Προς το περιεχόμενο

Επιδότηση φωτοβολταϊκών στις στέγες 2023


Panos1987

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 28/3/2023 στις 11:44 ΠΜ, pasxaliskar είπε

οσοι σκεφτεστε για τα φωτοβολταικα εαν δν εχετε πανω απο 4500-5000 kw ανα έτος δν αξιζεί να βάλετε με 35% .. κάντε υπομονη θα βγουν στο μελλον πιστευω, κ αλλα προγραμματα με φωτοβολταικα ιδικα εαν δουν οτι το πρόγραμμα δν είχε την προσέλευση που ήθελαν.. το 35% και το 25% είναι απάτη οταν θέλεις να βοηθήσεις τον κόσμο, όπως είπε και ενας σε προηγούμενα σχόλια μεσα σε 6 μηνες δωσανε 5-6-7 δισ για το ρευμα στα αφεντικα τους και δωσανε 300 εκ μονο για φωτοβολταικα.. εαν δινανε 70-80% επιδοτηση θα ηταν ενα προβλημα που θα λυνοτανε μια και καλη και οχι προσωρινα για 6-7 μηνες όπως εγινε 

Χμ, κοιτα, εγω σκεφτομουν περσι (πριν σκασει ο πολεμος και η ενεργειακη κριση) να βαλω ΦΒ χωρις καν επιδοτηση, κι ας εσκαγα 10χιλιαρο

οποτε τωρα με την επιδοτηση θα μου ειναι ακομα πιο συμφερουσα η δουλεια.

Το βλεπω αρκετα μακροπροθεσμα, και γιατι καποια στιγμη σιγουρα θα παρω ηλεκτρικο οχημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 468
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Χμ, κοιτα, εγω σκεφτομουν περσι (πριν σκασει ο πολεμος και η ενεργειακη κριση) να βαλω ΦΒ χωρις καν επιδοτηση, κι ας εσκαγα 10χιλιαρο

οποτε τωρα με την επιδοτηση θα μου ειναι ακομα πιο συμφερουσα η δουλεια.

Το βλεπω αρκετα μακροπροθεσμα, και γιατι καποια στιγμη σιγουρα θα παρω ηλεκτρικο οχημα.

κοιτα συμφωνω και ακριβως το ιδιο σκεφτομουν κ εγω.. ο συνιδασμος με ενα οχημα η αντλθια θερμοτητας ειναι πολυ δυνατος.. δεν ξερω εαν σε συμφερει η επιδοτηση 30% για το 10αρι .. γενικα η επιδοτοηση ειναι ΧΑΛΙΑ .. 35-30-25%.. ειναι μια κοροιδεια γτ καθως ανεβάσαν τις τιμες και σου λεει το κρατος ε κοψε τιμολογια και σου πληρωνω τον φορο στην ουσια.. ακομα και τωρα υπαρχουν στην πιατσα χωρις προγραμμα με φθηνοτερη δουλεια συνολικα και εαν πεις και κατι μαυρα π.χ. εργατικα πεφτει ακομα περισσοτερα....

απλα το προγραμμα υπερτιμολογει καπως οπως παντα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, pasxaliskar είπε

για ενα 5αρι σε στεγη θελεις περιπου 23-28 τμ και σε ταρατσα περιπου 33-36.. 

εαν δν εχεις φουλ ηλιο απλα δν α εχεις την αποφοση στο φουλ.. εαν τωρα ολες τις ωρες τις μερες η ασ πουμε το 90% μερας εχεις σκια δν εχει νοημα δν θα εχει αποδοση ... 

μια καλη λύση ειναι εαν εχεις αυλη και την βλεπει ηλιος 

Στο περιπου, με τωρινες τιμες ρευματος, στα ποσα χρονια υπολογιζεται η αποσβεση στα χρηματα που θα δωσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, spocky είπε

Στο περιπου, με τωρινες τιμες ρευματος, στα ποσα χρονια υπολογιζεται η αποσβεση στα χρηματα που θα δωσεις?

