Προς το περιεχόμενο

Επιδότηση φωτοβολταϊκών στις στέγες 2023


Panos1987

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 458
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

31 λεπτά πριν, cpetro είπε

Μπορει να βαλει καποιος 5kwp με το προγραμμα αυτο για να παρει τη μεγαλυτερη εκπτωση και του χρονου να συμπληρωσει αλλα 4-5kwp μονος του ? 🤔

δε ξέρω προτιμάς το 35% του 5 ή το 25% του 10.... Νομίζω το 2ο αν χρειάζεσαι 10 kwp.😵

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cpetro είπε

Μπορει να βαλει καποιος 5kwp με το προγραμμα αυτο για να παρει τη μεγαλυτερη εκπτωση και του χρονου να συμπληρωσει αλλα 4-5kwp μονος του ? 🤔

Θεωρητικά όχι , η σύμβαση που υπογράφεις επιτρέπει μόνο 3% μεταβολή σε περίπτωση που χρειαστεί να αλλάξεις τα φ/β σου.
Γενικά στο πρόγραμμα αυτό συμφέρει να είσαι στα άκρα , είτε θα βάλεις 5kwp είτε 10,8 , γιατί αν ξεπεράσεις τα 5kwp , πέφτει η ανώτατη τιμή επιδότησης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tomtsir είπε

Θεωρητικά όχι , η σύμβαση που υπογράφεις επιτρέπει μόνο 3% μεταβολή σε περίπτωση που χρειαστεί να αλλάξεις τα φ/β σου.
Γενικά στο πρόγραμμα αυτό συμφέρει να είσαι στα άκρα , είτε θα βάλεις 5kwp είτε 10,8 , γιατί αν ξεπεράσεις τα 5kwp , πέφτει η ανώτατη τιμή επιδότησης. 

Είσαι σίγουρος δλδ ότι εάν βάλεις με επιδότηση σύστημα 5 kwp αργότερα εάν  θέλεις να βάλεις αλλά 2 kwp εκτός επιδότησης δεν μπορείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, tsilala είπε

Είσαι σίγουρος δλδ ότι εάν βάλεις με επιδότηση σύστημα 5 kwp αργότερα εάν  θέλεις να βάλεις αλλά 2 kwp εκτός επιδότησης δεν μπορείς?

δεν θα το ψαξει κανενας. στην ανακύκλωση συσκευων λεγανε οτι θα κανουν και ελεγχο καλης λειτουργιας... πολυ πλακα. τελικα ουτε καν ολόκληρη συσκευη δεν εδινες, με μια πορτα και 4 ροδες βαφτιζανε ψυγειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, cpetro είπε

Μπορει να βαλει καποιος 5kwp με το προγραμμα αυτο για να παρει τη μεγαλυτερη εκπτωση και του χρονου να συμπληρωσει αλλα 4-5kwp μονος του ? 🤔

οχι δεν μπορεις.. υπογραφεις για 25 χρονια συμβαση και αναγραφεται πανω στο χαρτι η ισχυς σου .. οτι βαλεις αυτο κρατας.. επισης φανταζομαι εχεις τριφασικο ετσι ?

7 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

δεν θα το ψαξει κανενας. στην ανακύκλωση συσκευων λεγανε οτι θα κανουν και ελεγχο καλης λειτουργιας... πολυ πλακα. τελικα ουτε καν ολόκληρη συσκευη δεν εδινες, με μια πορτα και 4 ροδες βαφτιζανε ψυγειο.

μην κανετε υποθεσης εαν δν ξερετε.. καμια σχεση αυτα τα προγραμματα με τα φωτοβολταικα.. ερχονται σου μετρανε την ισχυς και βγαινει η τελικη συμβαση και οτι λεει το νουμερο πανω θα ειναι αυτο για 25 χρονια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, pasxaliskar είπε

οχι δεν μπορεις.. υπογραφεις για 25 χρονια συμβαση και αναγραφεται πανω στο χαρτι η ισχυς σου .. οτι βαλεις αυτο κρατας.. επισης φανταζομαι εχεις τριφασικο ετσι ?

μην κανετε υποθεσης εαν δν ξερετε.. καμια σχεση αυτα τα προγραμματα με τα φωτοβολταικα.. ερχονται σου μετρανε την ισχυς και βγαινει η τελικη συμβαση και οτι λεει το νουμερο πανω θα ειναι αυτο για 25 χρονια 

μολις απαντησα στο αλλο θεμα. που ειδες εσυ τα 25 χρονια? δεν το βρισκω αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, basilis_k6 είπε

μολις απαντησα στο αλλο θεμα. που ειδες εσυ τα 25 χρονια? δεν το βρισκω αυτο.

