Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5/Pro Topic v4


Praetorian
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC ή με smartphones, στον βαθμό του εφικτού, καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, bushidocougar είπε

Μήπως πρέπει να το συνδέσεις σε διαφορετικό HDMI port της τηλεόρασης; Δεν είναι όλα τα HDMI ports τα ίδια...

Σε 2.1 το ειχα

Το εβαλα και σε 2.0  θυρα και εξακολουθει να λεει τα ιδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 ώρες πριν, spartan29gr είπε

Ρε παιδια να κανω μια ερωτηση? εχω μια σονυ ολεντ α80κ

Οταν παω να επιλεξω  χειροκινητα το πσ5 σε 1440π αναλυση αναφερει οτι  δεν υποστηριζεται

Εχει κανεις παρομοιο προβλημα με αναλογες  σονυ τηλεορασεις(και στην α80j  παρεπιπτοντως το ιδιο κανει)

Χαζή ερώτηση, αλλά γιατί προσπαθείς να γυρίσεις το ps5 σε 2K (1440p) ανάλυση αφού χρησιμοποιείς την a80k που έχει ανάλυση 4K (2160p) ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά.

Αν και γνωρίζω πως είναι λίγο περίεργη η ερώτηση, θέλω να ρωτήσω το εξής.

Μιας και το Playstation 5 κλείνει σχεδόν 3 χρόνια από την κυκλοφορία του, πιστεύετε πως τώρα είναι καλή στιγμή για την αγορά του, ή καλύτερα κάποιος να περιμένει για την Pro έκδοση;

Ποια η γνώμη σας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, divnt είπε

Καλησπέρα παιδιά.

Αν και γνωρίζω πως είναι λίγο περίεργη η ερώτηση, θέλω να ρωτήσω το εξής.

Μιας και το Playstation 5 κλείνει σχεδόν 3 χρόνια από την κυκλοφορία του, πιστεύετε πως τώρα είναι καλή στιγμή για την αγορά του, ή καλύτερα κάποιος να περιμένει για την Pro έκδοση;

Ποια η γνώμη σας;

Σύμφωνα με τις έως τώρα φήμες η κυκλοφορία μιας Pro έκδοσης αναμένεται προς το τέλος του 24. Φυσικά, είναι απλώς φήμη, αλλά ο δημιουργός της έχει πετύχει αρκετά μέχρι τώρα (κυκλοφορία streaming συσκευής, ακουστικά κλπ), οπότε και θεωρείται αρκετά έμπιστος. Βλέπεις και κάνεις.

Επεξ/σία από stevenfins
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα και να βγει το προ, το ps5 και παλι θα πωλειται σε αρκετα καλη τιμη ως μεταχειρισμενο. Οποτε αν βιαζεσαι για καποια παιχνιδια, προχωρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, divnt είπε

Προσωπικά θεωρείς πως θα έχει μεγάλες διαφορές που να αξίζει η μετάβαση απο την απλή έκδοση στη pro;

Το μεγάλο ατού μιας pro κοσνολας που θα δικαιολογούσε την αγορά της για μένα, θα ήταν η επίτευξη 60fps σε όλες τις κυκλοφορίες (για να μην πω και RT και φανώ υπερβολικός..). Κάτι το οποίο όσο αισιόδοξος και να είμαι, δεν πιστεύω πως πρόκειται να το δούμε.

Επίσης, μέχρι το τέλος της γενιάς τα παιχνίδια θα φτιάχνονται με βάση την πιο αδύναμη κονσόλα (το series s αυτή τη στιγμή), οπότε θεωρώ πως είναι δύσκολο να δούμε κάποιες τρελές διάφορες (όπως δεν είχαμε δει και στις pro εκδόσεις την προηγούμενη γενιά) στα παιχνίδια στην "απλή" και την "pro" έκδοση. 

Αυτά φυσικά είναι δικές μου εκτιμήσεις, που μπορεί να βγουν τελείως λανθασμένες στο μέλλον. Πάντως θα συμφωνήσω και εγώ με τον @SabotazNic, ότι αν θέλεις πράγματι πολύ να παίξεις τώρα, προχωρά.

Επεξ/σία από stevenfins
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από που προκύπτει η βεβαιότητα της κυκλοφορίας μιας προ έκδοσης; Εγώ πιστεύω οτι είμαστε πολύ μακριά από αυτό το ενδεχόμενο. Εδώ δεν έχουν πάρει όλοι καλά καλά τις νέες κονσόλες, ούτε έχουμε δει ιδιαίτερα παιχνίδια αποκλειστικά γι αυτές. 