εξαρτατε ποσο ρευμα καις... ποσο καις ανα ετος και ποσα kw θα βαλεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φετος ηταν περιεργα τα πραγματα. Με αρκετη συνεση στο ρευμα γυρω στο 3000kw το χρονο. Αν εβαζα θα εβαζα το minimun σε kw που θα δικαιολογει το προγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, spocky είπε

Στο περιπου, με τωρινες τιμες ρευματος, στα ποσα χρονια υπολογιζεται η αποσβεση στα χρηματα που θα δωσεις?

Δεν ειναι μονο η αποσβεση, για μενα το πιο σημαντικο ειναι οτι γινεσαι ανεξαρτητος. (και ως καταναλωτης και ως χωρα)

Οταν αγορασες αυτοκινητο σκεφτηκες ποσο καιρο θα παρει για να κανεις αποσβεση σε σχεση με το αν επαιρνες καθε μερα ταξι?

Επεξ/σία από Ntinaras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, spocky είπε

Φετος ηταν περιεργα τα πραγματα. Με αρκετη συνεση στο ρευμα γυρω στο 3000kw το χρονο. Αν εβαζα θα εβαζα το minimun σε kw που θα δικαιολογει το προγραμμα.

με 3000kw το χρονο δν σε συμφερει να βαλεις πες με ενα 5αρι η αποσβεση φτανει 10ετια.. τωρα εαν πας σε 3αρι κλπ πεφτει σε 6-7..

χοντρικα για ρευμα πες πληρωσες 3000*0,15*1,06=477 ευρω, μεταφορα 26 ευρω και 71 ευρω.. αρα χωρις ΕΡΤ ΤΑΠ κλπ εισαι γυρο στο 600αρι το χρονο.. εαν δωσεις για φωτοβολταικο για 5αρι 6000 περιπου που ειναι θες 10 χρονια.. 

2 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Δεν ειναι μονο η αποσβεση, για μενα το πιο σημαντικο ειναι οτι γινεσαι ανεξαρτητος. (και ως καταναλωτης και ως χωρα)

Οταν αγορασες αυτοκινητο σκεφτηκες ποσο καιρο θα παρει για να κανεις αποσβεση σε σχεση με το αν επαιρνες καθε μερα ταξι?

ανεξαρτητος δν εισαι πρακτικα γτ εισαι συνδεμενος στο δικτυο.. ανεξαρτητος θα ηταν να μην ειχες καν χελωνα π.χ. εισαι κανονικα στο δικτυο δεν εισαι ανεξαρτητος.. χρεωσεις δημος κλπ τις πληρωνεις 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, pasxaliskar είπε

με 3000kw το χρονο δν σε συμφερει να βαλεις πες με ενα 5αρι η αποσβεση φτανει 10ετια.. τωρα εαν πας σε 3αρι κλπ πεφτει σε 6-7..

χοντρικα για ρευμα πες πληρωσες 3000*0,15*1,06=477 ευρω, μεταφορα 26 ευρω και 71 ευρω.. αρα χωρις ΕΡΤ ΤΑΠ κλπ εισαι γυρο στο 600αρι το χρονο.. εαν δωσεις για φωτοβολταικο για 5αρι 6000 περιπου που ειναι θες 10 χρονια.. 

ανεξαρτητος δν εισαι πρακτικα γτ εισαι συνδεμενος στο δικτυο.. ανεξαρτητος θα ηταν να μην ειχες καν χελωνα π.χ. εισαι κανονικα στο δικτυο δεν εισαι ανεξαρτητος.. χρεωσεις δημος κλπ τις πληρωνεις 

Τις χρεωσεις του δημου τις πληρωνεις, και θα πρεπε να τις πληρωνεις γιατι σου προσφερει καποια πραγματα.

Απλα τις εχουν προσθεσει στον λογαριασμο του ρευματος για πρακτικοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, pasxaliskar είπε

με 3000kw το χρονο δν σε συμφερει να βαλεις πες με ενα 5αρι η αποσβεση φτανει 10ετια.. τωρα εαν πας σε 3αρι κλπ πεφτει σε 6-7..

χοντρικα για ρευμα πες πληρωσες 3000*0,15*1,06=477 ευρω, μεταφορα 26 ευρω και 71 ευρω.. αρα χωρις ΕΡΤ ΤΑΠ κλπ εισαι γυρο στο 600αρι το χρονο.. εαν δωσεις για φωτοβολταικο για 5αρι 6000 περιπου που ειναι θες 10 χρονια.. 

