Προς το περιεχόμενο

Οι σκληροί δίσκοι γίνονται όλο και λιγότερο ανθεκτικοί


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Αυτή τη στιγμή δουλεύω 6 HDD, με τους δύο να είναι εξωτερικοί. Πλην ενός όλοι άνω των 5 ετών και δεν έχω καμία αστοχία.

Αντίθετα ο patriot blast 256Gb SSD, για το λειτουργικό, με script που στέλνει στον >12 ετών HDD τα data του browser είναι μετά από 6-7 χρόνια στο 10% ζωής με ~32TB εγγραφών(φτηνός SSD βέβαια). 32ΤΒ σχεδόν MONO από τις εγγραφές των Windows(page file κτλ.). Πράγμα που πολλοί δεν γνωρίζουν και θεωρούν τους προσιτούς SSD αιωνόβιους.

Με εντατική χρήση σε gaming ή επεξεργασία υψηλής ανάλυσης βίντεο και παρεμφερή tasks κάτι άκριβοι SSD υψηλών επιδόσεων με λιγότερα από 300 TBW είναι ζήτημα αν θα βγάλουν 8 χρόνια.

8 χρόνια? μια χαρα τότε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πλέον οι σκληροί δίσκοι έχουν νόημα σε μεγάλες χωρητικότες και αποθήκευση.

Πράγματι την τελευταία 10ετία οι κατασκευαστές προσπαθούν να χωρέσουν στις 3,5" όσο το δυνατόν περισσότερα TB για να έχουν νόημα σαν προιόντα ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ της αξιοπιστίας! Πριν 20 χρόνια χάλαγαν μετά την 10ετία , πριν 10 χρόνια χάλαγαν στην 5ετία συνήθως και σήμερα κάνεις τον σταυρό σου στην 2-3ετία πότε θα σου σκάσει.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω ένα NAS με 3 δίσκους 1ΤΒ WD Black + 1 3TB WD Red. Οι 3 Black δούλευαν στο NAS απο το 2010 που το πήρα μέχρι το 2019-2020 που πήρα καινούργιο και έκλεισα το παλιό χωρίς κανένα πρόβλημα. τώρα έχω 1 δεύτερο NAS με 4 χ 8ΤΒ WD Red και μέχρι στιγμής όλα καλά (2019-σήμερα). όλοι δουλεύουν 24*365.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω πως το προβλημα (θεμα - αρθρο) προσπαθει να δημιουργησει εντυπωσεις με τα μαθηματικα.

οι μηχανικοι δισκοι ειναι πανω απο 50 χρονια στην αγορα, ενω οι δισκοι ssd νομιζω πανω απο 20 χρονια. Ειναι πολυ λογικο η υπαρξη των hhd να υπαρχει σε τεραστιο ποσοστο εαν μετρηθουν. Οι ssd εχουν πολυ μικροτερη σημερα θεση στα χερια των καταναλωτων.

Ας υποθεσουμε με αυτες τις συνθηκες πως οι σημερινοι hdd χαλανε σε ποσοστο 3%, ενω οι ssd σε ποσοστο 3% (ιδιο). Με αυτα τα νουμερα πωλησεων που οι καταναλωτες αγοραζουν, οι hhd θα εχουν σε αριθμο μοναδων πολλαπλασια χαλασμενους δισκους.

την ιδια στιγμη, το κοστος κατασκευης στους hdd ειναι πολυ μεγαλυτερο απο τους ssd. Ειναι λογικο απο τον μεγαλο ανταγωνισμο που υπαρχει στους κατασκευαστες δισκων, οι μοναδες μικρης χωριτικοτητας και μοντελα για home χρηση, να εχουν χαμηλη ποιοτητα αρα και μακροζωια. Κατι που δεν ισχυει στα ακριβα home μοντελα που βλεπουμε να εχουν εγγυηση 5 χρονια. Τα χαμηλου κοστους εχουν συνηθως 2 χρονια.

οσο για το κοστος κατασκευης ενος ssd, οι ακριβες τιμες ειναι πλασματικες. Το κατασκευαστικο κοστος ειναι καθαρα θεμα "χρηματιστηριο τιμων στα λιθογραφικα μηχανιματα"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Just_travel_everywhere είπε

Η δίκη μου εμπειρία σφαιρική τελείως δεν είχα ποτέ προβλήματα με το WD δίσκους !!! Έχω και έναν 4TB  4 χρόνια !! Και δουλεύει άψογα !! Όποτε δεν έχω παράπονο . Τώρα αν φτιάχνουν λιγότερα ποιοτικούς δίσκους …. Δεν συμβαίνει μόνο στους δίσκους αλλά παντού σε όλους τους τομείς !!

Και γω με WD μηχανικους δεν ειχα ποτε προβλημα ενω τους εσκισα στη χρηση. Και εσωτερικο και εξωτερικους. Και μιλαμε για πολλα χρονια χρησης. Μια φορα πηρα μηχανικο seagate και μου χαλασε σε κανα χρονο. Το κακο με τους σκληρους ειναι πως ξαφνικα μπορει να βρεθεις ξεκρεμαστος αν δεν εχεις προλαβει να κανεις backup. 

3 ώρες πριν, Vasilisxd είπε

Ίσα - Ίσα, δε νομίζω να κλείσει η MS απροειδοποίητα ή να τής σκάσει ο δίσκος που έχει τα δεδομένα μου.

Εκτός αυτού, είναι και στο PC μου αλλά ταυτόχρονα τα έχω και πάντα μαζί μου στο κινητό ή όπου μέσω του OneDrive. 

