Προς το περιεχόμενο

Φορολογικές δηλώσεις 2023


Nabuko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άνοιξε η πλατφόρμα για την υποβολή των φορολογικών δηλώσεων

Η προθεσμία καταβολής της α' δόσης εκπνέει στο τέλος Ιουλίου, ο φόρος εισοδήματος θα εξοφληθεί και φέτος σε 8 μηνιαίες δόσεις, ενώ προβλέπεται έκπτωση 3% για όσους εξοφλήσουν τον φόρο τους εφάπαξ.

Στα έντυπα υπάρχουν πολλές καινοτομίες, που στόχο έχουν να διευκολύνουν τη ζωή των φορολογούμενων.

Τα υπόλοιπα στο λινκ παραπάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 659
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εφτασαν λοιπον οι φετινες δηλωσεις. Ακριβως την ιδια ημερομηνια με περυσι.

Αρχιζω με τη πρωτη ερωτηση. Οι δωρεες χρηματικων ποσων σε ποιους κωδικους γραφονται(σε δωρεοληπτη και δωροδοτη)? Περιμενα οτι το ποσό αυτο θα ειναι προσυμπληρωμενο αφου εχουν γινει οι νομιμες ενεργειες, αλλα δεν ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ειδική εισφορά αλληλεγγύης που παρακρατείται από της συντάξεις  ( για το 2022 ) δεν πρέπει να εμφανίζεται στην φορολογική δήλωση σαν παρακρατούμενος φόρος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι αν και άνοιξε η πλατφόρμα, ακόμα δεν έχουν ενημερωθεί όλα τα εισοδήματα, πχ από επιδόματα του ΟΑΕΔ.Είχα πάρει ένα ειδικό βοηθημα και δεν εμφανίζεται αλλά ούτε σε αφήνει να το περάσεις χειροκίνητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παίδες, μια ερώτηση γιατί κάτι άλλαξαν. Πως μπορώ να περάσω τις δαπάνες της συζύγου στο 050; Ανοίγω το popup με τη συμπλήρωση των δαπανών με κάρτες αλλά βγάζει μόνο υπόχρεου και όχι συζύγου, και αν το ανοίξω και από το 050 μου κάνει overwrite το 049.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Το ρωτάω εδώ, αλλά αν σας φαίνεται off-topic, πείτε μου να ανοίξω νέο thread.

Ζω με τους γονείς μου, και πέρσι πουλήσαμε το παλιό μας σπίτι και πήγαμε σε ενοίκιο. Θέλω να δηλώσω πως 3 μήνες με φιλοξένησαν οι γονείς μου στο σπίτι μας και τους υπόλοιπους 9 πάλι με φιλοξένησαν στο διαμέρισμα που νοίκιαζαν. Παρακάτω φαίνεται η μία εγγραφή για το παλιό μας σπίτι.
image.png.41cbad84758b81263347cd83e994095e.png


Αντίστοιχα συμπληρώνω και για το δεύτερο ακίνητο (αυτό που νοικιάζουμε). Παρεμπιπτόντως το ΑΦΜ ιδιοκτήτη έβαλα ίδιο και στα δύο (του πατέρα μου), καθώς λέει το ΑΦΜ που πρέπει να συμπληρώσω είναι αυτού που με φιλοξενεί, όχι αυτού που μας νοικιάζει το διαμέρισμα. Κάνω μεταφορά στη δήλωση, αλλά για κάποιο λόγο δε μεταφέρετε η δεύτερη εγγραφη, και παραμείνει όπως έστειλα στην πρώτη εικόνα.
image.png.e18bd01532e4d25c6271355f2a9eeb84.png

Είναι κάποιου είδους bug η χάνω εγώ κάτι; Ο πατέρας μου δεν έχει κάνει φορολογική ακόμα παρεμπιπτόντως.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jigokubasil είπε

Είναι κάποιου είδους bug η χάνω εγώ κάτι; Ο πατέρας μου δεν έχει κάνει φορολογική ακόμα παρεμπιπτόντως.

Πρέπει πρώτα να κάνει φορολογική δήλωση ο πατέρας σου (και Ε2 αν απαιτείται), μετά κάνεις αποδοχή φιλοξενίας και μετά θα κάνεις εσύ φορολογική.

Αν γίνεται να δηλώσεις φιλοξενία σε 2 διαφορετικά σπίτι δε το γνωρίζω.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έψαξα αρκετά, κι άλλες χρονιές είχα κάνει πρώτος δήλωση και δε χρειάστηκε να έχει κάνει ο πατέρας μου.

Τελικά έβαλα μόνο ένα σπίτι, αυτό που νοικιάζουμε μέχρι σήμερα. Η ερώτηση λέει "κύρια κατοικία" οπότε υποθέτω όντως δεν ήθελε να βάλω το παλιό κι ας έμεινα εκεί τους 3 πρώτους μήνες. Τα έξτρα πεδία τελικά πρέπει να είναι για συνιδιοκτήτες της ίδιας κύριας κατοικίας, κι όχι για παραπάνω κατοικίες που νόμιζα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/4/2023 στις 7:58 ΜΜ, stratos_21 είπε

Καλησπέρα παίδες, μια ερώτηση γιατί κάτι άλλαξαν. Πως μπορώ να περάσω τις δαπάνες της συζύγου στο 050; Ανοίγω το popup με τη συμπλήρωση των δαπανών με κάρτες αλλά βγάζει μόνο υπόχρεου και όχι συζύγου, και αν το ανοίξω και από το 050 μου κάνει overwrite το 049.

