Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5/Pro Topic v4


Praetorian
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC ή με smartphones, στον βαθμό του εφικτού, καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Bγηκαν previews για το Armored core VΙ.Παραθετω εδω του vaatividya.Πολυ πιθανον να αγοραστει day one με αυτα που ειδα απο τα previews και βοηθαει πολυ οτι δεν ειναι παλι soul παιχνιδι.

 

Επεξ/σία από dekulinkgr
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2.8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, D.Luffy είπε

Εγώ μιλούσα καθαρά από τεχνικής σκοπιάς όσο αναφορά τα 1st party games. 

50 λεπτά πριν, xavier είπε

συγνωμη, μπορουσε να αναπτυξει ενα τιτλο οπως το starfield η bethesda(πριν την εξαγορα) και δε μπορει η sony?

Πέρα λοιπόν ότι θέμα χρηματοδότησης που προέρχεται από τα έσοδα από τα δικαιώματα στις τρίτες εταιρίες σύμφωνα με τα λεγόμενα του Jim Ryan όταν αναφερόταν στην εξαγορά.
Υφίσταται το πρόβλημα του πλάνου της εταιρίας που επενδύει σε κινηματογραφικές εμπειρίες με ότι αυτό συνεπάγεται και στα gaas. Το ουσιαστικότερο όμως είναι πως τα first party στούντιο της Sony δεν έχουν την αντίστοιχη τεχνογνωσία για να αναλάβουν ένα αντίστοιχο project. Όταν η bethesda αναφέρει ότι το starfield θα είναι στο μέγεθος 4~6 παιχνιδιών αντιστοιχεί στα δικά της δεδομένα και όχι σε κινηματογραφικά παιχνίδια των 8 ωρών.

Αν δεν κάνω λάθος- ακόμα και η Guerrilla Games που φημολογείται ότι αναπτύσσει ένα ΜΜΟ  -προφανώς στο πλαίσιο των gaas παιχνιδιών- δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι θα μπορούσε να προσφέρει ένα παιχνίδι αντίστοιχου περιεχομένου από την πρώτη μέρα κυκλοφορίας στα 60fps και "χωρίς" προβλήματα. Πιστεύω όμως ότι πιθανόν να μπορούσαν να πετύχουν τουλάχιστον ένα αντίστοιχο περιεχόμενο εφόσον το παιχνίδι υποστηριζόταν από ενεργούς χρήστες σε βάθος χρόνου μέσω των season pass/dlc.

To Starfield νομίζω θέτει τις βάσεις για παιχνίδι της χρονιάς με μόνο ουσιαστικό αντίπαλο το Zelda γιατί το Spiderman 2 προβλέπω να είναι απλά στα προτεινόμενα.

Όσο αν μπορούσε να αναπτύξει η bethesda ένα αντίστοιχο starfield χωρίς να έχει εξαγοραστεί πιστεύω ότι δεν θα μπορούσε να παραδώσει το αντίστοιχο αποτέλεσμα. Αν και δεν έχει σχέση μου θύμισε δηλώσεις από την S-E ότι χωρίς την δύναμη του PS5 το FF16 δεν θα ήταν εφικτό αν και τα μέχρι τώρα αποτελέσματα δεν την δικαιώνουν ιδιαίτερα.

Βέβαια τα περισσότερα από τα παραπάνω με βάση όσα είδαμε και διάβασα. Το αποτέλεσμα θα κριθεί καλύτερα σε βάθος χρόνου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ακομα δεν τον ειδαμε γιαννη τον εβγαλαμε. Ποσο μαλλον απο το studio που  η τελευταια του δουλεια ηταν  το fallout 76 απο το publisher που το τελευταιο παιχνιδι του ηταν το redfall...

προσωπικα πιστευω οτι το zelda δεν το ακουμπαει τιποτα φετος και μακαρι να με διαψευσει το starfield ή οποιοδηποτε αλλο και να εχουμε παιχνιδαρες.

 

ασχετο, το ντεμο του ff xvi με εψησε πολυ, αλλα θελω να δω αν εμβαθυνει περισσοτερο στις μαχες γιατι αυτο που επαιξα μου φανηκε αρκετα ευκολο.

Επεξ/σία από xavier
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, xavier είπε

προσωπικα πιστευω οτι το zelda δεν το ακουμπαει τιποτα φετος και μακαρι να με διαψευσει το starfield ή οποιοδηποτε αλλο και να εχουμε παιχνιδαρες.

Το silksong,εφοσον βγει φετος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει το Starfield δεν φαίνεται για παιχνίδι στυλ Fallout 76. Μην τα ισοπεδώνουμε εντελώς. 
 

