Προς το περιεχόμενο

Φορολογικές δηλώσεις 2023


Nabuko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 659
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Συμφέρει για ένα παντρεμένο ζευγάρι να κάνει χωριστά δηλώσεις ; με αυτό τον τρόπο φορολογούνται ξεχωριστά για το εισόδημα του καθενός η άσχετα αν κάνει ξεχωριστά δηλώσεις ο καθένας λαμβάνεται υπόψη το οικογενειακό εισόδημα ως άθροισμα και των 2 οπότε φορολογούνται ανάλογα ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Dark_Nightfall είπε

Συμφέρει για ένα παντρεμένο ζευγάρι να κάνει χωριστά δηλώσεις ; με αυτό τον τρόπο φορολογούνται ξεχωριστά για το εισόδημα του καθενός η άσχετα αν κάνει ξεχωριστά δηλώσεις ο καθένας λαμβάνεται υπόψη το οικογενειακό εισόδημα ως άθροισμα και των 2 οπότε φορολογούνται ανάλογα ;

Η φορολόγηση σε κάθε περίπτωση γίνεται ατομικά, ο φόρος υπολογίζεται ατομικά σύμφωνα με τα ατομικά εισοδήματα του καθενός.... και όταν κάνουν κοινή δήλωση  μπορεί να καλύψει  ο ένας τον άλλον το έλλειμα σε αποδείξεις η τεκμήρια αν υπάρχει περίσσευμα.  

Επεξ/σία από teot
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Γνωρίζετε τι γίνεται εάν δεν αναφέρεται χώρος βοηθητικός στο πρόσφατο myProperty όπου γίνεται υποβολή για μείωση ΕΝΦΙΑ; Στο Ε9 εμφανίζεται κανονικά και είναι δηλωμένος. Εκτός κι αν δεν προβλέπεται κάτι τέτοιο, αλλά μου προκαλεί εντύπωση επειδή υπάρχει αυτό το πεδίο στην πλατφόρμα και γίνεται και αναφορά στις οδηγίες που έχουν, χωρίς λεπτομέρειες βέβαια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν υπαρχει 'επιστροφη' φορου στο εκκαθαριστικο, δηλαδη, αντι να εχει ταυτοτητα οφειλης και ποσο που πρεπει να πληρωσεις γραφει 'επιστροφη' και ενα ποσο διπλα, επειδη δεν μου εχει ξανατυχει, πως γινεται; Μπαινουν σε λογαριασμο που εχει δηλωθει στην δηλωση; Αλλα για καποιο περιεργο λογο, στο pdf δεν βλεπω να αναγραφει τραπεζικο λογαριασμο!!!! Ενω παλια τον εγραφε τερμα κατω στη δηλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, mindreader said:

Οταν υπαρχει 'επιστροφη' φορου στο εκκαθαριστικο, δηλαδη, αντι να εχει ταυτοτητα οφειλης και ποσο που πρεπει να πληρωσεις γραφει 'επιστροφη' και ενα ποσο διπλα, επειδη δεν μου εχει ξανατυχει, πως γινεται; Μπαινουν σε λογαριασμο που εχει δηλωθει στην δηλωση; Αλλα για καποιο περιεργο λογο, στο pdf δεν βλεπω να αναγραφει τραπεζικο λογαριασμο!!!! Ενω παλια τον εγραφε τερμα κατω στη δηλωση.

MyAADE --> Mητρώο και επικοινωνία --> Δήλωση IBAN https://www1.aade.gr/gsisapps5/myaade/#!/arxiki

Δες αν είναι καταχωρημένο.

Έχω καιρό να πάρω επιστροφή, δε ξέρω πλέον αν επιστρέφονται (και σε πόσο χρόνο) ή αν ακόμα έχει προτεραιότητα ο συμψηφισμός με άλλες οφειλές. Μπορείς να στείλεις ερώτημα: MyAADE --> Mητρώο και επικοινωνία --> Ερωτήματα προς ΑΑΔΕ --> Κατηγορία: Οφειλές εκτός ρύθμισης και πληρωμές / επιστροφές

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό πως μεταφράζεται τώρα.πχ εγω που εισπρατω ενοίκιο θα πρέπει υποχρεωτικά να πάω στον λογιστη;

https://www.dnews.gr/eidhseis/oikonomia/465394/forologikes-diloseis-2024-pote-anoigei-to-taxisnet-gia-ypovoli

Επεξ/σία από iliata2410
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, iliata2410 είπε

Αυτό πως μεταφράζεται τώρα.πχ εγω που εισπρατω ενοίκιο θα πρέπει υποχρεωτικά να πάω στον λογιστη;

https://www.dnews.gr/eidhseis/oikonomia/465394/forologikes-diloseis-2024-pote-anoigei-to-taxisnet-gia-ypovoli

Ότι έκανες και πέρσι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Ότι έκανες και πέρσι 

Αν δεν έχω αλλαγές σε σύγκριση με περισυ πχ δεν θα χρειαστεί να υποθέσω.Μονο μια επιβεβαίωση ας πούμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, iliata2410 είπε

Αν δεν έχω αλλαγές σε σύγκριση με περισυ πχ δεν θα χρειαστεί να υποθέσω.Μονο μια επιβεβαίωση ας πούμε;

Είχες πάει σε λογιστή η ΟΧΙ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Αν καποιος αντιληφθει οτι ανοιξε το συστημα για φετος - 2024 (λενε για σημερα, αλλα μπορει να παει και αυριο και γενικως παιζει πολυ καθηστερηση), ας ενημερωσει και εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, archer100 είπε

Καλυτερα να ανοιχθει νεο νημα. Φετος θα εχει πολλες αλλαγες.

Οι πληροφοριες λενε οτι θα ανοιξει αυριο η πλατφορμα

Ας ανοίξει κάποιος άλλος φέτος. 😄

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...