Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5/Pro Topic v4


Praetorian
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC ή με smartphones, στον βαθμό του εφικτού, καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

help παιδιά😪

 

ανοίγω τηλεόραση LG και έχω ήχο κανονικά με το ps5 αλλα οταν ανοίγω το blueray που είναι και τα ηχεία , έρχεται για λιγο ο ήχος και μετά γυρνάει πάλι στην τηλεόραση. έκανα αλλαγές στο ps5 sound system ειτε sound bar/tv το ίδιο πράγμα.

έβαλα και DTS or dolby digital στο ps5 , πάλι τα ίδια κανει.

τι να κάνω ωστε να βγάλει ήχο μεσω του Blu-ray ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Λύστε μου σας παρακαλώ μια απορία που δεν έχω βρει πουθενά την απάντηση όσο και αν έψαξα, στη tv της υπογραφής πρέπει να έχω το hgig ενεργοποιημενο την ώρα που κάνω calibrate το hdr μέσα από την κονσόλα ή να το έχω κλειστό και να έχω ενεργοποιημενο μόνο το tone mapping? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σε προβληματισμό. Γενικά δεν ασχολούμαι πάρα πολύ με παιχνίδια αλλά στη Γερμανία έβγαλαν πακέτο το PlayStation 5 disc edition  με το cod 460€ και το σκέφτομαι να το πάρω η όχι . Γενικά με προβληματίζει ότι παίρνω κάτι κ μετά το βαριέμαι . Πήρα switch το έχω στην άκρη το τσιπαρα κατέβασα ένα σορό παιχνίδι και δεν έχω παίξει πάνω από 2 ώρες . Xbox series x το πούλησα έβαλα συνδρομή 3 χρόνια game pass παίζω που και που στο λαπτοπ flight ✈️ !! Κ τώρα με προβληματίζει το ps5 . Ένα παιχνίδι που θα ήθελα να παίξω είναι το GT7 αλλά δεν ξέρω !! Τα φώτα σας !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, Just_travel_everywhere είπε

Είμαι σε προβληματισμό. Γενικά δεν ασχολούμαι πάρα πολύ με παιχνίδια αλλά στη Γερμανία έβγαλαν πακέτο το PlayStation 5 disc edition  με το cod 460€ και το σκέφτομαι να το πάρω η όχι . Γενικά με προβληματίζει ότι παίρνω κάτι κ μετά το βαριέμαι . Πήρα switch το έχω στην άκρη το τσιπαρα κατέβασα ένα σορό παιχνίδι και δεν έχω παίξει πάνω από 2 ώρες . Xbox series x το πούλησα έβαλα συνδρομή 3 χρόνια game pass παίζω που και που στο λαπτοπ flight ✈️ !! Κ τώρα με προβληματίζει το ps5 . Ένα παιχνίδι που θα ήθελα να παίξω είναι το GT7 αλλά δεν ξέρω !! Τα φώτα σας !!!

Βρες άλλο χόμπι! 😄

Πάντως σοβαρά, από αυτά που λες βλέπω ότι δεν έχεις χρόνο ή γενικά δεν έχεις όρεξη για gaming.

Αν έχει λεφτά να δώσεις για να σου φύγει ο καημός δώστα και αν δεις τα ίδια το πουλάς όπως το xbox.

Επεξ/σία από CarbonFibre
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, CarbonFibre είπε

Βρες άλλο χόμπι! 😄

Πάντως σοβαρά, από αυτά που λες βλέπω ότι δεν έχεις χρόνο ή γενικά δεν έχεις όρεξη για gaming.

Αν έχει λεφτά να δώσεις για να σου φύγει ο καημός δώστα και αν δεις τα ίδια το πουλάς όπως το xbox.

Νιωθο ότι δεν έχω όρεξη για παιχνίδια . Τα βαριέμαι μόλις αρχίσει να γίνεται λίγο δύσκολο !!! Το παράγγειλα τελικα θα δούμε !! Θα το σκεφτώ στο τελευταίο λεπτό την πρόλαβα μετά άλλαξε η τιμή . Νιωθο απλά ότι η τιμή με τραβάει είναι φθηνό σχετικά με το κόστος που έχει .! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Just_travel_everywhere said:

Νιωθο ότι δεν έχω όρεξη για παιχνίδια . Τα βαριέμαι μόλις αρχίσει να γίνεται λίγο δύσκολο !!! Το παράγγειλα τελικα θα δούμε !! Θα το σκεφτώ στο τελευταίο λεπτό την πρόλαβα μετά άλλαξε η τιμή . Νιωθο απλά ότι η τιμή με τραβάει είναι φθηνό σχετικά με το κόστος που έχει .! 

Να ξέρεις... τελευταία παθαίνω το ίδιο. Αν και παλιά έλιωνα σε τεράστια open world (και σε hard mode), τελευταία λόγω ότι μεγαλώνω και λόγω δουλειάς/χρόνου/ενέργειας, μόλις ξεκινάω ένα παιχνίδι και φαίνεται τεράστιο.... χάνομαι και λέω "...άστο, άλλη μέρα"...και περνάνε μήνες έτσι...χαχα 

Η λύση που βρήκα είναι ότι: 1) ποτέ μετά από ένα μεγάλο, και ειδικά open world παιχνίδι, δεν ξεκινάω καπάκι δεύτερο - προτιμώ να κάνω διάλλειμα με κάτι χαλαρό... κάτι πιο linear, platformer, fifa etc., 2) κατεβάζω δυσκολία, ειδικά άμα έχει πολύ grind...δεν αξίζει το χρόνο σου, ειδικά από μία ηλικία και μετά που είναι πολύ περιορισμένος.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Just_travel_everywhere είπε

