Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5/Pro Topic v4


Praetorian
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC ή με smartphones, στον βαθμό του εφικτού, καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Κάθε, μα κάθε φορά είναι η ίδια ιστορία και πάντα και η λύση είναι η ίδια: να κοπούν μαχαίρι τα pre-orders.

Όταν αποφασίσουμε συλλογικά και ολιστικά ότι δεν είμαστε γίδια, τότε θα σταματήσουν να μας συμπεριφέρονται σαν γίδια.

Μέχρι να γίνει αυτό, προπληρώστε games σήμερα για να τα παίζετε 5 μήνες μετά ή όποτε τα φτιάξουν και αφού θα έχει απαξιωθεί πρώτα η αγορά σας.

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, Malthador είπε

Μέχρι να γίνει αυτό, προπληρώστε games σήμερα για να τα παίζετε 5 μήνες μετά ή όποτε τα φτιάξουν και αφού θα έχει απαξιωθεί πρώτα η αγορά σας.

Ελπίζω να μην φτάσουμε και οι συλλεκτικές να έρχονται με τέτοια games. Γιατί, από την μία δεν θα βρίσκεις μετά το release, από την άλλη όπως λες αν δεν βγουν καλά, χάνουν και αξία. Ευτυχώς μέχρι τώρα είναι οκ. Ακόμα και το HL με την μέτρια συλλεκτική, ήταν playable στις κονσόλες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, Malthador είπε

Κάθε, μα κάθε φορά είναι η ίδια ιστορία και πάντα και η λύση είναι η ίδια: να κοπούν μαχαίρι τα pre-orders.

Όταν αποφασίσουμε συλλογικά και ολιστικά ότι δεν είμαστε γίδια, τότε θα σταματήσουν να μας συμπεριφέρονται σαν γίδια.

Μέχρι να γίνει αυτό, προπληρώστε games σήμερα για να τα παίζετε 5 μήνες μετά ή όποτε τα φτιάξουν και αφού θα έχει απαξιωθεί πρώτα η αγορά σας.

εχει μαλιάσει η γλωσσα μου να το λεω. 

Πριν 8 χρονια ειχα γραψει ακριβως πανω σε αυτο το θεμα και τα πραγματα εχουν γινει ακόμα χειροτερα από τοτε.

 

 

5 ώρες πριν, D.Luffy είπε

Σταθερότατο όντως στο quality mode. Σύμφωνα με το βίντεο του DF πέφτει μόνο μέχρι τα 15fps όταν υπάρχουν λίμνες με νερό.

Απλα για την κουβεντα,  το DF ξερεις πως υπερβαλει λιγο. Το συγκεκριμενο σημειο που δειχνει στο βιντεο ειναι ενα μεγαλο ποταμι σε ενα σημειο που γινεται χαμος απο πραγματα. Εχθροι απο τη μια πλευρα σε περιπολα, μυστικες σπηλιες και βασεις ενω απο την αλλη πλευρα ειναι η βασικη πολη του παιχνιδιου με διαφορους NPCs, μπολικα κτιρια κλπ. Κ εν μεσω αυτου ποταμι με καταραχτακια και τρεχουμενο νερο, στο οποιο κανουν τον παιχτη να τρεχει πανω κατω και να στριφογυρνα την καμερα, για να ζορισουν στο επακρο το μηχανημα. 

Προφανως κ υπαρχουν μπολικα θεματα, απλα το συγκεκριμενο ειναι λιγο "κραχτης", οχι το τυπικο που συναντας. 

Επεξ/σία από Skywalker333
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tsakonass είπε

δεν έχουμε  ως μετρο σύγκρισης τα studio της EA για να δούμε τις επιδόσεις από το PS5. Τώρα γιατί εσύ περίμενες να δεις ποιότητα από respawn είναι άλλο θέμα, αλλά κάπου οπα.

To point μου είναι ότι στην τελική δεν σημαίνει ότι ένα παιχνίδι θα αξιοποιήσει πλήρως (και καλά) τις δυνατότητες και τις επιδόσεις των PS5/XS απλά και μόνο επειδή δεν θα βγει για τις κονσόλες προηγούμενης γενιάς. Το σχόλιο ήταν γι αυτούς που πιστεύουν ότι το cross-gen (από μόνο του) είναι ένα τεράστιο πρόβλημα για να απολαύσουν ένα παιχνίδι με πλούσιο τεχνικό τομέα.

