Προς το περιεχόμενο

Φορολογικές δηλώσεις 2023


Nabuko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, achilles_g_ είπε

Ο ΟΑΕΔ περίπου πότε περνάει το επίδομα ανεργίας? Αν υποβάλλω την φορολογική τώρα, μετά πρέπει να κάνω τροποποιητική ή το κάνω γαργάρα?

Ασφαλως και δε μπορεις να το κανεις γαργαρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 659
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Η αδερφή μου έλαβε σήμερα στη τράπεζα την επιστροφή που δικαιούνταν από την φορολογική που συμπλήρωσε και κατέθεσε το Σάββατο. Τα ύστερα του κόσμου 😅 χρόνος ρεκόρ φέτος 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, marmagia είπε

Η αδερφή μου έλαβε σήμερα στη τράπεζα την επιστροφή που δικαιούνταν από την φορολογική που συμπλήρωσε και κατέθεσε το Σάββατο. Τα ύστερα του κόσμου 😅 χρόνος ρεκόρ φέτος 

Λεφτά υπάρχουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, eidikos33 είπε

Τους τόκους από την εθνική σας τους έχει καταχωρημένος?

Οχι πρεπει να πατησεις στο κουτακι να στους βγαλει και να τους περασεις .Επισης να περασεις και τον φορο που εχουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Οχι πρεπει να πατησεις στο κουτακι να στους βγαλει και να τους περασεις .Επισης να περασεις και τον φορο που εχουν.

Ναι δεν τους έχει καν μέσα ενώ από τις υπόλοιπες τράπεζες τους έχει κανονικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω κατι μηπως γνωριζει κανεις.

Οταν κανω αναλωση κεφαλαιων απο προηγουμενα ετη, για να υπολογισω ουσιαστικα μεχρι ποσα χρηματα μπορω να κανω, βαζω τα νουμερα που γραφουν τα περσυνα εισοδηματα μου τα οποια ειναι προ φορων ή πρεπει πρωτα να αφαιρεσω τον φορο και να βαλω το υπολοιπο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, chrisgav είπε

Να ρωτησω κατι μηπως γνωριζει κανεις.

Οταν κανω αναλωση κεφαλαιων απο προηγουμενα ετη, για να υπολογισω ουσιαστικα μεχρι ποσα χρηματα μπορω να κανω, βαζω τα νουμερα που γραφουν τα περσυνα εισοδηματα μου τα οποια ειναι προ φορων ή πρεπει πρωτα να αφαιρεσω τον φορο και να βαλω το υπολοιπο?

Οτι θελεις βαζεις και οχι μονο απο τον προηγουμενο χρονο αρκει να τα εχεις βεβαια 

https://www.taxheaven.gr/news/23063/lyohke-ena-xronio-problhma-sxetika-me-thn-analwsh-kefalaioy

2 ώρες πριν, eidikos33 είπε

Ναι δεν τους έχει καν μέσα ενώ από τις υπόλοιπες τράπεζες τους έχει κανονικά 

Μπορεις να παρεις βεβαιωση απο την Τραπεζα αν και θα σου ελεγα να περιμενεις μηπως τους βαλουν

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Οτι θελεις βαζεις και οχι μονο απο τον προηγουμενο χρονο αρκει να τα εχεις βεβαια 

Ευχαριστω για την απαντηση.

Το αρθρο που μου εστειλες ουσιαστικα λεει οτι μπορω να κανω αναλωση κεφαλαιου απο οσο πισω θελω εφοσον προσκομιζω τα εκκαθαριστικα. Αυτο που ρωταω ειναι κατι διαφορετικο. Αυτο που ρωταω ειναι εστω οτι θελω να κανω αναλωση κεφαλαιου απο το προηγουμενο ετος. 

Αφαιρωντας ολα τα εξοδα (διαβιωσης και αυτοκινητου στην περιπτωση μου), μενει ενα ποσό, π.χ. 10.000 ευρω. Αυτο το ποσο περιλαμβανει και φορο τον οποιο ομως εχω πληρωσει ως μισθωτος. Συνεπως εγω μπορω να κανω αναλωση κεφαλαιου απο την περσυνη χρονια αυτα τα 10.000 ή τα 10.000 αφαιρωντας πρωτα τον φορο?

Επεξ/σία από chrisgav
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, chrisgav είπε

Ευχαριστω για την απαντηση.

Το αρθρο που μου εστειλες ουσιαστικα λεει οτι μπορω να κανω αναλωση κεφαλαιου απο οσο πισω θελω εφοσον προσκομιζω τα εκκαθαριστικα. Αυτο που ρωταω ειναι κατι διαφορετικο. Αυτο που ρωταω ειναι εστω οτι θελω να κανω αναλωση κεφαλαιου απο το προηγουμενο ετος. 

Αφαιρωντας ολα τα εξοδα (διαβιωσης και αυτοκινητου στην περιπτωση μου), μενει ενα ποσό, π.χ. 10.000 ευρω. Αυτο το ποσο περιλαμβανει και φορο τον οποιο ομως εχω πληρωσει ως μισθωτος. Συνεπως εγω μπορω να κανω αναλωση κεφαλαιου απο την περσυνη χρονια αυτα τα 10.000 ή τα 10.000 αφαιρωντας πρωτα τον φορο?

Με επιφυλλαξη αλλα αφου δηλωνουμε μικτα προ φορου λογικα αυτα μπορεις 

Εχω την εντυπωση οτι δεν σε ρωταει απο ποια χρονια θελεις να κανεις αναλωση κεφαλαιου

Δεν το εχω χρειαστει μεχρι τωρα 

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, marmagia είπε

Η αδερφή μου έλαβε σήμερα στη τράπεζα την επιστροφή που δικαιούνταν από την φορολογική που συμπλήρωσε και κατέθεσε το Σάββατο. Τα ύστερα του κόσμου 😅 χρόνος ρεκόρ φέτος 

Ερχονται εκλογές. Check...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, chrisgav είπε

Να ρωτησω κατι μηπως γνωριζει κανεις.

Οταν κανω αναλωση κεφαλαιων απο προηγουμενα ετη, για να υπολογισω ουσιαστικα μεχρι ποσα χρηματα μπορω να κανω, βαζω τα νουμερα που γραφουν τα περσυνα εισοδηματα μου τα οποια ειναι προ φορων ή πρεπει πρωτα να αφαιρεσω τον φορο και να βαλω το υπολοιπο?

Χρησιμοποιησε ενα προγραμμα υπολογισμου φορου για να δεις ποσα ακριβως χρηματα πρεπει να βαλεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Οχι πρεπει να πατησεις στο κουτακι να στους βγαλει και να τους περασεις .Επισης να περασεις και τον φορο που εχουν.

Ισχύει ακόμη το ότι κάτω από ευρώ δεν δηλώνονται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rus είπε

Χρησιμοποιησε ενα προγραμμα υπολογισμου φορου για να δεις ποσα ακριβως χρηματα πρεπει να βαλεις.

Το θέμα είναι να βρούμε κάποιο αξιόπιστο μην πάθουμε καμιά ζημιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, achilles_g_ είπε

Ισχύει ακόμη το ότι κάτω από ευρώ δεν δηλώνονται?

Δεν το ξερω αλλα και να τους βαλουμε δεν υπαρχει προβλημα ....Εγω εβαλα .....0,47 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...