μου είναι ότι αν δεν θα στερηθείς κάπου αλλού να προχωρήσεις στην τοποθέτηση του ηλιακού. Ναι μεν για ένα άτομο θα αργήσει πολύ η απόσβεση αλλά κατά τη γνώμη μου είμαι βέβαιος ότι το κόστος ενέργειας δεν θα  μειωθεί και ότι οι ενισχύσεις στους λογαριασμούς θα καταργηθούν. Για ένα διάστημα που έμενα μόνος είχα δει μείωση έως και 300-400kw στο τετράμηνο με την τοποθέτηση ηλιακού. Μπορεί να μην φαίνονται πολλά αλλά αν τα πράγματα ζορίσουν μπορεί να γίνουν σωτήρια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Είσαι στην φωτεινή πλευρά του λεκανοπεδίου κι ας μην βρίσκεσαι ανατολικά. Σχετικά είσαι πιο ευνοημένος από εμένα που βρίσκομαι στη Νέα Σμύρνη γιατί μέχρι τις 9-10 με σκιάζει ο Υμηττός.

Η γνώμη μου είναι ότι αν δεν θα στερηθείς κάπου αλλού να προχωρήσεις στην τοποθέτηση του ηλιακού. Ναι μεν για ένα άτομο θα αργήσει πολύ η απόσβεση αλλά κατά τη γνώμη μου είμαι βέβαιος ότι το κόστος ενέργειας δεν θα  μειωθεί και ότι οι ενισχύσεις στους λογαριασμούς θα καταργηθούν. Για ένα διάστημα που έμενα μόνος είχα δει μείωση έως και 300-400kw στο τετράμηνο με την τοποθέτηση ηλιακού. Μπορεί να μην φαίνονται πολλά αλλά αν τα πράγματα ζορίσουν μπορεί να γίνουν σωτήρια.

 

Ευχαριστώ πολύ για την άποψή σου φίλε. Θα την λάβω σοβαρά υπ όψιν.

Επεξ/σία από kalygor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα πήγα τον παλιό θερμοσίφωνα και εξαργύρωσα τις επιταγες μου βγήκε 310€ 160λιτρος περιμένω να τον παραλάβω να τον τοποθετήσω 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Λ 

Χαρακτηριστικά; Μάρκα;

https://www.bestprice.gr/item/2157499942/heliosol-hs-160lt-195m-diplhs-energeias.html?qo=160+lt&from=cat

Υ.υ Έχω 55% επιδότηση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς εχουμε 2 vouchers 55% και είμαστε σε αναζήτηση και αγορα 2 χ 160λιτρα 
Ο ένας για ταράτσα και ο άλλος για κεραμοσκεπή εντός Αττικής
Έχετε να μου προτείνετε καμία μάρκα σε λογική τιμή απλά πρέπει να μπορεί να κάνει κ την εγκατάσταση;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, vassilis3 είπε

Εμείς εχουμε 2 vouchers 55% και είμαστε σε αναζήτηση και αγορα 2 χ 160λιτρα 
Ο ένας για ταράτσα και ο άλλος για κεραμοσκεπή εντός Αττικής
Έχετε να μου προτείνετε καμία μάρκα σε λογική τιμή απλά πρέπει να μπορεί να κάνει κ την εγκατάσταση;

Ευχαριστώ

Εγω παραγγειλα τον παρακατω απο το τοπικο καταστημα της Electronet.55% επιδοτηση ειμαι

https://www.electronet.gr/klimatismos-thermansi/thermosifones/hliakoi-thermosifones/iliakos-thermosifonas-pyramis-160lt-epilektikoy-syllekti-2-m2-diplis-energeias

 

image.png.5b5982b079d5b80c3856c9e1193b3e7c.png

Επεξ/σία από jimmy1966
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, ziaba είπε

Πόσα άτομα ? Με 2τμ συλλέκτη θα περιμένω να γράψεις αποτελέσματα για Δεκέμβρη - Γενάρη - Φλεβάρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστω και οι ελάχιστοι που έχουν αναφερθεί ότι εγκρίθηκαν στο πρόγραμμα έχετε καθόλου εικόνα πως δουλεύει η αγορά καθώς είναι πιο σύνθετη η διαδικασία της εγκατάστασης οπότε και η εξαργύρωση/υπολογισμός του ποσού που αφορά τις υπηρεσίες;

Το πράκτικερ πχ για έναν EVOSOLAR 130/1,70 2πλης μου βγάλαν προσφορά τοποθετημένος για 3ο όροφο (3όροφη πολυκατοικία/4ος η ταράτσα) 1000€+80€ το αναβατόριο. Με την επιδότηση του 60% βγαίνω στα 400€ συν τα 80€ του αναβατόριο.

Οι τιμές στα 120-130λίτρα σε Κωτσόβολο/Πλαίσιο/media κλπ κλπ παίζουν πάνω απο 900-1000+ χωρίς εγκατάσταση/μεταφορικά κλπ.

Οι ανάγκες είναι για 2-3 άτομα στον Άλιμο οπότε συνειδητά δεν πάω σε 160άρη γιατί ξεφεύγει πολύ το κόστος..

έχει κανείς να προτείνει εναλλακτικό κατάστημα με δεδομένο ότι πρέπει να μείνω σε τελικό κόστος <500€ μετά την επιδότηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, geodimis είπε

Έστω και οι ελάχιστοι που έχουν αναφερθεί ότι εγκρίθηκαν στο πρόγραμμα έχετε καθόλου εικόνα πως δουλεύει η αγορά καθώς είναι πιο σύνθετη η διαδικασία της εγκατάστασης οπότε και η εξαργύρωση/υπολογισμός του ποσού που αφορά τις υπηρεσίες;

Το πράκτικερ πχ για έναν EVOSOLAR 130/1,70 2πλης μου βγάλαν προσφορά τοποθετημένος για 3ο όροφο (3όροφη πολυκατοικία/4ος η ταράτσα) 1000€+80€ το αναβατόριο. Με την επιδότηση του 60% βγαίνω στα 400€ συν τα 80€ του αναβατόριο.

Οι τιμές στα 120-130λίτρα σε Κωτσόβολο/Πλαίσιο/media κλπ κλπ παίζουν πάνω απο 900-1000+ χωρίς εγκατάσταση/μεταφορικά κλπ.

Οι ανάγκες είναι για 2-3 άτομα στον Άλιμο οπότε συνειδητά δεν πάω σε 160άρη γιατί ξεφεύγει πολύ το κόστος..

έχει κανείς να προτείνει εναλλακτικό κατάστημα με δεδομένο ότι πρέπει να μείνω σε τελικό κόστος <500€ μετά την επιδότηση.

Αν μπορείς να δώσεις κάτι παραπάνω πήγαινε στα 160 λίτρα, τα 120 πλέον είναι λίγα, ένα τηγάνι να πλύνεις και 2 ντουζ τέλος το νερό..

Προσωπικά θα πήγαινα στα 160 λίτρα, με τουλάχιστον 2.4-2.6τμ συλλέκτη..

Αν θες δες μια ματιά Sonne glass 160 με συλλέκτες Phaethon:

Πχ σαν αυτόν, είναι σε παρόμοια λεφτά..

https://www.skroutz.gr/s/2802177/Sonne-Phaethon-Iliakos-THermosifonas-160-litron-Glass-Diplis-Energeias-me-2-4t-m-Syllekti.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...