Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5/Pro Topic v4


Praetorian
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC ή με smartphones, στον βαθμό του εφικτού, καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είδα το performance review του DF για το FFXVI.

Όσο αναφορά την ποιότητα των γραφικών την παίνεψαν αρκετά αλλά εμένα μου φάνηκε ένα mixed bag. Εντυπωσιακό στους κλειστούς χώρους, τους ναούς και τα χωριά, πολύ μέτριο όμως στις πιο ανοιχτές περιοχές του χάρτη. Δεν έχει consistency η ποιότητα γραφικών.

Αυτό που είναι εντελώς απογοητευτικό βέβαια είναι το performance mode. Οι πτώσεις κατά την εξερεύνηση είναι πολλές και εκτός VRR window (και άρα αντιληπτές) ενώ οι μάχες είναι πιο κοντά στα 60 με πτώση ανάλυσης όμως σε... 720p! Ναι κύριοι καλά ακούσατε, 720p (και το Jedi Survivor πέφτει εκεί κοντά btw). Φτάνουμε πλέον σε Retro αναλύσεις PS3 μπας και αναίβουν λίγο τα fps πέρα από τα 30. Και μετά μου λέτε τι να τα κάνουμε τα "Pro" μοντέλα :P

Και όλα αυτά σε ένα παιχνίδι που είναι semi-open world με baked lighting και χωρίς dynamic day-night cycle... 

Φυσικά αυτοί που προτιμούν "cinematic experience" επειδή "ζαλίζονται" 🤣 και η όραση τους τερματίζει στα 30fps, ευτυχώς υπάρχει η ανάλογη επιλογή όπου εκεί τουλάχιστον το framerate είναι σταθερό και οι αναλύσεις υψηλότερες.

Ένα action RPG παιχνίδι που μου έρχεται στο μυαλό για σύγκριση είναι το Forbidden West. Βέβαια εκεί κάποιοι το κατηγόρησαν επειδή είχε τον ντροπιαστικό "λεκέ" του cross-gen παρόλο που είχε και πολύ ανώτερα γραφικά από το "true next-gen" FFXVI και σταθερό 60άρι μαζί με πραγματικό open world, dynamic lighting, water physics, global ilumination, απίστευτο foliage, πολύ καλύτερα textures, υψηλότερη γεωμετρία και και και...

Τέλος, όπως δείχνουν τα πράγματα (και φάνηκε και από το πρόσφατο Summer Game Fest) ξαναγυρνάμε πίσω σιγά σιγά στο παλιό καλό 30άρι. Δεν θα είχα πρόβλημα εάν συνοδευόταν από ένα performance mode με τα απαραίτητα cuts αλλά τουλάχιστον να ήταν μέσα στα πλαίσια του VRR window (48-60). Όμως δεν νομίζω ότι τα 3rd party studios θα κάτσουν να ασχοληθούν σοβαρά με αυτό το mode πλέον. Ίσως μόνο τα 1st party games της Sony (αν είμαστε τυχεροί).

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

υπάρχει 1st party  της sony για το Ps5 που να είναι μόνο  30fps?

εντάξει ίσως με το d1 patch να φτιάξει το performance στο pf mode, άλλωστε το παιχνίδι το ανέπτυξαν σε  δική του μηχανή από την αρχή. τουλάχιστον είναι παιχνιδαρα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Είδα το performance review του DF για το FFXVI.

Όσο αναφορά την ποιότητα των γραφικών την παίνεψαν αρκετά αλλά εμένα μου φάνηκε ένα mixed bag. Εντυπωσιακό στους κλειστούς χώρους, τους ναούς και τα χωριά, πολύ μέτριο όμως στις πιο ανοιχτές περιοχές του χάρτη. Δεν έχει consistency η ποιότητα γραφικών.

Αυτό που είναι εντελώς απογοητευτικό βέβαια είναι το performance mode. Οι πτώσεις κατά την εξερεύνηση είναι πολλές και εκτός VRR window (και άρα αντιληπτές) ενώ οι μάχες είναι πιο κοντά στα 60 με πτώση ανάλυσης όμως σε... 720p! Ναι κύριοι καλά ακούσατε, 720p (και το Jedi Survivor πέφτει εκεί κοντά btw). Φτάνουμε πλέον σε Retro αναλύσεις PS3 μπας και αναίβουν λίγο τα fps πέρα από τα 30. Και μετά μου λέτε τι να τα κάνουμε τα "Pro" μοντέλα :P

Και όλα αυτά σε ένα παιχνίδι που είναι semi-open world με baked lighting και χωρίς dynamic day-night cycle... 