Προφανώς λοιπόν χρειάζονται και άλλα πράγματα για να βγει ένα εντυπωσιακό και ποιοτικό αποτέλεσμα. 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

To point μου είναι ότι στην τελική δεν σημαίνει ότι ένα παιχνίδι θα αξιοποιήσει πλήρως (και καλά) τις δυνατότητες και τις επιδόσεις των PS5/XS απλά και μόνο επειδή δεν θα βγει για τις κονσόλες προηγούμενης γενιάς. Το σχόλιο ήταν γι αυτούς που πιστεύουν ότι το cross-gen (από μόνο του) είναι ένα τεράστιο πρόβλημα για να απολαύσουν ένα παιχνίδι με πλούσιο τεχνικό τομέα.

Προφανώς λοιπόν χρειάζονται και άλλα πράγματα για να βγει ένα εντυπωσιακό και ποιοτικό αποτέλεσμα. 

Για να δουμε πραγματικα next-gen παντως πρεπει να βγει μονο σε κονσολες νεας γενιας και αυτο φανηκε απο το rachet και την insomniac που ειναι ισως ο μονος next-gen τιτλος και που μολις το βαζεις λες ναι αυτο ειναι νεα γενια. Φυσικα προυποθετει και το αναλογο μερακι απο το studio αλλα το cross gen σε κραταει πισω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ηθελα να σχολιασω. Τα ps5 games οπως rift apart, DS, Returnal παιζουν απροβληματιστα, και βγηκαν με ελαχιστα εως καθολου Bugs. Games οπως HFW, Ragnarok, Miles Morales βγηκαν χωρις major bugs στο gameplay, αλλα κυριως στα quality/performance settings (πχ το forbidden west ειχε προβλημα στο performance με το anti aliasing? δεν θυμαμαι ακριβως) λογω και ps4 εκδοσης.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SabotazNic είπε

Αυτο ηθελα να σχολιασω. Τα ps5 games οπως rift apart, DS, Returnal παιζουν απροβληματιστα, και βγηκαν με ελαχιστα εως καθολου Bugs. Games οπως HFW, Ragnarok, Miles Morales βγηκαν χωρις major bugs στο gameplay, αλλα κυριως στα quality/performance settings (πχ το forbidden west ειχε προβλημα στο performance με το anti aliasing? δεν θυμαμαι ακριβως) λογω και ps4 εκδοσης.

 

το Hfw ειχε game breaking bug. Στα 60 δεν παιζοταν με τοσο θολουρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, blasterdark86 είπε

το Hfw ειχε game breaking bug.

Το οποιο ηταν? Δεν θυμαμαι κατι προσωπικα, αν και το επαιξα νομιζω μετα απο κανα μηνα

edit: 7/3 το επιασα

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, blasterdark86 said:

αυτο που προανεφερα . Το bug σε εισαγωγικα αλλα το θεωρησα σχεδον υποχρεωτικο να παιξεις στα 30 εβγαζε off η θολουρα και το shimmering το 60αρι 

Εγω κανονικα επαιζα στο 60αρι δε με ενόχλησε καμια θολούρα.  Απο την αλλη δε ξερω αν καπου το διαβαζα κ το συνειδητοποίουσα κατα ποσο θα με ενοχλουσε βέβαια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, blasterdark86 είπε

το Hfw ειχε game breaking bug. Στα 60 δεν παιζοταν με τοσο θολουρα

Το συγκεκριμένο, από ότι είχα καταλάβει, ήταν επιλογή των dev (είχε σχέση με το temporal anti-aliasing και ποια frame λάμβανε υπόψη) γιατί δεν ήθελαν να μειώσουν μάλλον την ευκρίνεια και καθαρότητα στα frames. Το οποίο όμως έιχε ώς κακό το έντονο aliasing στα φυτά κυρίως. Μετά και από τα σχόλια την κοινότητας το βελτίωσαν πάρα πολύ... βρήκαν ας πούμε τη χρυσή τομή στις ρυθμίσεις. Όπως και στις ρυθμίσεις του HDR (που και πάλι βλεπόταν αλλά οι ρυθμίσεις δεν ήταν οι βέλτιστες).

