Προς το περιεχόμενο

GPU Vram και οι επιπτώσεις στα Games.


Od1sseas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Herald είπε

ΑΑΑΑΑΑΑ, δηλαδή το παράπονο είναι ότι δεν μπορεί να παίξει όλα ULTRA NIGHTMARE + RT σε 1440p η 3070, θα πρέπει να ρίξει τα textures σε σκέτο ULTRA. 


Μιλάμε τώρα.....μεγάλο θέμα. 

Ε πες μου οτι δεν επηρεασε τον βραδινο σου υπνο αυτη η αποκαλυψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

17 hours ago, Herald said:

Έχω 3060ti, χειρότερη από την 3070. Να σου πώ τα settings που παίζω να μας ανεβάσεις ένα video με τα 12 της 3060 και την 6700 να δώ κάτι; Σοβαρά ρωτάω :) 


EG1. Για το hogwarts λέω

Δεν το έχω το Hogwarts

 

6 minutes ago, Herald said:

ΑΑΑΑΑΑΑ, δηλαδή το παράπονο είναι ότι δεν μπορεί να παίξει όλα ULTRA NIGHTMARE + RT σε 1440p η 3070, θα πρέπει να ρίξει τα textures σε σκέτο ULTRA. 


Μιλάμε τώρα.....μεγάλο θέμα. 

Κάνε ότι θέλεις με τα Texture/Settings, εγώ απλά σου εξήγησα γιατί στο video θέλει παραπάνω Vram το Doom Eternal.

4 hours ago, Herald said:



Tι videos βρίσκει ο atenra και ανεβάζει...για το θεό δηλαδή :P 

Με Ray Tracing στην 3070, στο video που έβαλες είναι Raster  🤪

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Dantε είπε

Ε πες μου οτι δεν επηρεασε τον βραδινο σου υπνο αυτη η αποκαλυψη.

E ναί, περίμενα το midrange 2ετίας να παίζει ULTRA + RT για πλάκα. Εξεπλάγην :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι πρότειναν την 6600/6600 ΧΤ(8GB) έναντι της 3060(12 GB) τι έχουν να πουν τώρα; Θα κοιμούνται ήσυχοι τα βράδια; Γιατί με βάση τα γραφόμενα ορισμένων, τις 6600/ΧΤ τις κόβω για 1080P/Low textures κάρτες σε λίγο καιρό. Βάλε σε συνδυασμό και τα 16GB RAM που πιθανότατα θα έχουν οι κάτοχοι αυτών των καρτών, φύγαμε για 720P... ή 1080P σεισμός/crash-to-desktop experience...

Ωπωπω, θα παίζει ο nvidiaκιας με την πιο αργή κάρτα 1080p/1440p Ultra textures και εγώ ο AMDάκιας 1080p low/medium textures και θα λέω και ευχαριστώ.

Αλλά να φανταστώ εκεί ισχύουν άλλοι κανόνες, δεν είναι έτσι και είναι αλλιώς και δεν πλήρωσαν πολλά λεφτά, οπότε δεν τους πειράζει να ρίξουν settings και όλα πένα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, AlexandrosKle είπε

Όσοι πρότειναν την 6600/6600 ΧΤ(8GB) έναντι της 3060(12 GB) τι έχουν να πουν τώρα; Θα κοιμούνται ήσυχοι τα βράδια; 

Φυσικά και θα κοιμούνται ήσυχοι. Στους άλλους την πρότειναν, δεν την πήραν οι ίδιοι. Αυτοί χτύπησαν 3060 :) 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, AlexandrosKle said:

Όσοι πρότειναν την 6600/6600 ΧΤ(8GB) έναντι της 3060(12 GB) τι έχουν να πουν τώρα; Θα κοιμούνται ήσυχοι τα βράδια; Γιατί με βάση τα γραφόμενα ορισμένων, τις 6600/ΧΤ τις κόβω για 1080P/Low textures κάρτες σε λίγο καιρό. Βάλε σε συνδυασμό και τα 16GB RAM που πιθανότατα θα έχουν οι κάτοχοι αυτών των καρτών, φύγαμε για 720P... ή 1080P σεισμός/crash-to-desktop experience...

Ωπωπω, θα παίζει ο nvidiaκιας με την πιο αργή κάρτα 1080p/1440p Ultra textures και εγώ ο AMDάκιας 1080p low/medium textures και θα λέω και ευχαριστώ.

Αλλά να φανταστώ εκεί ισχύουν άλλοι κανόνες, δεν είναι έτσι και είναι αλλιώς και δεν πλήρωσαν πολλά λεφτά, οπότε δεν τους πειράζει να ρίξουν settings και όλα πένα.

