Προς το περιεχόμενο

Φορολογικές δηλώσεις 2023


Nabuko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, tzagaritos είπε

Και εμενα μου βγαζει περιεργα νουμερα στο φορο. Για καθαρα εισοδηματα 25239 και παρακρατηθεντα φορο 3877 μου πεταει στο τελος φορο 1800. Επισης εχω την εντυπωση οτι το εισοδημα μου ηταν 3-4k λιγοτερο απο αυτο αλλα θα πρεπει να το τσεκαρω. Υποθετω το εισοδημα σπαει σε:

10000(9%) + 10000(22%) + 5239(28%) = 900 + 2200 + 1466 = 4566

Μειον τον παρακρατηθεντα => 689 φορος
Μου διαφευγει κατι?

Μηπως σε πιανουν τιποτα τεκμηρια ? Οι αγορες με καρτα μηπως ειναι πολυ παραπανω απο το εισοδημα σου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 659
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Γιάννης Platano είπε

Μηπως σε πιανουν τιποτα τεκμηρια ? Οι αγορες με καρτα μηπως ειναι πολυ παραπανω απο το εισοδημα σου ?

7.569 αγορες με καρτα. Σχετικα με το εισοδημα μισθωτος ειμαι, χωρις εισοδηματα απο αλλου. Επισης τα εισοδηματα βγαινουν 21362 και οχι 25239 που βγαζει το συστημα, το οποιο μου κανει εντυπωση.

edit:  Σιγουρα εχω κανει μια βλακεια και εγω και δεν εχω συμπληρωσει τον κωδικο 049

edit2: Πρωτη φορα δηλωση ως μισθωτος (ημουν με μπλοκακι πριν). Προφανως το αθροισμα των χρηματων που εμπαιναν στην τραπεζα + το φορο που παρακρατηθηκε ισουται με το φορολογηταιο ποσο που αναφερει το συστημα. Οπότε 2/2 οι βλακειες μου. Μια χαρα τα εμφανιζε ολα το συστημα.

Επεξ/σία από tzagaritos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tzagaritos είπε

7.569 αγορες με καρτα. Σχετικα με το εισοδημα μισθωτος ειμαι, χωρις εισοδηματα απο αλλου. Επισης τα εισοδηματα βγαινουν 21362 και οχι 25239 που βγαζει το συστημα, το οποιο μου κανει εντυπωση.

Το συστημα βγαζει τα μικτα προ φορου .Μηπως εκει ειναι η διαφορα ?

Σε μενα μαλλον με πιασανε τεκμηρια γιατι πληρωνα με καρτα δανειο 1400 ευρω  τον μηνα και μαζι με τις αγορες με αυτη εφτασα τις 39000 ευρω εξοδα με καρτα 

Θα επικελεστω αναλωση κεφαλαιου απο προηγουμενα  χρονια που εχω μπολικη 

Για το εισοδημα απο ενοικια που μου βγαζει ενω δεν εχω σε ερωτημα σε ΑΑΔΕ μου ειπαν να κανω λιση συμβασης σε αυτα που δεν ισχυουν αλλα εχω ηδη κανει ...Θα παω σε λογιστη να το δω . Για πρωτη φορα  μετα απο 35 χρονια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Γιάννης Platano είπε

Το συστημα βγαζει τα μικτα προ φορου .Μηπως εκει ειναι η διαφορα ?

Σε μενα μαλλον με πιασανε τεκμηρια γιατι πληρωνα με καρτα δανειο 1400 ευρω  τον μηνα και μαζι με τις αγορες με αυτη εφτασα τις 39000 ευρω εξοδα με καρτα 

Θα επικελεστω αναλωση κεφαλαιου απο προηγουμενα  χρονια που εχω μπολικη 

Για το εισοδημα απο ενοικια που μου βγαζει ενω δεν εχω σε ερωτημα σε ΑΑΔΕ μου ειπαν να κανω λιση συμβασης σε αυτα που δεν ισχυουν αλλα εχω ηδη κανει ...Θα παω σε λογιστη να το δω . Για πρωτη φορα  μετα απο 35 χρονια 

Στη δικη μου περιπτωση οφειλω να παραδεχτω οτι  ηταν δικο μου λαθος. Μολις συμπληρωσα τον κωδικο 049 βγαζει εν τελει φορο 146 ευρω

Επεξ/σία από tzagaritos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Bomber-21 είπε

