Προς το περιεχόμενο

Επιδότηση φωτοβολταϊκών στις στέγες 2023


Panos1987

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το βλέπω χλωμό αν κάνεις μόνος σου κάποια επέκταση στο συστημα αργότερα, να ασχοληθεί κάποιος μαζί σου, από τη στιγμή που δε θα σε πληρώνει, αλλά θα κάνεις ιδιοκαταναλωση και το τυχόν περίσσευμα ενέργειας θα το χάνεις. Βέβαια αυτό θα πρέπει να το έχεις προβλέψει π.χ. να βάλεις μεγαλύτερο ινβερτερ κλπ.

Εδώ οι παραγωγοί με τα τεράστια φωτοβολταϊκά έχουν κάνει μόνοι τους επεκτάσεις στη ζούλα και υπερπαραγουν και δεν τους κάνουν τίποτα, ενώ τους έχουν καταλάβει από τις πολύ μεγαλύτερες του φυσιολογικού παραγωγες.

Επισης π.χ. αν έχεις βλάβη μπαταρίας ή μετά από 5-10 χρόνια που η μπαταρία θα τα παίξει λογικό είναι ότι θα παράγεις παραπάνω.

Επεξ/σία από gpapadakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 458
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

22 ώρες πριν, pasxaliskar είπε

οχι δεν μπορεις.. υπογραφεις για 25 χρονια συμβαση και αναγραφεται πανω στο χαρτι η ισχυς σου .. οτι βαλεις αυτο κρατας.. επισης φανταζομαι εχεις τριφασικο ετσι ?

μην κανετε υποθεσης εαν δν ξερετε.. καμια σχεση αυτα τα προγραμματα με τα φωτοβολταικα.. ερχονται σου μετρανε την ισχυς και βγαινει η τελικη συμβαση και οτι λεει το νουμερο πανω θα ειναι αυτο για 25 χρονια 

ναι τριφασικο. το χρονο περιπου 12000kw καταναλωση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν έχω καταλάβει…

Διαβάζουμε ότι «Βασική προϋπόθεση για την υποβολή αίτησης είναι ο αιτών να έχει συνάψει ήδη Σύμβαση Σύνδεσης με τον ΔΕΔΔΗΕ αλλά να μην έχει συνδεθεί ο φωτοβολταϊκός σταθμός.»

Δηλαδή αν κάποιος ενδιαφέρεται για το πρόγραμμα πρέπει να έχει πχ από σήμερα Σύμβαση Σύνδεσης με τον ΔΕΔΔΗΕ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, cpetro είπε

ναι τριφασικο. το χρονο περιπου 12000kw καταναλωση 

ειναι παρα πολλες.. 1000 κιλοβατορες το μηνα? εαν ηταν τοσο ηδη θα ερπεπε να εχεις βαλει ενα 10 με δικα σου εξοδα θα το εκανες αποσβεση σε 2 χρονια.. κανα 10.000 θα σου κοστιζε 

24 λεπτά πριν, andreas1gr είπε

Εγώ δεν έχω καταλάβει…

Διαβάζουμε ότι «Βασική προϋπόθεση για την υποβολή αίτησης είναι ο αιτών να έχει συνάψει ήδη Σύμβαση Σύνδεσης με τον ΔΕΔΔΗΕ αλλά να μην έχει συνδεθεί ο φωτοβολταϊκός σταθμός.»

Δηλαδή αν κάποιος ενδιαφέρεται για το πρόγραμμα πρέπει να έχει πχ από σήμερα Σύμβαση Σύνδεσης με τον ΔΕΔΔΗΕ;

κανεις αιτηση και βγαινει ενα προσχεδιο συμβασης και μετα το τελικο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσοι σκεφτεστε για τα φωτοβολταικα εαν δν εχετε πανω απο 4500-5000 kw ανα έτος δν αξιζεί να βάλετε με 35% .. κάντε υπομονη θα βγουν στο μελλον πιστευω, κ αλλα προγραμματα με φωτοβολταικα ιδικα εαν δουν οτι το πρόγραμμα δν είχε την προσέλευση που ήθελαν.. το 35% και το 25% είναι απάτη οταν θέλεις να βοηθήσεις τον κόσμο, όπως είπε και ενας σε προηγούμενα σχόλια μεσα σε 6 μηνες δωσανε 5-6-7 δισ για το ρευμα στα αφεντικα τους και δωσανε 300 εκ μονο για φωτοβολταικα.. εαν δινανε 70-80% επιδοτηση θα ηταν ενα προβλημα που θα λυνοτανε μια και καλη και οχι προσωρινα για 6-7 μηνες όπως εγινε 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, pasxaliskar είπε