Είμαι σε προβληματισμό. Γενικά δεν ασχολούμαι πάρα πολύ με παιχνίδια αλλά στη Γερμανία έβγαλαν πακέτο το PlayStation 5 disc edition  με το cod 460€ και το σκέφτομαι να το πάρω η όχι . Γενικά με προβληματίζει ότι παίρνω κάτι κ μετά το βαριέμαι . Πήρα switch το έχω στην άκρη το τσιπαρα κατέβασα ένα σορό παιχνίδι και δεν έχω παίξει πάνω από 2 ώρες . Xbox series x το πούλησα έβαλα συνδρομή 3 χρόνια game pass παίζω που και που στο λαπτοπ flight ✈️ !! Κ τώρα με προβληματίζει το ps5 . Ένα παιχνίδι που θα ήθελα να παίξω είναι το GT7 αλλά δεν ξέρω !! Τα φώτα σας !!!

Πνευματική κούραση λογω ηλικίας δουλειάς πρέπει να είναι. το ps είναι το καταλληλότερο για ενήλικες εργαζόμενους με περιορισμένο χρόνο,  επειδή έχει πολλά ΑΑΑ παιχνίδια single player τύπου ιστορία, και τα πλεονεκτήματα της κονσόλας πατάς 2 κουμπια και παίζεις. Επέλεξε τετοιου τύπου παιχνίδια πχ last of us. Ριξε και το επίπεδο δυσκολίας μην χάνεις συνέχεια.  Απέφυγε παιχνίδια τύπου fallout 4. 

Επεξ/σία από Dorian
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, nick_souvlaki είπε

Να ξέρεις... τελευταία παθαίνω το ίδιο. Αν και παλιά έλιωνα σε τεράστια open world (και σε hard mode), τελευταία λόγω ότι μεγαλώνω και λόγω δουλειάς/χρόνου/ενέργειας, μόλις ξεκινάω ένα παιχνίδι και φαίνεται τεράστιο.... χάνομαι και λέω "...άστο, άλλη μέρα"...και περνάνε μήνες έτσι...χαχα 

Η λύση που βρήκα είναι ότι: 1) ποτέ μετά από ένα μεγάλο, και ειδικά open world παιχνίδι, δεν ξεκινάω καπάκι δεύτερο - προτιμώ να κάνω διάλλειμα με κάτι χαλαρό... κάτι πιο linear, platformer, fifa etc., 2) κατεβάζω δυσκολία, ειδικά άμα έχει πολύ grind...δεν αξίζει το χρόνο σου, ειδικά από μία ηλικία και μετά που είναι πολύ περιορισμένος.

Ναι και γω το ιδιο παθαινω και το αντιμετωπιζω με παρομοιο τροπο.

Χωριζω τα παιχνιδια σε δυο κατηγοριες. Τα χαλαρωτικα που μπορω να τα παιζω ενω ακουω podcast και τα πιο απαιτητικα που θελουν περισσοτερη φαια ουσια απο μενα ειτε στο να παρακολουθησω το στορυ η στο να συγκεντρωθω στο gameplay. Πχ στα χαλαρωτικα εχω κατι loot games τυπου diablo, destiny, fifa ,poe κτλ. 
 

Καθε φορα που παιζω ενα απαιτητικο game χρειαζομαι 1-2 κυκλους χαλαρωτικων παιχνιδιων που διαρκουν απο 2 ως 4 βδομαδες μεχρι να πιασω το επομενο. 4 μερες το σκεφτομουν να ξεκινησω η οχι το ff16 μεχρι να παρω αποφαση για το commitment.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/6/2023 στις 11:28 ΜΜ, lighto είπε

help παιδιά😪

 

ανοίγω τηλεόραση LG και έχω ήχο κανονικά με το ps5 αλλα οταν ανοίγω το blueray που είναι και τα ηχεία , έρχεται για λιγο ο ήχος και μετά γυρνάει πάλι στην τηλεόραση. έκανα αλλαγές στο ps5 sound system ειτε sound bar/tv το ίδιο πράγμα.

έβαλα και DTS or dolby digital στο ps5 , πάλι τα ίδια κανει.

τι να κάνω ωστε να βγάλει ήχο μεσω του Blu-ray ?

Θα πρέπει να μας πεις με ποιον τρόπο έχεις συνδέσει τα πάντα στην τηλεόραση σου και σε ποιο hdmi, για να καταλαβουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://twitter.com/finalfantasyxvi/status/1674016160306823170

Δεν ξέρω γιατί δεν το κάνει embed αλλά 3m sales το ff16! 

Επεξ/σία από kaliakman
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, kaliakman said:

https://twitter.com/finalfantasyxvi/status/1674016160306823170

Δεν ξέρω γιατί δεν το κάνει embed αλλά 3m sales το ff16! 

Το re 4 remake έχει 3.7m σε 3ς μήνες κ είναι multiplatform.. Κοίτα να δεις επιτυχία το ff.. Για κάποιο λόγο δε με ψήνει να το πληρώσω ακόμα 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια να κανω μια ερωτηση? εχω μια σονυ ολεντ α80κ

Οταν παω να επιλεξω  χειροκινητα το πσ5 σε 1440π αναλυση αναφερει οτι  δεν υποστηριζεται

Εχει κανεις παρομοιο προβλημα με αναλογες  σονυ τηλεορασεις(και στην α80j  παρεπιπτοντως το ιδιο κανει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...