Εγώ νομίζω ότι θα βγει κάτι που θα αφήσει το στίγμα του στη βιομηχανία. Το scope αυτού του παιχνιδιού είναι μοναδικό. Θα έχει πολύ ενδιαφέρον και νομίζω ότι η μάχη για το GOTY θα είναι δύσκολη για το Zelda. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Εγώ νομίζω ότι θα βγει κάτι που θα αφήσει το στίγμα του στη βιομηχανία. Το scope αυτού του παιχνιδιού είναι μοναδικό. Θα έχει πολύ ενδιαφέρον και νομίζω ότι η μάχη για το GOTY θα είναι δύσκολη για το Zelda. 

Πάντως τα σχόλια και το hype ειναι παρόμοιο με αυτού του no man's sky, το οποίο κρίμα που άργησε τόσο να το φτιάξουν και έχασε το momentum. Οποτε οκ, μικρό καλάθι μέχρι τότε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
7 hours ago, Fulgore said:

Το ζουμί της υπόθεσης στο παραπάνω οπως σωστά λές δεν είναι το αν αυτά τα παιχνιδια θα κυκλοφορήσουν ή όχι στο ps5.

Το ζουμί είναι στο 48ωρο embargo(που κλασσικά πέρασε ασχολίαστο, αλλα αν έκανε κάτι παρόμοιο η Sony, θα διαβάζαμε διάφορα πάλι...) και στο revenue που ειναι και σχετικό με τις συνδρομές.

Είναι λίγο cringy να κατηγορείται η MS ότι έβαλε εμπάργκο στο να μην ανακοινώσουν οι publishers ότι τα games τους θα βγουν στο PS5 για 48 ώρες, όταν σε μια εβδομάδα βγαίνει κοτζάμ ΑΑΑ game από τρίτο publisher για το οποίο έχει αγοράσει η Sony ολόκληρο timed-exclusivity.

Αυτό με τα multi-platforms που δείχνουν μόνο το σήμα της εταιρείας που κάνει host το event το έχει κάνει και η Sony, δεν θυμάμαι κανέναν να κράζει. Αφενός είναι εντελώς ανούσιο και μόνο που το συζητάμε, αφετέρου τι κέρδισε η MS με το να αποκρύψει για δυο μέρες ότι δεν θα είναι και καλά μόνο στην κονσόλα της αυτά τα games; Πιστεύει κανείς ότι εκτοξεύθηκαν οι παραγγελίες του SeX για αυτές τις δύο μέρες, προκειμένου να παίξουν Persona 3 Reload και Jusant οι owners; Δεν είναι σοβαρό να το πιστεύει κανείς αυτό.

On the other hand, είναι πολύ πιθανό να αυξήθηκαν οι συνδρομές του Game Pass με αυτά τα games να έχουν το σηματάκι πάνω τους.

7 hours ago, Fulgore said:

Αλλά επειδή εχουν άμεση σχέση και με τον ανταγωνισμό, αν τα σχολιάσουμε/αναλύσουμε παραπάνω(όπως έγινε πρόσφατα με τα 30fps), ξέρεις που θα πάει πάλι το θέμα.

Αν η συζήτηση είναι σε πολιτισμένο επίπεδο, χωρίς προκλήσεις και χωρίς εξωφρενικές συγκρίσεις (του τύπου «το Starfield είναι στα 30 καρέ, ενώ το Horizon ήταν στα 60» λες και έχουν καμία σχέση μεταξύ τους τα games αυτά), δεν βλέπω γιατί να υπάρχει πρόβλημα. Αν δεν μπορεί να κρατηθεί επίπεδο, ναι θα κοπεί η κουβέντα.

5 hours ago, D.Luffy said:

Απορώ γιατί το βλέπετε καθαρά από την ηθική πλευρά ενώ είναι απλώς... business. 

Δεν είναι θέμα ηθικής, πιο πολύ είναι θέμα εκνευρισμού του ενός ή του άλλου «στρατόπεδου», στην προκειμένη υπάρχει εκνευρισμός στους PS5 owners. Γι' αυτό λέω, θα επιλυόταν το πρόβλημα, αν η Sony άρχιζε να υποστηρίζει πιο σθεναρά το PS+, μιας και τα περισσότερα από αυτά τα games δε νομίζω ότι έχουν κανένα σοβαρό κόστος να συμπεριληφθούν στην πλατφόρμα.

3 hours ago, xavier said:

συγνωμη, μπορουσε να αναπτυξει ενα τιτλο οπως το starfield η bethesda(πριν την εξαγορα) και δε μπορει η sony?