ειναι παρα πολλες.. 1000 κιλοβατορες το μηνα? εαν ηταν τοσο ηδη θα ερπεπε να εχεις βαλει ενα 10 με δικα σου εξοδα θα το εκανες αποσβεση σε 2 χρονια.. κανα 10.000 θα σου κοστιζε 

κανεις αιτηση και βγαινει ενα προσχεδιο συμβασης και μετα το τελικο 

δλδ τωρα ποσο θα μου κοστισει ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, cpetro είπε

δλδ τωρα ποσο θα μου κοστισει ? 

για 10αρι ? περιπου 14.000 περιπου απο τα οποια τα 3500 θα ειναι επιδοτουμενα και 8200 η μπαταρια που θα ειναι επιδοτουμενη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14000 10αρι με μπατερίες και εγκατάσταση? Νομίζω πολύ φτηνά λετε..

 

 

7 ώρες πριν, pasxaliskar είπε

οσοι σκεφτεστε για τα φωτοβολταικα εαν δν εχετε πανω απο 4500-5000 kw ανα έτος δν αξιζεί να βάλετε με 35% .. κάντε υπομονη θα βγουν στο μελλον πιστευω, κ αλλα προγραμματα με φωτοβολταικα ιδικα εαν δουν οτι το πρόγραμμα δν είχε την προσέλευση που ήθελαν.. το 35% και το 25% είναι απάτη οταν θέλεις να βοηθήσεις τον κόσμο, όπως είπε και ενας σε προηγούμενα σχόλια μεσα σε 6 μηνες δωσανε 5-6-7 δισ για το ρευμα στα αφεντικα τους και δωσανε 300 εκ μονο για φωτοβολταικα.. εαν δινανε 70-80% επιδοτηση θα ηταν ενα προβλημα που θα λυνοτανε μια και καλη και οχι προσωρινα για 6-7 μηνες όπως εγινε 

με 7000 και αντλία θερμότητας? Και ιδιόκτητη μονοκατοικία ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, pasxaliskar είπε

οσοι σκεφτεστε για τα φωτοβολταικα εαν δν εχετε πανω απο 4500-5000 kw ανα έτος δν αξιζεί να βάλετε με 35% .. κάντε υπομονη θα βγουν στο μελλον πιστευω, κ αλλα προγραμματα με φωτοβολταικα ιδικα εαν δουν οτι το πρόγραμμα δν είχε την προσέλευση που ήθελαν.. το 35% και το 25% είναι απάτη οταν θέλεις να βοηθήσεις τον κόσμο, όπως είπε και ενας σε προηγούμενα σχόλια μεσα σε 6 μηνες δωσανε 5-6-7 δισ για το ρευμα στα αφεντικα τους και δωσανε 300 εκ μονο για φωτοβολταικα.. εαν δινανε 70-80% επιδοτηση θα ηταν ενα προβλημα που θα λυνοτανε μια και καλη και οχι προσωρινα για 6-7 μηνες όπως εγινε 

το εξοικονωμω αν δεν κανω λαθος ειναι καθε χρονια χειροτερα απο την 1η.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, pasxaliskar είπε

για 10αρι ? περιπου 14.000 περιπου απο τα οποια τα 3500 θα ειναι επιδοτουμενα και 8200 η μπαταρια που θα ειναι επιδοτουμενη...

γιατι πριν με 10000€ και τωρα με 14000€ ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, cpetro είπε

γιατι πριν με 10000€ και τωρα με 14000€ ? 

γτ το προγραμμα δινει αλλες τιμες και αυτος που θα στα κανει θα εκμετελευτει αυτες τις τιμες π.χ. να πας να κανεις μονωση μονος σου παει περιπου 30-35/τμ και τα προγραμματα εχουν τιμη 55-58ευρω/τμ

11 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

το εξοικονωμω αν δεν κανω λαθος ειναι καθε χρονια χειροτερα απο την 1η.