Αλλά το παιχνίδι γενικά ήταν playable από day-1. Αρκετά σταθερο framerate και ελάχιστα (έως καθόλου) gameplay bugs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

2 παρατηρήσεις για τo ps5, πως είναι δυνατόν από τη πρώτη μέρα που το αγόρασα καινούριο εχει γρατζουνιές στο μαύρο πλαίσιο, τόσο εύκολα γρατζουνιζεται το γυαλιστερό το μαυρο; Και ενώ έχω τη κονσόλα γύρω στον 1 μήνα δε ξέρω αν φαίνεται στη φωτογραφία αλλά είναι άσπρο από τη σκόνη λες και την έχω 5 χρόνια τη κονσόλα, το δωμάτιο που είμαι έχει περισσότερη σκόνη από οικοδομή γιατί είμαι δίπλα σε παράθυρο σε ισόγειο και παρότι το έχω σε ράφι πρέπει να το καθαρίζω κάθε εβδομάδα δυστυχώς, αν το αφήσω με τόση σκόνη πιστεύεται πως μέσα σε 1 χρόνο θα έχει καεί? Και με πιο τρόπο προτείνετε να το καθαρίσω?

Screenshot_2023-05-03-22-17-13-660-edit_com.miui.gallery.jpg

Screenshot_2023-05-03-22-17-38-283-edit_com.miui.gallery.jpg

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, giorgosmcmc είπε

2 παρατηρήσεις για τo ps4, πως είναι δυνατόν από τη πρώτη μέρα που το αγόρασα καινούριο εχει γρατζουνιές στο μαύρο πλαίσιο, τόσο εύκολα γρατζουνιζεται το γυαλιστερό το μαυρο; Και ενώ έχω τη κονσόλα γύρω στον 1 μήνα δε ξέρω αν φαίνεται στη φωτογραφία αλλά είναι άσπρο από τη σκόνη λες και την έχω 5 χρόνια τη κονσόλα, το δωμάτιο που είμαι έχει περισσότερη σκόνη από οικοδομή γιατί είμαι δίπλα σε παράθυρο σε ισόγειο και παρότι το έχω σε ράφι πρέπει να το καθαρίζω κάθε εβδομάδα δυστυχώς, αν το αφήσω με τόση σκόνη πιστεύεται πως μέσα σε 1 χρόνο θα έχει καεί? Και με πιο τρόπο προτείνετε να το καθαρίσω?

Αρχικα για το μαυρο πλαισιο, ναι τα glossy πλαστικα εχουν το κακο οτι φαινονται οι γρατσουνιες, αν δημιουργηθουν. Παιζει να το καθαριζεις με χαρτι, ή καποιο πανακι μικροινων που ειναι σκληρα? 

Για την σκονη, ε αν εχεις βρωμικο περιβαλλον, ειναι λογικο να μαζευει σκονη αφου τραβαει ο ανεμιστηρας. Αν εχεις καθαριστη αερα στο δωματιο, ή κανα ac με τετοια λειτουργια, θα βοηθησει. Για το καθαρισμα, αφαιρεις τα 2 πλαινα, βαζεις την ηλ σκουπα σε κατι εγκωπες που εχει και τραβας σκονη. Στην συνεχεια, απο την μερια του blu ray, ξεβιδωνεις fan (προσοχη με τις βιδες, να μπουν στις ιδιες θεσεις λογω μηκους) και καθαριζεις τοσο το φαν, οσο και το εσωτερικο με πεπιεσμενο αερα/dust remover (προσοχη να μην το χρησιμοποιεις συνεχομενα για να μην βγαζει υγρασια (το καταλαβαινεις επειδη κρυωνει το μπουκαλι. Θελει παρατεταμενα ψεκασματα και οχι συνεχομενο)). Γενικα αυτη η ποσοτητα σκονης ειναι λογικη για μια καθαρη επιφανεια. Μεσα δεν θα γεμισει αφου οτι τραβαει, βγαινει κιολας

Το καθαρισα 1η φορα μετα απο 2 χρονια, και ενω εχω γατες και περιβαλλον με σκονη, δεν ειχα θεμα. Οποτε ουτε και εσυ, αλλα καλο ειναι να το καθαριζουμε πιο συχνα. 

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...