Φυσικά αυτοί που προτιμούν "cinematic experience" επειδή "ζαλίζονται" 🤣 και η όραση τους τερματίζει στα 30fps, ευτυχώς υπάρχει η ανάλογη επιλογή όπου εκεί τουλάχιστον το framerate είναι σταθερό και οι αναλύσεις υψηλότερες.

Ένα action RPG παιχνίδι που μου έρχεται στο μυαλό για σύγκριση είναι το Forbidden West. Βέβαια εκεί κάποιοι το κατηγόρησαν επειδή είχε τον ντροπιαστικό "λεκέ" του cross-gen παρόλο που είχε και πολύ ανώτερα γραφικά από το "true next-gen" FFXVI και σταθερό 60άρι μαζί με πραγματικό open world, dynamic lighting, water physics, global ilumination, απίστευτο foliage, πολύ καλύτερα textures, υψηλότερη γεωμετρία και και και...

Τέλος, όπως δείχνουν τα πράγματα (και φάνηκε και από το πρόσφατο Summer Game Fest) ξαναγυρνάμε πίσω σιγά σιγά στο παλιό καλό 30άρι. Δεν θα είχα πρόβλημα εάν συνοδευόταν από ένα performance mode με τα απαραίτητα cuts αλλά τουλάχιστον να ήταν μέσα στα πλαίσια του VRR window (48-60). Όμως δεν νομίζω ότι τα 3rd party studios θα κάτσουν να ασχοληθούν σοβαρά με αυτό το mode πλέον. Ίσως μόνο τα 1st party games της Sony (αν είμαστε τυχεροί).

Δεν θα διαφωνήσω σε τίποτα από αυτά που γράφεις εκτός από το ότι χρειαζόμαστε pro μοντέλα.

Όπως έχω γράψει και με άλλες αφορμές είναι θέμα "ταλέντου". Μόνος σου έγραψες ότι πχ. το FW είχε καλύτερα γραφικά και performance άρα είναι θέμα optimisation και όχι hardware. Δεν είναι η λύση το brute-force επειδή κάποιοι δε κάνουν σωστά τη δουλειά τους στο συγκεκριμένο τομέα. Δηλαδή αν αύριο βγει ένα pc game που τρέχει έτσι στη 4090 θα πούμε ότι η λύση είναι η 6090?

Γι'αυτό υπάρχουν studios που συνέχεια έχουν αυτά τα θέματα άσχετα πόσο ταλαντούχα είναι σε άλλους τομείς (ID software) και άλλα studios που πάντα τα παιχνίδια τους τρέχουν νερό άσχετα αν πάσχουν αλλού (Blizzard).

Από κει και πέρα εγώ είμαι ευχαριστημένος που υπάρχει το 60fps mode καθώς τα 30fps με ταλαιπωρούν αφάνταστα έστω και με την υλοποίηση που αναφέρεις. Είναι πάντως αστείο να υπάρχει θέμα optimisation σε παιχνίδια που βγαίνουν αποκλειστικά σε ένα hardware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Daredevil said:

υπάρχει 1st party  της sony για το Ps5 που να είναι μόνο  30fps?

εντάξει ίσως με το d1 patch να φτιάξει το performance στο pf mode, άλλωστε το παιχνίδι το ανέπτυξαν σε  δική του μηχανή από την αρχή. τουλάχιστον είναι παιχνιδαρα :)

Δεν είπα κάπου ότι υπάρχει 1st party της Sony μόνο στα 30fps. Αυτό από που το συμπέρανες?

Νομίζω ήμουν σαφείς. Είπα ότι τα 3rd party studios κάνουν πλέον focus στα 30 και το performance mode το αφήνουν λίγο στη μοίρα του.

Το DF έκανε το review με το υποτιθέμενο day-one "performance" patch που ανεβάζει το framerate ένα ολόκληρο ψηφίο (+1fps). Έγινε πολύ μεγάλη προσπάθεια δηλαδή.

5 minutes ago, Mitroglou7 said:

Δεν θα διαφωνήσω σε τίποτα από αυτά που γράφεις εκτός από το ότι χρειαζόμαστε pro μοντέλα.