Οπότε @divnt , προχώρα για το ps5.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, bushidocougar είπε

Χαζή ερώτηση, αλλά γιατί προσπαθείς να γυρίσεις το ps5 σε 2K (1440p) ανάλυση αφού χρησιμοποιείς την a80k που έχει ανάλυση 4K (2160p) ;

Για τεχνικους κυριους λογους .Και να δω αν αυτη την αναλυση μπορει να την υποστηριξη η συγκεκριμενη τηλεοραση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, spartan29gr είπε

Για τεχνικους κυριους λογους .Και να δω αν αυτη την αναλυση μπορει να την υποστηριξη η συγκεκριμενη τηλεοραση

Δεν θα καταφέρεις κάτι γιατί τα specs της τηλεόρασης σου είναι:

HDMI™ signal: 4096x2160p(24,50,60Hz), 3840x2160p(24,25,30,50,60,100,120Hz)2, 1080p(30,50,60,100,120Hz), 1080/24p, 1080i(50,60Hz), 720p(30,50,60Hz), 720/24p, 576p, 480p

Features for PlayStation®5: AUTO HDR TONE MAPPING + AUTO GENRE PICTURE MODE

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Ακομα και να βγει το προ, το ps5 και παλι θα πωλειται σε αρκετα καλη τιμη ως μεταχειρισμενο. Οποτε αν βιαζεσαι για καποια παιχνιδια, προχωρα. 

 

14 ώρες πριν, stevenfins είπε

Το μεγάλο ατού μιας pro κοσνολας που θα δικαιολογούσε την αγορά της για μένα, θα ήταν η επίτευξη 60fps σε όλες τις κυκλοφορίες (για να μην πω και RT και φανώ υπερβολικός..). Κάτι το οποίο όσο αισιόδοξος και να είμαι, δεν πιστεύω πως πρόκειται να το δούμε.

Επίσης, μέχρι το τέλος της γενιάς τα παιχνίδια θα φτιάχνονται με βάση την πιο αδύναμη κονσόλα (το series s αυτή τη στιγμή), οπότε θεωρώ πως είναι δύσκολο να δούμε κάποιες τρελές διάφορες (όπως δεν είχαμε δει και στις pro εκδόσεις την προηγούμενη γενιά) στα παιχνίδια στην "απλή" και την "pro" έκδοση. 

Αυτά φυσικά είναι δικές μου εκτιμήσεις, που μπορεί να βγουν τελείως λανθασμένες στο μέλλον. Πάντως θα συμφωνήσω και εγώ με τον @SabotazNic, ότι αν θέλεις πράγματι πολύ να παίξεις τώρα, προχωρά.

 

12 ώρες πριν, gregpec2 είπε

Από που προκύπτει η βεβαιότητα της κυκλοφορίας μιας προ έκδοσης; Εγώ πιστεύω οτι είμαστε πολύ μακριά από αυτό το ενδεχόμενο. Εδώ δεν έχουν πάρει όλοι καλά καλά τις νέες κονσόλες, ούτε έχουμε δει ιδιαίτερα παιχνίδια αποκλειστικά γι αυτές. 

Οπότε @divnt , προχώρα για το ps5.

οκ.. ευχαριστώ πολύ παιδιά!

Μάλλον θα προχωρήσω στην αγορά του.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, spartan29gr said:

Για τεχνικους κυριους λογους .Και να δω αν αυτη την αναλυση μπορει να την υποστηριξη η συγκεκριμενη τηλεοραση

 

1 hour ago, bushidocougar said:

Δεν θα καταφέρεις κάτι γιατί τα specs της τηλεόρασης σου είναι:

HDMI™ signal: 4096x2160p(24,50,60Hz), 3840x2160p(24,25,30,50,60,100,120Hz)2, 1080p(30,50,60,100,120Hz), 1080/24p, 1080i(50,60Hz), 720p(30,50,60Hz), 720/24p, 576p, 480p

Features for PlayStation®5: AUTO HDR TONE MAPPING + AUTO GENRE PICTURE MODE

Σωστά λέει ο bushidocougar.

Άμα προσέξεις και εδώ: Sony A80K OLED Review (XR-55A80K , XR-65A80K, XR-77A80K ) - RTINGS.com, γενικά δεν υποστηρίζεται αυτή η ανάλυση. Μόνο σε forced mode, που δε νομίζω ότι μπορείς να το κάνεις με PS5.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οσοι θέλετε να αγοράσετε ps5 κάντε λίγο υπονονή να δούμε αν αφορά και Ελλάδα. Λένε ότι η τιμή θα ισχύει από 1-15 Ιουλίου

PS5 on offer starting tomorrow for €449.99 at a number of European retailers

https://www.aroged.com/2023/06/30/ps5-on-offer-starting-tomorrow-for-e449-99-at-a-number-of-european-retailers/

Επεξ/σία από CarbonFibre
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...