Προς το περιεχόμενο

Φορολογικές δηλώσεις 2023


Nabuko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφορουμιτες στο πεδιο 049 εχει προστεθει πεδιο για δαπανες πληρωμης ενφια. Δεν το θυμαμαι αυτο περισυ

Στο αθροισμα βαζουμε το συνολο δανειακων υποχρεωσεων + καταβολες φορου ενφια? Η μονο τις καταβολες δανειακων υποχρεωσεων ?

image.png.e5783a4e757050aeb170a3e0bc9f0258.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 659
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 22/8/2023 στις 12:13 ΜΜ, CptBill είπε

Συμφορουμιτες στο πεδιο 049 εχει προστεθει πεδιο για δαπανες πληρωμης ενφια. Δεν το θυμαμαι αυτο περισυ

Στο αθροισμα βαζουμε το συνολο δανειακων υποχρεωσεων + καταβολες φορου ενφια? Η μονο τις καταβολες δανειακων υποχρεωσεων ?

image.png.e5783a4e757050aeb170a3e0bc9f0258.png

Ειναι τα αντιστοιχα πεδια που εχει δικαιωμα να συμπληρωσει ο φορολογούμενος, αρα ειναι μονο για τις καταβολες δανειακων υποχρεωσεων. Οι φοροι και Ενφια , τα βγαζει το κρατος αρα δεν τιθεται θεμα αμφισβητησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Locke_John είπε

Γεια σας.

Σε ποιό πεδίο βάζουμε τα υπόλοιπα καταθέσεων, σε τραπεζικούς λογαριασμούς ?

Υφισταται τέτοιο πεδίο; 🤔

Εγώ ξέρω μόνο πεδίο για τόκους από καταθέσεις κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

ρε παιδιά αυτό το προστιθεμενη διαφορα αντικειμενικών δαπανών τι είναι ; έχει η κοπέλα εκαθαριστικό 700 ε και όταν πάμε να κάνουμε για το επιδομα στέγασης υπολογίζει και το ποσό που είναι στην διαφορά αντικειμενικών 3100 περίπου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, NobodyRankXV είπε

ρε παιδιά αυτό το προστιθεμενη διαφορα αντικειμενικών δαπανών τι είναι ; έχει η κοπέλα εκαθαριστικό 700 ε και όταν πάμε να κάνουμε για το επιδομα στέγασης υπολογίζει και το ποσό που είναι στην διαφορά αντικειμενικών 3100 περίπου

Δεν πιστεύει το κράτος ότι την 'βγάζει' με 700€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

καλησπέρα σας

ξέχασα να κάνω την δήλωση φέτος για την σύζυγο μου, η οποία ζει Ελλάδα τα τελευταία χρόνια με καταγωγή από εξωτερικό. Ενώ αρχικά βγαίνει το μήνυμα ότι η υποβολή εκπρόθεσμων/τροποποιητικών είναι διαθέσιμη όλο το έτος, στην πράξη δεν με αφήνει να ανοίξω νέα δήλωση.

 

1. θυμάμαι καλά ότι αμέσως μετά την λήξη προθεσμίας εμπρόθεσμων για κάποιο διάστημα το σύστημα κλείνει σαν αναβάθμιση ξέρωγω; 🤔 αν ισχύει αυτό, ξέρει κανείς πότε """ανοίγει""";

2. μέχρι να προλάβω να βρω νέο λογιστή, διότι με τον προηγούμενο αποφασίσαμε να χωρίσουμε κοινή συναινέσει λόγω ασυνεννοησίας 🥴, γνωρίζει κάποιος αν για ξένο υπήκοο που πλέον εργάζεται εδώ ως μισθωτός, προηγείται η συμπλήρωση κάποιου άλλου εντύπου εκτός Ε3; Η φιλοξενία σε κατοικία άλλου δεν δηλώνεται απλώς στο Ε3;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Elstatios_Tomearxopoulos είπε

καλησπέρα σας

ξέχασα να κάνω την δήλωση φέτος για την σύζυγο μου, η οποία ζει Ελλάδα τα τελευταία χρόνια με καταγωγή από εξωτερικό. Ενώ αρχικά βγαίνει το μήνυμα ότι η υποβολή εκπρόθεσμων/τροποποιητικών είναι διαθέσιμη όλο το έτος, στην πράξη δεν με αφήνει να ανοίξω νέα δήλωση.

 

1. θυμάμαι καλά ότι αμέσως μετά την λήξη προθεσμίας εμπρόθεσμων για κάποιο διάστημα το σύστημα κλείνει σαν αναβάθμιση ξέρωγω; 🤔 αν ισχύει αυτό, ξέρει κανείς πότε """ανοίγει""";

2. μέχρι να προλάβω να βρω νέο λογιστή, διότι με τον προηγούμενο αποφασίσαμε να χωρίσουμε κοινή συναινέσει λόγω ασυνεννοησίας 🥴, γνωρίζει κάποιος αν για ξένο υπήκοο που πλέον εργάζεται εδώ ως μισθωτός, προηγείται η συμπλήρωση κάποιου άλλου εντύπου εκτός Ε3; Η φιλοξενία σε κατοικία άλλου δεν δηλώνεται απλώς στο Ε3;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Τέτοιες ερωτήσεις δεν μπορούν να απαντηθούν στο φόρουμ.