Γι αυτο ειπα ειναι φετος περιεργα τα πραγματα. Σε προηγουμενα ετη που δεν ειχαμε αυτο το χαλι με τις τιμες ρευματος ανετα θα μπορουσα να φτασω τις 5000KW το χρονο.Τωρα φαντασου λογω οικονομικων αλλαγων στα παντα το κλιματιστικο, ο υπολογιστης, ο φουρνος, πλυντηρια κτλ εχουν μειωθει σε χρονους λειτουργιας...Επισης τωρα ειμαστε 2 ατομα...Αυτο μπορει να αλλαξει οποτε θα αυξηθουν και οι καταναλωσεις...Αλλα απο οτι βλεπω δεν αξιζει αν δεν καιω πολυ περισσοτερο. Τωρα να καιει ενα νοικοκυριο 10000KW/χρονο το βρισκω λιγο υπερβολικο. Μαλλον θα ειμαι εκτος απο την "προσφορα" :P

Επεξ/σία από spocky
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ έχω αντλία θερμότητας, ζω σε μονοκατοικία που δε την κρύβει κάτι με νότιοανατολικό προσανατολισμό. 

6500kwh έκαψα φέτος που είχαμε καλό χειμώνα. Από ότι υπολογίζω αν ισχύουν οι τιμές αυτές σκέφτομαι για 4,8kwp. Έχουμε και 3 ηλιακούς...

Επεξ/σία από Gl0bAlZer0
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Τις χρεωσεις του δημου τις πληρωνεις, και θα πρεπε να τις πληρωνεις γιατι σου προσφερει καποια πραγματα.

Απλα τις εχουν προσθεσει στον λογαριασμο του ρευματος για πρακτικοτητα.

Τις έβαλα τις χρεώσεις του δήμου κάτω που λέω δν ξέρω πόσο είναι γτ παίζουν ρόλο τα τετραγωνικά αυτό που υπολογίζω είναι η διανομή ρεύματος κλπ 

1 λεπτό πριν, Gl0bAlZer0 είπε

Εγώ έχω αντλία θερμότητας, ζω σε μονοκατοικία που δε την κρύβει κάτι με νότιοανατολικό προσανατολισμό. 

6500kwh έκαψα φέτος που είχαμε καλό χειμώνα. Από ότι υπολογίζω αν ισχύουν οι τιμές αυτές σκέφτομαι για 4,8kwp.

Οριακά εισαι για να πεις αξίζει ..γνώμη μου .Μ σίγουρα θα κάνεις απόσβεση περίπου σε 6-7 χρόνια και εάν πεις ότι θα εκμεταλλευτω ακόμα περισσότερο ίσως και πιο γρήγορα στα 5 πχ .. πάνω από 5kw, δν αξίζει η επιδότηση 

57 λεπτά πριν, spocky είπε

Γι αυτο ειπα ειναι φετος περιεργα τα πραγματα. Σε προηγουμενα ετη που δεν ειχαμε αυτο το χαλι με τις τιμες ρευματος ανετα θα μπορουσα να φτασω τις 5000KW το χρονο.Τωρα φαντασου λογω οικονομικων αλλαγων στα παντα το κλιματιστικο, ο υπολογιστης, ο φουρνος, πλυντηρια κτλ εχουν μειωθει σε χρονους λειτουργιας...Επισης τωρα ειμαστε 2 ατομα...Αυτο μπορει να αλλαξει οποτε θα αυξηθουν και οι καταναλωσεις...Αλλα απο οτι βλεπω δεν αξιζει αν δεν καιω πολυ περισσοτερο. Τωρα να καιει ενα νοικοκυριο 10000KW/χρονο το βρισκω λιγο υπερβολικο. Μαλλον θα ειμαι εκτος απο την "προσφορα" :P

Με 3000 θεωρώ δν αξίζει , εισια ακριβώς σ α Κ εμένα ..πληρώνω 35 ευρώ ρεύμα το μήνα σχεδόν .. οπότε βγαίνει κάνα 400 Άρι το χρόνο .. θέλω 10-12 χρόνια για απόσβεση ..μελλοντικά σίγουρα θα βγουν και αλλα προγράμματα 

 

5 λεπτά πριν, Gl0bAlZer0 είπε

Εγώ έχω αντλία θερμότητας, ζω σε μονοκατοικία που δε την κρύβει κάτι με νότιοανατολικό προσανατολισμό. 