Ναι η 6600 θα πρέπει να ρίχνει τα Texture σε αντίθεση με την 3060, η διαφορά όμως  είναι ότι η 6600 ήταν πάντα φτηνότερη από την 3060, σήμερα έχει φτάσει στα 250 ευρώ σε αντίθεση με την 3070 η την 3080 κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Ναι η 6600 θα πρέπει να ρίχνει τα Texture σε αντίθεση με την 3060, η διαφορά όμως  είναι ότι η 6600 ήταν πάντα φτηνότερη από την 3060, σήμερα έχει φτάσει στα 250 ευρώ σε αντίθεση με την 3070 η την 3080 κλπ.

Άπαιχτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

Δεν το έχω το Hogwarts

 

Κάνε ότι θέλεις με τα Texture/Settings, εγώ απλά σου εξήγησα γιατί στο video θέλει παραπάνω Vram το Doom Eternal.

Με Ray Tracing στην 3070, στο video που έβαλες είναι Raster  🤪

Στην 7900xt που θα πρεπει να παιζεις με FSR performance στα βαρια παιχνιδια με RT δεν ειναι θεμα ενω με καρτα με μικροτερη vram θα παιζεις με dlss quality και fg? Μην εχουμε 2 μετρα και 2 σταθμα καλο ειναι να πιανουμε και απο τις 2 πλευρες που υπερτερει η μια και που η αλλη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Ναι η 6600 θα πρέπει να ρίχνει τα Texture σε αντίθεση με την 3060, η διαφορά όμως  είναι ότι η 6600 ήταν πάντα φτηνότερη από την 3060, σήμερα έχει φτάσει στα 250 ευρώ σε αντίθεση με την 3070 η την 3080 κλπ.

Kαι η 4070ti φθηνότερη από την 7900xt δεν ήταν τόσο καιρό? :P 

Γελάω μόνος μου, είσαι ωραίο τυπάκι. RTGI marketing department δεν πιάνει μία μπροστά σου

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Εδώ λόγω reviews, τους φαίνεται παράξενο που μερικές φορές γράφω ότι έχω 52-55c warzone μετά από tuning της καμπύλης στο msi ab. 

Σε 4κ καμία gpu των 500 δεν σηκώνει όχι ultra, αλλά ούτε high

Για 1440p/1080p μιλάμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Herald είπε

Kαι η 4070ti φθηνότερη από την 7900xt δεν ήταν τόσο καιρό? :P 

Γελάω μόνος μου, είσαι ωραίο τυπάκι. RTGI marketing department δεν πιάνει μία μπροστά σου

Ναι αλλά η 4070ti έχει 900 ευρώ όχι 250.:D

Είχα δει ένα επεισόδιο παλιά με το Μπομπ το Σφουγγαράκη, είχε φτιάξει ο Πάτρικ ένα παιχνίδι επιτραπέζιο και άλλαζε τους κανόνες την ώρα του παιχνιδιού όπως του ταίριαζε. Δεν περίμενα ότι θα δω κάποιον να το κάνει και στην πραγματικότητα.

Επεξ/σία από Armoral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Ωραια, καμια καρτα των 500 δεν σηκωνει >60 native σε 1440p σε AAA τιτλους 

Αυτό είναι το πρόβλημα, θα έπρεπε να τα σηκώνουν αλλά δεν μπορούν λόγο VRAM τώρα. 

7 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Καλό θα ήταν να ανοίξει νέο thread με τίτλο "GPU RT ON και οι επιπτώσεις στα Games"

🤣🤩

Ρε τι θέματα πάνε και ανοίγουν κάποιοι...

Μπα, το last of us δεν έχει καν RT

Επεξ/σία από Od1sseas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Herald said:

Kαι η 4070ti φθηνότερη από την 7900xt δεν ήταν τόσο καιρό? :P 

 

Ναι για δυο-τρις μήνες ήταν φτηνότερη, δεν είπε κανείς εδώ ότι η 7900ΧΤ είναι καλύτερη και προσωπικά το έχω πει αρκετές φόρες ότι και τις δυο τις έχω DOA με τις σημερινές τιμές . Το θέμα είναι ότι η 4070Ti είναι κάρτα των 900-1000 ευρώ και όχι μόνο άρχισε και αντιμετωπίζει προβλήματα λόγο της Vram μέσα σε δυο-τρις μήνες από το launch,  ανέβασαν και τo MSRP από την 3070Ti

Επεξ/σία από Aten-Ra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...