Σαρκαστικά έγραψα για τα "Pro" μοντέλα. Συμφωνω ότι όποιος δεν το κατέχει το τεχνικό κομμάτι δεν θα βγάλει καλή απόδοση σε σχέση με ποιότητα γραφικών ούτε με 4090... 

Custom μηχανή το FFXVI, τελειωμένο υποτίθεται εδώ και μήνες και το καθυστέρησαν για να το καλογυαλίσουν. Μάλλον το έτριψαν τόσο πολύ που τους έφυγε η μπογιά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, D.Luffy said:

Δεν είπα κάπου ότι υπάρχει 1st party της Sony μόνο στα 30fps. Αυτό από που το συμπέρανες?

Νομίζω ήμουν σαφείς. Είπα ότι τα 3rd party studios κάνουν πλέον focus στα 30 και το performance mode το αφήνουν λίγο στη μοίρα του.

Το DF έκανε το review με το υποτιθέμενο day-one "performance" patch που ανεβάζει το framerate ένα ολόκληρο ψηφίο (+1fps). Έγινε πολύ μεγάλη προσπάθεια δηλαδή.

Σαρκαστικά έγραψα για τα "Pro" μοντέλα. Συμφωνω ότι όποιος δεν το κατέχει το τεχνικό κομμάτι δεν θα βγάλει καλή απόδοση σε σχέση με ποιότητα γραφικών ούτε με 4090... 

Custom μηχανή το FFXVI, τελειωμένο υποτίθεται εδώ και μήνες και το καθυστέρησαν για να το καλογυαλίσουν. Μάλλον το έτριψαν τόσο πολύ που τους έφυγε η μπογιά.

δεν το βλέπω γενικότερα αυτό,  τους τελευταίους μήνες έχουν βγει 8-9 "μεγάλα" παιχνίδια για τις next gen και το ένα απ'αυτα (redfall) έχει μόνο  30fps, όλα τα άλλα έχουν 60fps mode και τα 2 απ'αυτα ξεκάθαρo θέμα στο optimization, το ένα μάλιστα και σε pc :) Στις ανακοινώσεις του summer fest 2 παιχνίδια αναφέρθηκαν σε fps και μάλιστα 1st party το ένα 60fps (FM8) και το άλλο 30 (starfield)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 minutes ago, Daredevil said:

δεν το βλέπω γενικότερα αυτό,  τους τελευταίους μήνες έχουν βγει 8-9 "μεγάλα" παιχνίδια για τις next gen και το ένα απ'αυτα (redfall) έχει μόνο  30fps, όλα τα άλλα έχουν 60fps mode και τα 2 απ'αυτα ξεκάθαρo θέμα στο optimization, το ένα μάλιστα και σε pc :) Στις ανακοινώσεις του summer fest 2 παιχνίδια αναφέρθηκαν σε fps και μάλιστα 1st party το ένα 60fps (FM8) και το άλλο 30 (starfield)

Το trailer του Avatar έτρεχε στα 30fps και το trailer του Star Wars Outlaws σε widescreen PC και πολλοί εξέφρασαν αμφιβολίες για 60fps στις κονσόλες. Επίσης ό,τι έχουν δείξει προς το παρόν από Alan Wake 2 τρέχει και αυτό στα 30. FFVII Rebirth επίσης στα 30 το trailer. 
 

Μπορεί βεβαίως να βγουν και performance modes για τα παραπάνω αλλά μένει να δούμε πόσο καλά θα τρέχουν.
 

Προς το παρόν ακόμα μπαλώνουν το Jedi Survivor και το FFXVI θέλει δουλειά.

Όπως είπα και παραπάνω, νομίζω ότι οι 3rd parties θα βάλουν το 60άρι σε δεύτερη μοίρα. Και αν το performance mode έχει κακή απόδοση όπως στα Survivor και FFXVI τότε ποιο το νόημα; Μακάρι να κάνω λάθος.

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, D.Luffy είπε

Το trailer του Avatar έτρεχε στα 30fps και το trailer του Star Wars Outlaws σε widescreen PC και πολλοί εξέφρασαν αμφιβολίες για 60fps στις κονσόλες. Επίσης ό,τι έχουν δείξει προς το παρόν από Alan Wake 2 τρέχει και αυτό στα 30. FFVII Rebirth επίσης στα 30 το trailer. 
 

Μπορεί βεβαίως να βγουν και performance modes για τα παραπάνω αλλά μένει να δούμε πόσο καλά θα τρέχουν.
 