Τα ίδια και σε εμένα. Στο Pop up δεν εμφανίζει δαπάνες συζύγου και δεν μπορώ να κάνω καταχώρηση. Κάνουμε μαζί φορολογική δήλωση. Επίσης δεν εμφανίζει τις δαπάνες από Alpha και Payzy, μόνο Εθνική και Eurobank.

Στην [Ενημέρωση εισοδημάτων-δαπανών] στην αρχική σελίδα, η κατάσταση φαίνεται να είναι αρκετά πιο σωστή. Απλά η  γραμμή των δαπανών payzy δεν εμφανίζει πάροχο παρά μόνο ποσό. Επίσης φαίνονται και οι δαπάνες της συζύγου.

Πήρα την ΑΑΔΕ, τρια πουλάκια κάθονται. Μου είπαν το προφανές, να περιμένω μπα και στρώσει.

Επεξ/σία από lordvec
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα μας τρελανει η ΑΑΔΕ 

Περσυ πληρωσα 500 ευρω για 22973 εισιδημα και τωρα μου βγαζει 4392 φορο για εισοδημα μονο απο συναταξεις καθαρα 23587 και παρακρατηθεντα φορο 2680 

Οταν παω να υποβαλω Ε2  πριν προβω σε συμπληρωση χωρις να εχω κατι αλλα παρα μονο δωρεαν παραχωριση δυο σπιτια σε παιδια μου μου λεει οτι εχω 3360 απο μισθωσεις ακινητων 

Στης γυναικας μου το Ε2 που εχει 4700 απο μισθωσεις χωρις κανενα αλλο εισοδημα της βγαζει οτι εχει 8502

Εγω καταχωρω και τα δεχεται τα αληθει αλλα μου βγαζει τον τρελο φορο που προαναεφρα 

100.png

200.png

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, lordvec είπε

Τα ίδια και σε εμένα. Στο Pop up δεν εμφανίζει δαπάνες συζύγου και δεν μπορώ να κάνω καταχώρηση. Κάνουμε μαζί φορολογική δήλωση. Επίσης δεν εμφανίζει τις δαπάνες από Alpha και Payzy, μόνο Εθνική και Eurobank.

Στην [Ενημέρωση εισοδημάτων-δαπανών] στην αρχική σελίδα, η κατάσταση φαίνεται να είναι αρκετά πιο σωστή. Απλά η  γραμμή των δαπανών payzy δεν εμφανίζει πάροχο παρά μόνο ποσό. Επίσης φαίνονται και οι δαπάνες της συζύγου.

Πήρα την ΑΑΔΕ, τρια πουλάκια κάθονται. Μου είπαν το προφανές, να περιμένω μπα και στρώσει.

Ακριβώς τα ίδια σε όλα φίλε μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, stratos_21 είπε

Ενημερωτικά το θέμα που υπήρχε με τις δαπάνες είδα ότι αποκαταστάθηκε.

Όντως και σε εμένα

Στον πατέρα μου, συνταξιούχος, είδα δεν έχουν περαστεί τα εισοδήματα από συντάξεις. Προφανώς θα φανούν και αυτά σιγά σιγά. Πολύ χαβαλέδες όμως, τι την ανοίξαν την πλατφόρμα έτσι όπως είναι; Public beta είπαν να βγάλουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, lordvec είπε

Όντως και σε εμένα

Στον πατέρα μου, συνταξιούχος, είδα δεν έχουν περαστεί τα εισοδήματα από συντάξεις. Προφανώς θα φανούν και αυτά σιγά σιγά. Πολύ χαβαλέδες όμως, τι την ανοίξαν την πλατφόρμα έτσι όπως είναι; Public beta είπαν να βγάλουν;

για να πουν πως την άνοιξαν νωρίς και πως είναι κακοί οι φορολογούμενοι που τρέχουν τελευταία στιγμή. ποτέ πριν τα τέλη Μαΐου δεν έχουν περαστεί επιδόματα, έξοδα, δεν έχουν ανέβει μισθοδοσίες κτλ με κύριο υπεύθυνο το δημόσιο και όχι τους ιδιώτες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/4/2023 στις 11:58 ΠΜ, Γιάννης Platano είπε

Θα μας τρελανει η ΑΑΔΕ 

Περσυ πληρωσα 500 ευρω για 22973 εισιδημα και τωρα μου βγαζει 4392 φορο για εισοδημα μονο απο συναταξεις καθαρα 23587 και παρακρατηθεντα φορο 2680 

Οταν παω να υποβαλω Ε2  πριν προβω σε συμπληρωση χωρις να εχω κατι αλλα παρα μονο δωρεαν παραχωριση δυο σπιτια σε παιδια μου μου λεει οτι εχω 3360 απο μισθωσεις ακινητων 

Στης γυναικας μου το Ε2 που εχει 4700 απο μισθωσεις χωρις κανενα αλλο εισοδημα της βγαζει οτι εχει 8502

Εγω καταχωρω και τα δεχεται τα αληθει αλλα μου βγαζει τον τρελο φορο που προαναεφρα 

100.png

200.png

Και εμενα μου βγαζει περιεργα νουμερα στο φορο. Για καθαρα εισοδηματα 25239 και παρακρατηθεντα φορο 3877 μου πεταει στο τελος φορο 1800. Επισης εχω την εντυπωση οτι το εισοδημα μου ηταν 3-4k λιγοτερο απο αυτο αλλα θα πρεπει να το τσεκαρω. Υποθετω το εισοδημα σπαει σε:

10000(9%) + 10000(22%) + 5239(28%) = 900 + 2200 + 1466 = 4566

Μειον τον παρακρατηθεντα => 689 φορος
Μου διαφευγει κατι?

Edit: Στο παραπανω δεν εχει ληφθει υποψιν η εκπτωση φορου που προκυπτει απο το αφορολογητο

Επεξ/σία από tzagaritos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...