Προς το περιεχόμενο

Επιδότηση φωτοβολταϊκών στις στέγες 2023


Panos1987

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 458
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δηλαδή 35% αν βγάζεις 22000 και 30% αν βγάζεις 41. Δίκαιο ακούγεται.

Και αν είσαι ΚΟΤ παίρνεις 65%...

Κάθε επιδότηση καλοδεχούμενη αλλά 15.000 για 5kw δεν είναι και λίγα και ποιος ξέρει πότε θα τα πάρεις πίσω τα χρήματα από την επιδότηση.

 

Εγώ λόγω αντλίας θερμότητας  το χειμώνα έχω 900-1000kwh το μήνα κατανάλωση και τους υπόλοιπους 250kwh.

 

Η μεγάλη δυσκολία για να δεις αν σε συμφέρει και πότε θα κάνεις απόσβεση είναι ο υπολογισμός των ΥΚΩ ( εμένα μου έρχονται κάτι 100ρικα) και οι χρεώσεις δικτύου κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Gl0bAlZer0 είπε

Η μεγάλη δυσκολία για να δεις αν σε συμφέρει και πότε θα κάνεις απόσβεση είναι ο υπολογισμός των ΥΚΩ ( εμένα μου έρχονται κάτι 100ρικα) και οι χρεώσεις δικτύου κλπ.

Γιατί το λες αυτό ;

Την απόσβεση θα την υπολογίσεις μετρώντας συνολικές ετήσιες kWh, αφήνοντας έξω τα υπόλοιπα, που ούτως ή άλλως θα πλήρωνες 

Γνώμη μου είναι ότι η kWh θα παίξει γύρω στα 15 λεπτά, νομίζω είναι μια λογική βαση για να γίνουν υπολογισμοί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κρατική επιδότηση η kwh μου τώρα είναι 0.10

4,5kw φωτοβολταικό αν παράγει 6300kwh( στην καλύτερη ) θα έχω το χρόνο εξοικονόμηση 630 ευρώ ή αν το υπολογίσεις με 0.15  945 ευρώ.

Αν αυτό το σύστημα με μπαταρίες κοστίζει τελική τιμή με εγκατάσταση ΦΠΑ 15.000 -7000 επιδότηση στην καλύτερη θα κάνω απόσβεση σε 8,5 χρόνια ή 12... . Δεν είναι και τρελή ευκαιρία!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, cpetro είπε

οι Ρυθμιζομενες χρεωσεις επηρεαζονται καθολου απο τα Φωτοβολταικα ή τις πληρωνουμε κανονικα? Εχει κανεις εμπειρια? 

  • Οι ρυθμιζόμενες μονοπωλιακές χρεώσεις (ΕΤΜΕΑΡ, Χρέωση Χρήσης Συστήματος, Χρέωση Χρήσης Δικτύου, κ.λ.π.) υπολογίζονται σε κάθε εκκαθαριστικό λογαριασμό κατανάλωσης βάσει της απορροφηθείσας από το Δίκτυο ενέργειας κατά την αντίστοιχη περίοδο καταμέτρησης
  • Οι χρεώσεις για τις ΥΚΩ (Υπηρεσίες Κοινής Ωφέλειας) υπολογίζονται σε κάθε εκκαθαριστικό λογαριασμό επί της συνολικής πραγματικής κατανάλωσης της εγκατάστασης του αυτοπαραγωγού για την αντίστοιχη περίοδο καταμέτρησης, (άθροισμα απορροφηθείσας και της συνολικής παραχθείσας από το Φ/Β ενέργειας, από το οποίο αφαιρείται η εγχυθείσα στο δίκτυο ενέργεια)
  • Οι λοιπές χρεώσεις (Ειδικός Φόρος Κατανάλωσης, Ειδικό Τέλος 5‰, ΦΠΑ) υπολογίζονται όπως κάθε φορά ορίζεται από τις κείμενες διατάξεις
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Gl0bAlZer0 είπε
  • Οι ρυθμιζόμενες μονοπωλιακές χρεώσεις (ΕΤΜΕΑΡ, Χρέωση Χρήσης Συστήματος, Χρέωση Χρήσης Δικτύου, κ.λ.π.) υπολογίζονται σε κάθε εκκαθαριστικό λογαριασμό κατανάλωσης βάσει της απορροφηθείσας από το Δίκτυο ενέργειας κατά την αντίστοιχη περίοδο καταμέτρησης
  • Οι χρεώσεις για τις ΥΚΩ (Υπηρεσίες Κοινής Ωφέλειας) υπολογίζονται σε κάθε εκκαθαριστικό λογαριασμό επί της συνολικής πραγματικής κατανάλωσης της εγκατάστασης του αυτοπαραγωγού για την αντίστοιχη περίοδο καταμέτρησης, (άθροισμα απορροφηθείσας και της συνολικής παραχθείσας από το Φ/Β ενέργειας, από το οποίο αφαιρείται η εγχυθείσα στο δίκτυο ενέργεια)
  • Οι λοιπές χρεώσεις (Ειδικός Φόρος Κατανάλωσης, Ειδικό Τέλος 5‰, ΦΠΑ) υπολογίζονται όπως κάθε φορά ορίζεται από τις κείμενες διατάξεις

τη χρεωση της ΥΚΩ δε καταλαβαινω. Η παραχθεισα ενεργεια και η εγχεομενη δεν ταυτιζονται ? 

