Προς το περιεχόμενο

GPU Vram και οι επιπτώσεις στα Games.


Od1sseas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Το video το ειδές η απλά ήρθες να διερωτηθείς το τι πίνουμε ??

Να μου πει τι το βίντεο; Το είδα και; Ότι αν έχεις αγοράσει 3 χρόνια πριν με 8gb που το λέγαμε ότι τα θεωρούσαμε λίγα από τότε θα πρέπει τώρα να αναβαθμίσεις;

Διαλέγω και εγώ λοιπόν και σου δείχνω αυτό. Ορίστε η ασφάλεια των 12 gb. Δηλαδή αυτό γιατί δε σε ενοχλεί; Γιατί εδώ αποδεικνύεται ότι θα αναβαθμίσουν και οι δύο. Αφήστε το δούλεμα καλύτερα παιδιά.

202318395_.jpg.b3472efe3c78c26d67f0a6d3d7c0b357.jpg

Έλα αφού δεν έχεις σκοπό να αγοράσεις κάρτα τέτοιου κόστους ποτέ μην ασχολείσαι. Άσε αυτούς που θα το κάνουν να νιώσουν τον πόνο. Γεμίσαμε ανήσυχους για την τσέπη μας ή καλύτερα για την τσέπη της AMD.

Επεξ/σία από Armoral
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 minute ago, Armoral said:

Να μου πει τι το βίντεο; Το είδα και; Ότι αν έχεις αγοράσει 3 χρόνια πριν με 8gb που το λέγαμε ότι τα θεωρούσαμε λίγα από τότε θα πρέπει τώρα να αναβαθμίσεις;

Σου δείχνω και εγώ αυτό. Ορίστε η ασφάλεια των 12 gb. Δηλαδή αυτό γιατί δε σε ενοχλεί;

202318395_.jpg.b3472efe3c78c26d67f0a6d3d7c0b357.jpg

Έλα αφού δεν έχεις σκοπό να αγοράσεις κάρτα τέτοιου κόστους ποτέ μην ασχολείσαι. Άσε αυτούς που θα το κάνουν να νιώσουν τον πόνο. Γεμίσαμε ανήσυχους για την τσέπη μας ή καλύτερα για την τσέπη της AMD.

Ακόμα παράγεται η 3070 και αρκετός κόσμος την αγοράζει και σήμερα, με τιμές από 500 ευρώ για 8GB μέσα στο 2023 🤪

Τι να με ενοχλεί στο Watchdogs ??? 1440p Ultra και με RT και βγάζει 34fps avg κάρτα που όλοι την είχαν του πεταματού για RT.

Δεν ξέρω για ποια κάρτα μιλάς, έχω ήδη 6700 και 3060, ξέρεις αυτήν με τα 12GB 😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Ακόμα παράγεται η 3070 και αρκετός κόσμος την αγοράζει και σήμερα, με τιμές από 500 ευρώ για 8GB μέσα στο 2023 🤪

Τι να με ενοχλεί στο Watchdogs ??? 1440p Ultra και με RT και βγάζει 34fps avg κάρτα που όλοι την είχαν του πεταματού για RT.

Δεν ξέρω για ποια κάρτα μιλάς, έχω ήδη 6700 και 3060, ξέρεις αυτήν με τα 12GB 😉

Ε κράτα την να παίζεις με όλα δεξιά για τα επόμενα 10 χρόνια λόγω vram.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Aten-Ra είπε

Ακόμα παράγεται η 3070 και αρκετός κόσμος την αγοράζει και σήμερα, με τιμές από 500 ευρώ για 8GB μέσα στο 2023 🤪

Τι να με ενοχλεί στο Watchdogs ??? 1440p Ultra και με RT και βγάζει 34fps avg κάρτα που όλοι την είχαν του πεταματού για RT.

Δεν ξέρω για ποια κάρτα μιλάς, έχω ήδη 6700 και 3060, ξέρεις αυτήν με τα 12GB 😉

Έχω 3060ti, χειρότερη από την 3070. Να σου πώ τα settings που παίζω να μας ανεβάσεις ένα video με τα 12 της 3060 και την 6700 να δώ κάτι; Σοβαρά ρωτάω :) 


EG1. Για το hogwarts λέω

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνω μια σούμα: χάλια οι Nvidia κάρτες, κλέβει εκκλησία ο πέτσινος, πού πας, ρε Καραμήτρο, με 8/12gb vram, 6700xt η καλύτερη, πιο vfm και best at 4k resolution κάρτα, driver overhead, raster performance ftw. 

Elon Musk Weed GIF

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Herald είπε

Eδώ το vram usage στο doom eternal που μπήκε παραπίσω

 

vram.png

 

Kάτι δεν πάει καλά με το video που μας ανέβασε ο atenra. Το έχω το game, θα το βάλω στην 3060ti να δώ τι παίζει

Με 3060Τι το ειχα τερματισει. Ολα δεξια και ετρεχε νερο.

Τους επιασε ο πονος για καρτες που δεν εχουν και δε προκειται να παρουν. Πολυ φιλανθρωπια τωρα τελευταια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Dantε είπε

Με 3060Τι το ειχα τερματισει. Ολα δεξια και ετρεχε νερο.

Τους επιασε ο πονος για καρτες που δεν εχουν και δε προκειται να παρουν. Πολυ φιλανθρωπια τωρα τελευταια.

Έχω την εντύπωση ότι οι content creators πηδήξανε στο hype train να πάρουν κανά κλικ. 