Οπως βολευει τον καθενα. Εγω πλεον μονο βοηθητικα χρησιμοποιω cloud αποθηκευση. Ειδικα τα excel της δουλειας με τιποτα δεν τα ανεβαζω ξανα στο cloud. Μια απ τις φορες που εκανε συγχρονισμο το google drive, τα excel αρχεια μου εγιναν ολα μανταρα. Μου πηρε αρκετες ωρες να τα ξεμπερδεψω, κι αυτο επειδη ενας συνεργατης ειχε τα παντα γραμμενα σε χαρτια

Επεξ/σία από chrsiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί πότε ήταν ήταν ανθεκτικοί; Ειδικά αυτοί που είναι για φορητούς. Γιαυτό υπάρχει η τεχνολογία  mirror RAID. Αν χαλάσε ένας υπάρχει και δευτερος ή και τρίτος με τα ίδια δεδομένα. 

Οι SSD είναι ανθεκτικότεροι αλλά πολύ πιο ακριβοί. Αν και τελευταία οι τιμές εχουν πέσει πολύ και η διαφορά για πολλους δεν είναι και τοόσο μεγάλη. 

Με τους ρυθμούς μείωσεις τιμών στους SSD και την σχετική στασιμότητα στην αύξηση της χωρητικότητας των HHD σε πέντε χρόνια οι SSD για τον μέσο χρήστη θα είναι μονόδρομος. 

Παρόλαυτα οι SSD θα αργήσουν πολλοί να ξεπεράσουν τους HDD σε κόστος ανα gigabyte. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω καταλάβει ότι το θέμα HDD είναι λοτταρία. Προσωπικά όλοι οι σκληροί μου (HDD) έτυχε να είναι seagate απλά επειδή τους έβρισκα σε προσφορά. Έχω λοιπόν 6 στην κατοχή μου απ'τους οποίους ο παλιότερος είναι 250GB ούτε που θυμάμαι από πότε (υπολογίστε από τους πρώτους Athlon) και ο τελευταίος ένας 4TB προ πενταετίας. Και μη φανταστείτε ότι απλά τους έχω και κάθονται, τους χρησιμοποιώ για συμπίεση/αποσυμπίεση βίντεο οπότε δε με νοιάζει αν πεθάνουν, όσο αντέξουν. Δεν έχουν το παραμικρό. Ειδικά έχω έναν 1TB που βρισκόταν συνεχόμενα 9 χρόνια σε έναν παροπλισμένο iMac του 2009 και ακόμα δουλεύει "σκυλί ατάιγο" που λένε και στο χωριό μου! Τώρα για backup το σύννεφο είναι μονόδρομος, ακόμα και να μην πάθει τίποτα μόνος του είτε ένας HDD ή ένας SSD, μια φωτιά, μια πλημμύρα, ένα πέσιμο και πάνε όλα περίπατο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Αυτή τη στιγμή δουλεύω 6 HDD, με τους δύο να είναι εξωτερικοί. Πλην ενός όλοι άνω των 5 ετών και δεν έχω καμία αστοχία.

Το θέμα είναι τι ισχύει σε ευρεία κλίμακα, όχι οι εμπειρίες ενός ή δύο ανθρώπων. Εγώ τυχαίνει να έχω χάσει (suddent death) πριν χρόνια έναν SSD (Vertex 2 60GB) αλλά κανέναν HDD, ποτέ. Αλλά νομίζω ότι είναι αρκετά σαφές πως το τι έπαθα "εγώ" δε παίζει κανέναν απολύτως ρόλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Haldol είπε

Το θέμα είναι τι ισχύει σε ευρεία κλίμακα, όχι οι εμπειρίες ενός ή δύο ανθρώπων. Εγώ τυχαίνει να έχω χάσει (suddent death) πριν χρόνια έναν SSD (Vertex 2 60GB) αλλά κανέναν HDD, ποτέ. Αλλά νομίζω ότι είναι αρκετά σαφές πως το τι έπαθα "εγώ" δε παίζει κανέναν απολύτως ρόλο.

Ακριβώς αυτό.

Με τις ιστορίες τρόμου που διαβάζουμε για DOA και κάτι ποσοστά αποτυχίας πάνω από 30% νομίζει κανείς άσχετος που διαβάζει την κουβέντα ότι μιλάμε για μηχανήματα που αγοράστηκαν από την καρότσα κάποιου Datsun στο Μενίδι.

Αν λοιπόν ήταν τόσο τραγικά τα ποσοστά αποτυχίας, όσο αφήνουν εδώ μέσα κάποιοι να εννοηθεί, τότε και εγώ με 6 παλιούς HDD θα έπρεπε να είχα το λιγότερο έναν χαλασμένο. Υπάρχει και το σενάριο του να είναι κάποιος τόσο ατζαμής ώστε να καταστρέψει είτε τον HDD, είτε το αρκετά ευαίσθητο USB καλώδιό του(για external) φορτώνοντας τα λάθη του στους κατασκευαστές. Υπάρχουν πολλοί τέτοιοι και δεν το αντιλαμβάνονται καν.

6 ώρες πριν, whiteman7 είπε

8 χρόνια? μια χαρα τότε....

Σε σύγκριση με HDD, ειδικά επαγγελματικών προδιαγραφών, όχι και τόσο. Πάντα υπάρχει χρησιμότητα ακόμα και για παλιούς, μικρής χωρητικότητας σκληρούς(π.χ. ένα επιπλέον backup ή φόρτωμα με μουσική).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...