ναι σωστα θυμασαι .. μονο του 2020 ηταν καλο που εδιναν 1000+ευρω /τετραγωνικο και μεχρι 95% επιδοτηση οπως έχουν αρκετοι απο τα μερη μου 

13 ώρες πριν, Gl0bAlZer0 είπε

14000 10αρι με μπατερίες και εγκατάσταση? Νομίζω πολύ φτηνά λετε..

 

 

με 7000 και αντλία θερμότητας? Και ιδιόκτητη μονοκατοικία ; 

οχι .. 14000 χωρις μπαταριες που στα δινει το κρατος.. με μπαταριες σου βγαινει κανα 22,000 

δηλαδη εαν πας να κανεις μονο σου χωρις μπαταριες ειναι γυρο σα 10-11,5 αναλογος τι πανελ, τι εργατικα κλπ θα βαλεις-βαλουν

μπαταριες τωρα παιζουν απο 2.500 μεχρι και 10.000 να βαλεις για 10kw εαν και εγω θεωρω οτι η μπαταρια δν αξιζει καθολου

εαν πας μεσο προγραμματος κοστολογουν στα 14.000 περιπου 

εαν πας μεσο προγραμματος κοστολογουν και κανα 8000 την μπαταρια που ειναι 100% αρα πας στα 22.000 περιπου 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά ένας να μας πει πόσο κοστίζει με εργατικά τελική τιμή χωρίς μπαταρίες τα 5kwp που οι περισσότεροι θέλουμε να βάλουμε; Ένα μέσο όρο ώστε να ξέρουμε τι θα πληρώσουμε.

 

Αυτό με το πρόγραμμα δε το καταλαβαίνω , αν το χρηματοδοτήσω όλο εγώ και το γραφείο δε βάλει χρήματα και πάρει όλα τα χρήματα μπροστά γιατί να μη μου δώσει κανονική τιμή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Gl0bAlZer0 είπε

Ρε παιδιά ένας να μας πει πόσο κοστίζει με εργατικά τελική τιμή χωρίς μπαταρίες τα 5kwp που οι περισσότεροι θέλουμε να βάλουμε; Ένα μέσο όρο ώστε να ξέρουμε τι θα πληρώσουμε.

 

Αυτό με το πρόγραμμα δε το καταλαβαίνω , αν το χρηματοδοτήσω όλο εγώ και το γραφείο δε βάλει χρήματα και πάρει όλα τα χρήματα μπροστά γιατί να μη μου δώσει κανονική τιμή;

6500-7000 χωρις προγραμμα

9000-9300 με προγραμμα.. 

όπου και να πας θα σε ρωτησουν εαν εισαι στο προγραμμα η οχι και θα σε δωσουν αλλη τιμη.. θα σου πουνε οτι εχει αλλη μανουρα γτ θελει χαρτια ιστοριες κλπ και φασαρια για να συνδεσουν και την μπαταρια σε αυτη την τιμη (μουφα δικαιολογιες) 

με προγραμμα θα δωσεις περιπου 5600-5800..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να βαλεις φωτοβολταικα σε ταρατσα, περιπου ποσα τμ ελευθερο χωρο θες για να πεις οτι θα ειναι λειτουργικο για τα 5kwp? Θα πρπει να εχεις full ηλιο σε ολα τα τμ φανταζομαι? ΠΧ για μονοκατοικια που την κρυβουν ψηλοτερες δεν υπαρχει καν σαν σκεψη σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, spocky είπε

Για να βαλεις φωτοβολταικα σε ταρατσα, περιπου ποσα τμ ελευθερο χωρο θες για να πεις οτι θα ειναι λειτουργικο για τα 5kwp? Θα πρπει να εχεις full ηλιο σε ολα τα τμ φανταζομαι? ΠΧ για μονοκατοικια που την κρυβουν ψηλοτερες δεν υπαρχει καν σαν σκεψη σωστα?

για ενα 5αρι σε στεγη θελεις περιπου 23-28 τμ και σε ταρατσα περιπου 33-36.. 

εαν δν εχεις φουλ ηλιο απλα δν α εχεις την αποφοση στο φουλ.. εαν τωρα ολες τις ωρες τις μερες η ασ πουμε το 90% μερας εχεις σκια δν εχει νοημα δν θα εχει αποδοση ... 

μια καλη λύση ειναι εαν εχεις αυλη και την βλεπει ηλιος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...