Επεξ/σία από cpetro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, cpetro είπε

τη χρεωση της ΥΚΩ δε καταλαβαινω. Η παραχθεισα ενεργεια και η εγχεομενη δεν ταυτιζονται ? 

Τις ΥΚΩ τις πληρώνεις σαν να μην εχει φωτοβολταικο , όλο το ποσό.

 

εγχεόμενη είναι αυτή που παράγεις και δεν την καταλώνεις και την στέλνεις στο δίκτυο. Κάποια απο τη παραχθείσα την καταλώνεις εσύ καθώς παράγεται.

Και εγώ τώρα τα διαβάζω. 🙄

Επεξ/σία από Gl0bAlZer0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ετσι οπως το καταλαβαινω εγω, λογω μπαταριων γλυτώνεις λίγο απο ρυθμιζόμενες.

στις ΥΚΩ, σου αφαιρεί μονο αυτο που δίνεις στο δικτυο, το οποιο πάλι λογω μπαταριων θα ειναι ελάχιστο. Εγω θα υπολόγιζα τις ΥΚΩ να δίνω οσο και χωρις Φ/Β. Παρόλα αυτα ειναι λίγα χρήματα. Στο τετράμηνο σε μενα ειναι 15ευρω περιπου.  

 

περιεργο παντως που στις ρυθμιζόμενες δεν εχεις χρεωση για αυτο που δινεις στο δίκτυο. τυπικα το χρησιμοποιείς και οταν δίνεις ρευμα για να έχεις τα οφέλη του net met.

2 ώρες πριν, Gl0bAlZer0 είπε

Με κρατική επιδότηση η kwh μου τώρα είναι 0.10

4,5kw φωτοβολταικό αν παράγει 6300kwh( στην καλύτερη ) θα έχω το χρόνο εξοικονόμηση 630 ευρώ ή αν το υπολογίσεις με 0.15  945 ευρώ.

Αν αυτό το σύστημα με μπαταρίες κοστίζει τελική τιμή με εγκατάσταση ΦΠΑ 15.000 -7000 επιδότηση στην καλύτερη θα κάνω απόσβεση σε 8,5 χρόνια ή 12... . Δεν είναι και τρελή ευκαιρία!

η τιμή που λες ειναι πολύ ψηλα για 5kwp. νομίζω με 4-5κ ευρω (απο την τσέπη σου) θα το βάλεις.

Επεξ/σία από basilis_k6
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Gl0bAlZer0 είπε

Δηλαδή 35% αν βγάζεις 22000 και 30% αν βγάζεις 41. Δίκαιο ακούγεται.

Και αν είσαι ΚΟΤ παίρνεις 65%...

Κάθε επιδότηση καλοδεχούμενη αλλά 15.000 για 5kw δεν είναι και λίγα και ποιος ξέρει πότε θα τα πάρεις πίσω τα χρήματα από την επιδότηση.

 

Εγώ λόγω αντλίας θερμότητας  το χειμώνα έχω 900-1000kwh το μήνα κατανάλωση και τους υπόλοιπους 250kwh.

 

Η μεγάλη δυσκολία για να δεις αν σε συμφέρει και πότε θα κάνεις απόσβεση είναι ο υπολογισμός των ΥΚΩ ( εμένα μου έρχονται κάτι 100ρικα) και οι χρεώσεις δικτύου κλπ.

Αυτα τα ΥΚΩ ειναι μεγαλες παπατζες οταν χαριζεις το ρευμα στη δεη με net metering 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Gl0bAlZer0 είπε

Με κρατική επιδότηση η kwh μου τώρα είναι 0.10

4,5kw φωτοβολταικό αν παράγει 6300kwh( στην καλύτερη ) θα έχω το χρόνο εξοικονόμηση 630 ευρώ ή αν το υπολογίσεις με 0.15  945 ευρώ.

Αν αυτό το σύστημα με μπαταρίες κοστίζει τελική τιμή με εγκατάσταση ΦΠΑ 15.000 -7000 επιδότηση στην καλύτερη θα κάνω απόσβεση σε 8,5 χρόνια ή 12... . Δεν είναι και τρελή ευκαιρία!

