Προς το περιεχόμενο

GPU Vram και οι επιπτώσεις στα Games.


Od1sseas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, Herald said:

Θες να μου δείξεις κάτι παρόμοιο στην 3070? Σε ποιό timestamp. Αλήθεια δεν είδα τέτοιο πράμα πουθενά αλλά μπορεί να μου διέφυγε - ζητάω προκαταβολικά συγνώμη αν έγινε κάτι τέτοιο. Δεν μιλάμε για microstutter, μιλάμε για σεισμό

Καλά όλο λόξιγκα είναι το video εσύ μόνο τον σεισμό θέλεις να δεις. 🤪

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2.2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Καλά όλο λόξιγκα είναι το video εσύ μόνο τον σεισμό θέλεις να δεις. 🤪

Άρα στην 3070 δεν έγινε κάτι τέτοιο, μόνο στην 6700xt (και μάλιστα 2 φορές, και στο 7:22). Ε σόρρυ προτιμώ αρκετούς μετασεισμούς παρά 9 ρίχτερ κάθε 30 δευτερόλεπτα. Και φαντάζομαι δεν είναι θέμα vram,, αλλιώς γιατί συμβαίνει και στην 6700xt? Αν δεν φτάνουν ούτε τα 12gb ram τότε τι συζητάμε? Πόση ram θες να έχει για να δουλέψει? 

Καπού το έχω το παιχνίδι - το πήρα free - μία που το έβαλα στην 3090 μία που το έβγαλα.. Σερνότανε και εκεί. Υπόδειγμα

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Herald said:

Άρα στην 3070 δεν έγινε κάτι τέτοιο, μόνο στην 6700xt (και μάλιστα 2 φορές, και στο 7:22). Ε σόρρυ προτιμώ αρκετούς μετασεισμούς παρά 9 ρίχτερ κάθε 30 δευτερόλεπτα. Και φαντάζομαι δεν είναι θέμα vram,, αλλιώς γιατί συμβαίνει και στην 6700xt? Αν δεν φτάνουν ούτε τα 12gb ram τότε τι συζητάμε? Πόση ram θες να έχει για να δουλέψει? 

Καπού το έχω το παιχνίδι - το πήρα free - μία που το έβαλα στην 3090 μία που το έβγαλα.. Σερνότανε και εκεί. Υπόδειγμα

6:34  , 6:44 , 7:03 , 7:09 , 7:10, 7:36   LOL

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

6:34  , 6:44 , 7:03 , 7:09 , 7:10, 7:36   LOL

 

Στο 6:34 και 7:36 το δέχομααι, αν και δεν έφαγε το stopstutter που έφαγε η άλλη (στην 6700xt πάγωσε η όθονη...). Αλλά ταυτόχρονα η 6700xt έχει πέσει και κάτω από τα 50fps.......

Δηλαδή να με συγχωράς , με αυτά που βλέπεις στην οθόνη ποια κάρτα θα προτιμούσες για το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ παιχνίδι? Εγώ θα έπαιρνα 3070 - θα έβαζα textures high και θα έριχνα στην άλλη 25 fps. 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, Herald said:

 

Δηλαδή να με συγχωράς , με αυτά που βλέπεις στην οθόνη ποια κάρτα θα προτιμούσες για το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ παιχνίδι? Εγώ θα έπαιρνα 3070 - θα έβαζα textures high και θα έριχνα στην άλλη 25 fps. 

Τόσα παιχνίδια έχει το video σε αυτό κώλυσες που έχει καλυτέρα avg η 3070 αλλά με συνεχόμενο λόξιγκα.

Ps. Αν ρίχνεις settings στην μια μπορείς και στην άλλη, just saying 😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Τόσα παιχνίδια έχει το video σε αυτό κώλυσες που έχει καλυτέρα avg η 3070 αλλά με συνεχόμενο λόξιγκα.

Ps. Αν ρίχνεις settings στην μια μπορείς και στην άλλη, just saying 😉

Και ναι και όχι. Με το να ρίξεις textures στην 6700xt δεν θα πάρεις 27 fps που τρώει στο κεφάλι. Θα πρέπει να ρίξεις τα υπόλοιπα settings. Τα υπόλοιπα settings όμως μπορείς να τα ρίξεις και στην 3070 και θα παραμείνει αυτό το χάσμα σε avg fps..