Όταν δηλώνουμε ένα μίσθωμα στο Ε2, δηλώνουμε το ποσό μαζί με το χαρτόσημο (3,6%) ή χωρίς;

Χωρις το χαρτοσημο που εχουν μονο οι επαγγαλματικες μισθωσεις και οχι αυτες για κατοικια που δεν εχουν καθολου χαρτοσημο 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να κανω δυο ερωτησεις, σε περιπτωση συνιδιοκτησιας πχ 3 ατομων με 40-40-20 ποσοστα, και ιδιοκατοικηση, σε περιπτωση που φιλοξενουν ενα τεταρτο ατομο, σε ποιον απο τους 3 ιδιοκτητες δηλωνει οτι φιλοξενειται ο φιλοξενουμενος στο ε1?

και κατι ακομα , αυτο αφορα κυριως το α21, αν στην πανω περιπτωση ενας απο τους 3 ιδιοκτητες παιρνει το α21, στο εισοδημα συνυπολογιζονται και των αλλων 2 και του φιλοξενουμενου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, antonios1988_ είπε

να κανω δυο ερωτησεις, σε περιπτωση συνιδιοκτησιας πχ 3 ατομων με 40-40-20 ποσοστα, και ιδιοκατοικηση, σε περιπτωση που φιλοξενουν ενα τεταρτο ατομο, σε ποιον απο τους 3 ιδιοκτητες δηλωνει οτι φιλοξενειται ο φιλοξενουμενος στο ε1?

 

Θεωρω σε οποιον  συμφωνησουν....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, antonios1988_ είπε

σε περιπτωση συνιδιοκτησιας πχ 3 ατομων με 40-40-20 ποσοστα, και ιδιοκατοικηση, σε περιπτωση που φιλοξενουν ενα τεταρτο ατομο, σε ποιον απο τους 3 ιδιοκτητες δηλωνει οτι φιλοξενειται ο φιλοξενουμενος στο ε1

Μπορεί να τον δηλώσει όποιος από τους 3 συνιδιοκτήτες, αρκεί να δηλώνει και αυτός το συγκεκριμένο σπίτι σαν μόνιμη κατοικία του…

Επεξ/σία από andreas1gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, antonios1988_ είπε

να κανω δυο ερωτησεις, σε περιπτωση συνιδιοκτησιας πχ 3 ατομων με 40-40-20 ποσοστα, και ιδιοκατοικηση, σε περιπτωση που φιλοξενουν ενα τεταρτο ατομο, σε ποιον απο τους 3 ιδιοκτητες δηλωνει οτι φιλοξενειται ο φιλοξενουμενος στο ε1?

και κατι ακομα , αυτο αφορα κυριως το α21, αν στην πανω περιπτωση ενας απο τους 3 ιδιοκτητες παιρνει το α21, στο εισοδημα συνυπολογιζονται και των αλλων 2 και του φιλοξενουμενου?

Άλλο η συνιδιοκτησία και ΑΛΛΟ ποιός μένει στο σπίτι .

Και οι 3 κατοικούν εκεί ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, andreas1gr είπε

Υποχρεωτικά θα τον δηλώσει ο ένας από τους 3 συνιδιοκτήτες που δηλώνει το συγκεκριμένο ακίνητο σαν πρώτη του κατοικία…

Αν ανηκει και στους 3 στα χαρτια ,μπορουν και οι τρεις να το δηλωσουν με το ποσοστο τους σαν κυρια κατοικια 

Εκει που γραφουμε την κυρια κατοικια εχει κουτακι για το ποσοσοτο

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, renetto είπε

Βιαστηκα να την οριστικοποιησω και θελω να κανω μια διορθωση. Καθε ποτε ανοιγουν οι τροποποιησεις συνηθως;

Τι συνήθως είναι άγνωστο.

Φέτος έχουμε εκλογές 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, renetto είπε

Βιαστηκα να την οριστικοποιησω και θελω να κανω μια διορθωση. Καθε ποτε ανοιγουν οι τροποποιησεις συνηθως;

Απο οσο θυμαμαι μετα την κανονικη ληξη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Γιάννης Platano είπε

Απο οσο θυμαμαι μετα την κανονικη ληξη 

Αν ειναι ετσι τον ηπιαμε. Θελω να προσθεσω φιλοξενουμενο ο οποιος δεν μπορει να κανει την δικη του δηλωση αν δεν τον καταχωρησω στην δικη μου πρωτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...