Προς το παρόν ακόμα μπαλώνουν το Jedi Survivor και το FFXVI θέλει δουλειά.

Όπως είπα και παραπάνω, νομίζω ότι οι 3rd parties θα βάλουν το 60άρι σε δεύτερη μοίρα. Και αν το performance mode έχει κακή απόδοση όπως στα Survivor και FFXVI τότε ποιο το νόημα; Μακάρι να κάνω λάθος.

Μακάρι να μην έχεις δίκιο.

Σε αρκετά πάντως παιχνίδια παρόλο που είναι 60fps τα cinematic τους είναι 30fps.

Ας συνεχίσουν να δίνουν το performance mode και ας είναι όπως στο Survivor-FF16. Δε μπορώ να ξαναγυρίσω στα 30fps σε παιχνίδια με έντονο το action κομμάτι.

Πάντως χωρίς να στρογγυλεύω γωνίες μου άρεσε αυτό που έκαναν στο FF16. Αποδεχόμενοι την αδυναμία τους για σταθερό 60fps, ρίχνουν την ανάλυση in combat όπου ψιλοχλωμό να ασχολείσαι με γρασίδια και πέτρες και την ξανανεβάζουν μετά στο exploration. Μπάλωμα μεν αλλά στα μάτια μου καλύτερο από το να είχε frame-drops in combat ή να ήταν 30fps only.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάντως αγόρασα χθες το FF16 και παίζω στο quality και μου φαίνεται πολύ ομαλό, δεν με ενοχλεί καθόλου. Το ίδιο μου έχει συμβεί και σε άλλα παιχνίδια στα 30 fps. Ίσως παίζει πολύ μεγάλο ρόλο το frame pacing τελικά?  Δεν ξέρω.

Γενικά προτιμώ να παίζω στα 30 σταθερά πάρα σε προβληματικό performance.

Επεξ/σία από gtsoui
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξεκινησα χθες το βραδι το FF16,δοκιμασα πρωτα σε 30 fps να δω αν θα το αντεξω..

10 λεπτα μετα το γυρισα στο performance,τουλαχιστον παρα τα frame drops οι μαχες ειναι πιο σταθερες εως τωρα.

Φαινεται οτι εχουν κανει πολυ καλη δουλεια με τις σκιασεις και μου κανει εντυπωση που εχουν πετυχει την φωτια και δειχνει τοσο αληθοφανης.

Νμζ πρεπει να ειναι το πρωτο παιχνιδι που παιζω τα τελευταια χρονια οπου η φωτια σε πυρσους,ξυλα κτλ να φαινεται σωστα.

Επικη μουσικη μεχρι τωρα..

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά εσείς που το παίζετε σε 30fps και αυτό και άλλα παιχνίδια, δε νιώθετε το "lag"? Δεν μιλάω για θέμα οπτικό κτλ. αλλά στο χειρισμό δεν σας ενοχλεί η καθυστέρηση στις κινήσεις και ότι όλα γίνονται πιο αργά? Εγώ είμαι ο περίεργος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά ποτέ δεν κατάλαβα την διαφορά από 30 σε 60fps και δεν το ψάχνω καν. Όλα τα παιχνίδια τα παίζω στο quality. Επίσης αυτά τα συγκριτικά βίντεο του ίδιου παιχνιδιού σε 2-3 συστήματα ποτέ δεν τις αντιλαμβάνομαι τις διαφορές.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Ρε παιδιά εσείς που το παίζετε σε 30fps και αυτό και άλλα παιχνίδια, δε νιώθετε το "lag"? Δεν μιλάω για θέμα οπτικό κτλ. αλλά στο χειρισμό δεν σας ενοχλεί η καθυστέρηση στις κινήσεις και ότι όλα γίνονται πιο αργά? Εγώ είμαι ο περίεργος?

Εγώ σε κάποια παιχνίδια το αντιλαμβάνομαι όπου το παιχνίδι φαίνεται πολύ βαρύ και σε άλλα όχι. Στο ff16 δεν νιώθω την καθυστέρηση που λες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά έχουν πει τίποτα για story dlc?. Θα το ήθελα το deluxe αλλα αν είναι να γίνει η δουλειά σαν το ff15 που το αρχικό ήθελε και ένα κάρο dlc για να ολοκληρωθεί να περιμένω για την πλήρη έκδοση. Δεν με ενδιαφέρουν αισθητικά dlc Κλπ. Αρκεί η ιστορία να έχει conclusion

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...