οι συμβασεις με τον δεδδηε ειναι για 25 χρονια .. στα 25 χρονια ανανεωνεις και εαν θες αλλαζεις μειωνεις κλπ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, pasxaliskar είπε

οι συμβασεις με τον δεδδηε ειναι για 25 χρονια .. στα 25 χρονια ανανεωνεις και εαν θες αλλαζεις μειωνεις κλπ 

απο το παλιο φεκ λες. δεν ξερουμε αν θα αλλαξει κατι τωρα.

επισης στο παλιο εγω ειδα αυτο

22. Αιτήσεις επαύξησης για σταθμούς παραγωγής με ενεργειακό συμψηφισμό γίνονται
δεκτές;

Αιτήσεις επαύξησης ισχύος για σταθμούς που έχει κατατεθεί αρχικό αίτημα χωρίς να
έχει εκδοθεί ενδιαμέσως προσφορά σύνδεσης λογίζονται ως νέα αιτήματα και
εξετάζονται κατά τη χρονική σειρά υποβολής του αιτήματος επαύξησης.

Αιτήσεις επαύξησης ισχύος για σταθμούς για τους οποίους έχει εκδοθεί προσφορά
σύνδεσης και βρίσκεται σε ισχύ, λογίζονται ως νέα αιτήματα, ήτοι εξετάζονται κατά τη
χρονική σειρά υποβολής του αιτήματος επαύξησης και εκδίδεται νέα προσφορά
σύνδεσης για την νέα συνολική ισχύ εφόσον υφίσταται διαθέσιμος ηλεκτρικός χώρος,
με ακύρωση της αρχικής προσφοράς, άλλως αυτή παραμένει σε ισχύ.

Αιτήσεις επαύξησης ισχύος για σταθμούς παραγωγής μετά την ενεργοποίηση της
σύνδεσης θα είναι δυνατή, στο ίδιο επίπεδο τάσης, μετά την υποβολή νέου αιτήματος,
τη χορήγηση νέας Προσφοράς Σύνδεσης και τη καταβολή της σχετικής δαπάνης. Στις
περιπτώσεις αυτές θα ακολουθεί τροποποίηση των Συμβάσεων Σύνδεσης και
Συμψηφισμού ως προς την ισχύ του σταθμού παραγωγής

 

Δεν νομιζω ουτε τοτε να απαγόρευε την αυξηση. δεν ξερω, μπορει να κανω λαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, basilis_k6 είπε

απο το παλιο φεκ λες. δεν ξερουμε αν θα αλλαξει κατι τωρα.

επισης στο παλιο εγω ειδα αυτο

22. Αιτήσεις επαύξησης για σταθμούς παραγωγής με ενεργειακό συμψηφισμό γίνονται
δεκτές;

Αιτήσεις επαύξησης ισχύος για σταθμούς που έχει κατατεθεί αρχικό αίτημα χωρίς να
έχει εκδοθεί ενδιαμέσως προσφορά σύνδεσης λογίζονται ως νέα αιτήματα και
εξετάζονται κατά τη χρονική σειρά υποβολής του αιτήματος επαύξησης.

Αιτήσεις επαύξησης ισχύος για σταθμούς για τους οποίους έχει εκδοθεί προσφορά
σύνδεσης και βρίσκεται σε ισχύ, λογίζονται ως νέα αιτήματα, ήτοι εξετάζονται κατά τη
χρονική σειρά υποβολής του αιτήματος επαύξησης και εκδίδεται νέα προσφορά
σύνδεσης για την νέα συνολική ισχύ εφόσον υφίσταται διαθέσιμος ηλεκτρικός χώρος,
με ακύρωση της αρχικής προσφοράς, άλλως αυτή παραμένει σε ισχύ.

Αιτήσεις επαύξησης ισχύος για σταθμούς παραγωγής μετά την ενεργοποίηση της
σύνδεσης θα είναι δυνατή, στο ίδιο επίπεδο τάσης, μετά την υποβολή νέου αιτήματος,
τη χορήγηση νέας Προσφοράς Σύνδεσης και τη καταβολή της σχετικής δαπάνης. Στις
περιπτώσεις αυτές θα ακολουθεί τροποποίηση των Συμβάσεων Σύνδεσης και
Συμψηφισμού ως προς την ισχύ του σταθμού παραγωγής

 

Δεν νομιζω ουτε τοτε να απαγόρευε την αυξηση. δεν ξερω, μπορει να κανω λαθος.