Ξεκινάς με εύρεση λογιστή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Elstatios_Tomearxopoulos είπε

καλησπέρα σας

ξέχασα να κάνω την δήλωση φέτος για την σύζυγο μου, η οποία ζει Ελλάδα τα τελευταία χρόνια με καταγωγή από εξωτερικό. Ενώ αρχικά βγαίνει το μήνυμα ότι η υποβολή εκπρόθεσμων/τροποποιητικών είναι διαθέσιμη όλο το έτος, στην πράξη δεν με αφήνει να ανοίξω νέα δήλωση.

 

1. θυμάμαι καλά ότι αμέσως μετά την λήξη προθεσμίας εμπρόθεσμων για κάποιο διάστημα το σύστημα κλείνει σαν αναβάθμιση ξέρωγω; 🤔 αν ισχύει αυτό, ξέρει κανείς πότε """ανοίγει""";

2. μέχρι να προλάβω να βρω νέο λογιστή, διότι με τον προηγούμενο αποφασίσαμε να χωρίσουμε κοινή συναινέσει λόγω ασυνεννοησίας 🥴, γνωρίζει κάποιος αν για ξένο υπήκοο που πλέον εργάζεται εδώ ως μισθωτός, προηγείται η συμπλήρωση κάποιου άλλου εντύπου εκτός Ε3; Η φιλοξενία σε κατοικία άλλου δεν δηλώνεται απλώς στο Ε3;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Παντα προηγείται το Ε3, της δηλωσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα, 

είμαι νέο μέλος, έχω μια περίεργη ερώτηση να κάνω, όποιος γνωρίζει ή μπορεί ας μου απαντήσει:

Πληρώνω πολλά ΕΝΦΙΑ και αυτό γιατί έχω 3 συγκεκριμένα ακίνητα στο όνομά μου μαζί με άλλους δυο (ξαδέλφια και οι τρεις, από 33%).
Δεν συμφωνούμε με τίποτα να τα πουλήσουμε (ούτε θέλουν να τους δώσω τα ποσοστά μου) και λόγω παλαιότητας δεν μπορούμε να τα εκμεταλλευτούμε. 

Υπάρχει κάποιος τρόπος να τα ξεφορτωθώ χωρίς να εμπλακώ με τους άλλους δύο;

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, dumpedAndHappy είπε

καλησπέρα, 

είμαι νέο μέλος, έχω μια περίεργη ερώτηση να κάνω, όποιος γνωρίζει ή μπορεί ας μου απαντήσει:

Πληρώνω πολλά ΕΝΦΙΑ και αυτό γιατί έχω 3 συγκεκριμένα ακίνητα στο όνομά μου μαζί με άλλους δυο (ξαδέλφια και οι τρεις, από 33%).
Δεν συμφωνούμε με τίποτα να τα πουλήσουμε (ούτε θέλουν να τους δώσω τα ποσοστά μου) και λόγω παλαιότητας δεν μπορούμε να τα εκμεταλλευτούμε. 

Υπάρχει κάποιος τρόπος να τα ξεφορτωθώ χωρίς να εμπλακώ με τους άλλους δύο;

ευχαριστώ

Δώρησέ τα στην εκκλησία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dumpedAndHappy είπε

καλησπέρα, 

είμαι νέο μέλος, έχω μια περίεργη ερώτηση να κάνω, όποιος γνωρίζει ή μπορεί ας μου απαντήσει:

Πληρώνω πολλά ΕΝΦΙΑ και αυτό γιατί έχω 3 συγκεκριμένα ακίνητα στο όνομά μου μαζί με άλλους δυο (ξαδέλφια και οι τρεις, από 33%).
Δεν συμφωνούμε με τίποτα να τα πουλήσουμε (ούτε θέλουν να τους δώσω τα ποσοστά μου) και λόγω παλαιότητας δεν μπορούμε να τα εκμεταλλευτούμε. 

Υπάρχει κάποιος τρόπος να τα ξεφορτωθώ χωρίς να εμπλακώ με τους άλλους δύο;

ευχαριστώ

Αφού είναι 3 και έχετε από 33%, γιατί δεν παίρνει ο καθένας 1 στο 100%. Πχ με κλήρωση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω καποια χρηματα σε ενα τραπεζικο λογαριασμο, μη φανταστειτε, δεν ξερω πως να περιγραψω αλλα πλεον δεν φτανουν να παρεις και τιποτε σπουδαιο...χαζομαρες δηλαδη...

Επειδη ακριβως, ειναι σαν μικρο-μινι αποταμιευτικος, ποτε, ολα τα χρονια, δεν καθισα να δηλωσω τα....ψιχουλα σε αντιστοιχα πεδια στις φορολογικες δηλωσεις.

Αλλωστε οι τραπεζες παρεχουν τα παντα ολα στις φορολογικες αρχες....

Υπαρχει κανενα προβλημα, εγω δεν ειχα ποτε δηλαδη ολα τα χρονια, αλλα λεμε τωρα, αν αυτα δεν δηλωνονται καπου;

Καλα, οσο για τα 'μετρητα', που αν θυμαμαι καλα ακομη και του σπιτιου πρεπει να δηλωνονται, 'ας κοπιασουν'....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...