6500kwh έκαψα φέτος που είχαμε καλό χειμώνα. Από ότι υπολογίζω αν ισχύουν οι τιμές αυτές σκέφτομαι για 4,8kwp. Έχουμε και 3 ηλιακούς...

Καλό χειμώνα εννοείς ζεστό όχι κρύο ? Εάν με ζεστό έκαψες τοοσ ναι θέλεις φωτοβολταϊκά..σε συμφέρει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, pasxaliskar είπε

Καλό χειμώνα εννοείς ζεστό όχι κρύο ? Εάν με ζεστό έκαψες τοοσ ναι θέλεις φωτοβολταϊκά..σε συμφέρει 

Ναι ζεστό χειμώνα εννοώ. Και γενικά οικονομία στο σπίτι. Ακόμα και το καλοκαίρι καίω πολλά, περίπου 250kwh το μήνα. 

Αν δε κάνω και οικονομία πάω άνετα στα 7500.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Gl0bAlZer0 είπε

Ναι ζεστό χειμώνα εννοώ. Και γενικά οικονομία στο σπίτι. Ακόμα και το καλοκαίρι καίω πολλά, περίπου 250kwh το μήνα. 

Αν δε κάνω και οικονομία πάω άνετα στα 7500.

250 το μηνα δν ειναι πολλα  αλλα αρκετα καλα.. εσυ το ζυγιζεις πως θες να κινηθεις εξαρτατε και ποσα ατομα ειστε .. εαν ειστε 2 ατομα τα 7500 ειναι πολλα.. εαν ειαι 4 ατομα τα 7500 ειναι μετρια . απλα εαν στο μελλον εχεις σκοπο π.χ. να κανεις οικογενεια ( δν ξερω εαν εχεις) η γενικα να πεις οτι θα ανεβασω για χι ψι λογο την καταναλωση μου απο 7000 στα 10000-12000 τοτε να κανεις οταν ρθει η ωρα.. το λεω απο την εννοια οτι εαν κανεις τωρα και ανεβασεις σε 10 χρονια η15 σκεψου οτι θα εχουν μια Α φθορα και σιγα σιγα ξεκινανε εκει στην 10+ τα εξοδα π.χ. κανα πανελ αλλαγη κλπ .. 

χοντρικα μια μεση καταναλωση 2 ατομων ανα μηνα ειναι 250-300 kwh (3600 ετος)
μια μεση καταναλωση 4μελους οικογενειας ειναι 400kwh   (4800-5000 ετος)

με μεγιστη καταναλωση 4 μελους ειναι περιπου 550-600 (7200 ετος)

πολυ χοντρικα 1 ατομο καταναλωνει περιπου 1500-1600 ανα ετος 

με ενα 5αρι θα παραγεις 7000-7800

αυτο εσυ θα το κρινεις τι θα βαλεις και ποτε θα βαλεις  , αμα σε τρωει πολλα η θερμανση βαλε απο τωρα 

εμενα προσωπικα με απογοητευση παρα πολυ το προγραμμα.. αξιζει μονο εαν εισαι ΚΟΤ να μπεις που περνεις 65% 

Επεξ/σία από pasxaliskar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, pasxaliskar είπε

250 το μηνα δν ειναι πολλα  αλλα αρκετα καλα.. εσυ το ζυγιζεις πως θες να κινηθεις εξαρτατε και ποσα ατομα ειστε .. εαν ειστε 2 ατομα τα 7500 ειναι πολλα.. εαν ειαι 4 ατομα τα 7500 ειναι μετρια . απλα εαν στο μελλον εχεις σκοπο π.χ. να κανεις οικογενεια ( δν ξερω εαν εχεις) η γενικα να πεις οτι θα ανεβασω για χι ψι λογο την καταναλωση μου απο 7000 στα 10000-12000 τοτε να κανεις οταν ρθει η ωρα.. το λεω απο την εννοια οτι εαν κανεις τωρα και ανεβασεις σε 10 χρονια η15 σκεψου οτι θα εχουν μια Α φθορα και σιγα σιγα ξεκινανε εκει στην 10+ τα εξοδα π.χ. κανα πανελ αλλαγη κλπ .. 