μηχανικος ειμαι και ασχολουμε με εξοικονομο κλπ.. μεχρι και προχτες μια συμβαση που πηρα για φωτοβολταικα που μπηκε με το εξοικονομο του 2020 για 25 χρονια ειναι και γενικα απο τοτε που ξεκινησαν ειναι 25 χρονια.. δεν μπορεις να αλλαξεις μονο πολυ μικρο ποσοστο οπως ειπανε και πιο πανω να πας απο 4,90 π.χ. 4,95 - 5,00 η 4,70 κλπ.. γτ χαλασανε καποια πανελ και θελανε αλλαγη.. να προσθεσεις πανελ δεν μπορεις καθως εαν αρχισουν ολοι να βαζουν θα πεσεις το δικτυο δν ειναι τοσο απλα .. βαζεις ολα τα πανελ συνδεεις τα παντα ολα ινβεντερ με χελωνα κλπ και ερχεται στο τελος ο δεδδηε και κανει τον ελεγχο και την μετρηση.. και σου βγαζει ποσο ειναι.. και βγαινει η τελικη συμβαση.. απο πριν ομως π.χ. κανεις ενα προσχεδιο με την ισχυς π.χ. θα πεις θα βαλω 5,00 και για χι ψι λογο βγαζεις 5,10 η 4,95.. ε οταν θα γινει ο τελικος ελεγχος τοσο θα σε βαλουν και τοσο θα υπογραφτει.. στα 25 χρονια ξανα ερχεται και μετραει ..

ο οδηγος παντως εχει πολλες τρυπες και παγιδες καλο εινια να περιμενουμε τον τελικο οδηγο καθως οπως ειδατε καπου λεει οτι ειναι εκτος οφελουμενοι που εχουν παρει καποια επιδοτηση αλλη.. τωρα τι εννοει αγνωστο 

image.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, pasxaliskar είπε

μηχανικος ειμαι και ασχολουμε με εξοικονομο κλπ.. μεχρι και προχτες μια συμβαση που πηρα για φωτοβολταικα που μπηκε με το εξοικονομο του 2020 για 25 χρονια ειναι και γενικα απο τοτε που ξεκινησαν ειναι 25 χρονια.. δεν μπορεις να αλλαξεις μονο πολυ μικρο ποσοστο οπως ειπανε και πιο πανω να πας απο 4,90 π.χ. 4,95 - 5,00 η 4,70 κλπ.. γτ χαλασανε καποια πανελ και θελανε αλλαγη.. να προσθεσεις πανελ δεν μπορεις καθως εαν αρχισουν ολοι να βαζουν θα πεσεις το δικτυο δν ειναι τοσο απλα .. βαζεις ολα τα πανελ συνδεεις τα παντα ολα ινβεντερ με χελωνα κλπ και ερχεται στο τελος ο δεδδηε και κανει τον ελεγχο και την μετρηση.. και σου βγαζει ποσο ειναι.. και βγαινει η τελικη συμβαση.. απο πριν ομως π.χ. κανεις ενα προσχεδιο με την ισχυς π.χ. θα πεις θα βαλω 5,00 και για χι ψι λογο βγαζεις 5,10 η 4,95.. ε οταν θα γινει ο τελικος ελεγχος τοσο θα σε βαλουν και τοσο θα υπογραφτει.. στα 25 χρονια ξανα ερχεται και μετραει ..

ο οδηγος παντως εχει πολλες τρυπες και παγιδες καλο εινια να περιμενουμε τον τελικο οδηγο καθως οπως ειδατε καπου λεει οτι ειναι εκτος οφελουμενοι που εχουν παρει καποια επιδοτηση αλλη.. τωρα τι εννοει αγνωστο 

 

εγω παντως τετοια οδηγια δεν βρισκω καπου. στο νεο προγραμμα λεει 5 ετη. αρα μετα τα 5 δεν τους ενδιαφέρει. η συμβαση έλεγε 25. ας πουμε πως λεει παλι 25. αν χαλασει κατι δεν σπαει η συμβαση? θα με υποχρεωσουν να αγοράσω ινβερτερ πχ χωρις να εχω λεφτα?