Λίγο απαισιόδοξο σε βρίσκω. Ανάλογα και την περιοχή σου και την τυχόν σκίαση της στέγης , μπορείς να παράγεις από 6000kwh έως 7000kwh με ένα σύστημα 4,5kwp. Ας πούμε με ένα 5kwp θα παράγεις από 7000 έως 7500. 
Κόστος 5kwp : 8000-9000 θα πω με εγκαταστάσεις κτλ κτλ , αν είσαι κοτ , θα πληρώσεις 3000 περίπου. Αν όχι 5000-5500. 
Μπαταρίες δίνουν 100% επιδότηση και θεωρώ φτάνουν και για την μπαταρία αυτή καθε αυτή και για την εγκατάσταση.

Οπότε θα πω 3Κ € με ΚΟΤ , 5Κ € χωρίς. Μιλάμε για σίγουρη απόσβεση στα 5 χρόνια μαξ δηλαδή. 

Σίγουρα δεν το λες ιδανικό , αλλά δεν το λες και κακό.

 

Spoiler

Όσοι είναι με ΚΟΤ και έχουν χώρο στην σκεπή θα έλεγα να μπουνε , μάλιστα τα 1200€ επιδότησης / kwp ( δηλαδη 1850€ στο σύνολο /kwp ) αφήνει και περιθώρια τυχόν άλλης επιδιόρθωσης που θα ήθελε να γίνει στο σπίτι...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, tomtsir είπε

Λίγο απαισιόδοξο σε βρίσκω. Ανάλογα και την περιοχή σου και την τυχόν σκίαση της στέγης , μπορείς να παράγεις από 6000kwh έως 7000kwh με ένα σύστημα 4,5kwp. Ας πούμε με ένα 5kwp θα παράγεις από 7000 έως 7500. 
Κόστος 5kwp : 8000-9000 θα πω με εγκαταστάσεις κτλ κτλ , αν είσαι κοτ , θα πληρώσεις 3000 περίπου. Αν όχι 5000-5500. 
Μπαταρίες δίνουν 100% επιδότηση και θεωρώ φτάνουν και για την μπαταρία αυτή καθε αυτή και για την εγκατάσταση.

Οπότε θα πω 3Κ € με ΚΟΤ , 5Κ € χωρίς. Μιλάμε για σίγουρη απόσβεση στα 5 χρόνια μαξ δηλαδή. 

Σίγουρα δεν το λες ιδανικό , αλλά δεν το λες και κακό.

 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Όσοι είναι με ΚΟΤ και έχουν χώρο στην σκεπή θα έλεγα να μπουνε , μάλιστα τα 1200€ επιδότησης / kwp ( δηλαδη 1850€ στο σύνολο /kwp ) αφήνει και περιθώρια τυχόν άλλης επιδιόρθωσης που θα ήθελε να γίνει στο σπίτι...

 

6 ιδανικα, 7 (στη χειροτερη) ετη το υπολόγισα εγω με βαση τους λογαριασμους.

αξιζει αν εχεις τα χρηματα στην ακρη. και βεβαια υποθέτωντας οτι δεν θα ξαναπαει το ρευμα σε επιπεδα 9λεπτα/kwh

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, basilis_k6 είπε

6 ιδανικα, 7 (στη χειροτερη) ετη το υπολόγισα εγω με βαση τους λογαριασμους.

αξιζει αν εχεις τα χρηματα στην ακρη. και βεβαια υποθέτωντας οτι δεν θα ξαναπαει το ρευμα σε επιπεδα 9λεπτα/kwh

6 αν δεν είσαι με ΚΟΤ... 3 αν είσαι με ΚΟΤ. 
Και ρίξε και μία ματιά στο spoiler , ο καθένας έχει μία ιδεολογία βέβαια , αλλά σε προγράμματα πολιτικού χαρακτήρα με αυξημένες τιμές σε μερικά πεδία , καλύτερα ο καθένας να σκεφτεί την τσέπη του... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tomtsir είπε

6 αν δεν είσαι με ΚΟΤ... 3 αν είσαι με ΚΟΤ. 
Και ρίξε και μία ματιά στο spoiler , ο καθένας έχει μία ιδεολογία βέβαια , αλλά σε προγράμματα πολιτικού χαρακτήρα με αυξημένες τιμές σε μερικά πεδία , καλύτερα ο καθένας να σκεφτεί την τσέπη του... 

Τοσο βγαινει χωρις αδειες ε; Θυμαμαι πριν 2-3 χρονια π παλι ετρεχε κατι αντιστοιχο κ ειχαμε ρωτησει ηθελε περιπου 1500 ευρω σε αδειες την οποια αν θα την δεχοντουσαν θα προχωρουσε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...