Nα πιάσουμε και άλλα? Ας πιάσουμε το doom. Άκουσες τι λέει; Ότι με τα textures στο high πάει νερό η κάρτα και οι διαφορές είναι ελάχιστες. Ταυτόχρονα, τις ρίχνει 30% στο κεφάλι η 3070 σε average fps.....

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Herald είπε

Στο 6:34 και 7:36 το δέχομααι, αν και δεν έφαγε το stopstutter που έφαγε η άλλη (στην 6700xt πάγωσε η όθονη...). Αλλά ταυτόχρονα η 6700xt έχει πέσει και κάτω από τα 50fps.......

Δηλαδή να με συγχωράς , με αυτά που βλέπεις στην οθόνη ποια κάρτα θα προτιμούσες για το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ παιχνίδι? Εγώ θα έπαιρνα 3070 - θα έβαζα textures high και θα έριχνα στην άλλη 25 fps. 

Θα παρω την 4090 και εγω και θα κανω την 3070 μπρελοκ αφου δεν τραβαει πλεον. Ελπιζω να εκανες και εσυ το ιδιο οταν το ειπες, ε?

 

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Θα παρω την 4090 και εγω και θα κανω την 3070 μπρελοκ αφου δεν τραβαει πλεον. Ελπιζω να εκανες και εσυ το ιδιο οταν το ειπες, ε?

 

Δεν χωράει στα κλειδιά, έβαλα την 3090

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Τόσα παιχνίδια έχει το video σε αυτό κώλυσες που έχει καλυτέρα avg η 3070 αλλά με συνεχόμενο λόξιγκα.

Ps. Αν ρίχνεις settings στην μια μπορείς και στην άλλη, just saying 😉

Για να μη ρίχνεις τα settings αγόρασε 4090.

Με τι συγκρίνεις; Δηλαδή στην 6700 δε ρίχνεις τα settings;

Δηλαδή κοροιδευόμαστε εδώ μέσα και πουλάμε τρέλα.

14 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Θα παρω την 4090 και εγω και θα κανω την 3070 μπρελοκ αφου δεν τραβαει πλεον. Ελπιζω να εκανες και εσυ το ιδιο οταν το ειπες, ε?

 

Εν τω μεταξύ ανησυχούν για εσένα όσοι δεν έχουν, δεν έίχαν και δε θα έχουν ποτέ 3070 λόγω "άποψης".

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, Herald said:



Nα πιάσουμε και άλλα? Ας πιάσουμε το doom. Άκουσες τι λέει; Ότι με τα textures στο high πάει νερό η κάρτα και οι διαφορές είναι ελάχιστες. Ταυτόχρονα, τις ρίχνει 30% στο κεφάλι η 3070 σε average fps.....

Αχαχαχα η μια με High Textures και η άλλη με Nightmare Textures LOL

2 minutes ago, Armoral said:

Για να μη ρίχνεις τα settings αγόρασε 4090.

Με τι συγκρίνεις; Δηλαδή στην 6700 δε ρίχνεις τα settings;

Δηλαδή κοροιδευόμαστε εδώ μέσα και πουλάμε τρέλα.

Δεν είδα να χρειάζεται σε κάποιο από τα παιχνίδια στο video να ρίξει settings η 6700ΧΤ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Αχαχαχα η μια με High Textures και η άλλη με Nightmare Textures LOL

 Ultra στην 3070, nightmare στην 6700xt, 125 fps η 1η, 95 η 2η.LOL indeed. Μιλάμε για 30% performance difference....

 

 

2 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

 

Δεν είδα να χρειάζεται σε κάποιο από τα παιχνίδια στο video να ρίξει settings η 6700ΧΤ.

Σto godfall που έπεσε στα 49 δεν? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Αχαχαχα η μια με High Textures και η άλλη με Nightmare Textures LOL

Δεν είδα να χρειάζεται σε κάποιο από τα παιχνίδια στο video να ρίξει settings η 6700ΧΤ.

Ε βέβαια γιατί ως γνωστόν με την 6700xt παίζεις με τα πάντα δεξιά. Τι πίνετε δεν ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Armoral said:

Ε βέβαια γιατί ως γνωστόν με την 6700xt παίζεις με τα πάντα δεξιά. Τι πίνετε δεν ξέρω.

Το video το ειδές η απλά ήρθες να διερωτηθείς το τι πίνουμε ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Το video το ειδές η απλά ήρθες να διερωτηθείς το τι πίνουμε ??

Eγώ το είδα. Ρίχνεις τα textures στο high ή στο ultra και η 3070 ρίχνει 30% στο κεφάλι στην 6700xt. LOL :P 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...