ακομη και ετσι, στο αποσπασμα που σου εβαλα λεει οτι απλα κανεις νεα συμβαση. το 3% ισχύει σαν μεταβολή ΠΡΙΝ την ενεργοποιηση και δεν χρειάζεται να αλλάξει η προσφορά της συμβασης. το βρισκω σαφεστατο το κειμενο. δεν καταλαβαινω αλλωστε γιατι να σου απαγορεψουν να κάνεις επέκταση με νεα συμβαση. δεν εχουν λογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

εγω παντως τετοια οδηγια δεν βρισκω καπου. στο νεο προγραμμα λεει 5 ετη. αρα μετα τα 5 δεν τους ενδιαφέρει. η συμβαση έλεγε 25. ας πουμε πως λεει παλι 25. αν χαλασει κατι δεν σπαει η συμβαση? θα με υποχρεωσουν να αγοράσω ινβερτερ πχ χωρις να εχω λεφτα?

ακομη και ετσι, στο αποσπασμα που σου εβαλα λεει οτι απλα κανεις νεα συμβαση. το 3% ισχύει σαν μεταβολή ΠΡΙΝ την ενεργοποιηση και δεν χρειάζεται να αλλάξει η προσφορά της συμβασης. το βρισκω σαφεστατο το κειμενο. δεν καταλαβαινω αλλωστε γιατι να σου απαγορεψουν να κάνεις επέκταση με νεα συμβαση. δεν εχουν λογο.

εχασες την μπαλα ασχημα.. τα 5 ετη αναφερετε οτι σε οποιαδηποτε ελεγχο απο την ΥΠΕΝ που επιδοτη το προγραμμα θα πρεπει να τηρούντε ολες οι απαιτησεις οπως να δουλεύουν οι μπαταριες και να μην ειναι νεκρες η μαπα .. οτι δήλωσες σε σχεση με τα CE - πιστοποιητικα να ειναι κομπλε .θα κανουν έναν έλεγχο.. 

τα 25 χρονια απο την αλλη ειναι αποκλειστικα και μονο για τον ΔΕΔΔΗΕ.. τον ΔΕΔΔΗΕ δεν τον νοιαζει τι εβαλες που τα βρηκες δουλευουν δεν δουλευει η μπαταρια, εαν εχεις CE κλπ κλπ.. 

η διαφορα γενικα ειναι οτι τα 5 χροναι ειναι οτι σε οποιοδηποτε έλεγχο απο την αναπτυξιακη τραπεζα ΥΠΕΝ οτι ότι δήλωσες αυτο εκανες.. μαρκα π.χ. φωτοβολταικων την ταδε.. μπαταρια την ταδε κλπ γτ εσυ μπορει να παρεις μια δανεικη μπαταρια απο τον φιλο σου τον τακη να την βαλεις να πεις εβαλα και να την δωσεις πισω μετα και να κοψεις μουφα παραστατικα για τιμολογιο ενω τα 25 χροναι ειναι αποκλειστικα και μονο απο τον ΔΕΔΔΗΕ και τιποτα αλλο.. τωρα για το inverter εαν χαλασει  δν θα σε υποχρεωση ο δεδδηε .. χεστ@@@κε ο δεδδηε απλα θα ισχυει κανονικα η συμβαση που εχεις απλα δν θα παραγεις ρευμα και θα ''αγοραζεις'' οπως παλια...

ναι αυτο ναι κανεις νεα συνδεση απο την αρχη ..με την χαρτουρα κλπ .. εδω εχει ομως 2 ρισκα
1) τι γινεται εαν πεσεις σε ελεγχο απο την ΥΠΕΝ μεσα στα 5 χρονια και ενω εσυ εχεις δηλωσει και εχεις παρει λεφτα για 4,90 kw εχεις 10,00 (π.χ. στο εξοικονομο εαν ελεγες εβαλα 2 κλιματιστικα και σκαγανε για ελεγχο και βλεπανε 1 μεσα στην 3ετια γιατι εσυ το εβαλες στο εξοχικο σου η το πουλησες, που ελεγε το προγραμμα ετρωγες προστιμο βαρβατο) 