χοντρικα μια μεση καταναλωση 2 ατομων ανα μηνα ειναι 250-300 kwh (3600 ετος)
μια μεση καταναλωση 4μελους οικογενειας ειναι 400kwh   (4800-5000 ετος)

με μεγιστη καταναλωση 4 μελους ειναι περιπου 550-600 (7200 ετος)

πολυ χοντρικα 1 ατομο καταναλωνει περιπου 1500-1600 ανα ετος 

με ενα 5αρι θα παραγεις 7000-7800

αυτο εσυ θα το κρινεις τι θα βαλεις και ποτε θα βαλεις  , αμα σε τρωει πολλα η θερμανση βαλε απο τωρα 

εμενα προσωπικα με απογοητευση παρα πολυ το προγραμμα.. αξιζει μονο εαν εισαι ΚΟΤ να μπεις που περνεις 65% 

τετραμελής οικογένεια είμαστε. Μικρά είναι ακόμα οπότε εκεί στα  6500-7000 είμαστε με αντλία θερμότητας όμως και κέλυφος μόνωση.

Ηλεκτρικό αυτοκίνητο δε θα αγοράσω διότι αγόρασα πριν απο 3 χρόνια μεγάλο SUV, μόλις αγόρασα scooter 125 για την πόλη. Έτσι πιστεύω δε θα ανεβούν στο μέλλον οι ανάγκες μας κατά πολύ. Εξαρτάται καθαρά από τον καιρό αν πέσει κανένας κρύος χειμώνας εκεί μπορεί να ανεβώ ακόμα και 1000kwh.

Και εγώ περίμενα ένα 60-65% επιδότηση όχι 35%... Ιδιαίτερα αν σκεφτείς 2 χρόνια με τις τιμές του ρεύματος τι περάσαμε που το κράτος πληρώνει κάποια δις κάθε μήνα.

 

Εγω πιστεύω ότι πρακτικά δε θέλουν φωτοβολταικά σε κάθε στέγη είτε διότι δεν αντέχει το σύστημα είτε διότι προτιμούν να αφήσουν κενά ώστε να κάνουν τα πάρκα τους οι γνωστοί επιχειρηματίες. Για να μη το πάω ένα βήμα παραπέρα και μιλήσω ότι θέλουν να συνεχίσουν να μας αρμέγουν οι εταιρίες ηλεκτρισμού.

Επεξ/σία από Gl0bAlZer0
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Gl0bAlZer0 είπε

τετραμελής οικογένεια είμαστε. Μικρά είναι ακόμα οπότε εκεί στα  6500-7000 είμαστε με αντλία θερμότητας όμως και κέλυφος μόνωση.

Ηλεκτρικό αυτοκίνητο δε θα αγοράσω διότι αγόρασα πριν απο 3 χρόνια μεγάλο SUV, μόλις αγόρασα scooter 125 για την πόλη. Έτσι πιστεύω δε θα ανεβούν στο μέλλον οι ανάγκες μας κατά πολύ. Εξαρτάται καθαρά από τον καιρό αν πέσει κανένας κρύος χειμώνας εκεί μπορεί να ανεβώ ακόμα και 1000kwh.

Και εγώ περίμενα ένα 60-65% επιδότηση όχι 35%... Ιδιαίτερα αν σκεφτείς 2 χρόνια με τις τιμές του ρεύματος τι περάσαμε που το κράτος πληρώνει κάποια δις κάθε μήνα.

 

Εγω πιστεύω ότι πρακτικά δε θέλουν φωτοβολταικά σε κάθε στέγη είτε διότι δεν αντέχει το σύστημα είτε διότι προτιμούν να αφήσουν κενά ώστε να κάνουν τα πάρκα τους οι γνωστοί επιχειρηματίες. Για να μη το πάω ένα βήμα παραπέρα και μιλήσω ότι θέλουν να συνεχίσουν να μας αρμέγουν οι εταιρίες ηλεκτρισμού.

συμφωνω με αυτα που λες..

εισαι ξανα λεω στο οριο να σου πω αξιζει η οχι.. παντως εαν δν βαλεις σιγουρα σε 1-2-3 χρονια θα βγει παλι αφου αυτα ειναι οδηγιες απο την ευρωπη ετσι κ αλλιως 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...