Aυτός εδώ παίζει ultra nightmare νερό

 



Tι videos βρίσκει ο atenra και ανεβάζει...για το θεό δηλαδή :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου αρέσει που ασχολήστε με youtuber με 2Κ συνδρομητές που προσάρμοσε όλες τις ρυθμίσεις έτσι ώστε τα παιχνίδια να απαιτούν περισσότερο από 8G μνήμη για να αποδείξει ότι η nvidia είναι σκουπίδι.

Μου αρέσει επίσης που ασχολείστε με τον AtenRa που ψάχνει ότι μαμακία βίντεο υπάρχει από τον κάθε τυχάρπαστο για να αποδείξει θεωρείες συνομωσίας.

AtenRa, δεν έμαθες ότι μπορείς να ελέγξεις την χρήση μνήμης του παιχνιδιού, αλλά την απόδοσή του όχι;

Δεν θα αγοράσω Lada με δικαιολογία είναι φθηνότερη αλλά θα αγοράσω Mercedes με την δικαιολογία γουστάρω γκάζια.

Αυτή είναι και η διαφορά πέτσινου και άχρηστων: Lada με Mercedes.

Όταν δεν έχω αρκετά φράγκα, περιμένω εκπτώσεις, μαζεύω περισσότερα φράγκα και την κατάλληλη στιγμή αγοράζω Mercedes και την έχω για μερικά χρόνια.

Το να αγοράζεις Lada κάθε χρόνο δεν είναι φθηνότερη λύση μακροπρόθεσμα, αλλά ακριβότερη.

Και τέλος, ας στείλει ένα μήνυμα κάποιος σε αυτόν τον youtuber να σταματήσει να δημιουργεί βίντεο και να πάει να κατακτήσει τα νέα εδάφη της ρωσίας στην Ουκρανία με τις ευλογίες του πούτιν.

Επεξ/σία από volman
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/3/2023 στις 9:56 ΠΜ, Dantε είπε

Γουατ; Στη πλειοψηφια των παιχνιδιων το Ultra απο το High σε textures εχει απειροελαχιστες διαφορες. Και κερδιζεις και FPS.

Τρολοflamοθρεντ ανοιξες απλα.

Γουατ? Yeah, let me drop the textures to high on my 500$ gpu. Lol

1 ώρα πριν, volman είπε

Μου αρέσει που ασχολήστε με youtuber με 2Κ συνδρομητές που προσάρμοσε όλες τις ρυθμίσεις έτσι ώστε τα παιχνίδια να απαιτούν περισσότερο από 8G μνήμη για να αποδείξει ότι η nvidia είναι σκουπίδι.

Μου αρέσει επίσης που ασχολείστε με τον AtenRa που ψάχνει ότι μαμακία βίντεο υπάρχει από τον κάθε τυχάρπαστο για να αποδείξει θεωρείες συνομωσίας.

AtenRa, δεν έμαθες ότι μπορείς να ελέγξεις την χρήση μνήμης του παιχνιδιού, αλλά την απόδοσή του όχι;

Δεν θα αγοράσω Lada με δικαιολογία είναι φθηνότερη αλλά θα αγοράσω Mercedes με την δικαιολογία γουστάρω γκάζια.

Αυτή είναι και η διαφορά πέτσινου και άχρηστων: Lada με Mercedes.

Όταν δεν έχω αρκετά φράγκα, περιμένω εκπτώσεις, μαζεύω περισσότερα φράγκα και την κατάλληλη στιγμή αγοράζω Mercedes και την έχω για μερικά χρόνια.

Το να αγοράζεις Lada κάθε χρόνο δεν είναι φθηνότερη λύση μακροπρόθεσμα, αλλά ακριβότερη.

Και τέλος, ας στείλει ένα μήνυμα κάποιος σε αυτόν τον youtuber να σταματήσει να δημιουργεί βίντεο και να πάει να κατακτήσει τα νέα εδάφη της ρωσίας στην Ουκρανία με τις ευλογίες του πούτιν.

Hardware Unboxed είπε ακριβώς το ίδιο αλλά ότι σε κάνει να νιώθεις καλύτερα λολ

Επεξ/σία από Od1sseas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Armoral είπε

Εν τω μεταξύ ανησυχούν για εσένα όσοι δεν έχουν, δεν έίχαν και δε θα έχουν ποτέ 3070 λόγω "άποψης".

Εδώ λόγω reviews, τους φαίνεται παράξενο που μερικές φορές γράφω ότι έχω 52-55c warzone μετά από tuning της καμπύλης στο msi ab. 

2 ώρες πριν, Od1sseas είπε

Γουατ? Yeah, let me drop the textures to high on my 500$ gpu. Lol

Σε 4κ καμία gpu των 500 δεν σηκώνει όχι ultra, αλλά ούτε high

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, Herald said:

Eδώ το vram usage στο doom eternal που μπήκε παραπίσω

 

vram.png

 

Kάτι δεν πάει καλά με το video που μας ανέβασε ο atenra. Το έχω το game, θα το βάλω στην 3060ti να δώ τι παίζει

Στο video το Doom Eternal τρέχει με RT, στο TPU που έβαλες είναι πριν βγει το RT patch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Aten-Ra είπε

Στο video το Doom Eternal τρέχει με RT, στο TPU που έβαλες είναι πριν βγει το RT patch.

ΑΑΑΑΑΑΑ, δηλαδή το παράπονο είναι ότι δεν μπορεί να παίξει όλα ULTRA NIGHTMARE + RT σε 1440p η 3070, θα πρέπει να ρίξει τα textures σε σκέτο ULTRA. 


Μιλάμε τώρα.....μεγάλο θέμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...