2) στην νεα συνδεση δν ειναι σιγουρο οτι θα σε πουν ναι καθως δεν εχει πάντα χώρο στο δικτυο για νεα φωτοβολταικα.. π.χ. στην περιοχη μου το τελευταιο 10μηνο δν μπορουσες να κανεις γιατι ηταν φισκα ο δεδδηε και αναβαθμιστικε τωρα (εχει κανα μηνα) και ξανα εχει.. τωρα για πόσες δηλωσεις αγνωστο για αυτο ειναι και λιγο θεμα οποιος προλαβει να κανεις πρωτα την δηλωση στο ΔΕΔΔΗΕ που θελει κανα 600 ευρω και είναι εκτος προγραμματος γτ δν εχει σχεση καθολου με το προγραμμα. π.χ. μπορω να παω και εγω να κανω και να κανω το εργο μονος μου καθως ''με πεταξαν απ εξω απο το προγραμμα'' λογο οτι η φορολογικη δηλώση για το ακινητο που ηθελα για το 21 ηταν εξωτερικο  

οι συμβασεις των φωτοβολταικων ειναι κορονα γραμματα να βρεις 'θεση' δλδ να χωρας στο δικτυο και απαξ και μπεις ειναι ρισκο να βγεις να κανεις νεα γιατι σιγουροα ξανα πας στο 50-50 .. τωρα κατι αλλο εαν παιζει δν ξερω δν μου εχει τυχη και οτι λεω ειναι απο εμπειρια..

παρολα αυτα 10kw ειναι πολλα για ενα σπιτι δλδ περιπου 15000Kwh το χρονο (bitcoin mining?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pasxaliskar είπε

εχασες την μπαλα ασχημα.. .

τα ιδια δεν λεμε?

5 χρονια εχω τον εξοπλισμο μου. ειμαι οκ με το προγραμμα.

κανω συμβαση, μετα θελω να κανω επεκταση, δεν πειραζω κατι απο οσα που μου εδωσε το προγραμμα, απλα κανω νεα αιτηση στον δεδδηε. οπως διαβαζω (μεχρι τωρα) τα φεκ κτλ δεν βλεπω καποιο κολλημα. ισως να πρεπει να περάσει η 5ετια για να κανεις επεκταση στην ισχυ για να μην θεωρηθει παρεμβαση στον εξοπλισμο, ισως και οχι.

τα υπολοιπα τα κατανοω αλλα ειναι αλλο το να εχεις προβλημα, χαρτουρα, να φας ακυρο κτλ και αλλο το να ειναι παρανομο η να μην στο επιτρεπουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

τα ιδια δεν λεμε?

5 χρονια εχω τον εξοπλισμο μου. ειμαι οκ με το προγραμμα.

κανω συμβαση, μετα θελω να κανω επεκταση, δεν πειραζω κατι απο οσα που μου εδωσε το προγραμμα, απλα κανω νεα αιτηση στον δεδδηε. οπως διαβαζω (μεχρι τωρα) τα φεκ κτλ δεν βλεπω καποιο κολλημα. ισως να πρεπει να περάσει η 5ετια για να κανεις επεκταση στην ισχυ για να μην θεωρηθει παρεμβαση στον εξοπλισμο, ισως και οχι.

τα υπολοιπα τα κατανοω αλλα ειναι αλλο το να εχεις προβλημα, χαρτουρα, να φας ακυρο κτλ και αλλο το να ειναι παρανομο η να μην στο επιτρεπουν.

ναι ετσι οπως λες ειναι μετα απο 5 χρονια κανεις.. απλα υπαρχει ο κινδυνος να μην μπεις αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/3/2023 στις 10:33 ΠΜ, Gl0bAlZer0 είπε

Με κρατική επιδότηση η kwh μου τώρα είναι 0.10

4,5kw φωτοβολταικό αν παράγει 6300kwh( στην καλύτερη ) θα έχω το χρόνο εξοικονόμηση 630 ευρώ ή αν το υπολογίσεις με 0.15  945 ευρώ.

Αν αυτό το σύστημα με μπαταρίες κοστίζει τελική τιμή με εγκατάσταση ΦΠΑ 15.000 -7000 επιδότηση στην καλύτερη θα κάνω απόσβεση σε 8,5 χρόνια ή 12... . Δεν είναι και τρελή ευκαιρία!

Μεχρι ποτε θα σε επιδοτει το κρατος?

Και γιατι να το συνεχισει?

Καλυτερα σου δωσει αυτα τα λεφτα για να βαλεις ΦΒ και να απεξαρτηθεις και εσυ και το κρατος σε ενα μεγαλο βαθμο απο εξωγενεις παραγοντες.

Επισης η καταναλωση στο δικτυο θα αρχισει να ανεβαινει οσο γεμιζει ο τοπος ηλεκτρικα οχηματα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...