Δεν είναι τόσο οικονομικό το θέμα (ούτως ή άλλως δεν είμαι και πολύ σίγουρος ότι το Starfield κόστισε περισσότερο από το Ragnarok ξέρω 'γω), πιο πολύ θέμα mentality είναι. Η Bethesda κουβαλάει πολλά χρόνια στην πλάτη της πάνω στο είδος του genre που ανήκει το Starfield. Αυτό το open-world RPG με πενήντα κιλά εξερεύνηση, ενώ τα 1st-party studios της Sony ειδικεύονται σε άλλο τομέα, στο gameplay, στο σενάριο, στην σκηνοθεσία κλπ.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Malthador είπε

Είναι λίγο cringy να κατηγορείται η MS ότι έβαλε εμπάργκο στο να μην ανακοινώσουν οι publishers ότι τα games τους θα βγουν στο PS5 για 48 ώρες, όταν σε μια εβδομάδα βγαίνει κοτζάμ ΑΑΑ game από τρίτο publisher για το οποίο έχει αγοράσει η Sony ολόκληρο timed-exclusivity.

Όταν βάζει εμπάργκο και φέτος (και πέρυσι) σχετικά με τη διαθεσιμότητα σε άλλη κονσόλα για παιχνίδια που είναι απολύτως συνυφασμένα, καλώς ή κακώς, με τις κονσόλες της Σόνυ δεν παύει να είναι γελοίο, επειδή και η Σόνυ έχει αγοράσει ως αποκλειστικό το FF16. Όπως αναφέρθηκε ότι είναι αστεία η ύπαρξη συμβολαίου για τη διατήρηση ίδιου επιπέδου ποιότητας σε παιχνίδια στις δύο κονσόλες (νομίζω ήταν ένα από τα πρόσφατα Resident Evil), άλλο τόσο αστείο είναι και ένα εμπάργκο 48 ωρών.

Τα ίδια - σκ*** - κάνουν όλοι τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Malthador είπε

 

Το αν ισχύει αυτό που αναφέρθηκε πιο πίσω δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω. Αν ο συγκεκριμένος γράφει χαζομάρες τότε πάω πάσο.

Οσο για το άλλο περι πολιτισμένης κουβέντας, δεν χρειάζεται να πω κάτι που δεν γνωρίζεις ήδη.

Οπως έγραψα και δίπλα, καλά πήγαν οι παλιές κόντρες με τα παραπάνω TF/fps ή τους γρηγορότερους δίσκους(ratchet PC) παλιότερα ,με αυτά που βλέπουμε τον τελευταίο καιρό. Και αυτό είναι ειρωνικό και για τις 2 πλευρές.Για το δε κομμάτι του εμπλουτισμού του PS+

Spoiler

παρόλο που προφανώς υστερεί από τον ανταγωνισμό, νομίζω ότι πολλοί προσπερνάνε τις αισθητά παραπάνω πωλήσεις που έχει η Sony, σε σχέση με την MS μεριά( η οποία στηρίζεται υπερβολικά πολύ στις προσθήκες του Gamepass), κάτι που φαίνεται στις πωλήσεις των περισσοτέρων παιχνιδιών εκτός αυτού, με εξαιρέσεις τύπου Elden Ring,Hogwarts κλπ.

2 παραδείγματα πρόσφατων παιχνιδιών από την Αγγλία που αναφέρεται συχνά και για πωλήσεις κονσολών, και πιθανώς τα νούμερα αυτά να ήταν ακόμα μεγαλύτερα αν δεν υπήρχε θέμα διαθεσιμότητας τα προηγούμενα χρόνια

Να θυμήσω για το Street Fighter 6, οτι το προηγούμενο SF5 ήταν console exclusive σε Sony μεριά .

Φετος ομως που άλλαξε αυτό και παρόλες τις θετικες κριτικες, δεν φαίνεται να το στήριξαν σε MS μεριά, παρόλο που σε Xbox360 εποχή, ήταν η πιο δημοφιλής πλατφόρμα. 

Για μένα αλλαγές στα ps plus extra/premium, πιθανώς να δούμε εαν περάσει η γνωστή εξαγορά της Activision. Αυτο θα ταράξει την Sony αρκετά.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, firepc είπε

Κάποτε νόμιζα οτι τους είχα ανάγκη

Πλέον δεν βάζω ούτε στις ταινίες

Εγώ προτιμώ τους αγγλικούς σε παιχνίδια σε περίπτωση που μου ξεφύγει κάτι γιατί η μετάφραση στα ελληνικά δεν μεταφέρεται συνήθως με το ύφος που πρέπει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...